Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@angelponirosδιάβασε το πιο πάνω

edit άλλαξε η σελίδα , δες το παρακάτω

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Kι εμένα το ίδιο μου είπανε... 7 ευρώ ΚΟΤ. Ζήτησα να το στείλουν με email σε ένα φίλο που ενδιαφέρεται για να υπάρχει ως αποδεικτικό. Σε περίπτωση υπέρβασης ή κατάργησης ΚΟΤ, συνεχίζεται η χρέωση Power Fix (δε ρώτησα αν μειώνεται το πάγιο στα 3.5, φαντάζομαι πως ναι).

Αυτό που γράφει στην αίτηση για το "Εfa στο Σπίτι" είναι η κατηγορία πελάτη. Όπως λέμε Οικιακό ή Γ1Ν για παράδειγμα. Το τιμολόγιο παραμένει το Power Fix.

Επίσης αυτό που λέει "η προσφορά ισχύει μέχρι 30/09/2021", εννούν να έχει υπογραφεί η αίτηση μέχρι τις 30/9. Όχι να πάρετε 30/9 για την αίτηση και να υπογράψετε Οκτώβρη.

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, χρησιμοποιώντας το excel, αν τα έβαλα σωστά, βγάζω τα εξής δύο πιο συμφέροντα:

ΔΕΗ Online: 570 ευρώ / έτος

Efa: 536 ευρώ/ έτος

Οπότε σκέφτομαι για το Online, θα είναι πιο εύκολη μετάβαση χωρίς εγγυήσεις κλπ..

Υπάρχει κάτι άλλο που κυκλοφόρησε τώρα τελευταία ή το περιμένουμε;

Μήπως συμφέρει περισσότερο το Enter με 5% συνέπεια + 2% με την πάγια;

Έχετε βγάλει εσείς κάποιο άλλο πιο συμφέρον;

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Υπάρχει κάτι άλλο που κυκλοφόρησε τώρα τελευταία ή το περιμένουμε;

ναι αυτό 😁

22 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Καλησπέρα, χρησιμοποιώντας το excel, αν τα έβαλα σωστά, βγάζω τα εξής δύο πιο συμφέροντα:

ΔΕΗ Online: 570 ευρώ / έτος

Efa: 536 ευρώ/ έτος

αν σκέφτεσαι για παραπάνω κατανάλωση συμφέρει η efaenergy

για της ΔΕΗ , σου απάντησα στο άλλο θέμα

ξέρω ,χαζομάρα που είναι σπασμένα τα θέματα , αλλά έσκαγαν άτομα και το κάνανε ΔΕΗ vs πάροχοι και χαλούσε με σπαμάρισμα

22 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Καλησπέρα, χρησιμοποιώντας το excel, αν τα έβαλα σωστά,

μιλάμε για ετήσιες καταναλώσεις , προσθέτεις δηλαδή 3 τετράμηνους  εκκαθαριστικούς

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είναι υπερβολικό το κόστος του Fixed στην nrg..

Παρακάτω το excel:

Νομίζω πως οι διαφορές είναι μικρές, μάλλον για το online μας βλέπω..

Καμία γνώμη;

 

Paroxoi.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Νομίζω είναι υπερβολικό το κόστος του Fixed στην nrg..

εννοείται ,για χιούμορ το πόσταρα

6 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Νομίζω πως οι διαφορές είναι μικρές, μάλλον για το online μας βλέπω..

όπως βολεύεσαι φυσικά , απλά στο άλλο θέμα για το online

7 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Καμία γνώμη;

καλά εξηγείσαι με το νυχτερινό , γλυτώνεις πολλά :)

Spoiler

Oftopic Βλέπω οτι έβαλες στο Γ1 τις παλιές χρεώσεις , τώρα είναι αρκετά παραπάνω (~0,14 ~0,10 με τις εκπτώσεις)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, θα συνεχίσω στο άλλο για το online.

Όσο μπορούμε πλυντήρια, θερμοσίφωνα (χειμώνα), κλιματιστικά το καλοκαίρι βράδυ, είναι στο νυχτερινό..

Γενικότερα πιστεύω πως καλύτερα να δίνουμε κάτι παραπάνω για fix τιμές, παρά να την πατήσουμε όπως πολλοί τελευταία με τις ρήτρες..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Γενικότερα πιστεύω πως καλύτερα να δίνουμε κάτι παραπάνω για fix τιμές, παρά να την πατήσουμε όπως πολλοί τελευταία με τις ρήτρες..

το λίγο είναι σχετικό , τα σημερινά fixed προγράμματα είναι για κλάματα , ελπίζω κάτι να γίνει σύντομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος παροχος αεριου και ρευματος, που να εφαρμόζει την έκπτωση ΚΟΤ + συνεπειας; Γιατι απο οσο ειδα σχεδον ολοι μολις μπεις ΚΟΤ παυουν την εκπτωση συνεπειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, VirusX2gr είπε

Γιατι απο οσο ειδα σχεδον ολοι μολις μπεις ΚΟΤ παυουν την εκπτωση συνεπειας

για ΚΟΤ κατέβασε το παρακάτω excel αν μπεις online ή efa (ή voltera αν δε θες δέσμευση ,we δεν ξέρω τι παίζει)

το online έχει σταθερή τιμή , της efa δίνει στο ΚΟΤ την τιμή της έκπτωσης (έτσι λένε ,αλλά με 7€ πάγιο)

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1KVaecdLpC3vZQtwZie4VKOqiLJCGyb-8-VvMxujN-Dw/edit?usp=sharing

5 λεπτά πριν, VirusX2gr είπε

Υπαρχει καποιος παροχος αεριου και ρευματος

με double χάνεις , περισσότερα για αέριο στο άλλο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kzaxas είπε
Αναφορά σε κείμενο

εκτίμηση γύρω στα 90 ευρώ/MWh.

😂

μάλλον εννοούν με την επιδότηση (που φυσικά την πληρώνουμε έμμεσα απο την τσέπη μας και αυτή)

κάτσε απο Νοέμβριο θα δούμε πάλι ωραία νούμερα

Αντί σαν κράτος να απαιτήσουμε δικαιώματα ρύπων και να κάψουμε λιγνίτη αυτό το διάστημα, πόσο μάλλον να ξεκινήσουμε με την ευκαιρία και εκμετάλλευση φυσικού αερίου , τον επαίζουμε

Για ΑΠΕ δεν περιμένω τίποτα περισσότερο απο ότι (δεν) γίνεται όλα αυτά τα χρόνια  .....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/9/2021 στις 3:49 ΜΜ, sheldon είπε

https://volton.gr/services/volton-one-fixed/

Τι λέτε γι αυτό? Σε καταναλώσεις 2500 kwh το 4μηνο που κάνω εγώ, βγάζει τελικη τιμη προ ρυθμιζομενων χρεωσεων και φορων, 0.076.

 

Στις 15/9/2021 στις 3:53 ΜΜ, korakios είπε

είναι παλιό , το έβγαλα απο το excel ,γράφει "Μη εμπορικά διαθέσιμο"

 

Στις 15/9/2021 στις 3:53 ΜΜ, coyote2 είπε

Μη εμπορικά διαθέσιμο πρόγραμμα

Αφού καταργήθηκε το Volton One Fixed, βγάλανε το Volton Basic Fixed το οποίο είναι με

0,11993, 9.90 πάγιο, 24 μήνες δέσμευση, χωρίς ΟΤΣ.

Πάμε τώρα στα περίεργα:

Το Volton Fixed KOT είναι ακόμα διαθέσιμο;

Πώς γίνεται η αρχική χρέωση ενέργειας να είναι 0.07311 και να μην υπάρχει ρήτρα αναπροσαρμογής; Δηλαδή όποιος έχει ΚΟΤ-Α έχει κέρδος απ'τη προμήθεια και πληρώνει μόνο τα πάγια; Tι δεν καταλαβαίνω σωστά. Μήπως έχει δηλαδή ρήτρα αναπροσαρμογής; Δε βρίσκω τους όρους...

Όσων αφορά την EFA, όλο το μεσημέρι σκεφτόμουνα μη πάρω τον φίλο μου στο λαιμό μου. Κάτι δε μου κολλάει κι εκεί πέρα. Η ΡΑΕ λέει πως κάθε πάροχος επιλέγει ελεύθερα σε ποιο πρόγραμμα εφαρμόζει το ΚΟΤ. Πώς γίνεται η ΕFA να επιλέγει το Power Fix αλλά να διπλασιάζει το πάγιο; Επιτρέπεται αυτό; Ή μήπως εφαρμόζει το ΚΟΤ σε κάποιο διαφορετικό πρόγραμμα που λέγεται για παράδειγμα Power Fix 2.

Σαν τα προγράμματα του ΉΡΩΝ δηλαδή στο αέριο... Gas Home Flex, Gas Home Flex E, Gas Home Flex 24. Eίχα συμφωνήσει τηλεφωνικώς σε πρόγραμμα αορίστου χωρίς ρήτρα, και μου είχαν στείλει να υπογράψω το 24 που είχε ρήτρα και 2ετή δέσμευση.

Θα δούμε τι απαντήσεις θα στείλουν τη Δευτέρα, αλλά κρατάτε όλοι μικρό καλάθι και προσέξτε πολύ καλά τι υπογράφετε.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πάμε τώρα στα περίεργα:

Το Volton Fixed KOT είναι ακόμα διαθέσιμο;

Πώς γίνεται η αρχική χρέωση ενέργειας να είναι 0.07311 και να μην υπάρχει ρήτρα αναπροσαρμογής;

γιατί που κατάλαβες οτι δεν έχει ρήτρα ?!

11 λεπτά πριν, ekrepali είπε

η νέα τάξη πραγμάτων στα σταθερά , παίζει να είναι και καλύτερο απο τα νέα που βγήκανε πρόσφατα

 

14 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πάμε τώρα στα περίεργα:

Το Volton Fixed KOT είναι ακόμα διαθέσιμο;

ναι , έχασες ατάκα απο το δίπλα forum που πόσταρε απάντηση της volton

Αναφορά σε κείμενο

Πελάτης που είναι στο Κοινονικό Τιμολόγιο για να μην έχει ΟΤΣ πρέπει να μπει στο πρόγραμμα Volton Unique Flexi (0,062/kWH, 4 ευρώ πάγιο με συνέπεια, χωρίς ΟΤΣ) και έπειτα να κάνει αίτηση στο Κοινονικό Τιμολόγιο και αν εγκριθεί, το προγραμμά του θα αλλάξει σε Volton Fixed KOT, το οποιό κανονικά έχει ρήτρα αλλά εφόσων το αρχικό πρόγραμμα ήταν το Volton Unique Flexi χωρίς ΟΤΣ, δεν θα υπάρχει ρήτρα και στο Volton Fixed KOT μετά την αλλαγή.

Volton Unique Flexi (0,062/kWH, 4 ευρώ πάγιο με συνέπεια, χωρίς ΟΤΣ) 🤣😂

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios

γιατί που κατάλαβες οτι δεν έχει ρήτρα ?!

Volton Fixed KOT. Έψαξα όρους και δε βρήκα, απλή υπόθεση έκανα απ'το όνομα αλλά οι τιμές δε κολλάνε.

 

Πελάτης που είναι στο Κοινονικό Τιμολόγιο για να μην έχει ΟΤΣ πρέπει να μπει στο πρόγραμμα Volton Unique Flexi (0,062/kWH, 4 ευρώ πάγιο με συνέπεια, χωρίς ΟΤΣ) και έπειτα να κάνει αίτηση στο Κοινονικό Τιμολόγιο και αν εγκριθεί, το προγραμμά του θα αλλάξει σε Volton Fixed KOT, το οποιό κανονικά έχει ρήτρα αλλά εφόσων το αρχικό πρόγραμμα ήταν το Volton Unique Flexi χωρίς ΟΤΣ, δεν θα υπάρχει ρήτρα και στο Volton Fixed KOT μετά την αλλαγή.

:blink:

Αυτό ομολογώ πως το είχα χάσει...τώρα όλα βγάζουν νόημα. 😅

Spoiler

2.jpg.ed8ec6bbe75e68e974e1fe7b7a5ca369.jpg

Τι κάθομαι κι ασχολούμαι... θα τον πω να πάει στο Online για το ΚΟΤ να ησυχάσω.

Εγώ ακόμα δεν έχω αποφασίσει μεταξύ Efa ή παραμονή στην Ελίν. Αλλάζω γνώμη κάθε 5 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Εγώ ακόμα δεν έχω αποφασίσει μεταξύ Efa ή παραμονή στην Ελίν.

δεν ξέρω , απλό είναι , αν πιστεύεις οτι η Ελίν θα σε βάλει σε πρόγραμμα που δεν είναι εμπορικά διαθέσιμο κάτσε , αν όχι φύγε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...