Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε εγω δεν ξερω σε τι μορφη να κανω erase to usb (mas os x journaled) kai to schem σε τι μορφη μετα τι boot mode να βαλω (uefi , legacy) και τελοσ τι αλλαγες να κανω στην μιτρικη για να τα εγκαταστησω

 

διαβασες το λινκ? Τα λεει ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

διαβασες το λινκ? Τα λεει ολα.

ναι και εχω ενα θεμα στο βημα δυο που λεει τι να κανεις με το usb (For Format: choose OS X Extended (Journaled)) το εκανα και εκανα και αυτο ( For Scheme: choose GUID Partition Map ) αλλα οταν παω στο unibeast μου λεει (Unibeast installation requires a HFS-partitioned removable disk with at least 7GB free) τι μπορω να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φλασακι σου ειναι 8+ ?

To OSX Extended Journaled ειναι το HFS.

 

Ολα αυτα μεσα απο το vm ετσι? 

 

Googlare το προβλημα σου γιατι παιζει να φταιει και το vm. Trial and error αν ακολουθεις αυτα που λεει και δεν δουλευει. Εχει τυχει να φταιει και το φλασακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φλασακι σου ειναι 8+ ?

To OSX Extended Journaled ειναι το HFS.

 

Ολα αυτα μεσα απο το vm ετσι? 

 

Googlare το προβλημα σου γιατι παιζει να φταιει και το vm. Trial and error αν ακολουθεις αυτα που λεει και δεν δουλευει. Εχει τυχει να φταιει και το φλασακι.

ειναι 8gb  ολα αυτα στο vm αν βρεισ κατι πεσ μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον κατάφερα να φτιάξω το usb αλλά όταν πάω να ξεκινήσω την εγκατάσταση απο το clover ενώ δείχνει το μήλο και την μπάρα από κάτω η μπαρα δεν φορτώνει τι να κάνω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για γραψε ακριβως τι συστημα εχεις και τι προσπαθεις να κανεις;

εχω :

μιτρικη : ga-b150-hd3p

cpu : i5 6500

gpu: gtx 1060 msi αλλα την εβγαλα για να κανω εγκατασταση

 

και προσπαθω να κανω εγκατασταση το mac sierra σε non mac pc απο το clover αλλα κολλαει η μπαρα στην αρχη αν καποις ξερει ασ στειλει μυνημα παρακαλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω :

μιτρικη : ga-b150-hd3p

cpu : i5 6500

gpu: gtx 1060 msi αλλα την εβγαλα για να κανω εγκατασταση

 

και προσπαθω να κανω εγκατασταση το mac sierra σε non mac pc απο το clover αλλα κολλαει η μπαρα στην αρχη αν καποις ξερει ασ στειλει μυνημα παρακαλω

 

 

Ναι ειναι απολυτα λογικο.

Εχεις pascal gpu. Δεν ειναι supported, ακομα τουλαχιστον.

 

Την βγαζεις και παιζεις μπαλα μονο με της intel. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειναι απολυτα λογικο.

Εχεις pascal gpu. Δεν ειναι supported, ακομα τουλαχιστον.

 

Την βγαζεις και παιζεις μπαλα μονο με της intel.

Την εχω βγαλει αλλά οταν παω να κανω boot install mac os x sierra μου βγάζει το μηλο την apple και μια μπάρα που κανονικά πρέπει να φορτώνει ενω σε μενα μένει κολλημένη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον δεν πειραξα κανένα flag και ρυθμίσεις από clover απλα έφτιαξα ενα bootable usb απο το terminal έβαλα τα κατάλληλα kexts εκανα και εγκατάσταση το clover efi bootloader και έκανα στισ ρυθμίσεις τησ μητρικής load optimizes και boot απο usb με έβαλε στο clover εκανα εγκατάσταση και τωρα περιμένω να τελειώσει η μπαρα δηλαδή με λιγα λόγια κανει επιτέλους εγκατάσταση αλλα μηπωσ ξέρει κανείς ποση ωρα θα παρει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν τα κατάφερα γιατί ενώ τελειώνει η φόρτωση τησ μπαρας κολλάει με ολόκληρη την μπαρα και δεν με πάει δτο μενου τι να κανω οποιοσ μου φτιάξει ενα bootable usb με το sierra θα δοθεί και αμοιβή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκανα το Sierra εγκατασταση (με επιτυχια) σε ενα ολοκληρο 600GB δισκο (εσβησα Windows) με τα προγραμματα που ειχα κρατημενα απ την αλλη Sierra εγκατασταση.

 

Τα προγραμματα:

MultiBeast (Version 9.0.1)

UniBeast (Version 7.0.1)

Clover (4.33.0)

Xρειαστηκα και ενα USB 8GB.

Και μολις ολοκληρωθηκε εβαλα απ το MultiBeast drivers για ηχο, ethernet και ολα παν μια χαρα προς το παρον.

 

Aυτο που δεν μπορω να καταλαβω αφορα τον clover.

 

Η απορια μου:

Το οτι ειχε επιτυχια η εγκατασταση, εχει να κανει με τον Clover που μου ειχε ετοιμο το παιδι που εκανε την πρωτη εγκατασταση στον αλλο δισκο, δηλαδη με τις ρυθμισεις που ειχε ετoιμες ο clover;

 

Αν πουμε οτι ειναι ετσι, και θελω να κρατησω τις ρυθμισεις του clover ακριβως οπως τις εχει για να ξερω στο μελλον (αν χρειαστει) να ρυθμισω τον clover μονος μου, πως θα το κανω;

 

Οταν ανοιγω τον clover βλεπω τρεις διαδρομες ΕFI κατω κατω στο ''CONFIGURATIONS ASQUIRED'' και δεν ξερω ποια ειναι η διαδρομη με το confing.plist που πιθανον να χρειαστει να πειραξω, δηλαδη πως να ξερω ποιο confing.plist ειναι τις τρεχον εγκαταστασης μου;

 

Διαδρομες οταν ανοιγω το clover:

1. EFI > EFI > CLOVER > confing.plist

2. EFI > EFI > CLOVER > OEM > SystemProductName > confing.plist

3. EFI > EFI > CLOVER > OEM > SystemProductName > UEFI > confing.plist.

Επεξ/σία από fearless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα το Sierra εγκατασταση (με επιτυχια) σε ενα ολοκληρο 600GB δισκο (εσβησα Windows) με τα προγραμματα που ειχα κρατημενα απ την αλλη Sierra εγκατασταση.

 

Τα προγραμματα:

MultiBeast (Version 9.0.1)

UniBeast (Version 7.0.1)

Clover (4.33.0)

Xρειαστηκα και ενα USB 8GB.

Και μολις ολοκληρωθηκε εβαλα απ το MultiBeast drivers για ηχο, ethernet και ολα παν μια χαρα προς το παρον.

 

Aυτο που δεν μπορω να καταλαβω αφορα τον clover.

 

Η απορια μου:

Το οτι ειχε επιτυχια η εγκατασταση, εχει να κανει με τον Clover που μου ειχε ετοιμο το παιδι που εκανε την πρωτη εγκατασταση στον αλλο δισκο, δηλαδη με τις ρυθμισεις που ειχε ετoιμες ο clover;

 

Αν πουμε οτι ειναι ετσι, και θελω να κρατησω τις ρυθμισεις του clover ακριβως οπως τις εχει για να ξερω στο μελλον (αν χρειαστει) να ρυθμισω τον clover μονος μου, πως θα το κανω;

 

Οταν ανοιγω τον clover βλεπω τρεις διαδρομες ΕFI κατω κατω στο ''CONFIGURATIONS ASQUIRED'' και δεν ξερω ποια ειναι η διαδρομη με το confing.plist που πιθανον να χρειαστει να πειραξω, δηλαδη πως να ξερω ποιο confing.plist ειναι τις τρεχον εγκαταστασης μου;

 

Διαδρομες οταν ανοιγω το clover:

1. EFI > EFI > CLOVER > confing.plist

2. EFI > EFI > CLOVER > OEM > SystemProductName > confing.plist

3. EFI > EFI > CLOVER > OEM > SystemProductName > UEFI > confing.plist.

Φιλε σε παρακαλώ μπορείς να με βοηθήσεις πσ μπορώ να κανω εγκατάσταση απο usb πεσ μου σε παρακαλώ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...