Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, fragma είπε

Σίγουρα δεν θέλουν να είναι εξαρτημένοι απο το φυσικό αέριο των Ρώσων και ψάχνουν εναλλακτικές, αλλά αν προκαλέσανε τέτοιο τεράστιο πρόβλημα και οικονομική επιβάρυνση για να προμοτάρουν μια τεχνολογία που ακόμα καλά δεν εχει ολοκληρωθεί η εξέλιξη της, πόσο μάλλον οι υποδομές, και θα είναι λειτουργική σε λιγότερο απο 5 χρόνια, πραγματικά πρέπει να μπούν στη φυλακή, αν όχι εκτέλεση. 

μα το νέο έτος σταματάνε οι επιδοτήσεις για ανάπτυξη δικτύων φυσικού αερίου και προτείνουν την κατάργηση καύσης μεθανίου γενικότερα . (κλιματική αλλαγή , όπως θέλανε να καταργηθούν και οι κινητήρες εσωτερικής καύσης το 2025)

τώρα ή έχουν δολλάρια και crypto , ή απλά είναι τρελοί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

μα το νέο έτος σταματάνε οι επιδοτήσεις για ανάπτυξη δικτύων φυσικού αερίου και προτείνουν την κατάργηση καύσης μεθανίου γενικότερα . (κλιματική αλλαγή , όπως θέλανε να καταργηθούν και οι κινητήρες εσωτερικής καύσης το 2025)

τώρα ή έχουν δολλάρια και crypto , ή απλά είναι τρελοί

Τους έκραξε το σύμπαν για το 25 και το κάνανε 35, και τώρα αφήσανε παραθυράκι και για αυτό. Ηλίθιοι και χωρίς καμία επαφή με την πραγματικότητα χρυσοπληρωμένοι τεχνοκράτες των Βρυξελών που παίζουν με τις ζωές του κόσμου μεσα απο τα γραφεία τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Οι πυρκαγιές δεν έχουν σχέση

Μονο σε αυτο θα απαντησω: δεν εχουν σχεση; Δεν αυξηθηκε η ζητηση σε ενεργεια με τα κλιματιστικα στο φουλ; Για τα αλλα δεν εχω απαντηση, πιστευω και τις τελειες σου, ειμαι ανιδεος :)

Και συνοπτικά για τα σχόλια που ακολούθησαν: εφοσον η φαση παει να γινει χρηματιστηριο (με ανοδο/πτωση τιμων επειδη καποιος ειπε κατι), αλλα το προιον ειναι κοινωνικο αγαθο, θεωρω οτι αργα ή γρηγορα (μαλλον αργα) θα βρεθει λυση για να κονομανε οσοι πρεπει και να μην παιζει τζογο ο καταναλωτης καθε μηνα. Αλλα προφανως δεν ξερω ποιος ειναι αυτος ο τροπος, ισως ουτε αυτοι που ασχολουνται με την αγορα ενεργειας να μην ξερουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαλαρωστε, η ενεργεια δεν ειναι οι οικιακοι καταναλωτες. Ενεργεια ειναι η βιομηχανια, και μ' αυτη δε παιζει κανεις. 

Σαφως η ΕΕ εκανε μακακια, α) δεν εχει μακροπροθεσμα συμβολαια [οπως σωστα λεει ο Πουτιν) γιατι β) δεν εχει κεντρικα στρατηγικα αποθεματα (οπως Αμερικη). Εκατσε η φαση με την Ασια να αγοραζει οτι ενεργεια υπαρχει σε οτι τιμη ναναι, θα περασουν 3-4 μηνες περιεργοι, η κατασταση θα επανελθει.  Δε μπορουν να κανουν και αλλιως, με τις τρεχουσες τιμες ενεργειας η μιση οικονομικη δραστηριοτητα του πλανητη απλα κλεινει πορτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτησα και στο θεμα για το αεριο ρωταω και εδω για το ρευμα. Σε σπιτι που δεν θα καψει σχεδον τπτ για κανα 4-5μηνο απο ρευμα γιατι θα ειναι κλειστο, σε τι προγραμμα συμφερει να παω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, spocky είπε

Ρωτησα και στο θεμα για το αεριο ρωταω και εδω για το ρευμα. Σε σπιτι που δεν θα καψει σχεδον τπτ για κανα 4-5μηνο απο ρευμα γιατι θα ειναι κλειστο, σε τι προγραμμα συμφερει να παω?

σχετικό είναι το τίποτα , αν είναι όντως τίποτα

https://www.watt-volt.gr/ilektriko-revma/gia-to-spiti/liberty-choice-home-1/ (με ρήτρα,χωρίς δέσμευση)

αλλά σε 5 μήνες άγνωστο τι θα παίζει απο σταθερά

43 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Ενεργεια ειναι η βιομηχανια, και μ' αυτη δε παιζει κανεις. 

προσωπικά το αντίθετο κατάλαβα , βέβαια ο καθένας ερμηνεύει τα γεγονότα με διαφορετικό τρόπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fragma είπε

Εννοειται οτι η "κρίση" είναι εντελώς τεχνητή. Χτες τους ξεβράκωσε ο Πούτιν. Βγήκε και δήλωσε οτι αυτός δεν έχει αυξήσει ούτε σέντ την τιμή του φυσικού αερίου, και οτι η ευθύνη είναι αποκλειστικά στις ευρωπαικές κυβερνήσεις οι οποίες κατ εντολή των Αμερικανών δεν κάνανε κανονικά μακροχρόνια συμβόλαια με την Gazprom και τους άλλους προμηθευτές για να εχουν εξασφαλισμένη χρέωση. 

Ο πορδοτσαλτε αλλα λεει παντως. ψευδεσαι αγαπητε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, σήμερα μου έστειλε η Φυσικό Αέριο την σύμβαση να την διαβάσω και να υπογράψω.

Ο πωλητής μου ανέφερε ότι για έξι μήνες δεν θα υπάρξει αναπροσαρμογή τιμής και μέσα στους όρους το μόνο σημείο που μπορεί να σχετίζεται είναι το πιο κάτω:

image.png.7512ddf6655b806fd9692e985a5f279d.png

"πριν από την πάροδο εξαμήνου από την έναρξη της εκπροσώπησης του μετρητή της Εγκατάστασης από τον Προμηθευτή" Αυτό είναι το εξάμηνο?

Επίσης υπάρχει πουθενά κατάλογος με τα όρια των εταιρειών (σήμερα) εκτός των οποίων αναπροσαρμόζουν? η ΦΑ έχει 30-40 ή 40-50.

Στην δική μου περίπτωση έχει 30-40 το οποίο μου φαίνεται υπερβολικά ουτοπικό ως προς το άνω ποσό (40).

 

Επεξ/σία από paan71
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα, δηλώνω αγανάκτηση και απογοήτευση και παρακαλώ πολύ για τα φώτα σας. Διάβασα κάμποσες σελίδες και πράγματικα μπερδεύτηκα περισσότερο. Είμαι εδώ και 7 μήνες στην volton στο πρόγραμμα unique flexi plus promo 2m. Ξεκίνησα με 2-3 μήνες που έδινα περίπου 70-80€. Μετα στην πολυκατοικία νοικιάστε ένα διαμέρισμα ακόμη και προστεθηκαν κάμποσες κιλοβατωρες με αποτέλεσμα να έχουμε φτάσει τις 800+/μηνα, αυτό έκανε τους λογαριασμούς να εκτοξευθούν. Τους τελευταίους μήνες δίνουμε συνολικά σαν οίκημα 200€/μηνα με ρητρα αναπροσαρμογης 80-90€.

Εχουμε ρήτρα αποχώρησης 120€ και υπόλοιπο συμβολαίου 15 μήνες. 

Πείτε μου τι να κάνω? Γιατί κοντεύω να τρελαθώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, paan71 είπε

Στην δική μου περίπτωση έχει 30-40 το οποίο μου φαίνεται υπερβολικά ουτοπικό ως προς το άνω ποσό (40).

το οποίο είναι πλασματικό μιας και δεν παίζει ρόλο το όριο αλλά ο μαθηματικός τύπος

1,1371*(ΤΕΑ+ΛΠ) < 30 ή >40

, το πραγματικό άνω όριο είναι

1,1371*(ΤΕΑ+ΛΠ)=40 ή

ΤΕΑ+ΛΠ= 35,18

δε σου φαίνεται , είναι ουτοπικό

πχ Αύγουστο θα πλήρωνες

(1,1371*(128,03 + 9,335) - 40)/1000 + 0,0545= ~0,17 τελική

Ευκαιρία να βάλω το ψευτοπρόγραμμα στο νέο excel

Αλλά μην αγχώνεσαι , δεν εφαρμόζει ρήτρα για 6μήνες , μετά θα πέσει , έχει ο Θεός .....😂🤣

 

 

11 λεπτά πριν, minaspit7 είπε

Καλησπέρα και από εμένα, δηλώνω αγανάκτηση και απογοήτευση και παρακαλώ πολύ για τα φώτα σας. Διάβασα κάμποσες σελίδες και πράγματικα μπερδεύτηκα περισσότερο. Είμαι εδώ και 7 μήνες στην volton στο πρόγραμμα unique flexi plus promo 2m. Ξεκίνησα με 2-3 μήνες που έδινα περίπου 70-80€. Μετα στην πολυκατοικία νοικιάστε ένα διαμέρισμα ακόμη και προστεθηκαν κάμποσες κιλοβατωρες με αποτέλεσμα να έχουμε φτάσει τις 800+/μηνα, αυτό έκανε τους λογαριασμούς να εκτοξευθούν. Τους τελευταίους μήνες δίνουμε συνολικά σαν οίκημα 200€/μηνα με ρητρα αναπροσαρμογης 80-90€.

Εχουμε ρήτρα αποχώρησης 120€ και υπόλοιπο συμβολαίου 15 μήνες. 

Πείτε μου τι να κάνω? Γιατί κοντεύω να τρελαθώ. 

φεύγεις και

Αναφορά σε κείμενο

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρησιμα έγγραφα")
Και
Ζητάς απο την εταιρία γραπτώς μέσω email :
τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρητρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
και γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή απο τη διαφημιζόμενη ,
επιστροφή όλου του ποσού
και να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Αν δεν απαντήσουν στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρησιμα έγγραφα" και αυτό)

Ανάλογα την απάντηση (ή μη ), κάνεις καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα αιτηση στo ΔΕΗ Online κ φεύγω απο ελιν αλλα εχω μια απορία , πρεπει να κανω καταγγελία συμβάσης? η να ενημερωσω καπου στην ελιν? ήταν το πρόγραμμα χωρίς δέσμευση οτσ κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bjj-p είπε

που βρισκω τις τιμες ΟΤΣ ανα μηνα; Στον ΑΔΜΗΕ που κοιταξα εχει να ενημερωθει απο τον 10/2020 το γραφημα τους.

https://www.admie.gr/sites/default/files/attached-files/type-file/2021/09/202108-Mesostathmiki_Timi_Agoras_Hlektrikhs_energeias_sto_Diasyndedemeno_Systima_v1.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bjj-p είπε

που βρισκω τις τιμες ΟΤΣ ανα μηνα; Στον ΑΔΜΗΕ που κοιταξα εχει να ενημερωθει απο τον 10/2020 το γραφημα τους.

ξαναδες

4 λεπτά πριν, sndev είπε

Εκανα αιτηση στo ΔΕΗ Online κ φεύγω απο ελιν αλλα εχω μια απορία , πρεπει να κανω καταγγελία συμβάσης? η να ενημερωσω καπου στην ελιν? ήταν το πρόγραμμα χωρίς δέσμευση οτσ κτλ 

όχι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Ευκαιρία να βάλω το ψευτοπρόγραμμα στο νέο excel

Τελος του χρονου θα σε κανω μηνυση γι'αυτα που θα εχεις βαλει μεχρι τοτε στο excel.:P

Θα τα κανουν ολα κυμαινομενα ρε μλκ και δεν θα βρισκουμε ακρη.Θα μας δινουν δωρα 50αρικα μονο και μονο για να επιλεξουμε προγραμμα και θα παλευουμε με ΟΤΣ και μ@λ@κιες.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...