Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα που πηγα στο πατρικο,ειδα το φρεσκο λογαριασμο  Δεη του πατερα μου που αφορα αγροτικο τιμολογιο για ενα πηγαδι που εχουμε..Προφανως δεν μας αφορα εδω, απλα να αναφερω πως ειδα πρωτη φορα χρεωση ΟΤΣ 75ευρω για 3500kw διμηνο..οποτε φανταζομαι τι θα γινει και με τα οικοιακα τιμολογια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, energy52 είπε

Σημερα που πηγα στο πατρικο,ειδα το φρεσκο λογαριασμο  Δεη του πατερα μου που αφορα αγροτικο τιμολογιο για ενα πηγαδι που εχουμε..Προφανως δεν μας αφορα εδω, απλα να αναφερω πως ειδα πρωτη φορα χρεωση ΟΤΣ 75ευρω για 3500kw διμηνο..οποτε φανταζομαι τι θα γινει και με τα οικοιακα τιμολογια..

https://www.insomnia.gr/forums/topic/776834-ρήτρα-αναπροσαρμογης-δεη/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους. Είμαι τώρα στο φυσικό αέριο και η αναπροσαρμογή με τον νόμο 10.1 μου βγήκε 35€ επιπλέον συν την κατανάλωση μου. Με πήραν από την NRG και μου λένε να έρθω σε εκείνους και πως έχουν σταθερή την αναπροσαρμογή αυτή 9.90€ κάθε μήνα και ποτέ δεν θα μου πάει παραπάνω, και ειδικά τώρα με τις νέες αυξήσεις που θα κάνει η ΔΕΗ, κάθε μήνα αν μείνω εκεί που είμαι θα μου έρχεται έτσι αυξημένο. Το έχει κάνει κανείς αυτό? Έχετε κάποια εμπειρία με την NRG? Να τους πιστέψω ή θα την πατήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, parlapipas25 είπε

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους. Είμαι τώρα στο φυσικό αέριο και η αναπροσαρμογή με τον νόμο 10.1 μου βγήκε 35€ επιπλέον συν την κατανάλωση μου. Με πήραν από την NRG και μου λένε να έρθω σε εκείνους και πως έχουν σταθερή την αναπροσαρμογή αυτή 9.90€ κάθε μήνα και ποτέ δεν θα μου πάει παραπάνω, και ειδικά τώρα με τις νέες αυξήσεις που θα κάνει η ΔΕΗ, κάθε μήνα αν μείνω εκεί που είμαι θα μου έρχεται έτσι αυξημένο. Το έχει κάνει κανείς αυτό? Έχετε κάποια εμπειρία με την NRG? Να τους πιστέψω ή θα την πατήσω?

Πίστευε και μη, ερεύνα:

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

Επειδή επικρατεί χάος και δεν έχω παρακολουθήσει τις εξελίξεις, τί θα προτείνατε για κατανάλωση 1200-1400kwh ανά 4μηνο με τα σημερινά δεδομένα; (Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, πάντως έχω τριφασικό κ επίσης δεν έχω νυχτερινό ρολόι).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, parlapipas25 είπε

Με πήραν από την NRG και μου λένε να έρθω σε εκείνους και πως έχουν σταθερή την αναπροσαρμογή αυτή 9.90€ κάθε μήνα

αφού διάβασες το λινκ με το τι έγινε (μη σχολιάσεις εκεί , είναι για καταγγελίες και εξέλιξη) με το περίφημο fixed (τα 9,90€) ,να ξέρεις οτι το σταμάτησε

Λογικά θα σου λέγαν οτι για 2 μήνες δε εφαρμόζουν αναπροσαρμογή και να μην το ενεργοποιήσεις και (παίζει και να σε χρεώσουν πιο μπροστά επειδή έτσι θέλουν) , όταν θα πας να το ενεργοποιήσεις θα φας άκυρο . Μετά για ρήτρα αποχώρησης χρεώνουν ότι τους λείπει

Τώρα αν έχεις ~10000kw το χρόνο ,ίσως το σκέφτεσαι με επιφύλαξη (και άμεση ενεργοποίηση του fixed ,τικαρισμένο στο συμβόλαιο) και γραπτή επιβεβεβαίωση οτι ισχύει

 Διάβασε πρώτα την προτεινόμενη ανάρτηση (τέρμα πάνω) , και μετά κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

6 λεπτά πριν, @ggelos4 είπε

Καλημέρα σε όλους.

Επειδή επικρατεί χάος και δεν έχω παρακολουθήσει τις εξελίξεις, τί θα προτείνατε για κατανάλωση 1200-1400kwh ανά 4μηνο με τα σημερινά δεδομένα; (Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, πάντως έχω τριφασικό κ επίσης δεν έχω νυχτερινό ρολόι).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Διάβασε πρώτα την προτεινόμενη ανάρτηση (τέρμα πάνω) , και μετά κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

Διάβασε πρώτα την προτεινόμενη ανάρτηση (τέρμα πάνω) , και μετά κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

Το έχω δει το excel, πολλά συγχαρητήρια στον δημιουργό!

Οπότε καταλαβαίνω ότι η συμβουλή είναι να κάνω πρόγραμμα με fixed τιμή kwh.

Ευχαριστώ πολύ @korakios

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, @ggelos4 είπε

Οπότε καταλαβαίνω ότι η συμβουλή είναι να κάνω πρόγραμμα με fixed τιμή kwh.

εκτός αν για ένα τετράμηνο ισχύσει η έκπτωση της τελικής τιμής με ρήτρα 0,03 για τις πρώτες 300kwh και παράλληλα ψαλιδίσουν οι εταιρίες τη ρήτρα ,γιατί όταν βγαίνει 0,16 η τελική η έκπτωση απο μόνη της δε λέει τίποτα

Το τι θα κάνουν , άγνωστο και δεν έχει νόημα υποθέσεων παραμόνο αν έρθουν οι πρώτοι λογαριασμοί και το δούμε σε πράξη

Φυσικά μετά το τετράμηνο και το πόσο θα είναι η χοντρική και το αν θα ξαναβγούνε μέτρα είναι ρευστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, korakios είπε

μπορεί , εγώ μπερδεύτηκα πριν πάντως

ωραία , κατέβασε το excel και βάλε στο πεδίο "το πρόγραμμά σας" τις χρεώσεις κιλοβατώρας μέρας και νύχτας και στο πάγιο βάλε το πάγιο συν το fixed

Μπορείς να ανεβάσεις screenshot ?

 

ΠάροχοιΧωρίςΟΤΣ_Νυχτερινό.xlsx

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα στην παρεα.εδω και 1 χρονο εχω κανει αλλαγη παροχου..και εχω βαλει nrg και ειμαι ευχαριστημενος.ομως το τελυταιο διαστημα εχω το εξης προβλημα.ενα ρολοι εξακολουθει..να ειναι χαμηλης καταναλωσης..μονο ενα ρουτερ ειναι στην πριζα.παραδοξος ο λογαριασμος ερχετε φουσκωμενος..εχω δει οτι σε ημερισια λειτουργια καναλαωνει 1-2 kw.

επισης κοιτωντας τις μετρησεις ανακαλυψα οτι ο αριθμος μετρητη του λογαριασμου δεν ειναι ιδιος με αυτου του ρολογιου και ο εναντι που πληρωσα πριν 1μηνα ηταν 19139 και εγω χθες που το τσεκαρα ητανε 19079.καμια σχεση με τον λογαριασμο.

τι μπορει να φταιει??? πρεπει να απευθυνθω στην nrg η ΔΕΔΔΗΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, coyote2 είπε

κλείσε το γενικό και πήγαινε κάτω να δεις αν γυρίζει. Μόλις καταλάβεις ποιο ειναι το δικό σου κάνε παράπονο στο ΔΕΔΔΗΕ και στην NRG

το εχω κανει κι'αυτο που λες..οταν κλεινει ο γενικος δεν υπαρχει λειτουργια...ειναι σπιτι με 2 οροφους.2 ρολογια δικα μας..το 1 ερχονται σωστα και οι μετρησεις σωστες.και ρολοι με συμβολαιο σωστα ολα αναγραφονται.

αρα απευθυνομαι και στην nrg (ειπα στον τοπικο εδω ) και αν δεν μου απαντησει αυριο στην δεδδηε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ktikti είπε

το εχω κανει κι'αυτο που λες..οταν κλεινει ο γενικος δεν υπαρχει λειτουργια...ειναι σπιτι με 2 οροφους.2 ρολογια δικα μας..το 1 ερχονται σωστα και οι μετρησεις σωστες.και ρολοι με συμβολαιο σωστα ολα αναγραφονται.

αρα απευθυνομαι και στην nrg (ειπα στον τοπικο εδω ) και αν δεν μου απαντησει αυριο στην δεδδηε

Τα θέματα μετρητών και δικτύου είναι στην ΔΕΔΗΕ. Εκεί πας κατευθείαν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Τιμή επόμενης μέρας στη Μ. Βρετανία... £1750/MWh --> 2054€/MWh = 2.05€/ΚWh :blink:

32.jpg.9426b044ed449dc153edd3fb7cc0f301.jpg

 

Σίγουρα;😲

ΥΓ: ΕΛΤΑ αγάπη μου!!! (Είμαστε ακόμα στο honeymoon... Πιστεύω όμως να αρχίσουν σύντομα και οι γκρίνιες... Ελπίζω να το σώζω για την ώρα με καλοπιάσματα...)

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...