Προς το περιεχόμενο

E3 (Electronic Entertainment Expo) 2018


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, JohnVani18 είπε

Κάτοχος PS4 και δεν είμαι ικανοποιημένος με τη Sony σε αυτή τη γενιά, ειδικά όταν στο PS3 μας έδωσε τόσα exclusives (γιατί ήταν underdog) και τώρα που έχει καβαλήσει το καλάμι βγάζει πολύ πιο σπάνια (γιατί δεν χρειάζεται απλά)..

Οκ αλλα γιατι απαντας στο ποστ μου. Δεν το πηγα εκει.:p

 

Για την ιστορια διαφωνω παντως. Αν και το ps3 ειναι περισσοτερο αγαπημενη κονσολα συναισθηματικα, το ps4 εχει καλυτερα exclusives. Καποια studios εχουν ξεφυγει σε επιπεδο. HZD vs killzone, Gow vs παλια GoW. και ακολουθουν κι αλλα, sucker punch κτλ.

Σαφως πιο ωριμα τα studio της sony σε αυτη τη γενια.

Δεν ξερω σε αριθμους ποια κονσολα ειχε περισσοτερα, αλλα αυτο που βλεπω τωρα μου αρεσει. Ανεβαινει η ποιοτητα.

Παντως γενικα τα ΑΑΑ παιχνιδια απαιτουν μεγαλο κοστος-χρονο παραγωγης πλεον και αυτο επηρεαζει τους παντες. Παλια ειχαμε 3 GTA σε μια γενια.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 353
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

34 λεπτά πριν, JohnVani18 είπε

Κάτοχος PS4 και δεν είμαι ικανοποιημένος με τη Sony σε αυτή τη γενιά, ειδικά όταν στο PS3 μας έδωσε τόσα exclusives (γιατί ήταν underdog) και τώρα που έχει καβαλήσει το καλάμι βγάζει πολύ πιο σπάνια (γιατί δεν χρειάζεται απλά)..

Δεν συμφωνω με το παραπανω που γραφεις,ειδικα αν

Spoiler

 

υπολογισουμε μεσα στα exclusive απο Sony μερια και τα Ιαπωνικα console exclusives οπως

Gravity rush 2

nier automata

Nioh

SF V

Ni no kuni 2

Dragon Quest 11

Και υποψην αλλα αυτη η γενια δεν εχει τελειωσει ακομα και ηδη σε αριθμο ειμαστε συνολικα πολυ μπροστα απο οτι την περιοδο του ps3 που πολλα παιχνιδια ειχαν θεμα αναπτυξης κιολας και ετρεχαν χαλια(βλεπε bayonetta).

Αν και οπως αρκετοι αλλοι στο forum τα περισσοτερα multiplatform τα παιζω στο pc,σε αυτη την γενια συγκεκριμενα η Sony εχει μια απο τις πιο γεματες βιβλιοθηκες που εχουμε δει ποτε σε κονσολα,και καλυπτει κυριολεκτικα ολα τα γουστα. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παντως η naughty dog τουλαχιστον ηταν πολυ πιο παραγωγικη στην εποχη του ps3...

 

τωρα για τη συζητηση περι multiplayer vs single player, νταξ ο καθενας παιζει οτι του αρεσει, εγω παιζω 15 χρονια pes και απεχθανομαι τα fps.

 

αλλα εχω απορια για ποιο λογο να προτιμησεις να παιξεις pubg στο xbox  απο το pc σου, αν εχεις τη δυνατοτητα?

Επεξ/σία από xavier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xavier είπε

αλλα εχω απορια για ποιο λογο να προτιμησεις να παιξεις pubg απο το pc σου, αν εχεις τη δυνατοτητα?

Να προσθεσω αλλη μια. Για ποιο λογο να αγορασεις τοτε ps4 pro αν δεν σαρεσουν τα single player παιχνιδια και εχεις pc που να σηκωνει οτι κυκλοφορει και απο Ιαπωνεζικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, Fulgore said:

Δεν συμφωνω με το παραπανω που γραφεις,ειδικα αν

  Reveal hidden contents

υπολογισουμε μεσα στα exclusive απο Sony μερια και τα Ιαπωνικα console exclusives οπως

Gravity rush 2

nier automata

Nioh

SF V

Ni no kuni 2

Dragon Quest 11

Και υποψην αλλα αυτη η γενια δεν εχει τελειωσει ακομα και ηδη σε αριθμο ειμαστε συνολικα πολυ μπροστα απο οτι την περιοδο του ps3 που πολλα παιχνιδια ειχαν θεμα αναπτυξης κιολας και ετρεχαν χαλια(βλεπε bayonetta).

Αν και οπως αρκετοι αλλοι στο forum τα περισσοτερα multiplatform τα παιζω στο pc,σε αυτη την γενια συγκεκριμενα η Sony εχει μια απο τις πιο γεματες βιβλιοθηκες που εχουμε δει ποτε σε κονσολα,και καλυπτει κυριολεκτικα ολα τα γουστα. 

Τα 5 από τα 6 που ανέφερες υπάρχουν και σε PC. :P Μάντεψε που θα τα παίξω από τη στιγμή που έχω την επιλογή πλατφόρμας.

 

58 minutes ago, PDS13 said:

Οκ αλλα γιατι απαντας στο ποστ μου. Δεν το πηγα εκει.:p

Για την ιστορια διαφωνω παντως. Αν και το ps3 ειναι περισσοτερο αγαπημενη κονσολα συναισθηματικα, το ps4 εχει καλυτερα exclusives. Καποια studios εχουν ξεφυγει σε επιπεδο. HZD vs killzone, Gow vs παλια GoW. και ακολουθουν κι αλλα, sucker punch κτλ.

Σαφως πιο ωριμα τα studio της sony σε αυτη τη γενια.

Δεν ξερω σε αριθμους ποια κονσολα ειχε περισσοτερα, αλλα αυτο που βλεπω τωρα μου αρεσει. Ανεβαινει η ποιοτητα.

Παντως γενικα τα ΑΑΑ παιχνιδια απαιτουν μεγαλο κοστος-χρονο παραγωγης πλεον και αυτο επηρεαζει τους παντες. Παλια ειχαμε 3 GTA σε μια γενια.

Θέλω να ξεκινήσω flame war. :P

Απάντησα γιατί προσωπικά, δεν είμαι ικανοποιημένος από τη Sony σε αυτή τη γενιά. Same here, το PS3 το λάτρεψα γιατί είχε πολύ υλικό (και μιλάω σαν άτομο που το είχε μόνο για exclusives). Ναί είναι ποιοτικότερα, αλλά όταν βλέπω 30+ παιχνίδια στο PS3 και κάπου 10-12 στο PS4, μου κάθεται κάπως.. :/

Και πάλι δε διαφωνώ, αλλά φαίνεται ότι επαναπαύθηκε από την επιτυχία της κονσόλας, δε χρειάζεται να πιέσει όσο πίεζε για να αποδείξει στο κοινό ότι αξίζει να αγοράσεις την κονσόλα της (χωρίς να θέλω σε καμία περίπτωση να υπονοήσω ότι δεν αξίζει να αγοράσεις PS4).

Sorry αν φάνηκε "επιθετικό" το post, δεν είχα τέτοιο σκοπό. Απλά είπα το παράπονό μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν θα πω ότι είμαι δυσαρεστημένος ή όχι αρκετά ικανοποιημένος παρόλο που στα δικά μου παιχνίδια δεν βλέπω να θέλω και τόσα συγκριτικά με το PS3. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν γουστάρω αυτά που έχω. Στο PS3 παράδειγμα ποτέ δεν κατάφερα να ολοκληρώσω τη γκάμα μου. Στο PS4 άνετα ολοκληρώνω τη γκάμα μου βάση του τι υπάρχει και τι πρόκειται να έρθει από αυτά που ξέρουμε ως τώρα. 

Προσωπικά με τη δική μου πολιτική με βολεύει αυτό καθώς επιλέγω την αφρόκρεμα από κάθε πλατφόρμα οπότε με βολεύει η υψηλότερη ποιότητα από την ποσότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, JohnVani18 είπε

Τα 5 από τα 6 που ανέφερες υπάρχουν και σε PC. :P Μάντεψε που θα τα παίξω από τη στιγμή που έχω την επιλογή πλατφόρμας.

Μα αυτο ακριβως ειναι και το point μου.Το γεγονος οτι μπορεις να τα παιξεις στο pc δεν σημαινει οτι δεν ειναι console exclusive για οποιον δεν εχει και gaming pc,ουτε βεβαια φταιει η Σονυ γιαυτο η επαναπαυτηκε.

Επισης αν κανεις παραπονο για αυτο,στην περιπτωση του xbox που και λιγα exclusives βγαινουν και ολα μα ολα βγαινουν στο pc τι πρεπει να πεις? :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, JohnVani18 είπε

Και πάλι δε διαφωνώ, αλλά φαίνεται ότι επαναπαύθηκε από την επιτυχία της κονσόλας, δε χρειάζεται να πιέσει όσο πίεζε για να αποδείξει στο κοινό ότι αξίζει να αγοράσεις την κονσόλα της (χωρίς να θέλω σε καμία περίπτωση να υπονοήσω ότι δεν αξίζει να αγοράσεις PS4).

Sorry αν φάνηκε "επιθετικό" το post, δεν είχα τέτοιο σκοπό. Απλά είπα το παράπονό μου.

 

Εγω δεν βλεπω οτι επαναπαυτηκε, γιατι καθε sony στουντιο(και οχι μονο, ακομα και η insomniac παει σε spiderman) δοκιμαζει κατι καινουριο που μεχρι σημερα δειχνει να ειναι καλυτερο απο το προηγουμενο.

Περισσοτερη διαθεση βλεπω και η διαθεση δεν μπορει να δειχνει ''παραιτηση'' ΄ή βολεμα.

Θα μπορουσα να πω οτι ναι επαναπαυτηκε αν συνεχιζε να κανει milking. 

Aσε που οπως ειπα και πριν, οσο προχωρανε οι γενιες τοσο περισσοτερη δουλεια και χρημα πρεπει να πεφτει σε ενα παιχνιδι. Δεν νομιζω οτι η ND θα μπορουσε να φτιαξει παλι 3 uncharted σε αυτη τη γενια. Με μια απλη ματια στο uncharted 4 μπορει να καταλαβει καποιος το γιατι(σε συγκριση με τα προηγουμενα). 

Πιστευω οτι με το Ps5 θα υπαρχει ακομα μεγαλυτερη δυσκολια.

Δεν ηταν επιθετικο το ποστ σου, απλα πηγε αλλου η κουβεντα:)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίθεση δεν έκανα σε κανένα, αλλά με εκφράσεις του τύπου να πάρω χβοχ να κάθεται στην ντουλάπα κτλπ ,προφανώς το πρόβλημα κατανόησης δεν το έχω εγώ, ξερω πολυ καλα ποσο αρρωστακι εισαι με την σονυ.

Πάρτε ότι γουστάρετε ,αλλά σεβαστητε τους υπόλοιπους που θέλουν ή έχουν χβοχ ....λίγη αντικειμενικότητα δεν βλάπτει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, PDS13 είπε

Προσωπικα ευχομαι ολοι οι κατοχοι XBox vα σκεφτονται σαν τον papeipa .

Να ειναι ικανοποιημενοι απο το καθε pubg. Τα exclusives να εξακολουθουν να βγαινουν στο ps4(δεν θελω αλλη κονσολα στο ραφι μου) και να υπαρχει αυτος ο Α ανταγωνισμος που θα συντηρει αυτη τη κατασταση για παντα. Ολοι χαρουμενοι και στα φορουμ να επικρατει μια ησυχια χωρις πολλες μαχες(βλεπε 360vsps3).

Δεν υπαρχει κανενας ανταγωνισμος, η microsoft το χει παρατησει δεν εχει ουτε ενα exclusive και η ninty κλασσικά οπως πάντα ειναι στον κοσμο της(με την καλη έννοια). Μόνη της παιζει μπαλα η Sony σε αυτη τη γενια, καλο η κακο αυτο θα δείξει, παντως η ποιοτητα στο ps4 δεν εχει πέσει η ποσοτητα ισως. Αλλα οκ και εγω δεν θελω να φευγω πολυ απο το γραφείο μου να πηγαίνω καναπέ για ps4 οπως και εσυ δεν θελεις δευτερη κονσολα στο ραφι σου οποτε καλυτερα. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, papeipa είπε

Επίθεση δεν έκανα σε κανένα, αλλά με εκφράσεις του τύπου να πάρω χβοχ να κάθεται στην ντουλάπα κτλπ ,προφανώς το πρόβλημα κατανόησης δεν το έχω εγώ, ξερω πολυ καλα ποσο αρρωστακι εισαι με την σονυ.

Πάρτε ότι γουστάρετε ,αλλά σεβαστητε τους υπόλοιπους που θέλουν ή έχουν χβοχ ....λίγη αντικειμενικότητα δεν βλάπτει..

Μη προσπαθεις να κανεις το ασπρο μαυρο. Επιθεση εκανες οταν σου εγραψα οτι ευχομαι να σκεφτονται ολοι οι κατοχοι xbox σαν και σενα(και δεν ηταν ειρωνικο), ωστε να μαζεψει το xbox αυτα τα παιχνιδια pupg(πως λεγεται δεν με ενδιαφερει) και το playstation να μαζεψει αυτα τα παιχνιδια που δεν θες εσυ(single player games) για να ειμαστε ολοι χαρουμενοι.

Που ειναι το κακο σε αυτο? Διαφωνεις καπου?

Μαλλον ναι γιατι μου εκανες επιθεση με βαση το παραπανω και οχι την ντουλαπα* που αναφερεις τωρα.

*μου το επαιξες αντικειμενικος επειδη εχεις και ps4 και σου ειπα οτι αυτο δεν ειναι κριτηριο αντικειμενικοτητας γιατι ολοι εχουν ps4. Eγω αν ειχα xbox θα ηταν στην ντουλαπα. Και ειναι η αληθεια. Δεν με ενδιαφερει αυτη η κονσολα. Κακο ειναι?

Αυτο με το ''εχω ολες κονσολες'' ως κριτηριο αντικειμενικοτητας δεν πειθει κανεναν πλεον. Οι πιο φανατισμενοι κατα των plαystation στην ιστορια του insomnia, ειχαν playstation. Kαι μιλαμε για εξωπραγματικο hating. Τα εχουμε ζησει εδω.

 

Θεωρω πιο τιμιο να μου πεις δεν γουσταρω playstation, δεν μου κανει κανενα παιχνιδι και δεν εχω playstation, παρα να το αγοραζεις και να κοροιδευεις τον εαυτο σου οτι δεν σου αρεσει. Η αν πραγματι δεν σου αρεσει, για ποιον λογο το εχεις? Για να λες οτι εισαι αντικειμενικος?

Ειμαι αρρωστακι με αυτο το συστημα που μου προσφερει αυτα που θελω. Xbox1(2001) ειχα με μεγαλες προσδοκιες(το προοριζα για main κονσολα), δεν μου εκανε και δεν ασχοληθηκα ξανα. Εδωσα την ευκαιρια μου.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι τίμιο ρε και αρλουμπες? Βρες ένα ποστ που λέω ότι το χβοχ είναι καλύτερο από το ps4 ..ΞΑΝΑΛΕΩ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟΥ.

Εσύ και άλλοι 2-3 ασχολείστε μόνο το χβοχ και κράζετε.

Αυτό με το έχω όλες τις κονσόλες ναι είναι αντικείμενικο κριτήριο ,τα βλέπεις ,τα παίζεις ,τα ζεις ,τα έχεις στην καθημερινότητα σου και κρίνεις.

Ο αρρωστακος έχω μόνο μια κονσόλα και όλα τα άλλα πάνε να...τι κρίση έχει ;

Αλλά τόσο κολλημένος είσαι ,αυτό καταλαβαίνεις .

Αυτό που προσπαθώ να πω και  να δικαιολογήσω είναι ο μηδενισμός και η απαξίωση σε κάθε ευκαιρία από 2-3 γραφικούς εδώ μέσα ,πράγμα το οποίο δεν ισχύει ,για κάποιον casual gamer ,τον λάτρη racing και multi player είναι μια τίμια κονσόλα .

 

Επεξ/σία από papeipa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ADHD είπε

Δεν υπαρχει κανενας ανταγωνισμος, η microsoft το χει παρατησει δεν εχει ουτε ενα exclusive και η ninty κλασσικά οπως πάντα ειναι στον κοσμο της(με την καλη έννοια). Μόνη της παιζει μπαλα η Sony σε αυτη τη γενια, καλο η κακο αυτο θα δείξει, παντως η ποιοτητα στο ps4 δεν εχει πέσει η ποσοτητα ισως. Αλλα οκ και εγω δεν θελω να φευγω πολυ απο το γραφείο μου να πηγαίνω καναπέ για ps4 οπως και εσυ δεν θελεις δευτερη κονσολα στο ραφι σου οποτε καλυτερα. :P 

Εγω το προτιμω(αν κανει και τους xbox fans χαρουμενους οπως τον papeipa), λιγοτεροι τσακωμοι, μια κονσολα οπως λες στο ραφι και ολα καλα:)

Γενικα σε αυτη τη γενια δεν εχω παιξει πολυ για δικους μου λογους, αλλα μου φαινεται πολυ καλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να κανεις κριτικη σε μια εταιρεια δεν σημαινει οτι αυτοματως ειναι για τα μπαζα,ουτε βεβαια οτι αν το κανεις δεν σεβεσαι τους κατοχους της.

Απλα μερικα πραγματα ειναι πραγματικοτητα και απλα τα αποδεχομαστε οπως ειναι.

Οπως λοιπον αποδεχομαστε οτι το xbox one controller ειναι καλυτερο ποιοτικα απο το dualshock 4 ή οτι τα xbox κατασκευαστικα σαν κονσολες ειναι επισης πιο ποιοτικα και με περισσοτερες στο συνολο υπηρεσιες(και τα μονα με 4κ blu ray),ετσι αποδεχωμαστε οτι στο single player κομματι γενικα η εταιρεια πασχει.

Και πασχει ακομα και σε σχεση με το 360 που εκει ειδες και ενα Fable,ειδες και νεο Ip τα gears of war,ειδες και νεο Ip ας το πουμε με την πιο arcade εκδοση των Forza horizon.

Ουτε κανεις ειπε οτι σαν κονσολα ειναι για πεταμα ή δεν αξιζει.

Και στην Ε3 τωρα αυτο ειναι που περιμενει ο περισσοτερος κοσμος(με βαση και τι γραφτηκε στο internet αυτο τον καιρο με την κυκλοφορια του god of war και τα γνωστα twitters).Να δει επιτελους κατι καλο και φρεσκο απο πλευρας xbox.

41 λεπτά πριν, papeipa είπε

αλλά σεβαστητε τους υπόλοιπους που θέλουν ή έχουν χβοχ ....λίγη αντικειμενικότητα δεν βλάπτει..

Μιλας για σεβασμο προς τριτους και αντικειμενικοτητα την ιδια στιγμη που λιγα σχολια πιο πισω ειρωνευεσαι οσους προτιμανε τα single player παιχνιδια απεναντι στα multiplayer.

Και για να κλεισω η κριτικη σε μια εταιρεια αν γινεται με σωστο τροπο δεν σημαινει και hate προς αυτη.Το να λες τα πραγματα με το ονομα τους δεν σε κανει hater.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...