Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν βάλει κάποιος νυχτερινό ρολόι σε Γ21 επαγγελματικό τιμολόγιο απολαμβάνει τις ίδιες "εκπτώσεις" όσο αφορά τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις;  @korakios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Αν βάλει κάποιος νυχτερινό ρολόι σε Γ21 επαγγελματικό τιμολόγιο απολαμβάνει τις ίδιες "εκπτώσεις" όσο αφορά τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις;  @korakios

Αν γλυτώνεις ΑΔΜΗΕ/ΔΕΔΔΗΕ για τη νυχτερινή κατανάλωση εννοείς; Είχα ρωτήσει την Ελίν πριν 2 χρόνια και δεν ήξεραν να απαντήσουν. Ούτε στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση του ΔΕΔΔΗΕ ήξεραν, ούτε εχω δει εδώ και 2 χρόνια κάποιον να ανεβάζει λογαριασμό για να δούμε όντως τι παίζει.

Υπάρχει και το άλλο πρόβλημα όμως που πρέπει να λάβεις υπόψιν... ότι απ'τη στιγμή που θα βάλεις νυχτερινό μετρητή και μπεις Γ23... μετά δε μπορείς να γυρίσεις Γ21 αν δεν καταργήσεις τον μετρητή. Πρέπει πρώτα να δεις αν σε συμφέρει στις χρεώσεις προμήθειας

Μερικοί πάροχοι έχουν ενιαία τιμή προμήθειας για επαγγελματικά, άλλοι όμως έχουν διαφορετική τιμή προμήθειας για Γ21 και Γ23.

Κοίτα πχ της Ελίν πριν 2 χρόνια... το ημερήσιο για Γ21 ήταν 0.08 -10% = 0.072 ενώ το Γ23 ήταν 0.085 - 10% = 0.0765

3.jpg.b6a6b108ec158a75cb07bf3901d3e7db.jpg

Αντιστοίχως η ΔΕΗ τώρα (καλά εννοείται δε πας εκεί, απλά για σύγκριση)

4.jpg.a3fd0c98897598815eb3d5f584293523.jpg

Συνεπώς για να υπολογίσεις το όφελος σου όταν υπάρχει διαφορετική τιμή προμήθειας ημέρας, πρέπει να μετρήσεις πόσο καις τη μέρα και πόσο τη νύχτα. Το κλιματιστικό βέβαια δε γίνεται να το μετρήσεις μ'αυτό Άλλη λύση να κοιτάς το ρολόι τι γράφει το βράδυ και τι γράφει το πρωί (αν είναι τμηματικό νυχτερινό να κοιτάς και το μεσημέρι).

Εγώ προτίμησα τότε να κάτσω Γ21 γιατί το περισσότερο ρεύμα το έκαιγα τη μέρα.

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αν γλυτώνεις ΑΔΜΗΕ/ΔΕΔΔΗΕ για τη νυχτερινή κατανάλωση εννοείς; Είχα ρωτήσει την Ελίν πριν 2 χρόνια και δεν ήξεραν να απαντήσουν. Ούτε στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση του ΔΕΔΔΗΕ ήξεραν, ούτε εχω δει εδώ και 2 χρόνια κάποιον να ανεβάζει λογαριασμό για να δούμε όντως τι παίζει.

Υπάρχει και το άλλο πρόβλημα όμως που πρέπει να λάβεις υπόψιν... ότι απ'τη στιγμή που θα βάλεις νυχτερινό μετρητή και μπεις Γ23... μετά δε μπορείς να γυρίσεις Γ21 αν δεν καταργήσεις τον μετρητή. Πρέπει πρώτα να δεις αν σε συμφέρει στις χρεώσεις προμήθειας

Μερικοί πάροχοι έχουν ενιαία τιμή προμήθειας για επαγγελματικά, άλλοι όμως έχουν διαφορετική τιμή προμήθειας για Γ21 και Γ23.

Κοίτα πχ της Ελίν πριν 2 χρόνια... το ημερήσιο για Γ21 ήταν 0.08 -10% = 0.072 ενώ το Γ23 ήταν 0.085 - 10% = 0.0765

3.jpg.b6a6b108ec158a75cb07bf3901d3e7db.jpg

Αντιστοίχως η ΔΕΗ τώρα (καλά εννοείται δε πας εκεί, απλά για σύγκριση)

4.jpg.a3fd0c98897598815eb3d5f584293523.jpg

Συνεπώς για να υπολογίσεις το όφελος σου όταν υπάρχει διαφορετική τιμή προμήθειας ημέρας, πρέπει να μετρήσεις πόσο καις τη μέρα και πόσο τη νύχτα. Το κλιματιστικό βέβαια δε γίνεται να το μετρήσεις μ'αυτό Άλλη λύση να κοιτάς το ρολόι τι γράφει το βράδυ και τι γράφει το πρωί (αν είναι τμηματικό νυχτερινό να κοιτάς και το μεσημέρι).

Εγώ προτίμησα τότε να κάτσω Γ21 γιατί το περισσότερο ρεύμα το έκαιγα τη μέρα.

 

 

Στην nrg είναι ενιαία η χρέωση της κιλοβατώρας στα επαγγελματικά και μάλιστα μπορώ να βάλω και fix ή πως λέγεται (για να μην χρεώνομαι ρήτρα αναπροσαρμογής πληρώνοντας ένα πάγιο κάπου στα 9 ευρώ ή κάτι τέτοιο) απλά ρωτάω για να δώ αν έχει νόημα να βάλω και νυχτερινό ρολόι πριν μεταβώ σε αυτούς ή αν δεν παίζει κανένα ρόλο (όσο αφορά δηλαδή το αν γλιτώσω κάτι απο τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις σε σχέση με το να μην έχω νυχτερινό μετρητή) 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/10/2021 στις 8:30 ΠΜ, ekrepali είπε

Ψέμα...αν σταματήσει η Nova να ασχολείται με ρεύμα, οι πελάτες θα παραμείνουν Volton.

Κι εσείς που είστε EFA, θα ζήσετε κάποια στιγμή την εμπειρία. Δε κρατήθηκα να μη το πω. 😄

Εγω στην συμβαση που υπεγραψα με την EFA αναφερει σαν εταιρια την VOLTON. 

Για τα 2 χρονια που υπεγραψα και να βαρεσει η EFA δεν ειναι υποχρεωμενη η VOLTON να κρατησει το προγραμμα ?

ΥΓ. Προλαβα το προγραμμα με 0,077 χωρις ρητρα ΟΤΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2021 στις 3:21 ΜΜ, korakios είπε

α, οκ με συγχωρείς τότε :)
απλά πρώτα κάνε την αμφισβήτηση και μετά αίτηση σε άλλον πάροχο (μάλλον πρέπει να διορθώσω το κείμενο με τα βήματα) , γιατί μπορεί να ισχυριστεί η εταιρία οτι δεν είχε την ευκαιρία να πράξει

καλύτερα στο άλλο θέμα περι νυχτερινού :)

Ξαναβάζω τα βήματα πιο καθαρογραμμένα

 

Κορακιε εκανα οπως μου ειπες εστειλα το εντυπο συμπληρωμενο για δυο παροχες που εχω.

Φυσικα καμια απαντηση.

Σε λιγο περνανε 10 μερες, ποτε να κανω κινηση για να παω ΔΕΗ?

Τι αλλο χρειαζεται να κανω μετα μηπως και παρω τιποτα πισω?

Για τον ΣτΚ πως γινεται?

Ασχετο, η δευτερη παροχη ειναι Γ21 και θελω να την κανω οικιακο, ξερουμε διαδικασια και που απευθυνομαι?

Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Εγω στην συμβαση που υπεγραψα με την EFA αναφερει σαν εταιρια την VOLTON. 

Για τα 2 χρονια που υπεγραψα και να βαρεσει η EFA δεν ειναι υποχρεωμενη η VOLTON να κρατησει το προγραμμα ?

ΥΓ. Προλαβα το προγραμμα με 0,077 χωρις ρητρα ΟΤΣ

Τα 2 χρόνια ξέχασε τα αν παραμείνουν οι τιμές χονδρεμπορίου τόσο ψηλά. Έχουν το δικαίωμα βάσει του Κώδικα Προμήθειας να αναπροσαρμόσουν τις τιμές μετά το 6μηνο. (Άρθρο 28, παρ 3β)

https://www.e-nomothesia.gr/energeia/ya-29-03-2013.html

Και μάλιστα έχουν το δικαίωμα να σε ενημερώσουν για την αύξηση της τιμής προμήθειας στον λογαριασμό που ακολουθεί την τροποποίηση.  (Άρθρο 30, παρ 2)

Δηλαδή αν κλείνεις 6μηνο 31/3... μπορούν στις 1/4 να διπλασιάσουν ή και να τριπλασιάσουν τη τιμή, και να σε ενημερώσουν στον λογαριασμό τέλη Μαΐου (αν δεν ορίζει η σύμβαση έκδοση μηνιαίου λογαριασμού, μπορούν να βγάλουν διμηνιαίο)

--------------------

Να προσθέσω εδώ κάτι που αφορά τους δικαιούχους ΚΟΤ,  οι οποίοι έχουν πάτημα αμφισβήτησης σε περίπτωση αναδρομικής αύξησης τιμών προμήθειας.

Το Άρθρο 30, παρ 2 λέει ότι ο προμηθευτής δύναται να ενημερώνει στο λογαριασμό που ακολουθεί την τροποποίηση.

4.jpg.27c3d53d638c5742ff8a1717bf5fc8b9.jpg

 

Το Άρθρο 35 παρ 1 για τους Ευάλωτους πελάτες λέει, λέει ότι :

1.jpg.981f67ee9d0b4766b91ad12c4f2fb332.jpg

Άρα αν δε λάβουν όλα τα κατάλληλα μέτρα για να ενημερώσουν άμεσα τους ευάλωτους, παραβιάζουν το Άρθρο 35.

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

Στην nrg είναι ενιαία η χρέωση της κιλοβατώρας στα επαγγελματικά και μάλιστα μπορώ να βάλω και fix ή πως λέγεται (για να μην χρεώνομαι ρήτρα αναπροσαρμογής πληρώνοντας ένα πάγιο κάπου στα 9 ευρώ ή κάτι τέτοιο) απλά ρωτάω για να δώ αν έχει νόημα να βάλω και νυχτερινό ρολόι πριν μεταβώ σε αυτούς ή αν δεν παίζει κανένα ρόλο (όσο αφορά δηλαδή το αν γλιτώσω κάτι απο τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις σε σχέση με το να μην έχω νυχτερινό μετρητή) 

H συνδρομή fixed έχει καταργηθεί απ'τον τιμοκατάλογο. Αν είσαι ΝRG και δεν την είχες ενεργοποιήσει ήδη, απλά την έβαψες.

 

Όσο για το νέο επαγγελματικό fixed της ΝRG έχει πάγιο μόνο 50 ευρώ το μήνα. 🥶

3.jpg.0dd09159eca5b5179adb4b28b159f5b8.jpg

 

Mόνο το Watt & Volt fixed είναι σε "λογική τιμή" (με βάση τα τωρινά δεδομένα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Τα 2 χρόνια ξέχασε τα αν παραμείνουν οι τιμές χονδρεμπορίου τόσο ψηλά. Έχουν το δικαίωμα βάσει του Κώδικα Προμήθειας να αναπροσαρμόσουν τις τιμές μετά το 6μηνο. (Άρθρο 28, παρ 3β)

https://www.e-nomothesia.gr/energeia/ya-29-03-2013.html

Και μάλιστα έχουν το δικαίωμα να σε ενημερώσουν για την αύξηση της τιμής προμήθειας στον λογαριασμό που ακολουθεί την τροποποίηση.  (Άρθρο 30, παρ 2)

Δηλαδή αν κλείνεις 6μηνο 31/3... μπορούν στις 1/4 να διπλασιάσουν ή και να τριπλασιάσουν τη τιμή, και να σε ενημερώσουν στον λογαριασμό τέλη Μαΐου (αν δεν ορίζει η σύμβαση έκδοση μηνιαίου λογαριασμού, μπορούν να βγάλουν διμηνιαίο)

--------------------

Να προσθέσω εδώ κάτι που αφορά τους δικαιούχους ΚΟΤ,  οι οποίοι έχουν πάτημα αμφισβήτησης σε περίπτωση αναδρομικής αύξησης τιμών προμήθειας.

Το Άρθρο 30, παρ 2 λέει ότι ο προμηθευτής δύναται να ενημερώνει στο λογαριασμό που ακολουθεί την τροποποίηση.

4.jpg.27c3d53d638c5742ff8a1717bf5fc8b9.jpg

 

Το Άρθρο 35 παρ 1 για τους Ευάλωτους πελάτες λέει, λέει ότι :

1.jpg.981f67ee9d0b4766b91ad12c4f2fb332.jpg

Άρα αν δε λάβουν όλα τα κατάλληλα μέτρα για να ενημερώσουν άμεσα τους ευάλωτους, παραβιάζουν το Άρθρο 35.

H συνδρομή fixed έχει καταργηθεί απ'τον τιμοκατάλογο. Αν είσαι ΝRG και δεν την είχες ενεργοποιήσει ήδη, απλά την έβαψες.

 

Όσο για το νέο επαγγελματικό fixed της ΝRG έχει πάγιο μόνο 50 ευρώ το μήνα. 🥶

3.jpg.0dd09159eca5b5179adb4b28b159f5b8.jpg

 

Mόνο το Watt & Volt fixed είναι σε "λογική τιμή" (με βάση τα τωρινά δεδομένα).

Οχι ρε γμτ...  το έχασα το τρένο πριν κάνα 3μηνο που ρώτησα ίσχυε κανονικά απλά δεν άλλαξα γιατί υπήρχε κάποιο γραφειοκρατικό ζήτημα (ήταν σε συγγενή μου που απεβίωσε και έπρεπε να μπω σε κάποιες διαδικασίες με αποδοχές κληρονομιάς κτλ) μετά το άφησα λιγο το θέμα γιατί είχα άλλα στο κεφάλι μου... 

 

Κάποια άλλη εταιρία με χαμηλή χρέωση κιλοβατώρας (έχω μεγάλη κατανάλωση 5000 το τετράμηνο) και "σωστό" fix υπάρχει ή την βάψαμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Κάποια άλλη εταιρία με χαμηλή χρέωση κιλοβατώρας (έχω μεγάλη κατανάλωση 5000 το τετράμηνο) και "σωστό" fix υπάρχει ή την βάψαμε; 

Ακριβώς από πάνω σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ακριβώς από πάνω σου.

Την VOLTON λες; Την τσέκαρα λίγο πριν ποστάρεις αλλά δεν φαίνεται να έχει fix για τα επαγγελματικά προγράμματα απο την άλλη έχει όμως χαμηλά την κιλοβατώρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

1.jpg.9c7c8e008b75c18c2d7c89cd48306ec1.jpg

 

😄

Ευχαριστώ κοίταξα απλά το quote που έκανες στο ίδιο ποστ για την VOLTON :P 

Αλλά ξεφεύγει πολύ  η χρέωση κοντά στα 11 λεπτά με την watt+volt  + 15 ευρώ πάγιο (οκ αμελητέο συμφωνώ)  αλλά με την VOLTON είναι κάτω απο 6 λεπτά. 

Πόσο άσχημα μπορεί να παίξει η ρήτρα αναπροσαρμογής; παίζει να ανέβει παραπάνω απο το διπλό (πχ αν πάω σε volton) ; γιατί αν μου χρεώνουν περίπου 0,05 τώρα και απλά ρισκάρω κάποιες φορές να πάει στο 0,10 με 0,12 είμαστε μια απο τα ίδια, εκτός και αν υπάρχει κίνδυνος να ανεβεί πολύ παραπάνω.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Ευχαριστώ κοίταξα απλά το quote που έκανες στο ίδιο ποστ για την VOLTON :P 

Αλλά ξεφεύγει πολύ  η χρέωση κοντά στα 11 λεπτά με την watt+volt  + 15 ευρώ πάγιο (οκ αμελητέο συμφωνώ)  αλλά με την VOLTON είναι κάτω απο 6 λεπτά. 

Πόσο άσχημα μπορεί να παίξει η ρήτρα αναπροσαρμογής; παίζει να ανέβει παραπάνω απο το διπλό (πχ αν πάω σε volton) ; γιατί αν μου χρεώνουν περίπου 0,05 τώρα και απλά ρισκάρω κάποιες φορές να πάει στο 0,10 με 0,12 είμαστε μια απο τα ίδια, εκτός και αν υπάρχει κίνδυνος να ανεβεί πολύ παραπάνω.... 

Το λογαριασμό που ανέβασε ο άλλος χτες από Volterra δεν τον είδες;

2000kw, 160ευρώ προμήθεια, 460ευρώ ρήτρα αναπροσορμαγής.

Και στη Volton πας για τελική τιμή 0.30€/khw...

1759468851_IMG-19040bdd9ddae5f374387d6b13932066-V2_webp.jpg.2361462a2af352b094cdfc0b2ac7ffd5.jpg

edit: Η τιμή χονδρεμπορίου εδώ.

image.png.7febc1165470744b246f2b53b96d807c.png

https://www.enexgroup.gr/el/web/guest/home

https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το λογαριασμό που ανέβασε ο άλλος χτες από Volterra δεν τον είδες;

2000kw, 160ευρώ προμήθεια, 460ευρώ ρήτρα αναπροσορμαγής.

Και στη Volton πας για τελική τιμή 0.30€/khw...

1759468851_IMG-19040bdd9ddae5f374387d6b13932066-V2_webp.jpg.2361462a2af352b094cdfc0b2ac7ffd5.jpg

edit: Η τιμή χονδρεμπορίου εδώ.

image.png.7febc1165470744b246f2b53b96d807c.png

https://www.enexgroup.gr/el/web/guest/home

https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

omg-holy.gif

Αυτό δεν πρέπει να το λένε ρήτρα αναπροσαρμογής αλλά χαράτσι πλιατσικολόγισης  :P 

 

Να σε ρωτήσω κάτι τελευταίο το 0,30 που έγραψες τελική για την volton πως προκύπτει; θέλω να πω εννοούσες ότι μπορεί να φτάσει έτσι βάζοντας υπόψιν την ρήτρα; ή παίζουν και άλλα γιατί γράφουν 0,05 ;

Με άλλα λόγια πχ watt+volt που λένε 0,11 τελική πόσο παίζει να πάει; γιατί αν δεν κάνω λάθος τελική στην ΔΕΗ είναι κοντα στα 24 λεπτά αν ειναι να πληρώνω παραπάνω απο ΔΕΗ δεν έχω λόγο να αλλάξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Apostol. είπε

Σε λιγο περνανε 10 μερες, ποτε να κανω κινηση για να παω ΔΕΗ?

Τι αλλο χρειαζεται να κανω μετα μηπως και παρω τιποτα πισω?

Για τον ΣτΚ πως γινεται?

όταν τελειώσουν και οι 10 εργάσιμες

μετά έντυπο παραπόνου στο οτι δεν απάντησαν στην αμφισβήτηση (επανέλαβε και τις ερωτήσεις και το αίτημα)  και καπάκια αίτηση ΔΕΗ

Κάνε μέσω myrae πιο εύκολο δείχνει αν και προσωπικά θα έκανα μέσω ΣτΚ

http://www.synigoroskatanaloti.gr/docs/complaint-template.doc

δίνεις όλο το ιστορικό γεγονότων και τικάρεις το

Έχετε απευθυνθεί στον προμηθευτή για την επίλυση της διαφοράς*: NAI      

όπου και στο ιστορικό λες και οτι δεν απαντάνε (υπέρ σου)

18 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

εννοούσες ότι μπορεί να φτάσει έτσι βάζοντας υπόψιν την ρήτρα;

 

19 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

ρήτρα

 

18 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Με άλλα λόγια πχ watt+volt που λένε 0,11 τελική πόσο παίζει να πάει;

 

18 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

0,11

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Ευχαριστώ κοίταξα απλά το quote που έκανες στο ίδιο ποστ για την VOLTON :P 

Αλλά ξεφεύγει πολύ  η χρέωση κοντά στα 11 λεπτά με την watt+volt  + 15 ευρώ πάγιο (οκ αμελητέο συμφωνώ)  αλλά με την VOLTON είναι κάτω απο 6 λεπτά. 

Πόσο άσχημα μπορεί να παίξει η ρήτρα αναπροσαρμογής; παίζει να ανέβει παραπάνω απο το διπλό (πχ αν πάω σε volton) ; γιατί αν μου χρεώνουν περίπου 0,05 τώρα και απλά ρισκάρω κάποιες φορές να πάει στο 0,10 με 0,12 είμαστε μια απο τα ίδια, εκτός και αν υπάρχει κίνδυνος να ανεβεί πολύ παραπάνω.... 

Εγω παντως τελευταιο εναντι στην volton πριν λιγες μερες ημουν στο 0.1816, με αρχικο 0.055

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...