Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, adi32 είπε

Άφησα το τηλ στο site της protergia και με πήραν τηλ και λέει δεν υπαρχει πια πρόγραμμα fixed πάρτε ένα άλλο κλπ 

Στείλε email στο [email protected].

Γραψε στο θέμα το κινητό σου και στο περιεχόμενο: Ενδιφερομαι για το οικιακό fixed. 
Στείλε και την ταυτότητα σου και τελευταίο λογαριασμό.

Μετα από λίγες μέρες θα σε καλέσουν για να το επιβεβαιώσουν και μετά θα σου έρθει το συμβόλαιο 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, userAnon είπε

μάλλον κάτι δεν υπολογίζεις καλά.. αν όντως πληρώνεις 1637% παραπάνω από το συμβόλαιο και δεν γελάς τι να πω..? εκτός και αν κάτι δεν κατάλαβα καλά από αυτό που θες να πεις.

0,11 - 0,16 εννοεί προφανώς

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισχύει, θα έπρεπε να έχω φύγει από τον 1ο χρόνο. Έλεγα, δεν μπορεί προσωρινό είναι λόγω των τιμών της ενέργειας, αλλά πλέον κάθε μήνα πάει και χειρότερα (παίρνω εκκαθαριστικό κάθε μήνα).

7 λεπτά πριν, userAnon είπε

μάλλον κάτι δεν υπολογίζεις καλά.. αν όντως πληρώνεις 1637% παραπάνω από το συμβόλαιο και δεν γελάς τι να πω..? εκτός και αν κάτι δεν κατάλαβα καλά από αυτό που θες να πεις.

0,11 - 0,165

Αυτά παθαίνω όταν κάνω 5 πράγματα παράλληλα :)

 

Επεξ/σία από skritikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, skritikos είπε

0,11 - 0,165

Αυτά παθαίνω όταν κάνω 5 πράγματα παράλληλα

και εγώ θα μπορούσα να το υποθέσω αλλα το μουλτιτασκινγκ τα έχει αυτά :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΕΛΤΑ πάντως συνεχίζουμε περήφανα, με 0,08400 ημέρας/0,066 νύχτας και χωρίς ΟΤΣ!

Άμα κλείσουν τελικά, θα ξέρετε ποιοι φταίνε που δε λαμβάνετε γράμματα! Εγώ, ο @ababa641 και κανα δυο ακόμα. 😂

 

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DownUNDERground είπε

ΕΛΤΑ πάντως συνεχίζουμε περήφανα, με 0,08400 ημέρας/0,066 νύχτας και χωρίς ΟΤΣ!

Εμείς θα τα κλείσουμε τελικά, να ξέρετε!😂

Ή που θα σου ρθει κάνα 5χιλιαρο ΟΤΣ μαζεμένη καμια μέρα 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ή που θα σου ρθει κάνα 5χιλιαρο ΟΤΣ μαζεμένη καμια μέρα 🤣

Ήρθε και εκκαθαριστικός πάντως ο προηγούμενος, χωρίς προσαυξήσεις. Να χώσουν μεγάλο ποσό μεζεμένο και αναδρομικά το βλέπω χοντρό για να γίνει.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας.Είμαι στην ελεκτρικον εδω και ενα χρονο και το πρόγραμμα λήγει σε λίγες μέρες.Εχω ετήσια κατανάλωση γύρω στις 9-10.000 κβω.Το πρόγραμμά μου έχει τιμή κβω 0,085 χωρίς ρήτρα ΟΤΣ και χωρις παγιο.Ειδα ότι δεν προσφερει πια επιλογη χωρις ρητρα ΟΤΣ...Ισχύει ή δεν το είδα καλά;

Είδα το πρόγραμμα της nrg fixed με 0,062 ε/κβω ,9,90 παγιο ,οχι ΟΤΣ και 24 μηνες ελαχιστη παραμονή.Ήμουν ετοιμος να παω για τα χαρτια ,όταν είδα το θέμα που έχει δημιουργηθεί με την εν λόγω εταιρεία για αλλαγή όρων,μη επικοινωνία κλπ.

Γνώμες;Να προχωρήσω σε αυτη την εταιρεία;Κάποια άλλη επιλογή κοντά σε αυτές τις τιμές έστω λίγο πιο ακριβά,αλλά πιο αξιόπιστη;Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, lakistsiou είπε

Ειδα ότι δεν προσφερει πια επιλογη χωρις ρητρα ΟΤΣ...

Ισχύει

4 λεπτά πριν, lakistsiou είπε

Εχω ετήσια κατανάλωση γύρω στις 9-10.000 κβω.

έχεις νυχτερινό να υποθέσω φυσικά

5 λεπτά πριν, lakistsiou είπε

Είδα το πρόγραμμα της nrg fixed με 0,062 ε/κβω ,9,90 παγιο ,οχι ΟΤΣ και 24 μηνες ελαχιστη παραμονή.Ήμουν ετοιμος να παω για τα χαρτια ,όταν είδα το θέμα που έχει δημιουργηθεί με την εν λόγω εταιρεία για αλλαγή όρων,μη επικοινωνία κλπ.

9,90+πάγιο ,περιλαμβάνεται στο excel

Διάβασε πρώτα την προτεινόμενη ανάρτηση (τέρμα πάνω) , και μετά κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

αν βάλεις εξαρχής το fixed υποθέτω δεν θα έχεις θέμα

7 λεπτά πριν, lakistsiou είπε

Γνώμες;Να προχωρήσω σε αυτη την εταιρεία;

κοίτα , δες το κέρδος σε σχέση με την επόμενη . Αν τυχών αλλάξει κάτι υπολόγισε ρήτρα αποχώρησης vs τη διαφορά με την άλλη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, chriszla είπε

Για αλλαγή παροχου με επαγγελματικό Γ21 απαιτείται ηλεκτρολογικο σχέδιο; Επίσης, τι εγγύηση χρειάζεται αν δεν επιλέξει κάποιος πληρωμή με πάγια εντολή; 

7 χρόνια διάρκεια έχει το σχέδιο. Αν έχει λήξει, ναι θα χρειαστείς καινούργιο. Εγγύηση είναι διαφορετική στο κάθε πάροχο. Στον ΗΡΩΝ πχ που πήγε βάζουν την εγγύηση του προηγούμενου παρόχου.

 

3 ώρες πριν, 1988panos2171 είπε

Σε περιπτωση που σπασω το συμβολαιο της δεη μετα απο 2 χρονια παιρνω κανονικα πισω την εγγυηση; Μου κανανε προσφορα απο ζενιθ να παω και το ρευμα εκει και το σκεφτομαι.

Επισης οσον αφορα τα παγια τελη δεη (δημος,ερτ κλπ) αυτα θα συνεχισουν να ισχυουν;

Τι πας να κάνεις... το μοναδικό σταθερό πρόγραμμα της Ζενίθ, είναι ακριβότερο κι απ'τα προγράμματα της ΔΕΗ. Ή αν πας σε πρόγραμμα με ρήτρα κάηκες. Ρίξε μια ματιά στο excel.

Οι λοιπές χρεώσεις φυσικά και ισχύουν. Αν έχει καταφέρει κανείς να μη πληρώνει ΕΡΤ, να μου πει κι εμένα. 😛

18 λεπτά πριν, lakistsiou είπε

Γειά σας.Είμαι στην ελεκτρικον εδω και ενα χρονο και το πρόγραμμα λήγει σε λίγες μέρες.Εχω ετήσια κατανάλωση γύρω στις 9-10.000 κβω.Το πρόγραμμά μου έχει τιμή κβω 0,085 χωρίς ρήτρα ΟΤΣ και χωρις παγιο.Ειδα ότι δεν προσφερει πια επιλογη χωρις ρητρα ΟΤΣ...Ισχύει ή δεν το είδα καλά;

 

Αν εννοείς το Ελίν Εlectricon οικιακό νυχτερινό... παραμένει χωρίς δέσμευση, χωρίς ΟΤΣ. Ανέβηκε η τιμή, μειώθηκε η συνέπεια... αλλά και πάλι συμφέρει αν έχεις κατανάλωση μέχρι 4500ημ + 1000νύχτα ετησίως.

Αν εννοείς ότι είσαι σε άλλο πρόγραμμα της Ελίν γράψε ποιο ακριβώς, γιατί δε καταλαβαίνω.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Τι πας να κάνεις... το μοναδικό σταθερό πρόγραμμα της Ζενίθ, είναι ακριβότερο κι απ'τα προγράμματα της ΔΕΗ. Ή αν πας σε πρόγραμμα με ρήτρα κάηκες. Ρίξε μια ματιά στο excel.

Οι λοιπές χρεώσεις φυσικά και ισχύουν. Αν έχει καταφέρει κανείς να μη πληρώνει ΕΡΤ, να μου πει κι εμένα. 😛

 

Μου ειπαν για 0.06ε κιλοβατωρα οταν στη δεη ειναι 0.11ε, 3 παγια δωρο, 5% εκπτωση στο αεριο. Μεχρι τωρα στο αεριο ειχα fixed τιμη που φυσικα θελω να διατηρηθει. Που ακριβως ειναι η φολα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, lakistsiou είπε

Γειά σας.Είμαι στην ελεκτρικον εδω και ενα χρονο και το πρόγραμμα λήγει σε λίγες μέρες.Εχω ετήσια κατανάλωση γύρω στις 9-10.000 κβω.Το πρόγραμμά μου έχει τιμή κβω 0,085 χωρίς ρήτρα ΟΤΣ και χωρις παγιο.Ειδα ότι δεν προσφερει πια επιλογη χωρις ρητρα ΟΤΣ...Ισχύει ή δεν το είδα καλά;

Είδα το πρόγραμμα της nrg fixed με 0,062 ε/κβω ,9,90 παγιο ,οχι ΟΤΣ και 24 μηνες ελαχιστη παραμονή.Ήμουν ετοιμος να παω για τα χαρτια ,όταν είδα το θέμα που έχει δημιουργηθεί με την εν λόγω εταιρεία για αλλαγή όρων,μη επικοινωνία κλπ.

Γνώμες;Να προχωρήσω σε αυτη την εταιρεία;Κάποια άλλη επιλογή κοντά σε αυτές τις τιμές έστω λίγο πιο ακριβά,αλλά πιο αξιόπιστη;Ευχαριστώ πολύ!

Κι εγώ στη ίδια φάση είμαι, αλλά με elpedison ElectricityHome Fixed...  μετά από επικοινωνία μαζί τους με ενημέρωσαν ότι δεν διατίθεται πλέον εμπορικά και να μιλήσω με κάποιον συνεργάτη τους στο τάδε νούμερο για να με ενημερώσουν για τα διαθέσιμα προγράμματα… οπότε φεύγω… Ήμουν μεταξύ Protergia Home Fixed και NRG smart 46% Fixed, και να πω την αλήθεια όσο παρακολουθώ και διαβάζω εδώ (btw αν δεν ήταν και το forum εδώ θα είχαμε μαύρα μεσάνυχτα οι περισσότεροι από εμάς) θεωρώ τη Protergia πιο οργανωμένη, και παρόλο που ήμουν διατεθειμένος να πληρώσω το κάτι παραπάνω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο με χάλασε η παραμονή 1 χρόνο Στη Protergia Home Fixed (από εκεί που δεν θέλαμε τον μεγάλο ελάχιστο χρόνο παραμονής, τώρα μάλλον ζητάμε μεγαλύτερο, αφού δεν φαίνονται σημάδια επιστροφής σε τιμές 2020)… Οπότε μάλλον με βλέπω προς NRG μεριά, και πιο συμφέρον είναι από πλευρά χρέωσης κατανάλωσης (είμαι 8000-9000 kWh/έτος) αφού το μεγάλο πάγιο απορροφάται από τη μεγάλη κατανάλωση που κάνω και θα έχω 2 χρόνια το κεφάλι μου ήσυχο (όσο ήσυχο μπορώ να το έχω με την NRG δλδ)…. εσείς τι λέτε ? καλά δε τα σκέφτομαι? μετρημένα κουκιά δλδ αλλά ξέρω γω… 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, korakios είπε

έχεις νυχτερινό να υποθέσω φυσικά

Όχι,για κάποιους λόγους δεν έχω βάλει νυχτερινό...Κακώς,το ξέρω.Ενδιαφέρομαι καθαρά για προγράμματα σταθερής χρέωσης ημέρας/νύχτας.

 

36 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αν εννοείς το Ελίν Εlectricon οικιακό νυχτερινό... παραμένει χωρίς δέσμευση, χωρίς ΟΤΣ. Ανέβηκε η τιμή, μειώθηκε η συνέπεια... αλλά και πάλι συμφέρει αν έχεις κατανάλωση μέχρι 4500ημ + 1000νύχτα ετησίως.

Αν εννοείς ότι είσαι σε άλλο πρόγραμμα της Ελίν γράψε ποιο ακριβώς, γιατί δε καταλαβαίνω.

Το electric on οικιακό ,δεν προσφέρεται πια απ'ότι φαίνεται...

 

44 λεπτά πριν, korakios είπε

 9,90+πάγιο ,περιλαμβάνεται στο excel

φτού!

44 λεπτά πριν, korakios είπε

 Διάβασε πρώτα την προτεινόμενη ανάρτηση (τέρμα πάνω) , και μετά κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

Ευχαριστώ πολύ,πολύ χρήσιμο,δεν το χα δει...

44 λεπτά πριν, korakios είπε

 αν βάλεις εξαρχής το fixed υποθέτω δεν θα έχεις θέμα

Μάλλον θα το σκεφτώ κανα δυο μέρες ακόμα...

44 λεπτά πριν, korakios είπε

 κοίτα , δες το κέρδος σε σχέση με την επόμενη . Αν τυχών αλλάξει κάτι υπολόγισε ρήτρα αποχώρησης vs τη διαφορά με την άλλη.

Απ΄ότι φαίνεται η επόμενη επιλογή είναι η solar fixed,μετα protergia,ηρων...Ποιά είναι η λιγότερο "στιγματισμένη";

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση βοήθεια!

22 λεπτά πριν, fasmatikos είπε

Κι εγώ στη ίδια φάση είμαι, αλλά με elpedison ElectricityHome Fixed...  μετά από επικοινωνία μαζί τους με ενημέρωσαν ότι δεν διατίθεται πλέον εμπορικά και να μιλήσω με κάποιον συνεργάτη τους στο τάδε νούμερο για να με ενημερώσουν για τα διαθέσιμα προγράμματα… οπότε φεύγω… Ήμουν μεταξύ Protergia Home Fixed και NRG smart 46% Fixed, και να πω την αλήθεια όσο παρακολουθώ και διαβάζω εδώ (btw αν δεν ήταν και το forum εδώ θα είχαμε μαύρα μεσάνυχτα οι περισσότεροι από εμάς) θεωρώ τη Protergia πιο οργανωμένη, και παρόλο που ήμουν διατεθειμένος να πληρώσω το κάτι παραπάνω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο με χάλασε η παραμονή 1 χρόνο Στη Protergia Home Fixed (από εκεί που δεν θέλαμε τον μεγάλο ελάχιστο χρόνο παραμονής, τώρα μάλλον ζητάμε μεγαλύτερο, αφού δεν φαίνονται σημάδια επιστροφής σε τιμές 2020)… Οπότε μάλλον με βλέπω προς NRG μεριά, και πιο συμφέρον είναι από πλευρά χρέωσης κατανάλωσης (είμαι 8000-9000 kWh/έτος) αφού το μεγάλο πάγιο απορροφάται από τη μεγάλη κατανάλωση που κάνω και θα έχω 2 χρόνια το κεφάλι μου ήσυχο (όσο ήσυχο μπορώ να το έχω με την NRG δλδ)…. εσείς τι λέτε ? καλά δε τα σκέφτομαι? μετρημένα κουκιά δλδ αλλά ξέρω γω… 

Εμένα κλείνει 1 χρόνος την Τετάρτη,οπότε φαντάζομαι θα με καλέσουν πολύ σύντομα.Θα αποφασίσω σίγουρα μέσα στο ΣΚ.Είχα ήδη δώσει στοιχεία στην nrg και πριν πάω να  υπογράψω,τι με φώτισε και τσέκαρα insomnia...

Δηλαδή με τα τωρινά δεδομένα είναι προτιμότερο το συμβόλαιο μέγιστης παραμονής;Εγώ ισα-ίσα σκεφτόμουν ότι με την τωρινή κατάσταση μην βρεθώ εγκλωβισμένος διετία μετά από αυθαίρετη αναπροσαρμογή όρων...Αλλά δεν το χω ψάξει τόσο.Βλεπω και σχολια στο στυλ "χιλιες φορές ΔΕΗ " και κάπως σκιάζομαι.Και μου χε καλοφανεί αυτός ο πρώτος χρόνος σε καινούριο πάροχο και είπα μήπως έχει και καλύτερα,πού να ξερα...

 

Επεξ/σία από lakistsiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια επαναληψη γιατι εχω μπερδευτει

 

Εχω αυτην την στιγμη Δεη απλο Γ1 χωρις νυχτερινο.

Νυχτερινο δεν μπαινει γιατι ειμαι ενοικιαστης, θα μεινω στο σπιτι το μεγιστο για 3 χρονια απο σημερα

 

Με βαση το εξελ και 6000 kw/h τον χρονο καταληγω στην protergia home fixed.

Καποια αλλη επιλογη?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, 1988panos2171 είπε

Μου ειπαν για 0.06ε κιλοβατωρα οταν στη δεη ειναι 0.11ε, 3 παγια δωρο, 5% εκπτωση στο αεριο. Μεχρι τωρα στο αεριο ειχα fixed τιμη που φυσικα θελω να διατηρηθει. Που ακριβως ειναι η φολα;

Διάβασε αυτό για την elpedison (πάτα εκεί που λέει πριν 20 ώρες)

Καη η Ζενίθ έχει ίδια ρήτρα... άντε να παίζει λίγο το ανώτατο όριο ή το περιθώριο κέρδους στον αρχικό πολλαπλασιασμό. Το τελικό αποτέλεσμα ίδιο θα'ναι περίπου ~0.12 - 0.14 κιλοβατώρα τελική.

 

20 λεπτά πριν, lakistsiou είπε

Το electric on οικιακό ,δεν προσφέρεται πια απ'ότι φαίνεται...

Εμένα κλείνει 1 χρόνος την Τετάρτη,οπότε φαντάζομαι θα με καλέσουν πολύ σύντομα.Θα αποφασίσω σίγουρα μέσα στο ΣΚ.Είχα ήδη δώσει στοιχεία στην nrg και πριν πάω να  υπογράψω,τι με φώτισε και τσέκαρα insomnia...

 

Το οn! είχε δέσμευση όντως. Προσοχή η 1η μέρα είναι η μέρα που πήρες ρεύμα απ'την Ελίν (όχι η μέρα που υπέγραψες). Βρες το 1ο λογαριασμό της Ελίν να δεις αρχική ημερομηνία κατανάλωσης. Ή τον τελικό του προηγούμενου παρόχου για να δεις τη τελευταία μέρα. Από εκεί ξεκινάς και μετράς 1 χρόνο.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...