Προς το περιεχόμενο

Ολικη ανακαινιση σπιτιου, τι κανω?


starmanwarz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κακο ειναι οτι οι περισσοτεροι Αρχιτεκτονες/Μηχανικοι στην πολη μου δεν διαθετουν καν σαιτ και δεν μπορω να δω την δουλεια τους. Οποτε παω στα τυφλα.. Και αυτοι οι λιγοι που εχουν σαιτ η δουλεια τους ειναι πολυ μακρια απο αυτο που εχω στο μυαλο μου.

Θα ψαξω για αρχιτεκτονα αυτη την εβδομαδα. Για να δουμε... Πολιτικους μηχανικους εχω ηδη 5-6 στα υποψιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, bill999r είπε

Εγώ πάλι πιστεύω ο φίλος μάλλον ακόμα σπουδάζει γιατί τέτοιες ανακριβείες δεν λέει ούτε παιδί δημοτικού. 

Φίλε @blazar τελείωνε τη σχολή σου, βγες στην αγορά εργασίας κ μετά μας λες κ για την ανακαίνιση. 

Για τη δουλειά που θέλει να κάνει ο άνθρωπος θέλει αρχιτέκτονα. 

Ο μηχανικός είναι για να εξετάσει τη στατική επάρκεια του κτίσματος

Έκαστος στο είδος του. 

Αφού καθόμαστε αναπαυτικά σε μια καρέκλα και είμαστε οι "πετυχημένοι" που μπορούμε να κατακρίνουμε όλο τον κόσμο πλάθοντας ιστορίες για αυτούς που μας βολεύουν, ζώντας σε έναν φανταστικό κόσμο, να πω και εγώ για σένα φίλε μου, πως με αυτά που λες ψάχνεις κανά ψίχουλο να φας κοροϊδεύοντας τον κόσμο.

Εφόσον ο t.s. μίλησε ακόμα και για ηλεκτρολογικά, τον συμφέρει Πολ. Μηχ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, blazar είπε

Εφόσον ο t.s. μίλησε ακόμα και για ηλεκτρολογικά, τον συμφέρει Πολ. Μηχ.

Γιατί ο ηλεκτρολόγος δεν μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά; 

Δεν περνάει η υπογραφή του; 

Δεν θέλω να σε κατακρίνω αλλά με τα λεγόμενα σου εσύ κατακρίνεις τις λοιπές ειδικότητες. 

Ούτε του κλάδου είμαι για ψάχνω κανένα ψυχουλακι. 

Στην δική μου ανακαίνιση τα έψαξα όλα μόνος μου κ πολλά τα έφτιαξα μόνος μου λόγω ενασχόλησης μου με τέτοιες εργασίες. 

Όμως όταν χρειάστηκε έκδοση άδειας απευθύνθηκα σε μηχανικό. 

Όμοια όταν έκανα μελέτη απωλειών πάλι σε μηχανικό. 

Αν όμως ήθελα πρόταση για εσωτερικές διαρρύθμισεις, μελέτη φωτισμού, σχέδιο λουτρού, κουζίνας μάντεψε σε ποιον θα απευθυνόμουν...ο πολιτικός μηχανικός τι ακριβώς θα του κάνει; 

Όπως είπαμε έκαστος στο είδος του. 

Επεξ/σία από bill999r
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 φορές έγραψα και άλλες τόσες έσβησα. Επιβεβαιώνεται η άποψή μου ότι 1) πολλοί επαγγελματίες δεν γνωρίζουν ποιο είναι το επάγγελμά τους και 2) ακόμα περισσότεροι επαγγελματίες δεν έχουν μάθει να ακούν τον πελάτη και να κατανοούν τις ανάγκες τους. Με τα παραπάνω υπόψιν, δεν έχω καμία απαίτηση από τον απλό κόσμο να ξεφύγει από την άποψη "αρχιτέκτονα για στρογγυλά παράθυρα και πολιτικό μηχανικό για όλα τα άλλα". Καλή τύχη σε ό,τι και αν κάνετε και ακόμα περισσότερη τύχη σε αυτούς που θα εμπιστευτούν τις σημαντικές αποφάσεις της ζωής τους (είτε πρόκειται για την δημιουργία μιας κατοικίας, είτε για τη νομική εκπροσώπηση, είτε για την αντιμετώπιση ενός προβλήματος υγείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, bill999r είπε

1) Γιατί ο ηλεκτρολόγος δεν μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά; 

Δεν περνάει η υπογραφή του; 

Δεν θέλω να σε κατακρίνω αλλά με τα λεγόμενα σου εσύ κατακρίνεις τις λοιπές ειδικότητες. 

Ούτε του κλάδου είμαι για ψάχνω κανένα ψυχουλακι. 

Στην δική μου ανακαίνιση τα έψαξα όλα μόνος μου κ πολλά τα έφτιαξα μόνος μου λόγω ενασχόλησης μου με τέτοιες εργασίες. 

Όμως όταν χρειάστηκε έκδοση άδειας απευθύνθηκα σε μηχανικό. 

Όμοια όταν έκανα μελέτη απωλειών πάλι σε μηχανικό. 

2) Αν όμως ήθελα πρόταση για εσωτερικές διαρρύθμισεις, μελέτη φωτισμού, σχέδιο λουτρού, κουζίνας μάντεψε σε ποιον θα απευθυνόμουν...ο πολιτικός μηχανικός τι ακριβώς θα του κάνει; 

Όπως είπαμε έκαστος στο είδος του. 

Απορώ πραγματικά τι είναι το δυσνόητο και λέτε ό,τι να'ναι.

1)Είπα κάπου ότι δεν μπορεί να κάνει την δουλειά ή ότι δεν είναι η δουλειά του; Διάβασε πριν τι έχω γράψει.

2)Ναι... Σε διακοσμητή. Ή αλλιώς σε αρχιτέκτονα εσωτερικού χώρου όπως πλέον ονομάζεται!

Εγώ από την αρχή δεν κατέκρινα καμία ειδικότητα ή επάγγελμα. Και το ανέφερα μάλιστα.

Μίλησα για τα πράγματα πως έχουν στην Ελλάδα, τα "πολλά" δικαιώματα που έχουν παραχωρήσει σε Πολ. Μηχ., άρα και στο τι συμφέρει οικονομικά τον t.s. Αν ήθελα να του πω απλά για να βγάλει άδεια, ακόμα και σε Τοπ. Μηχ. θα μπορούσα να του πω να πάει, για να "υπερασπιστώ" και τον κλάδο μου, όπως κάνετε ανούσια τόση ώρα.

Οικονομικά λοιπόν, το λέω και θα συνεχίζω να το λέω, τον συμφέρει ο Πολ. Μηχ..

Αν δεν τον ενδιαφέρει το οικονομικό, τότε να μιλήσει με Αρχιτέκτονα και όχι Διακοσμητή. Να μιλήσει με Ηλεκτρολόγο Μηχανικό για τα ηλεκτρολογικά. Να μιλήσει με Μηχανολόγο Μηχανικό για τα κουφώματα. κ.ο.κ.

Όπως είπαμε έκαστος στο είδος του.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, starmanwarz είπε

@green gordon96τμ, για μπατζετ δεν μπορω να αναφερθω ακομα καθως περιμενω να δω τι θα γινει και με το εξοικονομω κατ'οικον.

Αδερφε με τις πληροφοριες που εχεις δωσει (κυριως με αυτες που ΔΕΝ εχεις δωσει) δεν μπορω να βοηθησω.

Αν το ερωτημα σου ειναι αποκλειστικα αν πρεπει να σε βοηθησει καποιος επαγγελματιας με σχεδια και ιδεες η απαντηση ειναι σιγουρα ναι.Αν το ποσο των 5κ ειναι μεγαλο παλι σιγουρα ναι.

Πρεπει παντως να εχεις στο μυαλο σου μια βασικη ιδεα του τι θες καθως εσυ θα μεινεις εκει μια ζωη.

Ειναι σιγουρο οτι η απουσια σου απο τις εργασιες θα οδηγησει και σε κακοτεχνιες και σε εξτρα κοστος αφου θα σε φανε.Οχι ολοι ισως αλλα καποιοι.

Και εκει να εισουν παλι τα ιδια θα γινοντουσαν σε μικροτερο βαθμο.

Δεν εχει ταβανι το κοστος σε αυτο που θες να κανεις παντως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω ανακαίνιση σε κατάστημα αυτή την περίοδο και πίστεψέ με, σε καταλαβαίνω απόλυτα...πήρα τιμή απο μηχανικό που έχει συνεργεία, η τιμή ήταν σαφώς υψηλότερη. Για να καταλάβεις, ήθελε για την μελέτη και τρισδιάστατα,επισκευές σε σίδερα και τους σοβάδες(οχι θερμομόνωση-απώλειες κλπ κλπ), περίπου 5000 συν φπα, οταν με τα ίδια έκανα τις ίδιες εργασίες, ξήλωσα το πάτωμα(παλιό μωσαικό), εφτιαξα ενα κομμάτι που είναι πετρότοιχος με 4-5 στρώματα (νευρομετάλ, κολλα δίχτυ και δεν ξέρω τι άλλα, ουτε αυτα τα ξέρω απλα τα είδα...) ΚΑΙ ολο το βάψιμο!

Η διαφορά ποια είναι? πρεπει να συντονίζεις τα συνεργεία, ποτε θα τελειώσει τους οδηγούς ο σοβατζής να έρθει ο ηλεκτρολόγος, ποιος θα κλείσει τα μερεμέτια, ποτε θα τελειώσει ο ηλεκτρολόγος να πέσει η υπόβαση, να κυνηγάς μην σου κάνουν καμια ζημιά και αντε να πληρώνεις, να ακους "δεν μου εκανε ο τάδε αυτο που είπαμε",  πότε πότε πότε...Τα πρωινά δουλεύω οποτε δεν μπορώ πάντα να τους βλέπω, προσπαθώ να περνάω το πρωί έστω για 5 λεπτά (οταν δουλεύουν) αλλά περνάω κάθε μεσημέρι μόλις τελειώσω για να δώ τι έκαναν και αρχίζω τα τηλέφωνα. Εαν βάλεις ξεχωριστά συνεργεία, να τους πείς απο την αρχή να μιλάνε ο ένας με τον άλλο και να σε ενημερώνουν, οτι "πες στον υδραυλικό να κάνει αυτό", "πες στον σοβατζή να κάνει το άλλο" και τετοια...κάτι θα ξεχάσεις, κάτι θα ξεχάσουν, κάτι δεν θα καταλάβεις καλά και απλα θα καθυστερείς.

Εαν είχα κλείσει με την μηχανικό απλα δεν θα τα είχα ολα αυτά και δεν θα κυνηγούσα 6 συνεργεία αλλά ενα άτομο. Απο την άλλη, τωρα εχω τους μάστορες 1-1 ενω αλλιώς, κάθε φορά θα επρεπε να κρέμομαι απο τα @@ της (με το συμπάθειο) ή να βάζω άλλους και να μην ξέρουν τι εχουν κάνει οι προηγούμενοι, οποτε γύρευε!

Όπως ειπώθηκε νωρίτερα, φωτογραφίες συχνά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πίστεψε με εάν είχα χρόνο και γνώσεις θα έψαχνα μόνος μου για μάστορες. Θέλει και υπομονή πάντως γιατί πρέπει να τους κυνηγάς για να κάνουν σωστή δουλειά και πάλι τα αποτελέσματα δεν είναι εγγυημένα. Και δεν έχω όρεξη να κάθομαι να μαλωνω καθε μέρα. 

Το 5χιλιαρο που ανέφερες και εσύ με προβληματίζει, ίσως είναι ταρίφα για μερικούς. Δεν παίζει να δώσω τόσα λεφτά για μία μελέτη πάντως. 

Επεξ/σία από starmanwarz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μηχανικός ή8ελε 1000 για τα σχέδια και τις μελέτες, 4000 εβγαιναν οι σοβάδες&επισκευές, εξ ου και το τάλιρο... οχι οτι δεν θα εβγαζε και απο τα αλλα, σιγά μην έτρεχε ενα μήνα συν να πηγαιονέρχεται συν συν συν για ενα χιλιάρικο μονο! Όλα τα υλικά εισαγωγής της (κερδος και απο εκει), συνεργεία δικά της (κέρδος) κλπ κλπ. Γι'αυτό άλλωστε έκανε και την εταιρία, αλλιώς θα έκανε μονο τα σχεδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 μήνες μετά...

Λοιπον, μετα απο μερικους μηνες απραξιας και ηττα απο το Εξοικονομω, ξεκινησα δυναμικα τις πρωτες επαφες με τεχνικα γραφεια τα οποια μου προτειναν φιλοι και συναδελφοι.

Χθες παρελαβα την πρωτη προσφορα στα χερια μου απο το ενα γραφειο η οποια ειναι απαραδεκτη. Μια απλη κατοψη με καποιες λιγες αλλαγες στην διαρυθμιση + λιστα με τις εργασιες που θα γινουν και τα υλικα που θα χρησιμοποιηθουν και στο τελος, ετσι ξερα, το συνολικο ποσο. Πουθενα δεν αναγραφονται αναλυτικα οι τιμες των επι μερους υλικων/εργασιων. Ειναι δυνατον να πετανε ετσι απλα ενα συνολικο ποσο και να μην γνωριζω ποσο κοστιζει το καθε τι? 

Και το κοστος αυτης της υπεροχης μελετης? 500 ευρω στα σκουπιδια, δυστυχως. Το παθημα εγινε μαθημα, προχωραμε παρακατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, starmanwarz είπε

Λοιπον, μετα απο μερικους μηνες απραξιας και ηττα απο το Εξοικονομω, ξεκινησα δυναμικα τις πρωτες επαφες με τεχνικα γραφεια τα οποια μου προτειναν φιλοι και συναδελφοι.

Χθες παρελαβα την πρωτη προσφορα στα χερια μου απο το ενα γραφειο η οποια ειναι απαραδεκτη. Μια απλη κατοψη με καποιες λιγες αλλαγες στην διαρυθμιση + λιστα με τις εργασιες που θα γινουν και τα υλικα που θα χρησιμοποιηθουν και στο τελος, ετσι ξερα, το συνολικο ποσο. Πουθενα δεν αναγραφονται αναλυτικα οι τιμες των επι μερους υλικων/εργασιων. Ειναι δυνατον να πετανε ετσι απλα ενα συνολικο ποσο και να μην γνωριζω ποσο κοστιζει το καθε τι? 

Και το κοστος αυτης της υπεροχης μελετης? 500 ευρω στα σκουπιδια, δυστυχως. Το παθημα εγινε μαθημα, προχωραμε παρακατω...

Αν θέλεις στείλε μου σε μηνυμα την προσφορά τους και να σου πω περίπου πάνω κάτω πόσο κάνει το καθετί ;)

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, starmanwarz είπε

Λοιπον, μετα απο μερικους μηνες απραξιας και ηττα απο το Εξοικονομω, ξεκινησα δυναμικα τις πρωτες επαφες με τεχνικα γραφεια τα οποια μου προτειναν φιλοι και συναδελφοι.

Χθες παρελαβα την πρωτη προσφορα στα χερια μου απο το ενα γραφειο η οποια ειναι απαραδεκτη. Μια απλη κατοψη με καποιες λιγες αλλαγες στην διαρυθμιση + λιστα με τις εργασιες που θα γινουν και τα υλικα που θα χρησιμοποιηθουν και στο τελος, ετσι ξερα, το συνολικο ποσο. Πουθενα δεν αναγραφονται αναλυτικα οι τιμες των επι μερους υλικων/εργασιων. Ειναι δυνατον να πετανε ετσι απλα ενα συνολικο ποσο και να μην γνωριζω ποσο κοστιζει το καθε τι? 

Και το κοστος αυτης της υπεροχης μελετης? 500 ευρω στα σκουπιδια, δυστυχως. Το παθημα εγινε μαθημα, προχωραμε παρακατω...

500 ευρώ για την μελέτη;;;; Από κει βγάζουν αυτοί, δεν νομίζω να προχωράνε σε καμία εργασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 26ska είπε

500 ευρώ για την μελέτη;;;; Από κει βγάζουν αυτοί, δεν νομίζω να προχωράνε σε καμία εργασία. 

Αν δεις το αρχικο μου μηνυμα θα δεις οτι ο πρωτος μηχανικος που ρωτησα ζητουσε 5 χιλιαρικα για την μελετη οποτε ειχαμε προοδο 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, starmanwarz είπε

Λοιπον, μετα απο μερικους μηνες απραξιας και ηττα απο το Εξοικονομω, ξεκινησα δυναμικα τις πρωτες επαφες με τεχνικα γραφεια τα οποια μου προτειναν φιλοι και συναδελφοι.

Χθες παρελαβα την πρωτη προσφορα στα χερια μου απο το ενα γραφειο η οποια ειναι απαραδεκτη. Μια απλη κατοψη με καποιες λιγες αλλαγες στην διαρυθμιση + λιστα με τις εργασιες που θα γινουν και τα υλικα που θα χρησιμοποιηθουν και στο τελος, ετσι ξερα, το συνολικο ποσο. Πουθενα δεν αναγραφονται αναλυτικα οι τιμες των επι μερους υλικων/εργασιων. Ειναι δυνατον να πετανε ετσι απλα ενα συνολικο ποσο και να μην γνωριζω ποσο κοστιζει το καθε τι? 

Και το κοστος αυτης της υπεροχης μελετης? 500 ευρω στα σκουπιδια, δυστυχως. Το παθημα εγινε μαθημα, προχωραμε παρακατω...

Κοιτα οταν δινεις μια δουλεια εργολαβια, ο εργολαβος σου βγαζει μια τιμη συνολικα και μονο αυτος ξερει τι βγαζει απο το καθε υλικο. Εχει λογικη γιατι απο καποιες εργασιες που εχει φθηνα συνεργεια θα βγαλει μεγαλυτερο κερδος, ενω αντιθετα απο αλλα συνεργεια θα βγαλει μικροτερο ή καθολου.. Αλλοιως αρχιζει το παζαρι του τυπου "αυτην την εργασια θα την κανω μονος μου κτλ" και δεν βγαινει ακρη, εσυ πρεπει να κρινεις το συνολικο ποσο απο τις προσφορες, να δεις το κοστος ανα τ.μ και να συγκρινεις. Αν παλι θελεις να ασχοληθεις παραπανω, προσλαμβανεις τον μηχανικο σαν επιβλέποντα με τον τροπο της αυτεπιστασιας, δηλαδη τα τιμολογια κοβονται σε εσενα, εσυ πληρωνεις συνεργεια και ο μηχανικος πληρώνετε σαν ποσοστο απο το συνολικο κοστος, εκει υπάρχει και μεγαλύτερη ανεση σε μελλοντικες αλλαγες.

Σχετικα με το 500ευρω, εδω στην επαρχια συνηθως δεν υπαρχει αμοιβη για την προμελέτη, αλλα ειναι κατι που εχει δουλεια και ειναι μεγαλη ητα για τον μηχανικο να κανεις δουλεια για να βγαλεις κοστολογια και μελετες και στο τελος να παει αλλου η δουλεια. Οποτε ενα ποσο αμοιβης για τον κοπο ειναι λογικο, το 500 βεβαια για αυτα που λες ειναι πολλα. Αλλη φορα κανε συμφωνια πχ. ζητα εκτος απο το κοστος και 3D σχεδια μαζι με 3 διαφορετικες επιλογες κατοψης. Αυτην την δουλεια να ξερεις πιο ευκολα θα σου την βγαλει αρχιτεκτονας.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...