Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, korakios είπε

 

 

 

 

 

Ρε παίδες σόρρυ που σας πρήζω αλλά πραγματικά αυτές οι χρεώσεις θέλουν περισσότερη δουλειά και απο την πτυχιακή που έκανα πριν χρόνια χαχαχαχα 

Οπότε έχουμε vat+volt ότι και να γίνει (εξόν των ρυθμιζόμενων χρεώσεων) στα 11 λεπτά ή κοντά εκει  (αν μπει fixed) τελική.

Και από την άλλη έχουμε τους τραμπαλιστές στην nrg να ζητάνε 50 ευρώ για πάνω απο 800κιλοβατώρες για το fixed 

αν πάω στην nrg έστω και έτσι πάλι δεν συμφέρει εφόσον κάνω κατανάλωση (5000 το τετράμηνο) ; απότι βλέπω γράφουν 0,069 για το επαγγελματικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Dr_Pepper είπε

Και από την άλλη έχουμε τους τραμπαλιστές στην nrg να ζητάνε 50 ευρώ για πάνω απο 800κιλοβατώρες για το fixed 

λίγα είναι , πάνω απο 150€ θα ζητήσουν για 1/10 και μετά

3 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Οπότε έχουμε vat+volt ότι και να γίνει (εξόν των ρυθμιζόμενων χρεώσεων) στα 11 λεπτά ή κοντά εκει  (αν μπει fixed) τελική.

δεν έχει fixed ,είναι σταθερή η τιμή εξαρχής

4 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

αν πάω στην nrg έστω και έτσι πάλι δεν συμφέρει εφόσον κάνω κατανάλωση (5000 το τετράμηνο) ; απότι βλέπω γράφουν 0,069 για το επαγγελματικό. 

για να μη καιγόμαστε

(1,18*(ΤΕΑ+ΑΠ)+11-52)/1000 είναι η προσαύξηση . ΑΠ=αποκλίσεις αλλά άστο μηδέν, ΤΕΑ=ΟΤΣ=MCP

https://www.dei.gr/el/i-dei/dimosieuseis/miniaia-pliroforiaka-deltia/miniaia-timi-ekkatharisis-agoras-market-clearing-p
https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras (πρώτη στήλη)
https://www.enexgroup.gr/el/markets-publications-el-day-ahead-market (εβδομαδιαία σύνοψη)
https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures (περίοδο κατανάλωσης , αργεί να φορτώσει)

αν νομίζεις οτι θα πέσει στα 50 τον άλλον μήνα ,δικαίωμά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

αν νομίζεις οτι θα πέσει στα 50 τον άλλον μήνα ,δικαίωμά σου

Δεν έχω την παραμικρή άποψη γιαυτό σας τα πρήζω :P 

Δηλαδή βρέξει χιονίσει ότι και να γίνει με τα  MCP ΑΠ και δεν συμμαζεύεται με την watt+ volt εγώ θα πληρώσω 11 λεπτά   περίπου τελική;


Τουλάχιστον με βάση την ισχύουσα σύμβαση τους; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_Pepper είπε

Δηλαδή βρέξει χιονίσει ότι και να γίνει με τα  MCP ΑΠ και δεν συμμαζεύεται με την watt+ volt εγώ θα πληρώσω 11 λεπτά   περίπου τελική;

Τουλάχιστον με βάση την ισχύουσα σύμβαση τους; 

τελική , χωρίς ρυθμιζόμενες φυσικά , ναι 0,11 είναι

σε 6 μήνες αν θέλουν αλλάζουν τιμές βέβαια (όπως κάθε πάροχος έχει το δικαίωμα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

τελική , χωρίς ρυθμιζόμενες φυσικά , ναι 0,11 είναι

σε 6 μήνες αν θέλουν αλλάζουν τιμές βέβαια (όπως κάθε πάροχος έχει το δικαίωμα)

Οκ και κάτι τελευταίο μιας και είσαι master σε αυτά, αν στο γ21 επαγγελματικό (που έχω τώρα με την ΔΕΗ) βάλω νυχτερινό και (πριν ή κατα την διάρκεια της αλλαγής) όταν πάω σε watt+volt θα έχω κάποιες ελαφρύνσεις όσο αφορά τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις; 

Γιατί στο excel σου στα οικιακά είδα πως πέφτουν οι ρυθμιζόμενες αν βάλεις νυχτερινό ρολόι, συμβαίνει το ίδιο και στα επαγγελματικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Οκ και κάτι τελευταίο μιας και είσαι master σε αυτά, αν στο γ21 επαγγελματικό (που έχω τώρα με την ΔΕΗ) βάλω νυχτερινό και (πριν ή κατα την διάρκεια της αλλαγής) όταν πάω σε watt+volt θα έχω κάποιες ελαφρύνσεις όσο αφορά τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις; 

Γιατί στο excel σου στα οικιακά είδα πως πέφτουν οι ρυθμιζόμενες αν βάλεις νυχτερινό ρολόι, συμβαίνει το ίδιο και στα επαγγελματικά; 

στα επαγγελματικά μόνο master δεν είμαι 😁

είδα και έπαθα να μάθω πως δουλεύει το ΚΟΤ , μέχρι εκεί !

Δεν έχω ιδέα τι παίζει , μήπως ο  @HERTHAN ξέρει κάτι για νυχτερινό σε Γ21

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά Γ21 18000 kwh τον χρόνο. 10000 kwh τετράμηνο καλοκαιρού 1520 ευρω 700 αναπροσαρμογή με Ζενιθ.

Κοιτάω https://www.protergia.gr/el/protergia-epaggelmatiko-mvp-1 είναι με σταθερή τιμή σωστά? 

έχει να προτείνει κάποιος κάτι που να συμφέρει περισσότερο? 

 

απο αυτά που διάβασα παραπάνω το ΔΕΗ online είναι μονόδρομος για οικιακό με μια κατανάλωση 1600-2000 kwh τον χρόνο η κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kontos32 είπε

Κοιτάω https://www.protergia.gr/el/protergia-epaggelmatiko-mvp-1 είναι με σταθερή τιμή σωστά?

😂

απο που το συμπέρανες ?!!! (έχει ρήτρες)

5 λεπτά πριν, kontos32 είπε

έχει να προτείνει κάποιος κάτι που να συμφέρει περισσότερο? 

οι προηγούμενες σελίδες είναι αφιερωμένες σε επαγγελματικά (ένα είναι και για μεγάλη κατανάλωση)

5 λεπτά πριν, kontos32 είπε

απο αυτά που διάβασα παραπάνω το ΔΕΗ online είναι μονόδρομος για οικιακό με μια κατανάλωση 1600-2000 kwh τον χρόνο η κάνω λάθος?

για οποιοδήποτε κατανάλωση , είναι το μόνο σταθερό που έμεινε μαζί με το enter/enter+

συνέχεια εκεί αφού διαβάσεις τις τελευταίες σελίδες και

κατέβασε το excel της υπογραφής μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Οχι φιλε δεν ασχοληθει με Γ21 ποτε.

Εντάξει θα γίνω το πειραματόζωο εγώ τότε :P 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά στην τελική (εφόσον watt+volt) έχουν την ίδια χρέωση νύχτα μέρα το μόνο που κινδυνεύω να χάσω (σε περίπτωση που δεν αλλάζει κάτι με τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις) ειναι τα 50 ευρώ ή πόσα είναι για την εγκατάσταση του νυχτερινού ρολογιού θέλω να πω δεν παίζει να χρεωθώ κάτι παραπάνω όσο αφορά την κατανάλωση σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Εντάξει θα γίνω το πειραματόζωο εγώ τότε :P 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά στην τελική (εφόσον watt+volt) έχουν την ίδια χρέωση νύχτα μέρα το μόνο που κινδυνεύω να χάσω (σε περίπτωση που δεν αλλάζει κάτι με τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις) ειναι τα 50 ευρώ ή πόσα είναι για την εγκατάσταση του νυχτερινού ρολογιού θέλω να πω δεν παίζει να χρεωθώ κάτι παραπάνω όσο αφορά την κατανάλωση σωστά; 

Δεν ξερω καθολου για Γ21 και νυχτερινο φιλε μου.

Παρε τηλεφωνο και ρωτα καλυτερα να σου απαντηαουν υπευθυνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Τί να κάνουν;;;😂

Ναι αυτό ακριβώς η εμπειρία μου μέχρι τώρα σε τηλεφωνική επικοινωνία με εναλλακτικούς ειναι ότι έχουν άκυρους που σπρώχνουν το συμβόλαιο και μάθανε μια κασέτα με πιασάρικα ποιηματάκια για να σε κάνουν να υπογράψεις πολύ δεν έχουν ιδέα πέρα απο το ποίημα που τους μάθανε να λένε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, korakios είπε

σε 6 μήνες αν θέλουν αλλάζουν τιμές βέβαια (όπως κάθε πάροχος έχει το δικαίωμα)

Δηλαδι εαν καταλαβα καλα: Σε οποια εταιρια και να πας τωρα ειναι ισα ισα για να βγαλεις το χειμωνα ?

Σε 6 μηνες μπορει να σου πει 1€/KW και να σου ερθει ταμπλας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, HERTHAN είπε

 

Παρε τηλεφωνο και ρωτα καλυτερα να σου απαντηαουν υπευθυνα.

Όταν πάρει τη Watt & Volt δε θα ξέρουν αν χρεώνεται ΑΔΜΗΕ/ΔΕΔΔΗΕ στο νυχτερινό του Γ23.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι του προτείνουν το Zero για καλύτερα. 😅

46 λεπτά πριν, k_w_t είπε

 

Σε 6 μηνες μπορει να σου πει 1€/KW και να σου ερθει ταμπλας ?

Όχι και 1€/kwh. 0.12€/kwh + 12 πάγιο έχει η Volton.

Βέβαια αν εδραιωθεί η ΤΕΑ ψηλά, μπορεί να βάλουν όλοι τιμές α λα protergia https://www.protergia.gr/el/protergia-οικιακό-σταθερο

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...