Προς το περιεχόμενο

Xiaomi scooter


murcielago580

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικα αγορασα το παρακατω ποδηλατο:

http://ebike-shop.gr/Simply-Ηλεκτρικό-Ποδήλατο-Σπαστό-350w

Το εχω απο το Πασχα περιπου και εχω κανει απο τοτε πανω απο 500χλμ.καθημερινη χρηση 10,5 χλμ συνολικα για την δουλεια μου, καθε φορτιση κραταει περιπου 45 χλμ αλλα το εχω συνεχως στο max της υποβοηθησης που εχει σαν επιλογη και ταχυτητα που πιανει ειναι χωρις πεταλι 28χλμ οταν ειναι τερμα φορτισμενο και πεφτει στα 24 περιπου οταν κοντευει να τελειωσει η μπαταρια.

Οκ εχει τα διπλα λεφτα απο το xiaomi scooter αλλα καμια σχεση.αλλο να καθεσαι και να κανεις και το ποδηλατακι σου και αλλο να εισαι ορθιος.

Οποιος θελει πληροφοριες παραπανω μπορει να ρωτησει οτι θελει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεια σας σκέφτομαι να ξεκλειδώσω το xiaomi m365 θα ήθελα να ρωτήσω αν το ξεκλειδώσεις οι αποδόσεις του μετά ποιες είναι και πια προβλήματα στην συνεχεια θα προκύψουν   (και τα πλεονεκτήματα που θα εχει με την αναβάθμιση ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από που μπορεί να το αγοράσει κανείς χωρίς τελωνεία και σε ικανοποιητική τιμή; ένας σύνδεσμος θα βοηθούσε.. Ρε τι βγάζει η xiaomi... 

Επεξ/σία από anikologr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγόρασα και 'γω σήμερα από Public. 37 cents τη μέρα για 3 χρόνια. Έχει καταφέρει κανείς να συνδέσει την εφαρμογή της xiaomi με iphone γι' αυτό το πατίνι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@anikologr Skroutz it, μη μπλεκεις με απεξω, μια χαρα τιμη ειναι ελλαδα.
@G.eki
30% πανω σε αποδοσεις σε ανηφορα, 30 χλμ τελικη απο 25, πιο νευρικο στο γκαζι, λιγοτερη αυτονομια ( ενα 10-20% αναλογα την διαδρομη και ποσο γκαζιαρης εισαι).
Το εχω πανω απο 6 μηνες ξεκλειδωτο δεν εχω δει προβληματα, μονο να εχεις το νου σου οτι μακροπροθεσμα η μπαταρια θα αντεξει λιγοτερους κυκλους φορτισης καθως ζοριζεται περισσοτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κατάφερα να το συνδέσω με την εφαρμογή της xiaomi και μάλιστα και με το Bluetooth μεταξύ πατινιού και iphone, αλλά έκανα το "λάθος" πριν το τσιπάρω να κάνω update το firmware οπότε πλέον με την εφαρμογή M365 freedom (σε Android τηλέφωνο) δεν μπορείς να επιλέξεις άλλο firmware για να του αφαιρέσεις τον κόφτη των χιλιομέτρων, οπότε αναμένουμε ποτέ θα κάνουν update την εφαρμογή (ίσως) για να το "πειράξω"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θα συνέβαινε κάποια στιγμή, αλλά συνέβη νωρίς. Τρύπησε το πίσω λάστιχο, η σαμπρέλα συγκεκριμένα χωρίς να έχω βρει καρφί ή οτιδήποτε άλλο πάνω στο λάστιχο. Η ρόδα βγαίνει εύκολα, υπάρχει συγκεκριμένο video στο youtube, αλλά το να βγάλεις το λάστιχο από την μία πλευρά για να αφαιρέσεις μετά την σκασμένη σαμπρέλα θέλει εργαλεία. Τέλος πάντων αντικατέστησα την σκασμένη με μία εκ των 2 καινούριων που υπήρχαν στο κουτί συσκευασίας και βγήκα στην αγορά για ανεύρεση νέας σαμπρέλας 8 1/2" x 2", αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει. Ερευνώντας βρήκα στο AliExpress συμπαγή λάστιχα.

https://es.aliexpress.com/item/21-cm-caucho-s-lido-neum-tico-trasero-con-dise-o-hueco-para-Xiaomi-M365-Scooter/32920954454.html?spm=a219c.search0604.0.0.430d423atqWPyA

Τώρα να ρωτήσω εάν τα έχει δοκιμάσει κανείς, πολύ απίθανο μου φαίνεται...

Σκέφτομαι να τα παραγγείλω γιατί το λάστιχο θα σκιστεί και πάλι. Επειδή είναι μη εμπορικού χαρακτήρα τα λάστιχα και κοστίζουν λιγότερο από 45 ευρώ, πιστεύω να μην μπλέξω με τα τελωνεία.Ίδωμεν.

Μίλησα επίσης με την Ελληνική Xiaomi η οποία από υποστήριξη για το συγκεκριμένο θέμα δεν γνωρίζει γρι και μου απάντησε με γενικότητες σε περίπτωση που χρειαστεί επισκευή το πατίνι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ρωτήσω κάτι.

Παραβιάζεις ένα stop γιατί έχεις το μυαλό σου αλλού, έρχεται ένα μηχανάκι, πέφτει πάνω σου αλλά δε σε βρίσκει στο σωμα (οπότε εσύ δε χτυπάς), χάνει την ισορροπία του, πέφτει κάτω με αποτέλεσμα τραυματισμό οδηγού, συνοδηγού και ζημιά στο μηχανάκι.

Ποιος πληρώνει για όλα αυτά; μήπως η έννοια του αχρείαστου διπλώματος και άδειας δεν ισχύει για την ασφάλεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dchatz είπε

Θέλω να ρωτήσω κάτι.

Παραβιάζεις ένα stop γιατί έχεις το μυαλό σου αλλού, έρχεται ένα μηχανάκι, πέφτει πάνω σου αλλά δε σε βρίσκει στο σωμα (οπότε εσύ δε χτυπάς), χάνει την ισορροπία του, πέφτει κάτω με αποτέλεσμα τραυματισμό οδηγού, συνοδηγού και ζημιά στο μηχανάκι.

Ποιος πληρώνει για όλα αυτά; μήπως η έννοια του αχρείαστου διπλώματος και άδειας δεν ισχύει για την ασφάλεια;

Ότι γίνεται και σε παρόμοια περίπτωση με πεζό, ποδήλατο κλπ. 

Καλύτερα να ρωτήσεις έναν ασφαλιστή ή έναν νομικό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το stockhouse του Πλαισιου το έχει στα 299. Αξίζει θεωρείτε η διαφορά για το "ρίσκο"?

 

https://www.plaisio.gr/paixnidia/tilekateuthinomena/ilektrika-patinia/Xiaomi-Mi-Electric-Scooter-Black-353817.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλύει γενικά τι είναι τα stock house προϊόντα. Εάν μπορεί, αληθώς, να σου πει ότι   πρόκειται για κάποιο από την τρίτη ή τέταρτη κατηγορία, εγώ θα το έπαιρνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Λοιπον μετά απο 100χλμ περίπου ενω το πατίνι είχε 820 οταν το πήρα. (μεταχείρο)

Απόσταση Φιλαδέλφεια κέντρο ~5χλμ με αυτοκίνητο+παρκάρισμα, 30+15 λεπτά.

Με το πατίνι 10 λεπτά. Οπως προαναφέρθηκε περνας ακόμα και ανάμεσα απο τα μηχανάκια.

Πάμε για μία δική μου ανάλυση:

-Solid λάστιχο, να το αποφύγετε, μειώνει την απόδοση, μειώνει την πρόσφυση, θα χρειαστείτε ορθοπεδικό και σε απότομο φρενάρισμα παραμορφώνεται.

Αγορά λάστιχα και σαμπρέλες oπως και ανταλλακτικά απο aliexpress, ebay, gearbeast, bangood.

-Λαιμός και τζόγος, ναι χρειάζεται το 3d print κομμάτι αλλα το σημαντικότερο ειναι να γίνει σωστό σφίξιμο στη βίδα του λαιμού που είναι κυκλική απο την κάτω πλευρά. Αν γίνεται σφίξιμο και τακτικός έλεγχος όλα ειναι μια χαρά. Για να σφίξει σωστά θέλει λύσιμο. Το παρακάτω βίντεο είναι το καλύτερο που κυκλοφορεί για αυτή τη δουλειά.

 

Σημαντικό επίσης τα πόδια να έχουν τη στήριξη του κορμού και οχι τα χέρια. Θέλει προπόνηση και να είστε πάντα σε εγρήγορση.

-ΚΕRS στο Medium γιατι το Strong ειναι πολύ δυνατό στην πόλη.

-Φρένο χαλαρά και σταθερά για να πάρει την κινητική ενέργεια το μοτέρ και οχι το δισκόφρενο. Ενα μεγάλο κομμάτι της διαδρομής της μανέτας είναι για ηλεκτρικό φρένο, στο τέλος θα μπεί και το μηχανικό. Ναι παίδες ειναι πολύ δυνατό γιαυτό και το συγκεκριμένο σκούτερ έχει τα καλύτερα φρένα εκει έξω.

-Ξεκλείδωμα, ναι υπο όρους. Το μοτέρ ειναι 1000W αλλα ηλεκτρονικά περιορισμένο στα 250W για να ειναι νόμιμο. Στις εκκινήσεις χρησιμοποιεί 600W

Οπότε προτείνω να γίνει ξεκλείδωμα μονο για την αύξηση τελικής αν η χρήση ειναι στην πόλη (ειναι κλειδωμένο στα 25km/h και μπορεί να φτάσει βαριά τα 32km/h)

Να γίνει επίσης ξεκλείδωμα το kick start (για να ξεκινήσει θέλει 5km/h), εγω το έβαλα στα 2.5km/h. Μπορεί ο καθένας να φτιάξει το δικό του firmware αλλα θέλει και προσοχή.

Δεν φέρω εννοείται καμία ευθύνη:

https://m365.botox.bz/

Επειδή ζούμε στην Ελλάδα και το κλίμα ειναι ζεστό, καλό ειναι να μην ανεβάσετε τα Watt στο μοτέρ. Υπάρχουν αναφορές με λιωμένα. Ναι ειναι 1000W αλλα οχι για συνεχή λειτουργία. Επίσης λυπηθείτε τις μπαταρίες. Σε κανονική χρήση και κρύο φτάνουν εύκολα τους 32C, το καλοκαίρι θα δούμε. Γενικά το battery bay δεν κλιματίζεται δυστυχώς.

Aν τα σκούτερ σας ειναι στο τελευταίο firmware θα πρέπει να γίνουν downgrade στο 1,4,0 αλλιως δεν φλασάρουν νέα firmwares γιατι τα κλείδωσε η Xiaomi.

Το flash θα γίνει με το DownG_Patched και ενα .bin αρχείο που έφτιαξε ένας γάλλος. Προσοχή γιατι το patched DownG μπορει να φλασάρει και προβληματικά .bins με αποτέλεσμα να το κλαίτε.

 

Για τους γνώστες θα ήθελα το feedback σας για ποια έκδοση BMS φοράτε; Με το 115 δεν έπαιζε πολύ καλά το custom firmware αλλα με το 107 όλα καλά. Όμως το 115 έχει καλύτερη διαχείριση μπαταρίας. Υπάρχει κάποια εμπειρία/γνώμη απο χρήστη;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους, 

το αγόρασα κι εγώ σήμερα, στην Κύπρο (μετανάστης γαρ)

Έχω ήδη παραγγείλει τα πλαστικά για το σημείο που κλείνει ο λαιμός και το προστατευτικό για το φρένο. 

Κάτι άλλο; Με το firmware λεω να μην παίξω ακόμη, μου φαίνεται αεροπλάνο. 

 

Ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...