Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Weiss είπε

Συγγνώμη που ρωτάω αλλά πληρώνεις για ρεύμα μονοφασικό, 48 τ.μ. σχεδόν 100€ το μήνα? (ανεξάρτητα τη ρήτρα)

Δεν είναι πάρα πολλά?

με 21 λεπτά την kwh, λογικό είναι να φτάνει τόσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

γενικα καιω ρευμα. τωρα ειχε και λιγο a/c

οντως δηλαδη το χρονο μπορει να βγαινει με δεη myhome online ~400 ευρω το χρονο? για 3750kwh

εδω ετσι οπως παω θα πιασω τα 1000+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα,

Ειμαι σε προτεργια Οικιακο Ν με ετησια καταναλωση 8100 Ημ. / 2350  Νυχ. και τριφασικο.

Θα μου στειλουν συμβολαιο ανανεωσης για το MVP καθως επιμενουν οτι με την καταναλωση που εχω συμφερει καλυτερα. Και επισης οτι σε μειωση τιμης της ΟΤΣ θα βγω περισσοτερο κερδισμενος. 

Βαζοντας στο Εξελ τις καταναλωσεις μου  (με Η: 0,11274*0,8 κ Ν:0,07897*0,8 αντιστοιχα) βλεπω οτι συμφερει περισσοτερο το Fixed της Protergia απο το Οικιακο Ν που εχω αυτην την στιγμη. 

Υπαρχουν περιπτωσεις που ενα πακετο με ΟΤΣ συμφερει περισσοτερο?

Τελευταιο 4μηνο με Οικιακο Ν :

image.png.b74847599c2ae67454b86b494a033688.png

Επεξ/σία από Shyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι , είναι άσχετα τα τετραγωνικά με τη χρέωση του ρεύματος

Ναι εννοώ ότι είναι μικρό σαν χώρος οπότε δε θα έχει και πολλές συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι από εμάς εμάς έχουμε ενεργοποιήσει τη συνδρομή nrg fixed έναντι του ποσού των 9,90€ + φπα το μήνα.

Οι τιμές χονδρικής ηλεκτρικής ενέργειας παραμένουν υψηλές αλλά κάποια στιγμή θα μειωθούν μέσα στο Φθινόπωρο.

Όταν θα πέσει η τιμή χονδρικής ηλεκτρικής ενέργειας τότε η συνδρομή nrg fixed θα είναι άσκοπη.

Πως θα ενημερωθούμε έτσι ώστε να διακόψουμε τη συνδρομή nrg fixed ;

Φυσικά η διακοπή θα αφορά το μόνο το Φθινόπωρο διότι στη συνέχεια οι τιμές χονδρικής θα πάρουν τον ανήφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Weiss είπε

Ναι εννοώ ότι είναι μικρό σαν χώρος οπότε δε θα έχει και πολλές συσκευές.

Bάλε όμως ότι σε αυτή τη περίοδο είχε 45 βαθμούς πόσες μέρες, αν δεν έχει ο άνθρωπος και πολύ καινούργιο a/c είναι λογική η κατανάλωση 

Μόλις τώρα, geopro είπε

Κάποιοι από εμάς εμάς έχουμε ενεργοποιήσει τη συνδρομή nrg fixed έναντι του ποσού των 9,90€ + φπα το μήνα.

Οι τιμές χονδρικής ηλεκτρικής ενέργειας παραμένουν υψηλές αλλά κάποια στιγμή θα μειωθούν μέσα στο Φθινόπωρο.

Όταν θα πέσει η τιμή χονδρικής ηλεκτρικής ενέργειας τότε η συνδρομή nrg fixed θα είναι άσκοπη.

Πως θα ενημερωθούμε έτσι ώστε να διακόψουμε τη συνδρομή nrg fixed ;

Φυσικά η διακοπή θα αφορά το μόνο το Φθινόπωρο διότι στη συνέχεια οι τιμές χονδρικής θα πάρουν τον ανήφορο.

Μη το κάνεις για 2 μήνες, δεν αξίζει τον κόπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, geopro είπε

Φυσικά η διακοπή θα αφορά το μόνο το Φθινόπωρο διότι στη συνέχεια οι τιμές χονδρικής θα πάρουν τον ανήφορο.

δε δείχνει κάτι τέτοιο η χοντρική ακόμα

1 λεπτό πριν, geopro είπε

Πως θα ενημερωθούμε έτσι ώστε να διακόψουμε τη συνδρομή nrg fixed ;

https://www.enexgroup.gr/el/markets-publications-el-day-ahead-market

παρακολούθησε την εβδομαδιαία σύνοψη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Bάλε όμως ότι σε αυτή τη περίοδο είχε 45 βαθμούς πόσες μέρες, αν δεν έχει ο άνθρωπος και πολύ καινούργιο a/c είναι λογική η κατανάλωση 

Μη το κάνεις για 2 μήνες, δεν αξίζει τον κόπο

Έχω θυμώσει μαζί τους , δεν θέλω να τους χαρίσω ούτε μισό ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, geopro είπε

Έχω θυμώσει μαζί τους , δεν θέλω να τους χαρίσω ούτε μισό ευρώ.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, πίστεψέ με, και εγώ για τον ίδιο λόγο έφυγα, παρόλο που πλήρωσα και ρήτρα πριν το τετράμηνο, και πέναλτυ κλπ 

Αν έχεις χαμηλές καταναλώσεις το παίζεις, αν έχεις 500+  / μήνα δε θα στο συνιστούσα, μπορεί εύκολα να σου έρθει μπούμερανγκ  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Weiss είπε

Ναι εννοώ ότι είναι μικρό σαν χώρος οπότε δε θα έχει και πολλές συσκευές.

εξαρτάται απο τη συχνότητα χρήσης συσκευών

την ενεργειακή τους κατανάλωση και απόδοση

την ενεργειακή κλαση του σπιτιού

και αν είναι ανάδρομος ο Ερμής

Ανοίξτε νέο θέμα , θα αναγκαστώ να κάνω αναφορές για διαγραφή

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, insomniagfg είπε

Για να καταλαβω δεν εχει δικαιωμα η ελιν να βαλει ρητρα , (οπως αλλαξε τωρα την τιμη και εκπτωση ) μελλοντικα?

 

1163297994_.jpg.7f01555adeb3f78099c471324f8532b2.jpg

To γράφει ξεκάθαρα ότι οι όροι παραμένουν ως έχουν. Εφόσον οι όροι δε γράφουν για ΟΤΣ/ρήτρα προσαρμογής, δε μπορούν να την εφαρμόσουν.

Για να το κάνουν θα πρέπει να σου στείλουν νωρίτερα ειδοποίηση ότι αλλάζουν τους όρους και θα έχεις χρόνο να πας αλλού.

3 ώρες πριν, coyote2 είπε

Για να φύγεις από μία εταιρία εκτός από ένα εμαιλ που λες ότι καταγγέλνεις τη σύμβαση πρέπει να σου απαντήσουν κάτι?

Γιατί τους ρωτάω και τους λεω ότι δικαιούμε να φύγω αζημίως λόγω αλλαγής των όρων και δεν απαντούν....

Οπως πχ έστειλε ο Φίλος πιο πάνω για την ΕΛΙΝ που το λεει καθαρά ότι μπορείς να φύγεις.... 

Αν καταγγείλεις τη σύμβαση και ο πάροχος κλείσει τη καρτέλα σου, κινδυνεύεις να βρεθείς με κομμένη παροχή.

Αν έχεις γραπτώς είτε στο λογαριασμό είτε σε προσωπικό mail ότι μπορείς να φύγεις αζημίως, τότε:

- Κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο.

- Στέλνεις ειδοποίηση στο παλιό πάροχο ότι φεύγεις κι ότι η σύμβαση καταγγέλεται / λύνεται αυτοδικαίως μόλις ολοκληρωθεί η μετάβαση απ'τον ΔΕΔΔΗΕ (τη προηγούμενη της ημέρας εκπροσώπησης απ'το νέο πάροχο).

Αν η σύμβαση σου δεν είναι αορίστου και δεν έχεις δήλωση γραπτώς ότι μπορείς να φύγεις αζημίως, τότε καλή τύχη με τη ρήτρα πρόωρης αποχώρησης.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...