Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Pantelismor είπε

Εχει ληξει το συμβολαιο μου και δεν ξερω ποια εταιρεια να επιλεξω... Σκεφτομαι Watt & Volt η Ηρων που ειχα και μεχρι τωρα. 

Τι λετε? 

απο το καλό στο καλύτερο , εύγε 😂

Ηρών δηλαδή ήσουν ικανοποιημένος ? (εκτός αν είχες παλιό σταθερό)

διάβασε πρώτα  εδώ τι είναι ρήτρα αναπροσαρμογής μιας και δεν έκανες αναζήτηση (0,16-0,17 τελικές)

και μετά κατέβασε το excel να δεις την κατάσταση

Αφού τα δεις διάβασε εκεί λίγες τελευταίες σελίδες και συνέχεια στο άλλο θέμα  :)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Pantelismor είπε

Εχει ληξει το συμβολαιο μου και δεν ξερω ποια εταιρεια να επιλεξω... Σκεφτομαι Watt & Volt η Ηρων που ειχα και μεχρι τωρα. 

Τι λετε? 

Watt & Volt εχεις και watt και volt!! 

Δουλευουν ολες οι συσκευες!!

 

Επεξ/σία από VirusX2gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Pantelismor είπε

Καλησπερα και παλι ειδα το excel διαβασα και το αλλο νημα και αν καταλαβαινω σωστα ο ποιο φτηνος παροχος ειναι η ΔΕΗ! Σωστα?

πλέον ναι , ότι απορίες έχεις περι ΔΕΗ , εκεί

αν σε τάραξαν στη ρήτρα στον Ηρών

Αναφορά σε κείμενο

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρησιμα έγγραφα")
Και
Ζητάς απο την εταιρία γραπτώς μέσω email :
τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρητρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
και γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή απο τη διαφημιζόμενη ,
επιστροφή όλου του ποσού
και να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Αν δεν απαντήσουν στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα στα "χρησιμα έγγραφα" και αυτό)

Ανάλογα την απάντηση (ή μη ), κάνεις καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα θέλετε να κάνετε οικονομία να πάτε κάτω στο υπόγειο και να πάρετε τηλέφωνο στο σπίτι αν ανοίξουν τον βραστήρα ή τον θερμοσύφωνα...

Οταν δείτε πως θα γυρίζει το ρολόι θα με καταλάβετε ...... θα τρομάξετε από το ρυθμό του ρολογιού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, coyote2 είπε

Αμα θέλετε να κάνετε οικονομία να πάτε κάτω στο υπόγειο και να πάρετε τηλέφωνο στο σπίτι αν ανοίξουν τον βραστήρα ή τον θερμοσύφωνα...

Οταν δείτε πως θα γυρίζει το ρολόι θα με καταλάβετε ...... θα τρομάξετε από το ρυθμό του ρολογιού 

Συνήθως ένας θερμοσίφωνας χρειάζαται 4.000 watt για να δουλέψει. Οπότε 1 ώρα την ημέρα είναι περίπου 4 kw/h ή 120 kwh / μήνα μόνο από τον θερμοσίφωνα. 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

Συνήθως ένας θερμοσίφωνας χρειάζαται 4.000 watt για να δουλέψει. Οπότε 1 ώρα την ημέρα είναι περίπου 4 kw/h ή 120 kwh / μήνα μόνο από τον θερμοσίφωνα. 

Τόσο ήθελα εγώ και λίγο παραπάνω για θέρμανση με δύο θερμοπομπους και ένα καλοριφέρ λαδιού. 4 με 4,5 kw την ώρα. Το ρολόι γυρνούσε σαν να του είχες βάλει τούρμπο. Απελπισία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχώρησε η αίτηση στη Volterra , δώσανε εντολή στο ΔΕΔΔΗΕ και λογικά μέσα στην εβδομάδα αλλάζω :)

2 ώρες πριν, coyote2 είπε

Αμα θέλετε να κάνετε οικονομία να πάτε κάτω στο υπόγειο και να πάρετε τηλέφωνο στο σπίτι αν ανοίξουν τον βραστήρα ή τον θερμοσύφωνα...

θερμοσίφωνας (αν δεν υπάρχει άλλη λύση) , άναμμα μόνο στο νυχτερινό (χειμώνα 3-5) και σύντομο ντους 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θερμοσίφωνας με συντήρηση 0 απο τοτε που μπήκε και αντίσταση καλυμμένη με 5 ποντους αλατα στην καλύτερη.. 🤣

Το καλύτερο σενάριο στο μέσο ελληνικό σπιτι

Επεξ/σία από VirusX2gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, korakios είπε

Προχώρησε η αίτηση στη Volterra , δώσανε εντολή στο ΔΕΔΔΗΕ και λογικά μέσα στην εβδομάδα αλλάζω :)

Τα λεμε......και καλως ηρθες ταυτοχρονα.:-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή έχω χάσει καποια επισόδια, έχει γίνει λόγος απο τους ενναλακτικούς παρόχους για απορρόφηση της ρήτρας?Για ένα φίλο μου ρωτάω που ψάχνεται,εγω είμαι απο τους τυχερους στο fixed της προτέργειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, john5757 είπε

επειδή έχω χάσει καποια επισόδια, έχει γίνει λόγος απο τους ενναλακτικούς παρόχους για απορρόφηση της ρήτρας?Για ένα φίλο μου ρωτάω που ψάχνεται,εγω είμαι απο τους τυχερους στο fixed της προτέργειας

κανονικά έπρεπε απο περίοδο κατανάλωσης 1/9 να μπαίνει αναλογικά η επιδότηση

ίσως το κάνουν σε εκκαθαριστικό ?

αλλά καλύτερα πες το φίλο σου να φύγει απο τώρα , είναι ψίχουλα η επιδότηση

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αίτηση στις 14/9 στην efa.  29/9 καταμέτρηση από ΔΕΔΔΗΕ. Κάλεσα πριν λίγο και με ενημέρωσε ο ΔΕΔΔΗΕ ότι από 29/9 που έγινε και η καταμέτρηση είμαι στη volton ( efa ). Για να δούμε τι θα δούμε.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τις μέρες του καύσωνα που έλεγε η κυβέρνηση να βάλουμε τα κλιματιστικά στο 27 για οικονομία, εγώ το έβαλα στο 22. Άναψα στο μπαλκόνι και μια ηλεκτρική θερμάστρα για να καεί η σκόνη, να είναι έτοιμη για το χειμώνα. Ταυτόχρονα φούρνος, πληντύριο πιάτων, πληντύριο ρούχων, τηλεοράσεις, υπολογιστής... πρέπει να πήγαινε γρήγορα το ρολόι. 😆

ΤΕΑ 170 βλέπω; 1-2 ευρώ αύξηση που λέει κι ο Σκρέκας.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα γνωρίζει κανείς γιατί υπάρχουν δυο διαφορετικές χρεώσεις αναπροσαρμογής στον λογαριασμό μου ; Η 164 έχουν τιμολογηθεί με κοτ β από τις συνολικές 205 κw που έχω κάψει .

CEB3675E-58F3-4C6B-A162-4E43B40FAB9D.png

Έτσι είναι σαν να καταργείτε το κοτ αφού μου τις κάνουν αναπροσαρμογή με 0.045 παραπάνω από τις κανονικές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...