Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

θα πρότεινα να τηρούνται οι 10 εργάσιμες (αν δεν απαντήσουν)

Στις 21/10/2021 στις 1:13 ΜΜ, korakios είπε

το όλο θέμα με την αμφισβήτηση και την αναμονή είναι να φανεί η αδιαφορία του πάροχου στο ΣτΚ/ΡΑΕ για την ανάλυση του ποσού και να φανεί και το οτι δε γνώριζε ο πελάτης την κρυφή χρέωση

Καθώς και (όχι οτι δεν το ξέρει η ΡΑΕ) οτι βάζουν ρήτρα αποχώρησης σε κυμαινόμενα (μπας και ρίξουν καμια καμπάνα επιτέλους)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έκανα την Παρασκευή 6/10 το έντυπο αμβισβητησης και τα σχετικά όπως τα αναφέρετε εδώ μέσα . Δευτέρα έκανα παράπονο μέσω ραε για να φύγω αζημιως και πάλι μου απάντησαν γενικά και ότι αν φύγω θα πρέπει να πληρώσω ρήτρα και αν είναι να μπω στο Φιξ που έχουν το οποίο είναι κυμαινόμενο.απαντησα ότι κάνουν αποπλάνηση και ότι σύμφωνα με έναν νόμο( το είχε αναφέρει ένα παλικαρι εδώ μέσα) δεν προβλέπεται ρήτρα αποχώρησης  κυμαινόμενα προγράμματα.Οταν τους είπα αυτό μου είπανε επεξεργαζόμαστε τ αίτημα σ . Εγώ όμως θέλω να φύγω όσο πιο γρηγοτσ γίνεται .Να κάνω την αίτηση στην ΔΕΗ την Δευτέρα η την Παρασκευή που κλείνω δέκα εργάσιμες και στο καπάκι να κάνω και καταγγελία στο στκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billyst είπε

Έκανα την Παρασκευή 6/10 το έντυπο αμβισβητησης και τα σχετικά όπως τα αναφέρετε εδώ μέσα . Δευτέρα έκανα παράπονο μέσω ραε για να φύγω αζημιως και πάλι μου απάντησαν γενικά και ότι αν φύγω θα πρέπει να πληρώσω ρήτρα και αν είναι να μπω στο Φιξ που έχουν το οποίο είναι κυμαινόμενο.απαντησα ότι κάνουν αποπλάνηση και ότι σύμφωνα με έναν νόμο( το είχε αναφέρει ένα παλικαρι εδώ μέσα) δεν προβλέπεται ρήτρα αποχώρησης  κυμαινόμενα προγράμματα.Οταν τους είπα αυτό μου είπανε επεξεργαζόμαστε τ αίτημα σ . Εγώ όμως θέλω να φύγω όσο πιο γρηγοτσ γίνεται .Να κάνω την αίτηση στην ΔΕΗ την Δευτέρα η την Παρασκευή που κλείνω δέκα εργάσιμες και στο καπάκι να κάνω και καταγγελία στο στκ?

εφόσον ήδη ξεκίνησες με ΡΑΕ χωρίς να περιμένεις απάντηση 10 εργάσιμες δεν έχει κανένα νόημα να περιμένεις .

Επίσης απο τη στιγμή που ξεκίνησες με ΡΑΕ , δε χρειάζεται ο ΣτΚ (εκτός αν πάει στραβά η φάση)

Δες λίγο στην απάντηση της NRG αν τυχών κάνει κοινοποίηση στο ΣτΚ

Επίσης καλό είναι να αφήνουμε τους νόμους για ΣτΚ/ΡΑΕ και όχι να το παίζουμε δικηγόροι , μόνο αν δεν παίρνει το μέρος μας ο ΣτΚ/ΡΑΕ τα αναφέρουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Tώρα έχει γίνει η ζημιά βέβαια, κατόπιν εορτής τα θυμηθήκαν...

Anyway, αν κάποια στιγμή υπάρξει εξορθολογισμός στις τιμές, αυτά τα εργαλεία θα είναι χρήσιμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

«Η πρωτοβουλία της ΡΑΕ ενέχει ιδιαίτερη σημασία, ειδικά κατά την παρούσα συγκυρία της δραματικής αύξησης των τιμών σε διεθνές επίπεδο, που επηρεάζουν την πρόσβαση και την απόλαυση του αναντικατάστατης αξίας αγαθού της ηλεκτρικής ενέργειας».

Η πρωτοβουλία θα ήταν ο έλεγχος γιατί

-Δεν έχουμε ΑΠΕ (που πήγαν τα δις?)

-Δεν έχουμε σύγχρονες αποδοτικές μονάδες αερίου

-Γιατί μπήκαν ιδιώτες μεταπωλητές και ιδιώτες χωρίς ουσιαστική συνεισφορά στην παραγωγή

Και μετά

-γιατί δεν επιστράφηκαν άμεσα οι ρήτρες της κρυφής χρέωσης μιας και δεν τηρήθηκε ο κώδικας προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας (παρουσίαση όλων των χρεώσεων πριν την υπογραφή)

-γιατί η ίδια η ΡΑΕ επέβαλε ρήτρα στο πιο διαδεδομένο πρόγραμμα Γ1/ΓΝ1 και όχι σε νέο

-γιατί δεν έπεσαν καμπάνες ακόμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Άκυρο, δεν είναι αυτό...αφορά πάντως την περίοδο 01/07-02/08. Είναι κάποιος λογαριασμός σου από τότε; (γεμίσαμε βέβαια το νήμα και δεν είναι ωραίο αυτό)

ναι αυτός με €65,31

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

-γιατί δεν έπεσαν καμπάνες ακόμα

όχι καμπάνες στη ΔΕΗ, προς Θεού, πόσα (ακόμα) σπασμένα θα πληρώσουμε ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

όχι καμπάνες στη ΔΕΗ, προς Θεού, πόσα (ακόμα) σπασμένα θα πληρώσουμε ; 

καμπάνες εννοώ στις εταιρίες που κρύβανε τη ρήτρα

Για ΔΕΗ υπεύθυνοι είναι φυσικά οι διαχειριστές της όλα τα χρόνια και σε αυτούς πρέπει να γίνει έλεγχος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, korakios είπε

ο μεγαλοπαραγωγός elpedison έβγαλε σταθερό και για οικιακό

https://elpedison.gr/gr/gia-to-spiti-sas/reuma-gia-to-spiti-sas/electricityhome-fixed/

μόνο 0,23 η κιλοβατώρα και 10€ πάγιο (12 στο νυχτερινό) 😂

 

Φανταζεσαι σε κανενα 6μηνο να λεμε τι καλη τιμη ηταν το 0,23?:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα θα νοικιάσω ένα σπίτι για κανένα χρόνο τι μου προτείνετε να βάλω χωρίς δέσμευση συμβολαίου; επίσης αυτή που έχει το σπίτι μου λέει ότι έχει νυχτερινό ρεύμα,μπορώ να έχω και έγω όταν  παρω στο όνομα μου την παροχή;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, koystado είπε

πίσης αυτή που έχει το σπίτι μου λέει ότι έχει νυχτερινό ρεύμα,μπορώ να έχω και έγω όταν  παρω στο όνομα μου την παροχή;; 

ναι

2 λεπτά πριν, koystado είπε

Παιδιά καλησπέρα θα νοικιάσω ένα σπίτι για κανένα χρόνο τι μου προτείνετε να βάλω χωρίς δέσμευση συμβολαίου;

χωρίς δεν υπάρχει αλλά το online έχει μικρή ρήτρα αποχώρησης και φυσικά πλην αυτού και των enter/enter+ δεν υπάρχει τίποτε άλλο διαθέσιμο

(κατέβασε το excel της υπογραφής μου)

συνέχεια εκεί αφού διαβάσεις τελευταίες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, korakios είπε

 

οοοοοοοοοοοοοοοχι

καταγγελία ΡΑΕ/ΣτΚ εννοώ

Εφυγε και μειλ και στους 2 και βλεπουμε , προχώρησα στην online αλλαγη παρόχου της ΔΕΗ για το mho 🤞

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...