Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε δεν το πειραζω τωρα, ευχαριστω.

Το προβλημα μου λυθηκε και στους δυο δισκους με καποιες απ τις παραπανω ρυθμισεις + αυτο απο εδω: (που το ανακαλυψα λολ) https://www.hackintosh-forum.de/index.php/Thread/29266-Shutdown-Problem-Sierra/ εβαλα δηλαδη το  DSDT.aml και στο EFI/CLOVER/ACPI/origin. (Εκαναν και αλλα αυτοι αλλα δεν καταλαβα.) 

 

Αυτο ομως που ελυσε το προβλημα πιστευω ειναι αυτο:

 

Screen%20Shot%202016-12-02%20at%2018.25.

 

Ξετικαρισα απ το Acpi τις ρυθμισεις ''FixShutdown'' και ''Halt Enabler'' που για την περιπτωση μου μαλλον κακος ειχα τικαρισμενα, και τωρα τερματιζει μια χαρα το PC και πολυ γρηγορα.

Αργει ομως στο ''Welcome to clover'' περισσοτερο τωρα, και λιγο στο μηλο.

 

Το περιεργο ειναι οτι αλλες φορες οταν αργουσε, ετρεχα το clover ξανα απ το Multibeast και ξεκινουσε κανονικα (γρηγορα) τωρα δεν πιανει αυτο.

Λιγο το κακο, το θεμα ειναι οτι εστρωσε. Ευχομαι να μην ειναι προσωρινο.  :P

 

Ναι σου τα αντιγράφει όλα bit προς bit. Εφόσον το έκανες τώρα έτσι άστο για άλλη φορά. Δοκίμασε και με Intel powergadget να δεις αν έχει power management

 

Τι μου λεει; 

Intel® Power Gadget only supports 2nd generation Intel® Core™ processors and later

O επεξεργαστης μου τοσο παλιος ειναι;

Γερασε το PC, πρωτη φορα εφαγε πορτα απο προγραμμα η CPU μου.  :lol:

Επεξ/σία από fearless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά στην ερώτηση μου αν υπάρχει οδηγός για hackintosh σε x99 μητρική και για το αν οι κάρτες γραφικών 1050,1060,1070,1080 υποστηριζονται μπορεί να με βοηθήσει κάνεις; γνωρίζει κανείς τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά στην ερώτηση μου αν υπάρχει οδηγός για hackintosh σε x99 μητρική και για το αν οι κάρτες γραφικών 1050,1060,1070,1080 υποστηριζονται μπορεί να με βοηθήσει κάνεις; γνωρίζει κανείς τίποτα;

Pascal δεν υποστηριζονται. X99 υπαρχει αλλά για πρώτη επαφή μπορεί να σε ζορισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια βοηθεια ακομα;

Γιατι δεν εχω ηχο οταν εχω εναν δισκο συνδεμενο, ενω με δυο δισκους εχω και στους δυο ηχο, τι δεν καταλαβαινω;

Εχω εγκαταστησει τον σωστω οδηγο απο Multibeast.

Επεξ/σία από fearless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Pascal δεν υποστηριζονται. X99 υπαρχει αλλά για πρώτη επαφή μπορεί να σε ζορισει.)

 

Τι εννοείς φίλε μου Pascal δεν υποστηριζετε;

 

Σε όλες τις x99 είναι ίδιος ο οδηγός και η διαδικασία η κάθε μητρική έχει δικό της οδηγό; δείξε μου σε παρακαλώ ένα παράδειγμα για να καταλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Pascal δεν υποστηριζονται. X99 υπαρχει αλλά για πρώτη επαφή μπορεί να σε ζορισει.)

 

Τι εννοείς φίλε μου Pascal δεν υποστηριζετε;

 

Σε όλες τις x99 είναι ίδιος ο οδηγός και η διαδικασία η κάθε μητρική έχει δικό της οδηγό; δείξε μου σε παρακαλώ ένα παράδειγμα για να καταλάβω.

Pascal είναι η αρχιτεκτονικη για τις κάρτες 10xx της nvidia.

 

Η εγκατάσταση για x99 μπορεί να είναι εύκολη αν κάποιος έχει κάνει success story με την μητρική σου στον tonymac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα. Δηλαδή όλοι ακολουθούμε τις οδηγίες του Tonymac.... Xaxaxaxa.

Ναι εντάξει έχω δει μερικα success story αλλά το κάθε ένα έχει πολύ τυρρανια. x99 με ρίσκο δηλαδή. Ο ίδιος προτείνει z170 chipset.

Επισεις σε όλα τα success story βλέπω ότι βάζουν μέχρι Yosemite. El capitan και sierra δεν μπορεί να βάλει κάποιος σε μητρική x99;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα. Δηλαδή όλοι ακολουθούμε τις οδηγίες του Tonymac.... Xaxaxaxa.

Ναι εντάξει έχω δει μερικα success story αλλά το κάθε ένα έχει πολύ τυρρανια. x99 με ρίσκο δηλαδή. Ο ίδιος προτείνει z170 chipset.

Επισεις σε όλα τα success story βλέπω ότι βάζουν μέχρι Yosemite. El capitan και sierra δεν μπορεί να βάλει κάποιος σε μητρική x99;

Αν δεν σου κάνει ο Tony και δεν θες ψάξιμο βρες τον Moviemaker να σου λύσει τις απορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν δεν σου κάνει ο Tony και δεν θες ψάξιμο βρες τον Moviemaker να σου λύσει τις απορίες.

τον εχω βρει και τον moviemaker.....

προσωπικα μου εχουν λυθει σχεδον ολες οι αποριες.......

τρια πραγματακια ακομα....

 

1)αυτο που ρωτησα και παραπανω......

El capitan και sierra δεν μπορεί να βάλει κάποιος σε μητρική x99;και αν ναι πως;

γιατι σε x99 ολοι βάζουν μέχρι Yosemite.δεν ξερω γιατι.

βασικα εχω καταλαβει πως σε x99 δεν εχει στανταρ οδηγο.η καθε μητρικη εχει διαφορετικα θεματακια,αν κανω λαθος διορθωστε με.

 

2)παραδειγμα πειτε οτι αγοραζω μια extra καρτα ηχου pci και την κουμπωνω.

στην εγκατασταση θα τις ενεργοποιησω και τις 2.(μαζι με την onboard εννοω)και θα επιλεγω απο τις ρυθμισεις ποια θα χρησιμοποιω;;;

 

το ιδιο γινετε και με τις καρτες γραφικων;;;δηλαδη τα ενσωματωμενα γραφικα τις ιντελ θα τα ενεργοποιω μαζι με την nvidia η υπαρχει θεμα και πρεπει να ενεργοποιω μια απο τις δυο καρτες.ειτε για ηχο ειτε για γραφικα.πιστευω να καταλαβανεται τι σας ρωταω γιατι τα εγραψα καπως....χαχαχχ

 

3)και κατι τελευταιο....

αυτο για την extra καρτα ηχου pci.ειναι συμβατες με macos γιατι απο οτι διαβαζω δεν ειναι.υπαρχει θεμα.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να σου πω μόνο για την κάρτα ήχου. Μπορείς να πάρεις μια pci η οποία δουλεύει σε Mac pro και δεν θα χρειάζεται να κάνεις τπτ.

 

Αυτό που συναντάω συνήθως σε real macs ειναι usb κάρτες ήχου.

 

Για τις gpu μπορείς να τις έχεις και τις δύο ανοιχτές. Συνήθως πιο καθαρή λύση είναι να έχεις μόνο την discrete.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπορώ να σου πω μόνο για την κάρτα ήχου. Μπορείς να πάρεις μια pci η οποία δουλεύει σε Mac pro και δεν θα χρειάζεται να κάνεις τπτ.

εννοεις οτι ολες οι pci καρτες ηχου δουλευουν η να βρω ποια υποστηριζετε;;;

 

 

 

Αυτό που συναντάω συνήθως σε real macs ειναι usb κάρτες ήχου.

εγω θα ηθελα extra καρτα ηχου για καλυτερη ποιοτητα.οι usb καρτες ηχου εχουν καλυτερη ποιωτητα απο τις onboard;;;

 

 

Για τις gpu μπορείς να τις έχεις και τις δύο ανοιχτές. Συνήθως πιο καθαρή λύση είναι να έχεις μόνο την discrete.

τι εννοεις με την λεξη discrete;;;;σαν λεξη σημαινει διακεκριμενος αλλα εσυ τι εννοεις;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να βρεις pci κάρτα που να είναι supported. Με ένα wild guess θα σου βγει πολύ ακριβά. Ναι το professional industry είναι με εξωτερικές κάρτες ήχου.

 

Discrete είναι ο διακριτος και το λέω σε αντίθεση με την integrated που είναι η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. Δλδ discrete = nvidia/AMD και integrated = Intel HDxxxx/Iris

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το εκανες θα κολλησε σε ενα σημειο με πολλλα γραμματα. Θελω την μιση οθονη και κατω απο αυτα τα γραμματα σε μια φωτογραφια.

Φιλε ThanosA τώρα που εκανα boot τo clover και έκανα verbose έμεινε εδω (https://postimg.org/image/6mg9ynh77/)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...