Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, oykas2001 είπε

Στο efa fix power home γράφει για πάγιο από 3,40€/μήνα. Μέχρι πόσο πάει δηλαδή; Δεν μπόρεσα να το βρω πουθενά.

μέχρι 3,40€ εκτός αν σου στείλουν κάτι διαφορετικό στη σύμβαση που θα υπογράψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Axelq είπε

Insider Information: Από τους 7,5 εκ. παροχές στην Ελλάδα, οι 6 εκ. βρίσκονται ακόμα στη ΔΕΗ.

Περι ΔΕΗ εδώ για Γ1/ΓΝ1 και εδώ για online/enter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μου εστειλε η efa την προσφορά για το https://efaenergy.gr/fix-power-home/ . Στην τηλ. συνομιλία  ρωτησα για ΚΟΤ Β. Αν ξεπερασω το όριο μου ειπαν θα ειναι η χρεωση που εχει το προγραμμα 0,07744€ / kWh. Επίσης αν χασω λογω  υψηλής φορολ. δήλωσης το ΚΟΤ θα εχω την ίδια χρεωση 0,07744€ / kWh. Επίσης δεν εχει ΟΤΣ. Ζητησα να μου στειλει τους όρους του συμβολαίου που θα υπογραψω.  Στην παραγραφο 6 γιατί βλεπω να αναφερει για ΟΤΣ;

6. Αναπροσαρµογή Χρέωσης Προµήθειας - Διαδικασία Τροποποίησης Όρων Σύµβασης 6.1. Τα Μέρη συµφωνούν ότι οι Χρεώσεις Προµήθειας, προ ΦΠΑ, θα υπολογίζονται βάσει των ανταγωνιστικών χρεώσεων του τιμολογίου, στο οποίο έχει ενταχθεί ο Πελάτης και των διακυμάνσεων στο άθροισμα (i) της ΟΤΣ, (ii) της μοναδιαίας χρέωσης για το Λογαριασμό Ισοσκελισμού Εκκαθάρισης («ΛΠ-2), (iii) της μοναδιαίας χρέωσης για το Λογαριασμό Επικουρικών και Λοιπών Υπηρεσιών («ΛΠ-3»), (iv) της μοναδιαίας χρέωσης βάσει Μεσοσταθμικού Μεταβλητού Κόστους Θερμικών Συμβατικών Σταθμών («ΜΜΚΘΣΣ»), (v) της μοναδιαίας χρέωσης του Μεταβατικού Μηχανισμού Αποζημίωσης Ευελιξίας («ΜΜΑΕ») και (vi) της μοναδιαίας χρέωσης του Λογαριασμού Προσαυξήσεων Ισοσκελισμού Εκκαθάρισης («Λ-ΣΤ/ ΠΧΕΦΕΛ») , των (i) έως και (vi) προσαυξημένων κατά τον εκάστοτε ισχύοντα συντελεστή απωλειών δικτύου, ο οποίος καθορίζεται από τον Διαχειριστή Δικτύου Διανομής και εγκρίνεται με απόφαση της ΡΑΕ, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στο άρθρο 126 παρ. 4 του ΚΔΕΣΜΗΕ. 6.2. Ο τρόπος υπολογισμού των ανωτέρω υπό 6.1. χρεώσεων περιγράφεται στην ιστοσελίδα www.efaenergy.gr. Τιμές αναφοράς και λοιπά δεδομένα της αγοράς για τις χρεώσεις της παραγράφου 6.1 δημοσιεύονται στις ακόλουθες ιστοσελίδες: www.enexgroup.gr, www.admie.gr, www.lagie.gr και www.rae.gr. Οι τιμές αναφοράς που λαμβάνονται υπόψιν σε κάθε Λογαριασμό Κατανάλωσης για τον υπολογισμό των διακυμάνσεων προσδιορίζονται, όπως εκκαθαρίζονται από τους διαχειριστές, ως εξής: για την ΟΤΣ λαμβάνεται υπόψιν η μέση τιμή της περιόδου αναφοράς. Για τις λοιπές (υπό (ii) έως και (vi) χρεώσεις) λαμβάνεται υπόψιν ο μέσος όρος των τελευταίων δώδεκα (12) εκκαθαρισθέντων μηνών πριν το μήνα αναφοράς. Διευκρινίζεται ότι τυχόν μελλοντικές τροποποιήσεις στην ονομασία ή τη δομή των εν λόγω χρεώσεων δε συνιστούν τροποποίηση των παρόντων όρων. Εφόσον κατά τη διάρκεια ισχύος της σύμβασης Προμήθειας επιβληθούν τυχόν νέες προσαυξήσεις από τους διαχειριστές, αυτές εντάσσονται αυτομάτως στον υπολογισμό που περιγράφεται στην παράγραφο 6.1 και αποτυπώνονται στο “Έντυπο Υπηρεσιών Ηλεκτρικής Ενέργειας”, όπως εκάστοτε ισχύει. 6.3. Οι Χρεώσεις Προμήθειας θα υπολογίζονται ειδικότερα ως εξής: Αν το άθροισμα (i) της ΟΤΣ, (ii) της μοναδιαίας χρέωσης για το Λογαριασμό Ισοσκελισμού Εκκαθάρισης («ΛΠ-2), (iii) της μοναδιαίας χρέωσης για το Λογαριασμό Επικουρικών και Λοιπών Υπηρεσιών («ΛΠ-3»), (iv) της μοναδιαίας χρέωσης βάσει Μεσοσταθμικού Μεταβλητού Κόστους Θερμικών Συμβατικών Σταθμών («ΜΜΚΘΣΣ»), (v) της μοναδιαίας χρέωσης του Μεταβατικού Μηχανισμού Αποζημίωσης Ευελιξίας («ΜΜΑΕ») και (vi) της μοναδιαίας χρέωσης του Λογαριασμού Προσαυξήσεων Ισοσκελισμού Εκκαθάρισης («Λ-ΣΤ/ ΠΧΕΦΕΛ») των (i) έως και (vi) προσαυξημένων κατά τον εκάστοτε ισχύοντα συντελεστή απωλειών δικτύου (εφεξής το «Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα»), υπολογιζόμενο βάσει των τιμών αναφοράς που ορίζονται στην παράγραφο 6.2, κυμαίνεται εντός των ορίων 30 και 45 €/ΜWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας θα παραμένουν αμετάβλητες, ως προς τις διακυμάνσεις της ΟΤΣ. Αν το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα είναι κάτω του ορίου των 30 €/ΜWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας θα μειώνονται κατά τη διαφορά των 30€/ΜWh με το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα. Αν το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα είναι άνω του ορίου των 45 €/ΜWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας θα αυξάνονται κατά τη διαφορά του Μέσου Προσαυξημένου Αθροίσματος με το όριο των 45€/ ΜWh. Αυτές οι αυξομειώσεις των Χρεώσεων Προμήθειας θα εμφανίζονται ως διακριτές χρεώσεις ή πιστώσεις στους Λογαριασμούς Κατανάλωσης, που θα αποστέλλει ο Προμηθευτής στον Πελάτη (έναντι και εκκαθαριστικούς). 6.4. Ο Προµηθευτής διατηρεί περαιτέρω το δικαίωµα να προβεί σε τροποποίηση των όρων της παρούσης για σπουδαίο λόγο, όπως ενδεικτικά και όχι περιοριστικά, µεταβολή της κείµενης νοµοθεσίας και αλλαγή των όρων λειτουργίας της αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας. Σε αυτήν την περίπτωση όµως ο Προµηθευτής θα ενηµ ερώσει τον Πελάτη µε έγγραφη γνωστοποίηση, στην οποία θα αναφέρεται ο λόγος και οι τροποποιήσεις που επιφέρει, και θα παρέχεται στον Πελάτη χρονικό διάστηµα εξήντα (60) ηµερολογιακών ηµερών για την αποδοχή ή µη των νέων όρων. Στην περίπτωση που ο Πελάτης δεν επιθυµεί την αποδοχή των νέων όρων, καταγγέλλει την παρούσα µε έγγραφο κοινοποιούµενο στον Προµηθευτή εντός της ως άνω προθεσµίας. Άπρακτη παρέλευση της ως άνω προθεσµίας, συνεπάγεται την αποδοχή των τροποποιήσεων από τον Πελάτη και την εφαρµογή τους αµέσως µετά την παρέλευση της εν λόγω προθεσµίας. 6.5. Κατ’ εξαίρεση, η ενηµέρωση σχετικά µε την τροποποίηση των Χρεώσεων Προµήθειας, δύναται να λαµ βάνει χώρα µε τον πρώτο λογαριασµό κατανάλωσης που ακολουθεί την τροποποίηση βάσει ΚΠΗΕ. 6.6. Οι Ρυθµιζόµενες Χρεώσεις, όπως αυτές ενδεικτικά εκτίθενται στην παρ. 5.3 των παρόντων Γενικών Όρων, και οι πάσης φύσεως λοιπές χρεώσεις υπόκεινται µόνο στις µεταβολές του εκάστοτε ισχύοντος ρυθµ ιστικού πλαισίου και είναι ανεξάρτητες από τον έλεγχο του Προµηθευτή, χωρίς να απαιτείται τροποποίηση της παρούσας σύµβασης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, tsigpan είπε

Ζητησα να μου στειλει τους όρους του συμβολαίου που θα υπογραψω.  Στην παραγραφο 6 γιατί βλεπω να αναφερει για ΟΤΣ;

γιατί πρέπει να σου στείλει και ειδικούς όρους , όπως το Power Home Fix που να αναγράφεται οτι δεν εφαρμόζεται ΚΟΤ, edit ρήτρα αναπροσαρμογής ήθελα να πω

Σε ενημέρωσαν οτι το πάγιο είναι 7€ στο ΚΟΤ ?

Είναι περίεργο πρόγραμμα μιας και δεν είναι στο site και ότι μάζεψα για ΚΟΤ και efa είναι απο εδώ

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, korakios είπε

γιατί πρέπει να σου στείλει και ειδικούς όρους , όπως το Power Home Fix που να αναγράφεται οτι δεν εφαρμόζεται ΚΟΤ ρήτρα αναπροσαρμογής

Σε ενημέρωσαν οτι το πάγιο είναι 7€ στο ΚΟΤ ?

Είναι περίεργο πρόγραμμα μιας και δεν είναι στο site και ότι μάζεψα για ΚΟΤ και efa είναι απο εδώ

Πάγιο από 3,40€/μήνα μου ειπε.  Αλλα δεν ρωτησα αν ειναι διαφορετικό για ΚΟΤ.  Αρα φιλε korakios  οι γενικοί οροι δεν λενε τιποτα. Υπαρχει περιπτωση να μου στειλει τους ειδικούς ή το συμβολαιο  για να το μελετησω;  Θα το ζητήσω. 

Επεξ/σία από tsigpan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsigpan είπε

Πάγιο από 3,40€/μήνα μου ειπε.  Αλλα δεν ρωτησα αν ειναι διαφορετικό για ΚΟΤ.  Αρα φιλε korakios  οι γενικοί οροι δεν λενε τιποτα. Υπαρχει περιπτωση να μου στειλει τους ειδικούς ή το συμβολαιο  για να το μελετησω;  Θα το ζητήσω. 

στα άλλα παιδιά τους στείλανε αυτό που είναι στο site

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58815356

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, korakios είπε

Χτες τους ανέβασα.

22 ώρες πριν, danaos7 είπε

Ζήτησα και εγώ να μου στείλουν προσφορά και μου στείλανε αυτά..εφα. παιδιά ειλικρινά δεν βλέπω να διαβάσω τίποτα στους όρους ..,έχουν Χαθεί τα γυαλια.αχχααχαχαχχαα. Για εκεί θα στείλω  με 4600++1200+ κιλοβατώρες...

 

Κόρακα τι λες ασυζητητί? Επίσης έχω και νυχτερινό σπίτι που ενοικιάζω.

01_Προσφορά-και-Ειδικοί-Όροι-FIX-POWER.pdf 1 MB · 16 downloads 02_Γ.Ο.Σ.Ηλεκτρικού_Ρεύματος.pdf 575 kB · 7 downloads

Κόρακα εδώ εισαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως απο τους γενικούς ορους μια χαρά Αναπροσαρµογή Χρέωσης Προµήθειας μπορουν να κανουν ή καταλαβαινω λάθος;

4 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Ζήτησα και εγώ να μου στείλουν προσφορά και μου στείλανε αυτά..εφα. παιδιά ειλικρινά δεν βλέπω να διαβάσω τίποτα στους όρους ..,έχουν Χαθεί τα γυαλια.αχχααχαχαχχαα.

Ειπαμε ψηλά γράμματα ονομα και πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αλλά δεν έχει ανεβάσει κάποιος κάτι για ΚΟΤ , περισσότερο προσωποποιημένη προσφορά ακούγεται γιαυτό να τα έχετε γραπτώς το

Οτι η τιμή κιλοβατώρας που εφαρμόζεται στο KOT είναι αυτή της έκπτωσης? (σου είπανε ναι)

Όπως και ποιες χρεώσεις ισχύουν σε περίπτωση υπέρβασης του ΚΟΤ (μη σε πάνε με χρεώσεις προγράμματος με ρήτρα αναπροσαρμογής) edit (σου είπανε ναι)

Το πάγιο είναι ίδιο ? (7€ έχουν αναφέρει)

7 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Κόρακα εδώ εισαι

Δε σε πρόλαβα , ναι το είδα έτοιμος να ποστάρω!

4 λεπτά πριν, tsigpan είπε

Πάντως απο τους γενικούς ορους μια χαρά Αναπροσαρµογή Χρέωσης Προµήθειας μπορουν να κανουν ή καταλαβαινω λάθος;

οι ειδικοί ενός προγράμματος υπερισχύουν τους γενικούς :)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

αλλά δεν έχει ανεβάσει κάποιος κάτι για ΚΟΤ , περισσότερο προσωποποιημένη προσφορά ακούγεται γιαυτό να τα έχετε γραπτώς το

Οτι η τιμή κιλοβατώρας που εφαρμόζεται στο KOT είναι αυτή της έκπτωσης? (σου ειπαν ναι)

Όπως και ποιες χρεώσεις ισχύουν σε περίπτωση υπέρβασης του ΚΟΤ (μη σε πάνε με χρεώσεις προγράμματος με ρήτρα αναπροσαρμογής)

Το πάγιο είναι ίδιο ? (7€ έχουν αναφέρει)

Δε σε πρόλαβα , ναι το είδα έτοιμος να ποστάρω!

οι ειδικοί ενός προγράμματος υπερισχύουν τους γενικούς :)

Δες το εσύ η κάποιος ποίο αυτόματης νέος γιατί εγώ δεν .γυαλιά καπουτ.ψειρες τα έχουν οι μακακες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, danaos7 είπε

Δες το εσύ η κάποιος ποίο αυτόματης νέος γιατί εγώ δεν .γυαλιά καπουτ.ψειρες τα έχουν οι μακακες

επιλέγεις μεγέθυνση κειμένου ????😁

Δε λένε τίποτα οι γενικοί για ΚΟΤ πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

επιλέγεις μεγέθυνση κειμένου ????😁

Δε λένε τίποτα οι γενικοί για ΚΟΤ πάντως

Σε κινητό είμαι κόρακα.αστο........τελικα έχει η δεν έχει οτσ η μετάφραση  ?να κάνουμε την κίνηση? Vilterra ποιο προγραμα εννοείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

αλλά δεν έχει ανεβάσει κάποιος κάτι για ΚΟΤ , περισσότερο προσωποποιημένη προσφορά ακούγεται γιαυτό να τα έχετε γραπτώς το

Το πάγιο είναι ίδιο ? (7€ έχουν αναφέρει)

Για ΚΟΤ η @Mariannapost είχε πει 7. Του tsig είπανε 3.40 κανονικά. Και στην αίτηση λέει όποιος χάνει το ΚΟΤ μπαίνει στο 'Efa στο Σπίτι' χωρίς χαρακτηρισμό ειδικής κατηγορίας ενώ από πάνω στην αίτηση θα είναι κανονικά τσεκάρισμένο το fix.

efa.jpg.f9a82292bb3fbb7420e6348900ef7607.jpg

Εγώ από περιέργια έστειλα email τη Τρίτη και απάντηση ακόμα δε στείλανε.

10 λεπτά πριν, korakios είπε

οι ειδικοί ενός προγράμματος υπερισχύουν τους γενικούς :)

Θα το δούνε άραγε; 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...