Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα σε όλους. Αν υπάρχει κάποιος φίλος γιατί μου φύγανε τα μαλλιά σήμερα με τη ΔΕΗ. Γ22 τιμολόγιο με κατανάλωση περίπου 3.900 kw λογαριασμός 1.320€ (ποσό που πλήρωνα όταν άγγιζα τις 6.500 kw).

Ρήτρα αναπροσαρμογής 270€ και ζήτηση ισχύος άλλα 185€ (αν κ το τελευταίο το πλήρωνα σχεδόν πάντα). Κάποια πρόταση για άλλο πάροχο για Γ22 ? Τα έψαξα λίγο όλα απλά φαίνονται σαν δίνουν όλοι τα ίδια πράγματα. Fixed ούτε για ζήτω δεν είδα. 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, argilleas είπε

Παιδιά καλησπέρα σε όλους. Αν υπάρχει κάποιος φίλος γιατί μου φύγανε τα μαλλιά σήμερα με τη ΔΕΗ. Γ22 τιμολόγιο με κατανάλωση περίπου 3.900 kw λογαριασμός 1.320€ (ποσό που πλήρωνα όταν άγγιζα τις 6.500 kw).

Ρήτρα αναπροσαρμογής 270€ και ζήτηση ισχύος άλλα 185€ (αν κ το τελευταίο το πλήρωνα σχεδόν πάντα). Κάποια πρόταση για άλλο πάροχο για Γ22 ? Τα έψαξα λίγο όλα απλά φαίνονται σαν δίνουν όλοι τα ίδια πράγματα. Fixed ούτε για ζήτω δεν είδα. 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

@HERTHAN τι έγινε τελικά με το WeYellow; Είναι όντως Fix το Γ22 ή έχει και χρέωση ισχύος;

https://weenergy.gr/prasino-reuma/prosfores/weyellow/

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Φύσηξε;

Εντάξει φύσηξε... αλλά έχουμε τόσες πολλές ανεμογεννήτριες για να καλύψουν το 50% της ελληνικής κατανάλωσης; Χώρια που τώρα με τις συννεφιές αποδίδουν λιγότερο τα φωτοβολταϊκά. Κάτι δε πάει καλά με τα νούμερα... τέσπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@HERTHAN

Εντάξει φύσηξε... αλλά έχουμε τόσες πολλές ανεμογεννήτριες για να καλύψουν το 50% της ελληνικής κατανάλωσης; Χώρια που τώρα με τις συννεφιές αποδίδουν λιγότερο τα φωτοβολταϊκά. Κάτι δε πάει καλά με τα νούμερα... τέσπα.

Δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον για να γελάσουμε μέσα στη μιζέρια που μας έχουν επιβάλλει, πήρα τηλ. να ρωτήσω σήμερα στη ΔΕΗ για την αίτηση που εκκρεμεί και με το που σηκώνει ο αντιπρόσωπος το τηλ. φουριόζος, ιδρωμένος, και άλλα εις -μένος, ξεκινάει το ποίημα. Είμαι ο τάδε, σας καλούμε από τη ΔΕΗ, είχατε φύγει σε άλλο πάροχο και θέλουμε να σας φέρουμε πίσω, μπλα μπλα μπλα με κομμένη ανάσα. Κάπου κατάφερα να χωθώ στην κουβέντα σε μια άνω τελεία που έβαλε για να ανασάνει και του λέω δε νομίζω να καίγεστε κιόλας. -Μα τι εννοείται? οτι σε κάλεσα εγώ για να ρωτήσω που έχει κολλήσει η αίτηση που έχουμε κάνει εδώ και 1 μήνα, να ξέρω μήπως το μετανιώσατε (Σιγή...) Μισό λεπτό παρακαλώ.. έβαλα ενημέρωση θα σας καλέσουν από το αρμόδιο τμήμα.. τουουουουουουουττ....

Τι τραβάνε και οι εργαζόμενοι σε αυτές τις εταιρίες, να ξέρουν ότι λένε ψέμματα αλλά παρόλα αυτά να κάθονται να τους πρήζουν για ένα κομμάτι ψωμί. 

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν ξέρω.

Μήπως ξέρεις τι αγγούρι θα φάμε εμείς που έχουμε αποκλειστικά κλιματιστικά για θέρμανση?

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 1/10 μπαίνω σε νέο διαμέρισμα. Πώς όμως θα μπορέσω να έχω ρεύμα από την πρώτη μέρα εφόσον για επανηλεκτροδότηση ζητάνε το μισθωτήριο από το taxis το οποίο θα γίνει 1/10 + 1 μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, popopo είπε

 1/10 μπαίνω σε νέο διαμέρισμα. Πώς όμως θα μπορέσω να έχω ρεύμα από την πρώτη μέρα εφόσον για επανηλεκτροδότηση ζητάνε το μισθωτήριο από το taxis το οποίο θα γίνει 1/10 + 1 μήνα;

καλύτερα άνοιξε άλλο θέμα μιας και θα ξεκινήσουν οι γνωστοί άγνωστοι που βλέπουν φως και μπαίνουν ....

Edit: Ήδη ξεκίνησε , έγινε αναφορά

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Αντώνης Τ. είπε

Λοιπον για να γελάσουμε μέσα στη μιζέρια που μας έχουν επιβάλλει, πήρα τηλ. να ρωτήσω σήμερα στη ΔΕΗ για την αίτηση που εκκρεμεί και με το που σηκώνει ο αντιπρόσωπος το τηλ. φουριόζος, ιδρωμένος, και άλλα εις -μένος, ξεκινάει το ποίημα. Είμαι ο τάδε, σας καλούμε από τη ΔΕΗ, είχατε φύγει σε άλλο πάροχο και θέλουμε να σας φέρουμε πίσω, μπλα μπλα μπλα με κομμένη ανάσα. Κάπου κατάφερα να χωθώ στην κουβέντα σε μια άνω τελεία που έβαλε για να ανασάνει και του λέω δε νομίζω να καίγεστε κιόλας. -Μα τι εννοείται? οτι σε κάλεσα εγώ για να ρωτήσω που έχει κολλήσει η αίτηση που έχουμε κάνει εδώ και 1 μήνα, να ξέρω μήπως το μετανιώσατε (Σιγή...) Μισό λεπτό παρακαλώ.. έβαλα ενημέρωση θα σας καλέσουν από το αρμόδιο τμήμα.. τουουουουουουουττ....

Τι τραβάνε και οι εργαζόμενοι σε αυτές τις εταιρίες, να ξέρουν ότι λένε ψέμματα αλλά παρόλα αυτά να κάθονται να τους πρήζουν για ένα κομμάτι ψωμί. 

Μήπως ξέρεις τι αγγούρι θα φάμε εμείς που έχουμε αποκλειστικά κλιματιστικά για θέρμανση?

Ολα εχπυν αυξηθει. Πετρελαιο, φυσικο αεριο κλπ. Αναλογικα παλι φθηνοτερο θα είναι το ρευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοήθεια... Επειδή ψάχνω για νέο φοιτητή και κινούμαι προς Volterra 360 χωρίς χρονική δέσμευση (μιας και δε θα ξέρει καταναλώσεις στην αρχή) και ΟΤΣ... Είδα όμως μετά το 360 φοιτητικό (δεν ήξερα ότι υπάρχουν προϊόντα για φοιτητές) και δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει κάποιο "catch":

https://www.volterra.gr/programma-360-gia-to-spiti/ilektriki-energeia-gia-to-spiti/360-foititiko/

Βλέπετε κάτι πονηρό εσείς; Εντάξει, σίγουρα τα σχεδόν 5€ πάγιο είναι αρκετά ψηλό για -λογικά- χαμηλές καταναλώσεις (η θέρμανση θα είναι από φυσικό αέριο). Δε βρίσκω κάπου να λέει αν έχει χρονική δέσμευση καν.

Γενικά έχουν και άλλοι πάροχοι φοιτητικά; Συμφέρουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

@HERTHAN τι έγινε τελικά με το WeYellow; Είναι όντως Fix το Γ22 ή έχει και χρέωση ισχύος;

https://weenergy.gr/prasino-reuma/prosfores/weyellow/

 

Ειναι ΧΩΡΙΣ ρητρα αναπροσαρμογης και ΧΩΡΙΣ χρεωση ισχυος.

Σε 2-3 αλλους που εστειλα ουτε καν μου απαντησαν.Η NRG μ'επαιρνε τηλεφωνο αλλα δεν μπορουσα να μιλησω και δεν ξαναπηραν.Η WE ηταν μονη που μου απαντησε με email αναλυτικα.Προς τα εκει με βλεπω απλα περιμενω καποια διαδικαστικα για να προχωρησω γιατι δεν δεχεται πελατες χωρις οφειλες.Θελω να κλεισω κατι χρωστουμενα που μας τα φορτωσαν με τα lockdown.Κατα τ'αλλα εδωσαν λεφτα στις επιχειρησεις.Δεν χρωστουσαμε ποτε σε κανεναν και τωρα μας εχου γα@#$€.anyway.

Δυο επισης σημαντικα θεματα που θα πρεπει καποιος να λαβει υποψιν ειναι τα παρακατω:

  • Διάρκεια προνομιακής τιμής δώδεκα (12) μήνες.
  • Η WE ENERGY  διατηρεί το δικαίωμα διακοπής της προσφοράς οποιαδήποτε στιγμή.
3 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

.. τουουουουουουουττ....

Τι τραβάνε και οι εργαζόμενοι σε αυτές τις εταιρίες, να ξέρουν ότι λένε ψέμματα αλλά παρόλα αυτά να κάθονται να τους πρήζουν για ένα κομμάτι ψωμί. 

Εφυγε ενα δακρυ για την ΔΕΗ.ΝΟΤ.:P

Αφησα μονο τουουουουουτττττ πανω πανω γιατι ειναι το μονο που πρεπει ν'ακουστει αφου καποια στιγμη τους τραβηξουν την πριζα.Ελπιζω να ζω μεχρι τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Μια βοήθεια... Επειδή ψάχνω για νέο φοιτητή και κινούμαι προς Volterra 360 χωρίς χρονική δέσμευση (μιας και δε θα ξέρει καταναλώσεις στην αρχή) και ΟΤΣ... Είδα όμως μετά το 360 φοιτητικό (δεν ήξερα ότι υπάρχουν προϊόντα για φοιτητές) και δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει κάποιο "catch":

https://www.volterra.gr/programma-360-gia-to-spiti/ilektriki-energeia-gia-to-spiti/360-foititiko/

Βλέπετε κάτι πονηρό εσείς; Εντάξει, σίγουρα τα σχεδόν 5€ πάγιο είναι αρκετά ψηλό για -λογικά- χαμηλές καταναλώσεις (η θέρμανση θα είναι από φυσικό αέριο). Δε βρίσκω κάπου να λέει αν έχει χρονική δέσμευση καν.

χαμηλή κιλοβατώρα = ρήτρα 99,99% . Δε γράφει στους ειδικούς όρους οτι δεν εφαρμόζεται ,

στείλε email καλύτερα για διευκρίνιση :)

3 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Γενικά έχουν και άλλοι πάροχοι φοιτητικά; Συμφέρουν;

Όλα με ρήτρα (Ζενιθ , Ηρων, Φυσικό Αέριο)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, popopo είπε

 1/10 μπαίνω σε νέο διαμέρισμα. Πώς όμως θα μπορέσω να έχω ρεύμα από την πρώτη μέρα εφόσον για επανηλεκτροδότηση ζητάνε το μισθωτήριο από το taxis το οποίο θα γίνει 1/10 + 1 μήνα;

Καλημέρα.. Όταν θα καταθέσεις το μισθωτηριο και θα ζητήσεις την επανασυνδεση του ρεύματος από κάποιον παροχο τότε αυτό θα γίνει μέσα σε 2-3 μέρες.. Άρα λίγο θα κάνεις υπομονή.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Μια βοήθεια... Επειδή ψάχνω για νέο φοιτητή και κινούμαι προς Volterra 360 χωρίς χρονική δέσμευση (μιας και δε θα ξέρει καταναλώσεις στην αρχή) και ΟΤΣ... Είδα όμως μετά το 360 φοιτητικό (δεν ήξερα ότι υπάρχουν προϊόντα για φοιτητές) και δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει κάποιο "catch":

https://www.volterra.gr/programma-360-gia-to-spiti/ilektriki-energeia-gia-to-spiti/360-foititiko/

Βλέπετε κάτι πονηρό εσείς; Εντάξει, σίγουρα τα σχεδόν 5€ πάγιο είναι αρκετά ψηλό για -λογικά- χαμηλές καταναλώσεις (η θέρμανση θα είναι από φυσικό αέριο). Δε βρίσκω κάπου να λέει αν έχει χρονική δέσμευση καν.

Γενικά έχουν και άλλοι πάροχοι φοιτητικά; Συμφέρουν;

πριν 7 μηνες εκανα στο γιο μου, το βολτερα σπιτι μου με 0,899 -5% εκπτωση συνεπειας χωρις ΟΤΣ, παγιο και δεσμευση. Με καταναλωση μηνιαια 60-80kwh δεν συνεφερε κατι αλλο και κυριως το αντιστοιχο "φοιτητικο".

11 ώρες πριν, argilleas είπε

Παιδιά καλησπέρα σε όλους. Αν υπάρχει κάποιος φίλος γιατί μου φύγανε τα μαλλιά σήμερα με τη ΔΕΗ. Γ22 τιμολόγιο με κατανάλωση περίπου 3.900 kw λογαριασμός 1.320€ (ποσό που πλήρωνα όταν άγγιζα τις 6.500 kw).

Ρήτρα αναπροσαρμογής 270€ και ζήτηση ισχύος άλλα 185€ (αν κ το τελευταίο το πλήρωνα σχεδόν πάντα). Κάποια πρόταση για άλλο πάροχο για Γ22 ? Τα έψαξα λίγο όλα απλά φαίνονται σαν δίνουν όλοι τα ίδια πράγματα. Fixed ούτε για ζήτω δεν είδα. 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

μαλλον δεν προλαβες.

εγω οριακα προλαβα κανοντας αιτηση αλλαγης στις 6/8 που ολοκληρωθηκε 24/8 (λογω διακοπων των υπαλληλων). Για αυτες μονο τις 18 ημερες, το καπελο που εβαλε η ΔΕΗ, ξεπερασε τα 100€.

10 ώρες πριν, popopo είπε

 1/10 μπαίνω σε νέο διαμέρισμα. Πώς όμως θα μπορέσω να έχω ρεύμα από την πρώτη μέρα εφόσον για επανηλεκτροδότηση ζητάνε το μισθωτήριο από το taxis το οποίο θα γίνει 1/10 + 1 μήνα;

οφ τοπικ

το μισθωτηριο μπορεις να το καταθεσεις και νωριτερα. Δεν εχει καμμια σημασια ποσο νωριτερα το ανεβαζεις στο taxis αλλα η διαρκεια που αναγραφει.

Αρα το ανεβαζεις σημερα οτι η μισθωση σου ξεκινα απο 1/10 και στην συνεχεια κανεις τις διαδικασιες ετσι ωστε να μην μεινεις χωρις ρευμα.

Επεξ/σία από skiace
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.  Ποια η άποψή σας για το Efaenergy Go Power Home  https://efaenergy.gr/go-power-home/. με πάγια εντολή γι συνεπή εξόφληση και 50% έκπτωση.

Κατανάλωση 8000 έως 10000 Kwh το χρόνο. Ψύξη Θέρμανση με air condition.

Σας ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nikmag είπε

Καλησπέρα σε όλους.  Ποια η άποψή σας για το Efaenergy Go Power Home  https://efaenergy.gr/go-power-home/. με πάγια εντολή γι συνεπή εξόφληση και 50% έκπτωση.

Κατανάλωση 8000 έως 10000 Kwh το χρόνο. Ψύξη Θέρμανση με air condition.

Σας ευχαριστώ

 

Οχι φυσικα εχει ΟΤΣ,κοιτα το fix power home

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...