Προς το περιεχόμενο

Xiaomi scooter


murcielago580

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 2/12/2018 στις 4:55 ΜΜ, Vagosman είπε

Λοιπον μετά απο 100χλμ περίπου ενω το πατίνι είχε 820 οταν το πήρα. (μεταχείρο)

Απόσταση Φιλαδέλφεια κέντρο ~5χλμ με αυτοκίνητο+παρκάρισμα, 30+15 λεπτά.

Με το πατίνι 10 λεπτά. Οπως προαναφέρθηκε περνας ακόμα και ανάμεσα απο τα μηχανάκια.

Πάμε για μία δική μου ανάλυση:

-Solid λάστιχο, να το αποφύγετε, μειώνει την απόδοση, μειώνει την πρόσφυση, θα χρειαστείτε ορθοπεδικό και σε απότομο φρενάρισμα παραμορφώνεται.

Αγορά λάστιχα και σαμπρέλες oπως και ανταλλακτικά απο aliexpress, ebay, gearbeast, bangood.

-Λαιμός και τζόγος, ναι χρειάζεται το 3d print κομμάτι αλλα το σημαντικότερο ειναι να γίνει σωστό σφίξιμο στη βίδα του λαιμού που είναι κυκλική απο την κάτω πλευρά. Αν γίνεται σφίξιμο και τακτικός έλεγχος όλα ειναι μια χαρά. Για να σφίξει σωστά θέλει λύσιμο. Το παρακάτω βίντεο είναι το καλύτερο που κυκλοφορεί για αυτή τη δουλειά.

Σημαντικό επίσης τα πόδια να έχουν τη στήριξη του κορμού και οχι τα χέρια. Θέλει προπόνηση και να είστε πάντα σε εγρήγορση.

-ΚΕRS στο Medium γιατι το Strong ειναι πολύ δυνατό στην πόλη.

-Φρένο χαλαρά και σταθερά για να πάρει την κινητική ενέργεια το μοτέρ και οχι το δισκόφρενο. Ενα μεγάλο κομμάτι της διαδρομής της μανέτας είναι για ηλεκτρικό φρένο, στο τέλος θα μπεί και το μηχανικό. Ναι παίδες ειναι πολύ δυνατό γιαυτό και το συγκεκριμένο σκούτερ έχει τα καλύτερα φρένα εκει έξω.

-Ξεκλείδωμα, ναι υπο όρους. Το μοτέρ ειναι 1000W αλλα ηλεκτρονικά περιορισμένο στα 250W για να ειναι νόμιμο. Στις εκκινήσεις χρησιμοποιεί 600W

Οπότε προτείνω να γίνει ξεκλείδωμα μονο για την αύξηση τελικής αν η χρήση ειναι στην πόλη (ειναι κλειδωμένο στα 25km/h και μπορεί να φτάσει βαριά τα 32km/h)

Να γίνει επίσης ξεκλείδωμα το kick start (για να ξεκινήσει θέλει 5km/h), εγω το έβαλα στα 2.5km/h. Μπορεί ο καθένας να φτιάξει το δικό του firmware αλλα θέλει και προσοχή.

Δεν φέρω εννοείται καμία ευθύνη:

https://m365.botox.bz/

Επειδή ζούμε στην Ελλάδα και το κλίμα ειναι ζεστό, καλό ειναι να μην ανεβάσετε τα Watt στο μοτέρ. Υπάρχουν αναφορές με λιωμένα. Ναι ειναι 1000W αλλα οχι για συνεχή λειτουργία. Επίσης λυπηθείτε τις μπαταρίες. Σε κανονική χρήση και κρύο φτάνουν εύκολα τους 32C, το καλοκαίρι θα δούμε. Γενικά το battery bay δεν κλιματίζεται δυστυχώς.

Aν τα σκούτερ σας ειναι στο τελευταίο firmware θα πρέπει να γίνουν downgrade στο 1,4,0 αλλιως δεν φλασάρουν νέα firmwares γιατι τα κλείδωσε η Xiaomi.

Το flash θα γίνει με το DownG_Patched και ενα .bin αρχείο που έφτιαξε ένας γάλλος. Προσοχή γιατι το patched DownG μπορει να φλασάρει και προβληματικά .bins με αποτέλεσμα να το κλαίτε.

Για τους γνώστες θα ήθελα το feedback σας για ποια έκδοση BMS φοράτε; Με το 115 δεν έπαιζε πολύ καλά το custom firmware αλλα με το 107 όλα καλά. Όμως το 115 έχει καλύτερη διαχείριση μπαταρίας. Υπάρχει κάποια εμπειρία/γνώμη απο χρήστη;

Επέτρεψε μου, αν θέλετε να πειράξετε κάτι από την ταχύτητα τότε πειράξτε την εκκίνηση όχι την τελική. 30 km με το πατίνι είναι υπερβολικά πολλά. 

Επισης υπάρχουν χρήστες με πάνω από 1000 με solid και δεν έχουν πάθει τίποτα, οπότε για κάποιον που του σκάει το λάστιχο εύκολα, όπως είμαι εγώ πχ ( 5ο λάστιχο σε 3 μήνες) μια χαρά είναι η λύση του solid. 

Σε custom firm καμία φορά κάνει κάτι κουλά με τις ρυθμίσεις, πχ ακυρώνει το kers... Αυτά από μένα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ένα άλλο θέμα με τα solid είναι η μεγάλη πιθανότητα να σπάσουν οι επαφές των μπαταριών από τους κραδασμούς.

Άκουσα αλλά δεν δοκίμασα ακόμη γιατί δεν έχει πάθει λάστιχο, ότι μπορεί να αφαιρεθεί η σαμπρέλα και να μπει βαλβίδα αυτοκίνητου.

Θέματα που χρήζουν αντιμετώπισης, πίσω καλώδιο led που τρίβεται στη ρόδα και ο προφυλακτήρας που μπορεί να ραγισει. Και τα 2 λύνονται με 3δ πριντ στήριγμα.

Για το λαιμό προτείνω ελαστικό φιλέτο και όχι 3δ πριντ γιατί σπάει εύκολα. Επίσης υπάρχει ευαισθησία στο σημείο που κλειδώνει ο λαιμός και σπάει εν κινήσει. Καλό είναι να γίνει αλλαγή με μονομπλοκ cnc αλουμινένιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα και γω σκοπευω να προχωρησω σε αγορα ηλεκτρικο πατινι-σκουτερ, οσο εψαξα καθως αρχαριος στην παρακατω αγορα, ξεχωρησα τα δυο μοντελα της xiaomi που μου φανηκαν ικανοποιητικα απο τις αξιολογησεις που διαβασα. Στην δικη μου περιπτωση το θελω για μετακινηση εντος κεντρου θεσσαλονικης 5-6 χλμ . Ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη επιλογη αναμεσα στα 2 μοντελα? Θα μου προτεινατε καποιο αλλο στο οριο των 500 ευρω? Και επισης μπορω οντως να τα εμπηρεασω τοσο καθοριστικα στην λειτουργεια τους οσον αφορα την δυναμη και την ταχυτητα τους, και ειναι ευκολο σχετικα για καποιον που θα ασχοληθει πρωτη φορα? Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρα δώρο στον ανιψιό μου

Την επόμενη πήγα το αγόρασα και εγώ, χεχε

Παιδιά για τα λάστιχα slime υγρό και τέλος τα προβλήματα

Εδώ μερικά tips + [slime]

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/1/2019 στις 8:55 ΠΜ, Pande1ic είπε

Καλημερα και γω σκοπευω να προχωρησω σε αγορα ηλεκτρικο πατινι-σκουτερ, οσο εψαξα καθως αρχαριος στην παρακατω αγορα, ξεχωρησα τα δυο μοντελα της xiaomi που μου φανηκαν ικανοποιητικα απο τις αξιολογησεις που διαβασα. Στην δικη μου περιπτωση το θελω για μετακινηση εντος κεντρου θεσσαλονικης 5-6 χλμ . Ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη επιλογη αναμεσα στα 2 μοντελα? Θα μου προτεινατε καποιο αλλο στο οριο των 500 ευρω? Και επισης μπορω οντως να τα εμπηρεασω τοσο καθοριστικα στην λειτουργεια τους οσον αφορα την δυναμη και την ταχυτητα τους, και ειναι ευκολο σχετικα για καποιον που θα ασχοληθει πρωτη φορα? Ευχαριστω εκ των προτερων

2 μοντέλα; Αν μιλάμε για το Ευρωπαικό ειναι μονο 1 και αυτο να παρεις. Το αλλο απλα εχει τη μιση μπαταρία. Εκτός αν μιλάς για τα ES2 Ninebot οπως τα lime που κυκλοφορούν. Εκει εχει μεγαλύτερο rate o ηλεκτροκινητήρας καλύτερο λαιμό αλλα τα solid ειναι αρκετά σφικτά απόσο αναφέρουν οι χρήστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την άποψη μου τα πατίνια δεν είναι για τους Ελληνικούς δρόμος σε καμία περίπτωση.

Τα μικροσκοπικά ροδάκια τα καθιστούν πολύ ευαίσθητα, επιρεπή και επικίνδυνα για τους αναβάτες τους.

Καλύτερα να δώσετε κάτι παραπάνω για ένα αναδιπλούμενο ηλεκτρικό ποδήλατο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ρε παιδιά για τη δουλειά μου είναι κάνα 2  χιλιόμετρα αλλά έχει αρκετή ανηφόρα πως τα πάει σε ανηφόρες 70 κιλά είμαι θα έχει καθόλου δύναμη  σε μεγάλη ανηφόρα; θα  χαλάσει γρήγορα με. Τέτοια χρήση ;;  για λίγο αύξηση ταχύτητας είναι εύκολο; ευχαριστώ προκαταβολικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2019 στις 11:53 ΠΜ, Lecter D είπε

Επισης υπάρχουν χρήστες με πάνω από 1000 με solid και δεν έχουν πάθει τίποτα, οπότε για κάποιον που του σκάει το λάστιχο εύκολα, όπως είμαι εγώ πχ ( 5ο λάστιχο σε 3 μήνες) μια χαρά είναι η λύση του solid. 

Τι solid μου λέτε;

Δώσε πατέντα στο λαό.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια αξιζει τελικως η αγορα για μετακινηση?

Εγω κινουμαι στην Αγια Παρασκευη που εχει σχεστικα τις ανηφορες της.

Λετε να εχει θεμα εκει? Ειμαι περιπου 82 κιλα (να πω 90 με ρουχα και τσαντα)

Επεξ/σία από Giorgos241
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 hours ago, Giorgos241 said:

Παιδια αξιζει τελικως η αγορα για μετακινηση?

Εγω κινουμαι στην Αγια Παρασκευη που εχει σχεστικα τις ανηφορες της.

Λετε να εχει θεμα εκει? Ειμαι περιπου 82 κιλα (να πω 90 με ρουχα και τσαντα)

Δεν υπάρχει περίπτωση να ανέβεις ανηφόρες με αυτό...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση να ανέβεις ανηφόρες με αυτό...

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Είσαι χρήστης;

Δεν ξέρω μήπως θα βοηθούσε αν άλλαζες το λογισμικό όπως αναφέρουν όλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
42 minutes ago, Giorgos241 said:

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Είσαι χρήστης;

Δεν ξέρω μήπως θα βοηθούσε αν άλλαζες το λογισμικό όπως αναφέρουν όλοι

Δεν έχω δικό μου αλλά δοκιμάζοντας το σε σχετικά μικρές ανηφόρες, μένεις στα μισά... Αυτά τα πάνε καλά σε flat και σχετικά λείες επιφάνειες μιας και ο κινητήρας τους βασικά είναι ένα μοτεράκι μέσα στη ρόδα που απλά σου κρατάει την επιτάχυνση στην ευθεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/3/2019 στις 7:10 ΜΜ, Giorgos241 είπε

Παιδια αξιζει τελικως η αγορα για μετακινηση?

Εγω κινουμαι στην Αγια Παρασκευη που εχει σχεστικα τις ανηφορες της.

Λετε να εχει θεμα εκει? Ειμαι περιπου 82 κιλα (να πω 90 με ρουχα και τσαντα)

Στα κιλά σου για τις ανηφόρες θα χρειαστεί να βάλεις custom firmware [Botox] και θα είσαι μια χαρά!

Γίνε μέλος εδώ και θα τα μάθεις όλα :) 

https://www.facebook.com/groups/1865082280196926/

Επεξ/σία από rafeek
url
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 4/3/2018 στις 2:03 ΜΜ, murcielago580 είπε

Καλησπερα σε ολους.σκεφτομαι την αγορα του xiaomi scooter.δυστυχως δεν εχω βρει καποιο καταστημα που να το εχει ωστε να το δοκιμασω αλλα ουτε και καποιος γνωστος μου δεν το εχει οποτε ναι μεν εχω δει βιντεο στο youtube αλλα μεχρι εκει, δεν εχω δικια μου εμπειρια.

Η χρηση που θα γινεται ειναι καθημερινη απο και προς την δουλεια μου η οποια απεχει ακριβως 4.8 χλμ.

Αξιζει η αγορα του?φαινεται αρκετα καλο και βολευει επισης οτι δεν πιανει καθολου χωρο, πχ σπιτι θα μπορω να το διπλωνω και να το αφηνω κατω ακομα και απο το τραπεζι. Στα συν οτι σε σχεση με τα ηλεκτρικα ποδηλατα οτι εχει πολυ χαμηλοτερη τιμη στα 398€ αυτη τη στιγμη απο Ελληνικο καταστημα.

Εχει κανεις το συγκεκριμενο?εχει κατι να προτεινει?κατι να προσεξω η οτιδηποτε αλλο γτ πρωτη φορα αγοραζω κατι παρομοιο.

Ευχαριστω!

Το έφερε και ο κοτσοβολος!!! 

Στις 13/3/2019 στις 9:46 ΠΜ, billdanos είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση να ανέβεις ανηφόρες με αυτό...

Ανηφόρα με τίποτα!!! Θέλει ευθεία και όχι λακουβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Και ανηφορες και λακουβες και αλματα απο πεζοδρομια. Ολα ειναι στον οδηγο , και στο προγραμμα που θα του περασεις.

Σηκωνει πολλες αναβαθμισεις το συγκεκριμενο πατινι. Και σε λογισμικο και σε 3d πραγματακια! 

Ειδα εναν ελληνα , το εφθασε 37χιλιομετρα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...