Προς το περιεχόμενο

Xiaomi scooter


murcielago580

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.σκεφτομαι την αγορα του xiaomi scooter.δυστυχως δεν εχω βρει καποιο καταστημα που να το εχει ωστε να το δοκιμασω αλλα ουτε και καποιος γνωστος μου δεν το εχει οποτε ναι μεν εχω δει βιντεο στο youtube αλλα μεχρι εκει, δεν εχω δικια μου εμπειρια.

Η χρηση που θα γινεται ειναι καθημερινη απο και προς την δουλεια μου η οποια απεχει ακριβως 4.8 χλμ.

Αξιζει η αγορα του?φαινεται αρκετα καλο και βολευει επισης οτι δεν πιανει καθολου χωρο, πχ σπιτι θα μπορω να το διπλωνω και να το αφηνω κατω ακομα και απο το τραπεζι. Στα συν οτι σε σχεση με τα ηλεκτρικα ποδηλατα οτι εχει πολυ χαμηλοτερη τιμη στα 398€ αυτη τη στιγμη απο Ελληνικο καταστημα.

Εχει κανεις το συγκεκριμενο?εχει κατι να προτεινει?κατι να προσεξω η οτιδηποτε αλλο γτ πρωτη φορα αγοραζω κατι παρομοιο.

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εμενα θα με προβλημάτιζε αν θα μπορούσε να κανει πάνω από 10μετρα σε ένα δρόμο που δεν ειναι τέλειος ίσιος και χωρίς λακούβες με τοσο μικρά ροδάκια που έχει 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

p8denu Και εγω το ειχα απορια αυτο αλλα αν δεις σε βιντεο στο youtube τα παει εξαιρετικα σε πεζοδρομια, ανεβα κατεβα σε δρομο πεζοδρομιο, σε πεζοδρομο πλακοστρωτο οποτε δεν νομιζω να εχει θεμα.μαλιστα ειχα βρει ενα βιντεο στο οποιο ο τυπος που το εβγαλε ειχε και ταχυμετρο-κοντερ κατω δεξια της οθονης και εβλεπες σε πραγματικο χρονο με ποσο παει και πως αυξομειωνεται η ταχυτητα αναλογα τα εμποδια την κινηση κλπ και ηταν ολα αρκετα ομαλα.

Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι σε περιπτωση που πας με 20-25 χλμ και χρειαστει να πατησεις φρενο αποτομα...τι θα γινει?θα κρατησεις ισορροπια η θα πεσεις και θα σκοτωθεις σε καμια λακουβα η σε κανα αμαξι.

cambo99 το εχω βαλει στο προγραμμα να παω αυριο απο εκει να δω τι γινεται.Ξερεις αν μπορεις να το δοκιμασεις?εστω για λιγα μετρα?

Επεξ/σία από murcielago580
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, murcielago580 said:

p8denu Και εγω το ειχα απορια αυτο αλλα αν δεις σε βιντεο στο youtube τα παει εξαιρετικα σε πεζοδρομια, ανεβα κατεβα σε δρομο πεζοδρομιο, σε πεζοδρομο πλακοστρωτο οποτε δεν νομιζω να εχει θεμα.μαλιστα ειχα βρει ενα βιντεο στο οποιο ο τυπος που το εβγαλε ειχε και ταχυμετρο-κοντερ κατω δεξια της οθονης και εβλεπες σε πραγματικο χρονο με ποσο παει και πως αυξομειωνεται η ταχυτητα αναλογα τα εμποδια την κινηση κλπ και ηταν ολα αρκετα ομαλα.

Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι σε περιπτωση που πας με 20-25 χλμ και χρειαστει να πατησεις φρενο αποτομα...τι θα γινει?θα κρατησεις ισορροπια η θα πεσεις και θα σκοτωθεις σε καμια λακουβα η σε κανα αμαξι.

cambo99 το εχω βαλει στο προγραμμα να παω αυριο απο εκει να δω τι γινεται.Ξερεις αν μπορεις να το δοκιμασεις?εστω για λιγα μετρα?

Δύσκολο το βλέπω... φαντάζεσαι μέσα στο golden hall να οδηγεί κάποιος σκουτεράκι; :D 

 

Πάντως αν το πάρεις θα μπαίνεις άνετα και σε αγώνες ποδοσφαίρου ... :P

scooter.jpg.7f9cc7a84431d002af71f3c884c38360.jpg

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

νομίζω οτι θα σε ενδιαφέρει αυτό το video:

  αφου ψάχνεσε σχετικά με τροπο μετακίνησης...

 

Πάντως αν με scooter εννοεις το πατίνι, η απάντηση ειναι οτι θα βρίσκει συνεχώς κάτω. Δεν ειναι πρακτικό, ειδικα για τις συνθηκες της χώρας μας. Γνώμη μου ειναι να πας σε κάτι απο αυτα τα 2 που δειχνουν τα παιδια παραπανω στο video.

Επεξ/σία από Alphaleader
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/3/2018 στις 11:48 ΠΜ, Alphaleader είπε

νομίζω οτι θα σε ενδιαφέρει αυτό το video:

  αφου ψάχνεσε σχετικά με τροπο μετακίνησης...

Πάντως αν με scooter εννοεις το πατίνι, η απάντηση ειναι οτι θα βρίσκει συνεχώς κάτω. Δεν ειναι πρακτικό, ειδικα για τις συνθηκες της χώρας μας. Γνώμη μου ειναι να πας σε κάτι απο αυτα τα 2 που δειχνουν τα παιδια παραπανω στο video.

Με το scooter ναι το πατινι της xiaomi εννοω και το λεω scooter γτ ετσι απλα το εχουν ονομασει αυτοι.

Εννοειται πως με το ποδηλατο θα ημουν πολυ πιο ικανοποιημενος αλλα ακομα δεν το φερνει η xiaomi επισημα στην Ελλαδα οποτε που να το βρω?σε επικοινωνια μαζι τους μου ειπαν πως καποια στιγμη θα το φερουν αλλα ακομα δεν εχω καποια ενημερωση.θα ειναι σε 1 μηνα?θα ειναι του χρονου?τι να πω...και δεν θελω να το παρω απο εξωτερικο και να μπλεξω ειναι η αληθεια με τελωνεια ετσι οπως τα εκαναν γτ δεν ξερω ποσο θα βγει τελικο ποσο.

Καμια ιδεα για το που μπορουμε να το βρουμε?

Επεξ/σία από murcielago580
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε ένα μηχανάκι 50cc αν δε θέλεις ποδήλατο και άσε αυτά τα παιχνίδια

να μετακινείσαι θέλεις ή να παίζεις;

σε μια άλλη εποχή, σε μια άλλη χώρα... ίσως φαντάζει ιδανικό, αλλά ρεαλιστικά απλά δεν...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη ειμαι κατοχος απο τον Δεκεμβρη (3+ μηνες) και το χρησιμοποιω για την μετακινηση μου καθημερινα στην δουλεια μου θα γραψω τα εξης που εχω γραψει και στο reveview μου στο σκρουτζ.

1)Ποιοτητα κατασκευης ειναι αριστη, δεν εχει καμια σχεση με οτιδηποτε αλλο πατινι εχεις δει. Και οχι δεν ειναι παδικο αν το δεις απο κοντα.

2) Αυτονομια 15-18χλμ στο κανονικο mode ( στο eco mode (γυρω στα 25χλμ) δεν τραβαει στην αθηνα με ανηφορες, εκτος αν εισαι 50κιλα).

3) Αυστηρα μεχρι 100κιλα αλλιως οι επιδοσεις του θα σε απογοητευσουν. Θα ελεγα ιδανικα μεχρι 80-90κιλα. Ειμαι 80
4) Εγω κανω 3+3χλμ καθημερινα με ανηφορες καλες στην Μεταμορφωση και στο Νεο ηρακλειο και φορτιζω καθες 3 μερες (συνολο 18χλμ). Την τριτη μερα η μπαταρια πεφτει στο 20-30% οπου θεωρω οτι ειναι και το οριο επιδοσεων του, μετα δεν τραβαει ανηφορα καθολου μονο ευθεια.
5) Το πηρα εναντι αλλων λυσεων (πχ μηχανακι η ποδηλατο ηλεκτρικο) διοτι σπαει και το εχω στο γραφειο διπλα μου, χωρις να αγχωνομαι για κλοπες κλπ.
6) Λακουβες και χωμα εχω παει και δεν εχει προβλημα. Ναι σιγουρα θα την ακουσεις αλλα δεν εχω πεσει ποτε. Τις αποφευγω βεβαια στο 99%, λογω οτι ειναι μικρο και το περνας απο οπου θες.
7) Στην κινηση κανω πλακα μεχρι και τα μηχανακια γιατι περναω απο πολυ στενα σημεια αναμεσα σε αμαξια (πολυ στενο τιμονι).
8) Μεγιστη ταχυτητα 32χλμ σε κατηφορες, 26-27 σε ευθειες, 23-25 σε ηπια ανηφορα/κλιση. 
9) Τα φρενα ειναι πολυ καλα, φρεναρει και με τους δυο τροχους, και μαλιστα το μπροστα ειναι παλμικο σαν abs μεσω του μοτερ ( το πισω ειναι δισκοφρενο)
10) Το κοστος σε σχεση με οτιδηποτε εχει καυσιμα, ειναι αστειο και μη συγκρισημο ( βλεπε πχ μηχανακι, τελη,ασφαλεια, βενζινη) 
11) Ναι ολοι σε κοιτανε στον δρομο σαν εξωγηινο

12) δεν κανει σουζες ειναι μπροστινοκινητο!

Γενικα θα το προτεινα σε οποιον εχει μεχρι 10χλμ μετακινηση καθημερινα (βαρια 15 γιατι κουραζει που εισαι ορθιος) χωρις δευτερη σκεψη. Θεορω απο οικονομικης αποψης κιολας οτι κανει αποσβεση σε καποιον αν το χρησιμοποιει για μετακινησε σε λιγοτερο απο 6 μηνες για μια αποσταση 5-10χλμ καθημερινως. 

Bonus: Ειναι απιστευτο fun να το οδηγεις :D

Επεξ/σία από leoy
  • Like 8
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, leoy είπε

Επειδη ειμαι κατοχος απο τον Δεκεμβρη (3+ μηνες) και το χρησιμοποιω για την μετακινηση μου καθημερινα στην δουλεια μου θα γραψω τα εξης που εχω γραψει και στο reveview μου στο σκρουτζ.

1)Ποιοτητα κατασκευης ειναι αριστη, δεν εχει καμια σχεση με οτιδηποτε αλλο πατινι εχεις δει. Και οχι δεν ειναι παδικο αν το δεις απο κοντα.

2) Αυτονομια 15-18χλμ στο κανονικο mode ( στο eco mode (γυρω στα 25χλμ) δεν τραβαει στην αθηνα με ανηφορες, εκτος αν εισαι 50κιλα).

3) Αυστηρα μεχρι 100κιλα αλλιως οι επιδοσεις του θα σε απογοητευσουν. Θα ελεγα ιδανικα μεχρι 80-90κιλα. Ειμαι 80
4) Εγω κανω 3+3χλμ καθημερινα με ανηφορες καλες στην Μεταμορφωση και στο Νεο ηρακλειο και φορτιζω καθες 3 μερες (συνολο 18χλμ). Την τριτη μερα η μπαταρια πεφτει στο 20-30% οπου θεωρω οτι ειναι και το οριο επιδοσεων του, μετα δεν τραβαει ανηφορα καθολου μονο ευθεια.
5) Το πηρα εναντι αλλων λυσεων (πχ μηχανακι η ποδηλατο ηλεκτρικο) διοτι σπαει και το εχω στο γραφειο διπλα μου, χωρις να αγχωνομαι για κλοπες κλπ.
6) Λακουβες και χωμα εχω παει και δεν εχει προβλημα. Ναι σιγουρα θα την ακουσεις αλλα δεν εχω πεσει ποτε. Τις αποφευγω βεβαια στο 99%, λογω οτι ειναι μικρο και το περνας απο οπου θες.
7) Στην κινηση κανω πλακα μεχρι και τα μηχανακια γιατι περναω απο πολυ στενα σημεια αναμεσα σε αμαξια (πολυ στενο τιμονι).
8) Μεγιστη ταχυτητα 32χλμ σε κατηφορες, 26-27 σε ευθειες, 23-25 σε ηπια ανηφορα/κλιση. 
9) Τα φρενα ειναι πολυ καλα, φρεναρει και με τους δυο τροχους, και μαλιστα το μπροστα ειναι παλμικο σαν abs μεσω του μοτερ ( το πισω ειναι δισκοφρενο)
10) Το κοστος σε σχεση με οτιδηποτε εχει καυσιμα, ειναι αστειο και μη συγκρισημο ( βλεπε πχ μηχανακι, τελη,ασφαλεια, βενζινη) 
11) Ναι ολοι σε κοιτανε στον δρομο σαν εξωγηινο

12) δεν κανει σουζες ειναι μπροστινοκινητο!

Γενικα θα το προτεινα σε οποιον εχει μεχρι 10χλμ μετακινηση καθημερινα (βαρια 15 γιατι κουραζει που εισαι ορθιος) χωρις δευτερη σκεψη. Θεορω απο οικονομικης αποψης κιολας οτι κανει αποσβεση σε καποιον αν το χρησιμοποιει για μετακινησε σε λιγοτερο απο 6 μηνες για μια αποσταση 5-10χλμ καθημερινως. 

Bonus: Ειναι απιστευτο fun να το οδηγεις :D

Καλημερα και σε ευχαριστω πολυ για την αναλυση σου.

Η διαδρομη που θελω να κανω ειναι πηγαινε ελα στην δουλεια μου που ειναι περιπου 10 χλμ συνολο και οι 2 διαδρομες.ανηφορα δεν εχω καθως παω απο αιγαλεω ομονοια.

Απο κιλα καλα ειμαι στα 85 με ρουχα οποτε ειμαι στο βαρος που αναφερεις.στο υψος ομως?εγω ειμαι 1.93 θα μου ειναι ανετο η θα ειμαι σκυφτος?

Μηχανακι το ξεγραφουμε καθως δεν εχω καν διπλωμα και δεν θελω να ασχοληθω.

Κανα αλλο θεμα περιεργο δεν σου εβγαλε ε?

Ευχαριστω και παλι.

Επεξ/σία από murcielago580
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, murcielago580 είπε

Καλημερα και σε ευχαριστω πολυ για την αναλυση σου.

Η διαδρομη που θελω να κανω ειναι πηγαινε ελα στην δουλεια μου που ειναι περιπου 10 χλμ συνολο και οι 2 διαδρομες.ανηφορα δεν εχω καθως παω απο αιγαλεω ομονοια.

Απο κιλα καλα ειμαι στα 85 με ρουχα οποτε ειμαι στο βαρος που αναφερεις.στο υψος ομως?εγω ειμαι 1.93 θα μου ειναι ανετο η θα ειμαι σκυφτος?

Μηχανακι το ξεγραφουμε καθως δεν εχω καν διπλωμα και δεν θελω να ασχοληθω.

Κανα αλλο θεμα περιεργο δεν σου εβγαλε ε?

Ευχαριστω και παλι.


Καλημερα, καλο θα ηταν να το δεις απο κοντα σε καποιο καταστημα το θεμα σκυφτος γιατι εισαι αρκετα ψηλος, εγω ειμαι 1.78. 
Νομιζω το εχουνε στο mediamarkt στο μαρουσι να το καβαλησεις.
Απο θεματα κανενα εκτος του οτι βγαζει ενα τζογο στο συστημα που διπλωνει (εχει μεγαλη ανοχη). Εγω εβαλα μερικες στρωσεις υφασματινη ταινια ενδιαμσεσα ( στο youtube βαζουνε μια λεπτη πλαστικη σφηνα) και εχει εξαφανιστει το προβλημα. Τιποτα αλλο

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Το πήρε κάποιος άλλος παιδιά? Το έχω παραγγείλει και το περιμένω πως και πώς. Έχω διαβάσει και δει τα καλύτερα στο ιντερνετ. 

Εντυπώσεις? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι καλυτερο μπορει να παρει κανεις στα αντιστοιχα ηλεκτρικα ποδηλατα-σκουτερ.

γενικα συμφωνω με τα γραφομενα παραπανω, εκτος των επιδοσεων.

το σκουτερ «ξεκλειδωνεται» με ενα προγραμμα στο κινητο, με αποτελεσμα οι επιδοσεις του να εκτοξευονται.

απο σταση με εμενα 85κιλα, φευγει σπιναροντας, αφου καταργειται το kickstart και το softstart μεσω του software.

Μειωνεται η αυτονομια του, αλλα ειναι ετσι και αλλιως μεγαλη, τοσο που κουραζεσαι πριν απο αυτο.

 

οτι χρειαστεις, στη διαθεση σου.

 

Τσεκαρε και την ομαδα στο fb,

xiaomi m365 electric scooter

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω ενα update, για πανω απο 80 κιλα, προτεινεται να το ξεκλειδωσεις , καθως οι επιδοσεις του μετα ειναι πολυ εντυπωσιακες.

Σκαρφαλωνει σχεδον τα παντα μετα.
Ομως μειωνει αυτονομια, και φυσικα θα μειωσει και την διαρκεια ζωης της μπαταριας καθως τραβαει εστω στιγμιαια σχεδον 18-20 Αμπερ ( 10 ειναι το μαχ της μπαταριας).
Το χρησημοποιω ξεκλειδωτο εδω και 3 μηνες τουλαχιστον, και δεν εχω δει κανενα προβλημα βεβαια.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...