Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα Mavericks επιτρέπουν το boot  και την εγκατάσταση πλέον από USB 3 αυτό σημαίνει ότι ίσως στο άμεσο μέλλον το hackin0sh μας να το έχουμε σε έναν εξωτερικό  Usb 3 SSD

 

attachicon.gifIomega+External+USB+3.0+SSD+Drive+-+beauty+shot+-+11_2010-580x315.jpg

... και φυσικά δοκιμάστηκε,και μπορώ να πω οτι "πέτυχε" αλλά επειδή δεν είχα Ssd usb3 που θα ήθελα χρησιμοποίησα ένα usb 3 key.

εντάξει,καταλάβατε ότι τα πράγματα ήταν λίγο.. slow motion αλλά το συμπέρασμα βγήκε..

 

post-227308-0-24953700-1371375873_thumb.jpg post-227308-0-73184000-1371375863_thumb.jpg post-227308-0-36160100-1371375851_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσπαθώ να εγκαταστήσω το iAktos ML2 στο laptop Toshiba Sattelite L750-1NJ. Έγραψα το αρχείο dmg σε DVD, και τρέχει κανονικά. Όμως όταν φτάνω στην επιλογή σκληρού δίσκου για εγκατάσταση του os x δεν μου έχει κανένα δίσκο στη λίστα ενώ τον έχω συνδεδεμένο κανονικά τον δίσκο στην θύρα SATA, έχοντας ενεργοποιημένο το AHCI στο Bios. Προσπάθησα πολλές φορές, με δυο σκληρούς δίσκους και μάλιστα τον ένα από τους δυο μια φορά τον είδε, όμως δεν ήταν αυτός που ήθελα (τον έβαλα απλά για δοκιμή) και έτσι έβαλα τον άλλο και έκανα reboot αλλά πάλι δεν τον βλέπει με τίποτα τι να κανω?? επίσης δοκίμασα να το τρέξω σε άλλο υπολογιστή και τον βλέπει κανονικά εκεί τον δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να μηδενίσεις τον δίσκο με ένα boot cd.. zero fiil εννοώ.. αν δεν δουλέψει κ έτσι,σημαίνει ότι έχει θέμα ασυμβατότητας με το Ahci της Toshiba.

 

Δες και εδώ > http://iatkos.me/forum/viewtopic.php?f=77&t=23108

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να μηδενίσεις τον δίσκο με ένα boot cd.. zero fiil εννοώ.. αν δεν δουλέψει κ έτσι,σημαίνει ότι έχει θέμα ασυμβατότητας με το Ahci της Toshiba.

 

Δες και εδώ > http://iatkos.me/forum/viewtopic.php?f=77&t=23108

Θα το δοκιμάσω αύριο, αν και δεν νομίζω να έχει θέμα ασυμβατότητας διότι και ο άλλος υπολογιστής που λέω ότι δούλεψε κανονικά ήταν ο Toshiba Satellite L655-11U.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν σημαίνει κάτι, δεν φοράνε όλα τις ίδιες μητρικές,ότι είναι πολυ δύσκολο να βγάλει ασυμβατότητα σε Ahci γιατί είναι κοινό πρωτόκολλο,αυτό ναι είναι..

Σε κάθε περίπτωση δοκίμασε να μηδενίσεις τον δίσκο πρώτα.όπως είπαμε και θα το ξαναδούμε αν δεν "περάσει"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δόθηκε στους Devlprs η 10.8.5 beta 1 biuld (12F9)

Με άρωμα mavericks στον Safari 6.1 Beta,ελαφρός πεσμένες επιδόσεις σε σχέση με την 10.8.4 και τα mavericks,

κάτι το οποίο όμως θα διορθωθεί πιστεύω στην πορεία των beta builds.

 

post-227308-0-87515700-1371842830_thumb.jpg 

 

post-227308-0-21868200-1371842851_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να μηδενίσεις τον δίσκο με ένα boot cd.. zero fiil εννοώ.. αν δεν δουλέψει κ έτσι,σημαίνει ότι έχει θέμα ασυμβατότητας με το Ahci της Toshiba.

 

Δες και εδώ > http://iatkos.me/forum/viewtopic.php?f=77&t=23108

Κατέβασα το Darik's Boot and Nuke και το έβαλα να κάνει zero fill όμως κάνει πάρα πολύ ώρα δηλαδή εδώ και κανα τέταρτο περίπου είναι ακόμα στο 2% είναι φυσιολογικό αυτό?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φυσιολογικό είναι δεν έχει quick mode ?

έχει τώρα το είδα. όταν τελειώσει να προσπαθήσω πάλι κανονικά την εγκατάσταση του iatkos ή να του κάνω κάνα format ή τίποτα τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω ένα acer aspire 5733 και θέλω να του βάλω mac os - δεν ξέρω όμως αν θα διαβάζει καρτες γραφικών κλπ για να το εγκαταστήσω. Για το ασύρματο δεν με νοιάζει γιατί έχω μια ξεχωριστή καρτα που είναι συμβατη με mac :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα zero fill και πάλι δεν τον βρήσκει τον δίσκο. Μήπως να δοκίμαζα να βάλω τον δίσκο στον άλλο υπολογιστή που από εκεί τον αναγνωρίζει, να το εγκαταστήσω και μετά να τον βάλω πάλι τον δίσκο σε αυτόν τον υπολογιστή?

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...