Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βαλε Iatkos ML2 (μπανει ανετα στη πλατφορμα που εχει στην υπογραφη σου) και θα φτιαξεις εκει unibeast για τα παιρετερω.

το θεμα ειναι πως θα μπουταρεις το stickaki που θα φτιαξεις να το κανεις bootable.

ισως με καποιον bootloader απο cd rom 

αμα κανω το virtual iatkos ml2 και φτιαξω το usb δεν θα καταφερω με βαση τον οδηγο αυτον να  το bootaro  στο probook 4330s που εχω?

http://www.tonymacx86.com/hp-probook/77057-guide-installing-mountain-lion-hp-probook.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξερω τι ειναι το Virtual iatkos ml2

Κοιτα αυτο το βιντεο

http://www.youtube.com/watch?v=kZGbc-rk7HQ

 

το πρωτο μερος ειναι κατι που μπορεις να κανεις και με το transmac. 

Το ολο θεμα ειναι να κανεις μετα bootable to usb stick με το pkg αρχειο που πρεπει να εγκαταστησεις (chameleon bootleoader) εχει μεσα για να μπορει να μπουταρει το στικακι αυτο που δειχνει στο βιντεο στο 2:56 και μετα

 

εγω εγκατεστησα native to ml2 σε HP HDX και δουλευει μια χαρα με το update του 10.8.3 . Χρειαστηκε να αλλαξω μονο την wifi καρτα με μια αλλη Atheros των 10 ευρω. Αυτο το guide και τα dsdt δεν τα εχω χρησιμοποιησει γιατι βρηκα drivers αλλου.

Γενικα με τα HP εχει καλη συμβατοτητα το ML2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω την άποψη των experts στο θέμα αν έχετε χρόνο να βοηθήσετε! Έχω ένα desktop που κάθετε με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

 

MB: ASUS P5B Deluxe (WiFi)

CPU: Core2Duo 6400 @ 2.13GHz

GPU: GeForce GT 9400

RAM: 4GB (2+2)

 

Γίνετε να εγκαταστήσω SnowLeopard ή MountainLion από θέμα συμβατότητας με το παραπάνω HW σχετικά εύκολα χωρίς να χρειαστεί να κάνω πολλές πατέντες. Το μηχάνημα αυτή τη στιγμή τρέχει Ubuntu 12.04 64bit, αλλά αν είναι δύσκολο να γίνει dualboot μπορώ απλά να χρησιμοποιήσω έναν SSD (και να αλλάζω από το BIOS) που μου περισσεύει για το MacOSX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρήγορη ερώτηση. Το έχω κατεβάσει και το έκανα bootable σε usb stick. Τον SSD τον έχω βάλει σε εξωτερικό κουτάκι usb 3. Γίνεται να κάνω την εγκατάσταση εκεί και να μπουτάρω το λειτουργικό απο USB ή πρέπει να τον συνδέσω κανονικά μέσα σαν SATA;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι ειναι το Virtual iatkos ml2

Κοιτα αυτο το βιντεο

http://www.youtube.com/watch?v=kZGbc-rk7HQ

 

το πρωτο μερος ειναι κατι που μπορεις να κανεις και με το transmac. 

Το ολο θεμα ειναι να κανεις μετα bootable to usb stick με το pkg αρχειο που πρεπει να εγκαταστησεις (chameleon bootleoader) εχει μεσα για να μπορει να μπουταρει το στικακι αυτο που δειχνει στο βιντεο στο 2:56 και μετα

 

εγω εγκατεστησα native to ml2 σε HP HDX και δουλευει μια χαρα με το update του 10.8.3 . Χρειαστηκε να αλλαξω μονο την wifi καρτα με μια αλλη Atheros των 10 ευρω. Αυτο το guide και τα dsdt δεν τα εχω χρησιμοποιησει γιατι βρηκα drivers αλλου.

Γενικα με τα HP εχει καλη συμβατοτητα το ML2

αυτο που λεω ειναι οτι δεν εχω καποιο mac υπολογιστη για φτιαξω το usb...αποτι διαβασα πρεπει να τρεξω virtualization για να φτιαξω το usb.Λεο κατι λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι ειναι το virtualization.

Σε windows εχεις 2 επιλογες. Η πιο ευκολη ειναι να καψεις το Iatkos ML2 σε dvd και το περνας.

Η δευτερη ειναι με το transmac.

Αν ξερει ο ΜΜ κατι αλλο ας βοηθησει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το hackint0sh εχει τον δικό του βαθμό δυσκολίας εγώ δεν τον αυξάνω χωρίς λόγο.. στο πρώτο μου hackintosh έγραψα dmgs μέσα από virtual και για να είμαι σίγουρος έκαψα καμιά 10ρια dvds με ότι κυκλοφορούσε,από τότε κοίταξα να έχω hackint0sh έτοιμο η πρόσβαση σε mac υπολογιστή ώστε αυτό το μη δημιουργικό κομμάτι να μην με ξαναπασχολησει..  Φυσικά σήμερα υπάρχουν περισσότερες λύσεις όπως είπε και ο @mtzs με vidakia στο tube όπου μπορεί κανείς ν'ακολουθησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω για αρχη ξεκινω εδω¨να φτιαξω το usb

http://unibeastwin.blogspot.gr/

απλα πρεπει σε καινουριο υπολογιστη να κατεβασεις το iatkos ml2

φτιαχνω μια virtual μηχανη και μετα συναιχιζω να φτιαξω το usb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σιγουρο ειναι οτι οποιος ξεκινησει πρεπει να εχει ωρα και ορεξη να κανει 3-4 τουλαχιστο installs.

Γι αυτο και ως συνηθως συνιστω install απο usb stick καθοτι ειναι πολυ πιο γρηγορο απο dvd. (Μισος χρονος στη χειροτερη)

Εγω δεν ειμαι τοσο εξπερ οσο ο ΜΜ. Ειχα ξεκινησει το hackintosh απο 10.5.8. Μετα 10.6.6 (leohazard)

Μετα το παρατησα.

Πλεον τα πραγματα ειναι πολυ πιο ευκολα ειδικα με τα Lion και ML

Επειδη δοκιμασα διαφορα configurations σε αυτα τα 2 λειτουργικα πιστευω οτι πιο ευκολο ειναι να ξεκινησεις εγκατασταση χωρις τον tonymac (ειδικα αν αυτο αφορα λαπτοπ η μητρικες 2ετιας και πιο πριν) καθως το Iatkos ειναι πιο ευκολα παραμετροποιησιμο.

Μετα αφου καταφερετε και σεταρετε κανονικα η μπουταρετε (εστω και σε safe mode) με το multibeast μπορειτε να διορθωσετε αρκετα.

Συμβουλες βασικες: Οταν φτιαχνετε τα αρχικα dvd - usb καλο ειναι να εχετε και ενα αλλο usb formated σε macOS extended journalled οπου θα εχετε μεσα το Multibeast. Γιατι αν καταφερετε να μπουταρετε σε safe mode αναγνωριζει μονο usb με το συγκεκριμενο φορματ.Οπως ειπα με το multibeast μετα την εγκατασταση μπορειτε να λυσετε αρκετα προβληματα.

Επισης παντα να προτιματε για αρχη το Graphics Enabler = Yes ειδικα αν εχετε καρτες Nvidia.

Ξεκινατε ετσι και μετα πειραματιζεστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα τοπικ στον tonymac που θα το βρείτε πολύ ενδιαφέρον.. έχει μετρήσεις σχεδόν σε όλες τις nVidia της σειράς 6xx

 

http://www.tonymacx86.com/graphics/95703-nvidia-performance-benchmarks-10-8-3-geforce-gt-640-gtx-680-a.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζίφος... έφτιαξα το USB με iATKOS_ML2 (έβαλα και τον bootloader κανονικά), κάνει boot δείχνει τη πρώτη οθόνη (μόνο μια επιλογή έχω εκεί , πατάω enter να ξεκινήσει το installation και κολλάει στο μήλο που έχει το iAtkos logo μέσα...

 

Καμιά ιδέα τι μπορεί να κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...