Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, sndev είπε

Εκανα αιτηση στo ΔΕΗ Online κ φεύγω απο ελιν αλλα εχω μια απορία , πρεπει να κανω καταγγελία συμβάσης? η να ενημερωσω καπου στην ελιν? ήταν το πρόγραμμα χωρίς δέσμευση οτσ κτλ 

Όχι, την διαδικασία αναλαμβάνει ο νέος πάροχος. 

Πόσο ειρωνικό φαίνεται πια όμως...η ΔΕΗ να παίρνει όλη την πελατεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, bjj-p είπε

που βρισκω τις τιμες ΟΤΣ ανα μηνα; Στον ΑΔΜΗΕ που κοιταξα εχει να ενημερωθει απο τον 10/2020 το γραφημα τους.

επίσης

ανα μήνα

https://www.dei.gr/el/i-dei/dimosieuseis/miniaia-pliroforiaka-deltia/miniaia-timi-ekkatharisis-agoras-market-clearing-p

ανα εβδομάδα, ημέρα

https://www.enexgroup.gr/el/markets-publications-el-day-ahead-market

πλήρες ιστορικό

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

6 λεπτά πριν, jonjon1993 είπε

Για αυτο προγραμμα και την εταιρεια ξερει κανεις?

τι με θύμησες .... @Kzaxas προσαρμόστηκε και η Solar στη πραγματικότητα

edit είναι Γ21

6 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Πόσο ειρωνικό φαίνεται πια όμως...η ΔΕΗ να παίρνει όλη την πελατεία. 

εγώ ακόμα δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να δίνει χαμηλές τιμές . Οκ , έχει παραγωγή δεν αγοράζει με τη χοντρική (ελπίζω) ,αλλά δεν υπάρχει κάπου πηγή για το κόστος της ?

7 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Θα τα κανουν ολα κυμαινομενα ρε μλκ και δεν θα βρισκουμε ακρη.Θα μας δινουν δωρα 50αρικα μονο και μονο για να επιλεξουμε προγραμμα και θα παλευουμε με ΟΤΣ και μ@λ@κιες.

μόνο τα δώρα θα έχουν νόημα στο τέλος 😂

7 λεπτά πριν, jonjon1993 είπε

Για αυτο προγραμμα και την εταιρεια ξερει κανεις?

να σε ρωτήσω , πήρες προσφορά και σου το δώσανε ? Ξέρεις αν το βάλει στο site να το βάλω στο excel ?

Επεξ/σία από korakios
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, korakios είπε

το οποίο είναι πλασματικό μιας και δεν παίζει ρόλο το όριο αλλά ο μαθηματικός τύπος

1,1371*(ΤΕΑ+ΛΠ) < 30 ή >40

, το πραγματικό άνω όριο είναι

1,1371*(ΤΕΑ+ΛΠ)=40 ή

ΤΕΑ+ΛΠ= 35,18

δε σου φαίνεται , είναι ουτοπικό

πχ Αύγουστο θα πλήρωνες

(1,1371*(128,03 + 9,335) - 40)/1000 + 0,0545= ~0,17 τελική

Ευκαιρία να βάλω το ψευτοπρόγραμμα στο νέο excel

Αλλά μην αγχώνεσαι , δεν εφαρμόζει ρήτρα για 6μήνες , μετά θα πέσει , έχει ο Θεός .....😂🤣

 

 

φεύγεις και

 

Καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Ένα ένα τώρα, για να μπω στο κλίμα. 

 

1)Φεύγω και πάω που? 

 

2) βρήκα στο "χρήσιμα εντυπα" της volton το έντυπο αμφισβήτησης. Το έκανα download. Θα το εκτυπώσω θα το συμπληρώσω και θα το αποστείλω με fax ή mail.

 

Ερώτηση:1Μέσα στο έντυπο θα βάλω ότι αμφισβητώ τις χρεώσεις για όλους τους μήνες λόγω ρητρας αναπροσαρμογης? 

 

Ερώτηση2) στο ίδιο έγγραφο θα ζητήσω και την διακοπη αζημιως? 

Ερώτηση3) αν δεν απαντήσουν στο έντυπο παραπονων τι γράφω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Πόσο ειρωνικό φαίνεται πια όμως...η ΔΕΗ να παίρνει όλη την πελατεία. 

Απολυτα λογικο.....με τις πλατες του κρατους.Μπαινει απο μεσα και μετα την διπλοπληρωνουμε.Οπως και θα ξαναγινει αργα η γρηγορα.

Δυστυχως ετσι ειναι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Απολυτα λογικο.....με τις πλατες του κρατους.Μπαινει απο μεσα και μετα την διπλοπληρωνουμε.Οπως και θα ξαναγινει αργα η γρηγορα.

δε νομίζω , αλλά το κακό είναι οτι υποθέτω, δε γίνεται η ΔΕΗ να αγοράζει ρεύμα , το κόστος βέβαια της κιλοβατώρας δεν το ξέρουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

εγώ ακόμα δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να δίνει χαμηλές τιμές . Οκ , έχει παραγωγή δεν αγοράζει με τη χοντρική (ελπίζω) ,αλλά δεν υπάρχει κάπου πηγή για το κόστος της ?

 

Δεν τους νοιαζει ακομη κι απο μεσα να μπαινουν.Αν χρειαστει τελος του χρονου θα του πληρωσουμε οτι τους λειπουν.

Ετσι λειτουργει αφου το ξερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον πρεπει να αλλάξει ο τιτλος κ να λεει σκέτο ποιον παροχο 

νιώθω σαν να γυρισα στην πρωην μου εδώ κ μισή ωρα που κανα την αίτηση

η βλακεια ειναι οτι σε δεσμεύει για 24 μηνες κ γω στους 10 θα αλλάξω σπιτι , αλλα χαλάλι τους το 50ρικο που θα το διακοψω τοτε , ακου εκεί 12 ε παγιο το μηνα η ελιν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Απολυτα λογικο.....με τις πλατες του κρατους.Μπαινει απο μεσα και μετα την διπλοπληρωνουμε.Οπως και θα ξαναγινει αργα η γρηγορα.

Δυστυχως ετσι ειναι.

 

Το θέμα είναι όμως ότι η ΕΕ (δεν θα το χαρακτηρίσω) έσπρωξε όλη την ευρώπη να φύγουν από τα μονοπώλια των κρατικών εταιρειών και έτσι άνοιξε η φάμπρικα των μικυ μάους παρόχων (με ξένα λεφτά γίνομαι κι εγώ πάροχος όταν με πλήρωνε η ΔΕΗ στην kwh).

Να δω τώρα τι θα σκεφτούν οι φίλοι μας στις βρυξέλλες για να ξαναανοίξει η αγορά.

Στο θέμα μου, 

image.png.e5ee998f73a695bbc3432d26e01e7e77.png

Η ρήτρα, για να φύγω στο εξάμηνο, είναι 60€ , στο έτος 40€ οπότε όντως τότε βλέπουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

δε νομίζω , αλλά το κακό είναι οτι υποθέτω, δε γίνεται η ΔΕΗ να αγοράζει ρεύμα , το κόστος βέβαια της κιλοβατώρας δεν το ξέρουμε

Οτι κι αν κανει το μαγαζι δεν βγαινει.Κι απο μεσα να μπαινει παλι δεν τους νοιαζει.Την παρακολουθω πολλα χρονια με οτι εχει γινει στο παρελθον.Δεν ειναι μαγαζι δεν ειναι επιχειρηση που θα προσαρμοστει.Αν μπει απο μεσα θα παρει πακετο.

Χαλαω και το θεμα με ολα αυτα.....το σταματαω να μην ξεφυγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, minaspit7 είπε

1)Φεύγω και πάω που? 

αυτά μείνανε

6 λεπτά πριν, minaspit7 είπε

2) βρήκα στο "χρήσιμα εντυπα" της volton το έντυπο αμφισβήτησης. Το έκανα download. Θα το εκτυπώσω θα το συμπληρώσω και θα το αποστείλω με fax ή mail.

μπορείς και να χρησιμοποιήσεις το xournal++ ,ειδικά αν έχεις και την υπογραφή σου σε png μορφή χωρίς φόντο

8 λεπτά πριν, minaspit7 είπε

1Μέσα στο έντυπο θα βάλω ότι αμφισβητώ τις χρεώσεις για όλους τους μήνες λόγω ρητρας αναπροσαρμογης? 

ναι , αλλά θα σου πούνε μόνο για τον τρέχων λογαριασμό και οτι οι όροι είναι στο συμβόλαιο που υπέγραψες (δεν έχει σημασία)

9 λεπτά πριν, minaspit7 είπε

Ερώτηση2) στο ίδιο έγγραφο θα ζητήσω και την διακοπη αζημιως? 

κανονικά περιμένεις (99,9% αρνητική) απάντηση αλλά γράψτο και απο τώρα αν θες για να φανεί αργότερα η απάντηση καταχρηστικής δέσμευσης στο ΣτΚ (δεν προβλέπεται ρήτρα αποχώρησης σε κυμαινόμενα)

11 λεπτά πριν, minaspit7 είπε

Ερώτηση3) αν δεν απαντήσουν στο έντυπο παραπονων τι γράφω?

οτι περιμένεις απάντηση για τις κρυφές χρεώσεις που επιβλήθηκαν ,καθώς και απάντηση στο αίτημα να φύγεις αζημίως .

12 λεπτά πριν, minaspit7 είπε

Ερώτηση3) αν δεν απαντήσουν στο έντυπο παραπονων τι γράφω?

Περιγράφεις το ιστορικό και το αίτημά σου

http://www.synigoroskatanaloti.gr/docs/complaint-template.pdf

complaint-template.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτά μείνανε

μπορείς και να χρησιμοποιήσεις το xournal++ ,ειδικά αν έχεις και την υπογραφή σου σε png μορφή χωρίς φόντο

ναι , αλλά θα σου πούνε μόνο για τον τρέχων λογαριασμό και οτι οι όροι είναι στο συμβόλαιο που υπέγραψες (δεν έχει σημασία)

κανονικά περιμένεις (99,9% αρνητική) απάντηση αλλά γράψτο και απο τώρα αν θες για να φανεί αργότερα η απάντηση καταχρηστικής δέσμευσης στο ΣτΚ (δεν προβλέπεται ρήτρα αποχώρησης σε κυμαινόμενα)

οτι περιμένεις απάντηση για τις κρυφές χρεώσεις που επιβλήθηκαν ,καθώς και απάντηση στο αίτημα να φύγεις αζημίως .

Περιγράφεις το ιστορικό και το αίτημά σου

http://www.synigoroskatanaloti.gr/docs/complaint-template.pdf

complaint-template.pdf 96 kB · download

Ευχαριστώ πολύ για όλα. Η καθοδήγηση σου είναι καθοριστική. Θα ενημερώνω εδώ για τα τεκταινόμενα καθότι φαίνεται να έχει πολλά επεισόδια το έργο. 

Τελευταία ερώτηση κάνω αίτηση στο πρόγραμμα της ΔΕΗ που μου είπες και συγχρόνως κάνω τα παραπάνω ή περιμένω να δω τι θα γίνει με την volton και μετά κάνω αίτηση στη ΔΕΗ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, korakios είπε

δε νομίζω , αλλά το κακό είναι οτι υποθέτω, δε γίνεται η ΔΕΗ να αγοράζει ρεύμα , το κόστος βέβαια της κιλοβατώρας δεν το ξέρουμε

ΔΕΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ = Αγοράζει ρεύμα από χονδρεμπορική

ΔΕΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ = Παράγει ρεύμα

Επίσης ΔΕΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ = Περίπου 35% της συνολικής παραγωγής  (λιγνητικά, ΦΑ και Υδρο)

ΔΕΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ = Περίπου το 70% της συνολικής Προμήθειας

Άρα Η παραγωγή δεν καλύπτει την προμήθεια έτσι και αλλιώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, minaspit7 είπε

Τελευταία ερώτηση κάνω αίτηση στο πρόγραμμα της ΔΕΗ που μου είπες και συγχρόνως κάνω τα παραπάνω ή περιμένω να δω τι θα γίνει με την volton και μετά κάνω αίτηση στη ΔΕΗ? 

καλή ερώτηση και ξέχασα να το γράψω , περίμενε πρώτα μια απάντηση για το τυπικό , αν δεν απαντούν στείλε τη φόρμα παραπόνου και κάνε αίτηση στη ΔΕΗ

Δηλαδή να αποκλείσεις το ενδεχόμενο να ισχυριστούν οτι δεν τους άφησες περιθώριο να επιστρέψουν τη ρήτρα αναπροσαρμογής

5 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

ΔΕΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ = Αγοράζει ρεύμα από χονδρεμπορική

ΔΕΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ = Παράγει ρεύμα

Επίσης ΔΕΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ = Περίπου 35% της συνολικής παραγωγής  (λιγνητικά, ΦΑ και Υδρο)

ΔΕΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ = Περίπου το 70% της συνολικής Προμήθειας

Άρα Η παραγωγή δεν καλύπτει την προμήθεια έτσι και αλλιώς...

προφανώς δεν έχω ιδέα πως λειτουργεί η αγορά και μου φαίνεται περίεργη

πχ θα θεωρούσα οτι παράγω 1000kw και τα πουλάω σε μια τιμή και τέλος δε δίνω άλλα γιατί δεν έχω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...