Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σωστος 😂

λοιπον καταρχας να πω οτι εδω ειναι ο πρωτος λογαριασμος Εναντι που μου ηρθε πανω στον 1ο μηνα τον οποιο τον πληρωσα κατευθειαν

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58739223

προχθες μου ηρθε και ο εκκαθαριστηκος (2 μηνων απο την ημερα που αλλαξα παροχο) και ειναι αυτος:

 

Χωρίς τίτλο51.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

προχθες μου ηρθε και ο εκκαθαριστηκος

μάματα, οι ΥΚΩ είναι μανίκι , ο μόνος τρόπος να επαληθεύσεις είναι να πάρεις το τετράμηνο κατανάλωσης  και να υπολογίσεις με το χέρι . Είναι ανεβασμένες γιατί έχεις κατανάλωση αρκετή και σε κόβει ευτυχώς πολύ το νυχτερινό

Πχ κατέβασε το ημερήσιο excel και βάλε τις συνολικές ετήσιες κιλοβατώρες και δες το πεδίο όφελος νυχτερινού (βάλε 30% το ποσοστό αναλογίας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ΥΚΩ δεν ειναι ιδιες για ολους?

 

επισης εγω εχω το προηγουμενο τιμολογιο της solar, οχι το τωρινο, πρεπει να βρω το προηγουμενο excel?

 

παντως μου κανει εντυπωση οτι ενω εχω πληρωσει τα 159 του πρωτου λογαριασμου και μου ηρθε ενας λογαριασμος 256... δηλαδη μεσα σε εναν μηνα 256 λογαριασμος? μηπως δεν εχουν κανει την αφαιρεση των 159?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

οι ΥΚΩ δεν ειναι ιδιες για ολους?

 

επισης εγω εχω το προηγουμενο τιμολογιο της solar, οχι το τωρινο, πρεπει να βρω το προηγουμενο excel?

 

παντως μου κανει εντυπωση οτι ενω εχω πληρωσει τα 159 του πρωτου λογαριασμου και μου ηρθε ενας λογαριασμος 256... δηλαδη μεσα σε εναν μηνα 256 λογαριασμος? μηπως δεν εχουν κανει την αφαιρεση των 159?

Πόσο αυξημένο, σου φαίνεται ?

Για τι ποσό μιλάς ?

4 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

οι ΥΚΩ δεν ειναι ιδιες για ολους?

 

επισης εγω εχω το προηγουμενο τιμολογιο της solar, οχι το τωρινο, πρεπει να βρω το προηγουμενο excel?

 

παντως μου κανει εντυπωση οτι ενω εχω πληρωσει τα 159 του πρωτου λογαριασμου και μου ηρθε ενας λογαριασμος 256... δηλαδη μεσα σε εναν μηνα 256 λογαριασμος? μηπως δεν εχουν κανει την αφαιρεση των 159?

Έχεις ΠΟΛΥ μεγάλη κατανάλωση (25 κιλοβατώρες/ημέρα) και αυτό σου ανεβάζει τις ΥΠΗΡΕΣΊΕΣ ΚΟΙΝΉΣ ΩΦΕΛΕΙΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

οι ΥΚΩ δεν ειναι ιδιες για ολους?

εννοείται

ανα τετράμηνο οι ΥΚΩ υπολογίζονται ως εξής

https://www.protergia.gr/el/content/ypologismos-ton-rythmizomenon-xreoseon

24 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

επισης εγω εχω το προηγουμενο τιμολογιο της solar, οχι το τωρινο, πρεπει να βρω το προηγουμενο excel?

όχι, καλύτερα το τελευταίο μιας και έγινε μια μικρή αύξηση στη χρέωση μεταφοράς (ή διανομής δε θυμάμαι)

24 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

παντως μου κανει εντυπωση οτι ενω εχω πληρωσει τα 159 του πρωτου λογαριασμου και μου ηρθε ενας λογαριασμος 256... δηλαδη μεσα σε εναν μηνα 256 λογαριασμος? μηπως δεν εχουν κανει την αφαιρεση των 159?

έχει μείον έναντι κατανάλωσης 120,14€ (σωστά) τα υπόλοιπα απο τα 159 είναι τέλη κτλ

αφού έκαψες ρε συ πολύ ρεύμα και στις ΥΚΩ πέρασες κλίμακα 2000kw/τετράμηνο (1000 αναλογικά για δίμηνο) και 527kw χρεώθηκαν στην τελευταία κλίμακα 0,085 και φύγαν 44,80€ . Αν δεν είχες νυχτερινό θα έτρωγες και τις κιλοβατώρες του νυχτερινού επί 0,085

κέρδισες με το νυχτερινό στο συγκεκριμένο λογαριασμό απο ΥΚΩ

709*(0,085-0,0069)=55,37€

(edit: απο τις ΥΚΩ , μιας και γλυτώνεις και μεταφοράς/διανομής άλλα 18,94€

σύνολο δηαλδή 74€...)

χωρίς να ξέρω το προηγούμενο δίμηνο (λεπτομέρεια : αν έκλεισε το τετράμηνο στον παρών) , καλά φαίνεται η χρέωση

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε απλα ειχα μεγαλη καταναλωση (εκαιγε το ερκοντισιον ολη μερα σχεδον η αληθεια ειναι, με τους καυσωνες), δεν υπαρχει καποιο αλλο μεμπτο απο την σολαρ!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, lazarnik είπε

Οι υκω αφού από 0 έως 1600 είναι 0,069 στον φίλο γιατί το λογαριαζουν έως τα 853?

δίμηνο είναι ο λογαριασμός, όχι τετράμηνο :)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ekrepali είπε

Από 1/7 έως 31/7 ή έκπτωση συνέπειας θα είναι 5% αντί για 10% (υπάρχει ενημέρωση στη 2η σελίδα του λογαριασμό που εκδόθηκε τον Απρίλιο).

Επιπλέον από 1/8 αυξήθηκαν οι τιμές προμήθεας (ενημέρωση 20/7 μέσω email).

1163297994_.jpg.861d176ec48594c817d000e3da9f87ba.jpg

 

Κάτσε αορίστου στην Ελίν... με τη κατανάλωση που έχεις δε συμφέρει να πας αλλού.

Protergia Λιγο πιο φθηνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jasonas21 είπε

οποτε απλα ειχα μεγαλη καταναλωση (εκαιγε το ερκοντισιον ολη μερα σχεδον η αληθεια ειναι, με τους καυσωνες), δεν υπαρχει καποιο αλλο μεμπτο απο την σολαρ!?

δεν έχει κάτι άκυρο ο λογαριασμός

Μόλις τώρα, lazarnik είπε

Ναι αλλά εκαθαριστικος ή δεν παίζει ρόλο; 

τι εννοείς ? Παίζει ρόλο αν είναι εκαθαριστικός και κλείνει το τετράμηνο (το αναφέρω γιατί μπορεί να είναι στα μέσα και απλά να έδωσε κατανάλωση ο ίδιος)

Αν κλείνει τετράμηνο τότε στις ΥΚΩ αντισταθμίζονται και οι κιλοβατώρες στις σωστές κλίμακες που πιο μπροστά ήταν αναλογικά .

Πχ αν έκαιγε αρκετό ρεύμα το πρώτο δίμηνο , τότε θα χρεωνόταν στις μεγάλες κλίμακες (αν τις ξεπερνούσε) , όμως στο 2ο δίμηνο αν δεν έκαιγε τίποτα , θα είχε πίστωση στις ρυθμιζόμενες μιας και θα επέστρεφαν σε χρέωση προηγούμενης κλίμακας οι συνολικές 4μήνου .

Ελπιζω να είναι κατανοητό 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Protergia Λιγο πιο φθηνη.

450 + 230 κατανάλωση 4μήνου είχε. 13ευρώ όφελος στη Protergia με δέσμευση 1 έτος... και του χρόνου θα πρέπει να ξαναψαχτεί. Δεν αξίζει να χάσει την αορίστου σύμβαση που είναι τώρα.

1 ώρα πριν, lazarnik είπε

Οι υκω αφού από 0 έως 1600 είναι 0,069 στον φίλο γιατί το λογαριαζουν έως τα 853?

1600 όριο 4μήνου.

Η ημερήσια κατανάλωση του συμφορουμήτη είναι 1600 σε 64 μέρες, δηλαδή αναλογικά 3200 / τετράμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω και εγώ για αλλαγή  πλέον χωρίς οτσ , χωρίς χρονική δέσμευση, χωρίς ρήτρα αποχώρησης, περίπου 4-4.5 χιλιάδες kwh τον χρόνο και από ότι είδα στο Excel μόνο το voltera 360 είναι ; Συμφέρει ; Τώρα είμαι με w&v liberty max αλλά με οτσ χρεώνουν ότι και όποτε θέλουν, με ετήσιο πάγιο 60€ χωρίς πάγιο τον μήνα.

Επεξ/σία από stefanidisg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ekrepali είπε

450 + 230 κατανάλωση 4μήνου είχε. 13ευρώ όφελος στη Protergia με δέσμευση 1 έτος... και του χρόνου θα πρέπει να ξαναψαχτεί. Δεν αξίζει να χάσει την αορίστου σύμβαση που είναι τώρα.

 

Για να καταλαβω δεν εχει δικαιωμα η ελιν να βαλει ρητρα , (οπως αλλαξε τωρα την τιμη και εκπτωση ) μελλοντικα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stefanidisg είπε

και από ότι είδα στο Excel μόνο το voltera 360 είναι ; Συμφέρει ;

αν συμφέρει ή όχι φαίνεται στο excel. Ίσως να έβλεπες την προτέργια που έχει 12μηνη δέσ,ευση (αντί 24μηνη άλλων)

θα σου πρότεινα να βάλεις νυχτερινό , με τα χρόνια (ή και σύντομα αν σπρώχνεις την κατανάλωση εκεί) συμφέρει

5 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Για να καταλαβω δεν εχει δικαιωμα η ελιν να βαλει ρητρα , (οπως αλλαξε τωρα την τιμη και εκπτωση ) μελλοντικα?

όλα τα προγράμματα ,ακόμα και με δέσμευση (βέβαια με δικαίωμα αποχώρησης) στο 6μηνο ο πάροχος έχει δικαίωμα να κάνει ότι θέλει

Απλά η δέσμευση συμφέρει την εταιρία και όχι τον πελάτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...