Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε Κωστα λυπαμε δεν ξερω περισσοτερα απ αυτα που γραφω. Ομως μην αγχωνεσε, θελει χρονο η δουλεια και αν εχεις υπομονη θα σε βοηθησουν τα παιδια οπως μονο αυτοι ξερουν. Οπως βλεπεις και σε προηγουμενα μηνυματα μου ουτε τα βασικα ξερω, γιαυτο ρωταω και εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

... δεν ξερω ποια ειναι η διαδρομη με το confing.plist που πιθανον να χρειαστει να πειραξω, δηλαδη πως να ξερω ποιο confing.plist ειναι τις τρεχον εγκαταστασης μου;

 

Διαδρομες οταν ανοιγω το clover:

1. EFI > EFI > CLOVER > confing.plist

2. EFI > EFI > CLOVER > OEM > SystemProductName > confing.plist

3. EFI > EFI > CLOVER > OEM > SystemProductName > UEFI > confing.plist.

 

Την πρώτη επιλογή.

Δες περισσότερα εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε σε παρακαλώ μπορείς να με βοηθήσεις πσ μπορώ να κανω εγκατάσταση απο usb πεσ μου σε παρακαλώ

 

Γιατί τα παρατάς τόσο εύκολα; hakintosh είναι, δοκιμάζεις και αναλόγως πράττεις. Δε χρειάζεται να είσαι κάποιος ειδήμονας, απλά να δώσεις λίγο χρόνο. Σου είπε και ενα παλικάρι πιο πάνω.

ΠΡΕΠΕΙ να μπεις με verbose mode. Ο Clover έχει ένα μενού όταν ξεκινάει. Πήγαινε στις ρυθμίσεις και επέλεξε το verbose mode. Δεν είναι ούτε επικίνδυνο ούτε θα πάθει τίποτα το pc σου. Εκεί που θα κολλήσει, τράβα φωτό και ανέβασέ την να σου πούμε (εάν ξέρουμε) τι φταίει και κολλάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τα παρατάς τόσο εύκολα; hakintosh είναι, δοκιμάζεις και αναλόγως πράττεις. Δε χρειάζεται να είσαι κάποιος ειδήμονας, απλά να δώσεις λίγο χρόνο. Σου είπε και ενα παλικάρι πιο πάνω.

ΠΡΕΠΕΙ να μπεις με verbose mode. Ο Clover έχει ένα μενού όταν ξεκινάει. Πήγαινε στις ρυθμίσεις και επέλεξε το verbose mode. Δεν είναι ούτε επικίνδυνο ούτε θα πάθει τίποτα το pc σου. Εκεί που θα κολλήσει, τράβα φωτό και ανέβασέ την να σου πούμε (εάν ξέρουμε) τι φταίει και κολλάει.

Οκ φίλε θα σου στείλω την φοτο οταν παω σπίτι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια τι γινεται με την Nvidia και το Μac, πρεπει να βαλω Drivers για το Sierra, αν ναι πως μπαινουν;

NVIDIA GeForce GTX 760

 

Στην αλλη εγκατασταση εχει CUDA (δεν ξερω τι ακριβως ειναι οι CUDA drivers.)

Nα τους βαλω και σε αυτην την Clean Install που εκανα χθες, να βαλω τους κανονικους Nvidia Drivers, η να το αφησω χωρις;

Eγω θελω να εχω τους κανονικους Nvidia Drivers, γινετε, η ειναι επικινδυνο να φαω καμια μαυρη οθονη σε κανενα updade στο μελλον;

Tωρα ειμαι καπως περιεργα που μιλαω για 2 εγκαταστασεις και καποιοι αλλοι δεν μπορουν να εχουν ουτε μια, αλλα θελω να βαλω καποιον δισκο στην ακρη για να μην τρεχω απ την αρχη. (εφαγα πολυ τρεξιμο αλλα και χρημα)
Επεξ/σία από fearless
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Kostas

Κάνε αυτό και πες μας που κολλαει

Once you get to the Clover screen, you can do one of two things:
(1) Hit spacebar and select one of the options for booting OS X (safe, verbose, no cache, etc); or
(2) Select Options and add '-x' under 'Boot Args'.

 

@fearless

Εδώ είσαι για τους drivers. Κατέβασε για το siera και πρόσεξε να είναι το σωστό security patch

http://www.macvidcards.com/drivers.html

 

Η 760 ειναι supported και απο OSX και απο Nvidia οποτε no worries για black screens.

Επεξ/σία από ThanosA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω ρε φιλε πετυχε. Αν και με μουδιασες πριν κανεις το edit στο προηγουμενο ποστ με τα options -x κτλ.  :P

Τρεχω να τους βαλω και στην αλλη εγκατασταση.

Εβαλα ''WebDriver-367.15.10.15f03'' για την 10.12.1 τερμα κατω απ την σελιδα που μ εστειλες.

Τωρα πανω στο menu bar εχω και το εικονιδιο τις Νvidia. Eχει Web Driver και OS X Default Graphics Driver, προφανος στο Default καλα ειμαι ε;

Θερμοκρασιες δεν δειχνει στις ρυθμισεις; 

Eυχαριστω για ολα. πες μου αν εγκατεστησα τον σωστο οδηγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω ρε φιλε πετυχε. Αν και με μουδιασες πριν κανεις το edit στο προηγουμενο ποστ με τα options -x κτλ.  :P

Τρεχω να τους βαλω και στην αλλη εγκατασταση.

Εβαλα ''WebDriver-367.15.10.15f03'' για την 10.12.1 τερμα κατω απ την σελιδα που μ εστειλες.

Τωρα πανω στο menu bar εχω και το εικονιδιο τις Νvidia. Eχει Web Driver και OS X Default Graphics Driver, προφανος στο Default καλα ειμαι ε;

Θερμοκρασιες δεν δειχνει στις ρυθμισεις; 

Eυχαριστω για ολα. πες μου αν εγκατεστησα τον σωστο οδηγο. 

 

 

Το default ειναι οι drivers της apple. 

Η αλλη επιλογη ειναι της nvidia, αλλαζεις σε οποιο θελεις. 

Επειδη ειχα την 760 με της αpple ειχα θεμα στο power managment, με της nvidia oλα cool. 

 

Ναι αν δεν εβαλες το σωστο δεν σε αφηνει να χρησιμοποιησεις της nvidia και σου λεει να κανεις update.

 

Απλα να ξερεις οταν οταν βγει καινουργιο security patch θα πρεπει και η nvidia να κανει update τους web drivers. Οποτε περιμενεις την nvidia και μετα κανεις update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αν δεν εβαλες το σωστο δεν σε αφηνει να χρησιμοποιησεις της nvidia και σου λεει να κανεις update.

 

Γυρισα απο default σε Nvidia εκανα reboot και παλι ειναι τσεκαρισμενο στο default. Λες να μην εβαλα το σωστo οδηγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοιξε το about this mac, πατα μια δυο φορες πανω στο version το οποιο ειναι text, θα σου βγαλει το build number. Επειτα μπες στο link με τους drivers και κατεβασε αυτο που εχει το αντιστοιχο build number. (Αυτο αλλαζει οταν κανεις update το osx είτε απο iteration σε iteration,ειτε απο generation ,ειτε ακομα και για τα security patches.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ιδιο νουμερο εχει η version του mac με την version τις Nvidia που εγκατεστησα απ την σελιδα.

Ειναι το:

16B2657.

 

Το δευτερο εγκατεστησα.

10.12.1 (16B2555) 367.15.10.15f01 (16B2657) 367.15.10.15f03

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φαινεται προς το παρον να εχω θεμα με Nvidia.

 

Μπορουμε να ξερουμε ποτε θα κανει update τους web drivers η nvidia, εφοσον εχουμε τους default τις apple;

Tωρα αν οι default τις apple κανουν update, θα το κανω;

Screen%20Shot%202016-11-28%20at%206.53.5

 

Screen%20Shot%202016-11-29%20at%2010.33.

 

Screen%20Shot%202016-11-29%20at%2010.37.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φαινεται προς το παρον να εχω θεμα με Nvidia.

 

Μπορουμε να ξερουμε ποτε θα κανει update τους web drivers η nvidia, εφοσον εχουμε τους default τις apple;

Tωρα αν οι default τις apple κανουν update, θα το κανω;

Screen%20Shot%202016-11-28%20at%206.53.5

 

Screen%20Shot%202016-11-29%20at%2010.33.

 

Screen%20Shot%202016-11-29%20at%2010.37.

 

αν θελεις να χρησιμοποιεις της nvidia θα πρεπει να περιμενεις. Συνηθως σε security update χρειαζεται καμια βδομαδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...