Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμπεριεχονται κανονικα, το χα τσεκαρει και το χα βαλει και Manual αλλα το ιδιο αποτελεσμα, μου βγαζει ειτε γκριζα οθονη η μαυρη οθονη αρεα και που, για να ξαναbootaρω εμπαινα με -s και τα σβηνα manual.. απο οσα διαβασα εχω συμπερανει οτι για να αναγνωριστουν οι DVI θυρες θελει edit με osx86tools.

Δοκιμασα την Naresh με USB Install σημερα παλι αποτυχια στο install πανω που ειναι να τελειωσει.

Υπαρχει καποια ελπιδα αν οχι για την ATI αλλα για την Integrated Nvidia 8200m ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα! Έχω ενα Acer TimelineX 4830TG και θέλω να του περάσω iAtkos ML3.  Γνωρίζω οτι γενικά το laptop υποστηρίζει πολύ καλά το osX, αλλά ήθελα αρχικά να ρωτήσω αν υπαρχει τρόπος να κάνω dual boot με τα windows 7 που έχω ήδη πάνω? (Ή αν δεν γίνεται αυτό, κάπως να τα κάνω backup και μετά restore ώστε να λειτουργεί το dualboot...)

 

Επίσης έχω πρόβλημα όταν προσπαθώ να φτιάξω image virtualbox. Υπάρχει κάτι έτοιμο που να λειτουργεί καλά?

 

Ευχαριστώ!

 

 

Edit: Περιττό να πω οτι νοιώθω ακριβώς έτσι με την όλη προσπάθεια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως πάει;

να κάνω μια προσπάθεια στο retina η θα πάει άπατο απο επειδώσεις; (είδη εχουμε θέματα)

 

εντυπώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν εχεις κενο δισκο να κανεις,για βασικο οχι ειναι beta 1 εχει τα θεματακια του.. καλυτερο σκορ στο Gbench παρ'ολα αυτα.

Θελει ψαξιματακι ακομα μην νομιζεις οτι τα εχω βρει ολα.. :D

 

Update >Triple boot

post-227308-0-40222400-1371019822_thumb.jpg

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα, εχω hackidosh κ μου δημιουργηθηκε ενα θεμα, για να μπω στο λειτουργικο του πρεπει να γραψω GE=No , πως το διορθωνουμε αυτο? με λιγα λογια πως βαζω τους drivers απο την καρτα γραφικων? ati radeon HD5750

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα, εχω hackidosh κ μου δημιουργηθηκε ενα θεμα, για να μπω στο λειτουργικο του πρεπει να γραψω GE=No , πως το διορθωνουμε αυτο? με λιγα λογια πως βαζω τους drivers απο την καρτα γραφικων? ati radeon HD5750

 

Πρέπει να ξέρουμε, τι λειτουργικό σύστημα τρέχεις ? version  ? μετά από πια κίνηση σου δημιουργήθηκε το θέμα ?

 

Καλημέρα! Έχω ενα Acer TimelineX 4830TG και θέλω να του περάσω iAtkos ML3.  Γνωρίζω οτι γενικά το laptop υποστηρίζει πολύ καλά το osX, αλλά ήθελα αρχικά να ρωτήσω αν υπαρχει τρόπος να κάνω dual boot με τα windows 7 που έχω ήδη πάνω? (Ή αν δεν γίνεται αυτό, κάπως να τα κάνω backup και μετά restore ώστε να λειτουργεί το dualboot...)

 

Επίσης έχω πρόβλημα όταν προσπαθώ να φτιάξω image virtualbox. Υπάρχει κάτι έτοιμο που να λειτουργεί καλά?

 

Ευχαριστώ!

 

 

Edit: Περιττό να πω οτι νοιώθω ακριβώς έτσι με την όλη προσπάθεια...

 

Για να μην νιώθεις έτσι και επειδή είσαι σε Laptop άρα ο δίσκος πρέπει να ειναι κοινός,καλό ειναι να βρεις εναν δεύτερο δισκο  πρώτα να κάνεις την εγκατάσταση σου και τα πειράματα σου και αν ολα πανε καλά τοτε να προχωρήσεις σε κατάτμηση δίσκου και διπλή εκκίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να γίνει εγκατάσταση και οι δοκιμές που λες σε εξωτερικό σκληρό; Θα προτιμούσα να μην χάσω το configuration των windows που έχω τώρα... και το backup + restore θα πάρουν άπειρη ώρα.

 

Επίσης προτιμώ να έχω ένα πλάνο πριν ξεκινήσω την διαδικασία ώστε να μην παιδεύομαι πολύ με reinstalls καi reconfigurations. Η εμπειρία μου έχει δείξει οτι καλύτερα να ξέρεις απο πριν πως περίπου θα παίξει το σύστημα σε τελική μορφή παρά να στήνεις και να ξεστήνεις τα συστήματα 10 φορές (κάτι για το οποίο δεν έχω χρόνο).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο hackintosh όμως αν δεν το προσπαθήσεις επι μακρόν δεν ξέρεις ποτέ που μπορείς να φτάσεις εκτός και αν το έχεις ξανακάνει στο συγκεκριμένο μηχάνημα.

Όχι σε εξωτερικό δίσκο δεν γίνεται γι'αυτο μίλησα για την ύπαρξη ενός δεύτερου δίσκου και ο άλλος λόγος είναι για να μην χάσεις την εγκατάσταση των Win που ήδη έχεις όπως και εσύ  είπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα... Ωραία. Ας υποθέσουμε οτι κάνω backup τον δίσκο του λάπτοπ και εκγαθιστώ OSX πάνω και δουλεύει καλά. Μετά θα μπορώ να κάνω resize τα παρτίτιον του OSΧ, να επαναφέρω το partition των windows από το backup στον κενό χώρο και να το κάνω dual boot; Γιατί το λάπτοπ χωράει μόνο ένα σκληρό δίσκο, και σίγουρα πρέπει να τρέχει και windows 7... 

 

Ή για να είναι dual boot το σύστημα, πρέπει να μπουν τα windows και μετά το OSX; 

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, το έψαξα γενικά και δεν εβγαλα άκρη.. οι μισοί λένε το ένα και οι άλλοι μισοί το άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη λύση ειναι αυτή που σου εγραψα ήδη,τωρα επειδή καταλαβαίνω τι λες και γιατί,ναι μπορείς να πάρεις backup και να χωρίσεις τον δίσκο μέσα απο το OSX όταν bootαρεις σε 2 διαμερίσματα.. αυτό που θέλεις για τα Win θα είναι το δεύτερο και θα το κρατήσεις αρχικά σε Ms_dos μορφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία κάπως έτσι το σκεφτομουν και εγώ. Πόσα GB θέλει το OSX για να είναι σχετικά "άνετο"? ~30GB είναι καλά; ή να βάλω κανένα 50άρι - 60άρι; 

 

Προς το παρόν έχω

1ο partition 165GB windows 7

2o partition 300GB Data

 

Τελικά αυτό που θέλω να γίνει είναι τελικά

1ο partition OSX (όσο χρειάζεται x)

2ο partition 165GB windows 7

3o partition 300-x  GB Data

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μικρο μεγάλωσε και αυτό μιας κ κληρονόμησε τον 3570κ και σε συνδυασμό με τους καινούριους nVidia web drivers και το cuda δείχνει ολοφάνερα τα δόντια του..

 

post-227308-0-49941100-1371137877_thumb.jpgpost-227308-0-08559400-1371137907_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Mavericks επιτρέπουν το boot  και την εγκατάσταση πλέον από USB 3 αυτό σημαίνει ότι ίσως στο άμεσο μέλλον το hackin0sh μας να το έχουμε σε έναν εξωτερικό  Usb 3 SSD

 

post-227308-0-89172900-1371158423_thumb.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...