Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια βοηθεια παιδια; Ειχα κανει ενα λαθος και πειραξα καποια ρυθμιση στον clover και απο τοτε χρησημοποιουσε full RAM.

Το προβλημα λυθηκε κανοντας ξανα εγκατασταση αφου κατεβασα το Sierra απ το App Store. (upgrade να το πω; )

 

Oλα πηγαν καλα και τωρα χρησημοποιει κανονικα την RAM, αλλα δεν εχω ηχο. Βλεπει μονο Input, το usb μικροφωνο τις καμερας ειναι μαλλον.

No output devices found

 

Kαμια βοηθεια, λυνετε το θεμα;

Δεν ξερω να κανω και κανονικη εγκατασταση, αλλιως θα εκανα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια βοηθεια παιδια; Ειχα κανει ενα λαθος και πειραξα καποια ρυθμιση στον clover και απο τοτε χρησημοποιουσε full RAM.

Το προβλημα λυθηκε κανοντας ξανα εγκατασταση αφου κατεβασα το Sierra απ το App Store. (upgrade να το πω; )

 

Oλα πηγαν καλα και τωρα χρησημοποιει κανονικα την RAM, αλλα δεν εχω ηχο. Βλεπει μονο Input, το usb μικροφωνο τις καμερας ειναι μαλλον.

No output devices found

 

Kαμια βοηθεια, λυνετε το θεμα;

Δεν ξερω να κανω και κανονικη εγκατασταση, αλλιως θα εκανα. 

 

Ναι χρειαζεσαι το αντιστοιχο kext για την καρτα ηχου σου, πιθανοτατα Alcxxxx

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι χρειαζεσαι το αντιστοιχο kext για την καρτα ηχου σου, πιθανοτατα Alcxxxx

 

Ευχαριστω για την απαντηση. Ξερεις που το βρισκω και πως το αγκαθηστω; Δεν γνωριζω ακομα σχεδον τιποτα απο Mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις απο την motherboard σου να βρεις ποιο alc εχεις. 

 

Επειτα μολις ξερεις την καρτα ηχου σου κανε ενα search:

πχ.

 

alc892 kext site:tonymacx86.com

 

θα βρεις το σχετικο kext και θα το βαλεις με μια εφαρμογη σαν το kext utility.

 

Γενικα μπορεις να βρεις οσες πληροφοριες χρειαζεσαι βαζοντας στο search σου site:tonymacx86.com , κυριως για να μην χαθεις μεσα σττην πληροφορια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτο βοηθαει ποιο πολυ, να σου πως οτι το παιδι που εβαλε το Sierra στο PC μου, το εβαλε σε δυο δισκους.

Και τους εχω και τους δυο κουμπομενους. Μπορω να βρω το kext απ τον αλλο δισκο μεσω Finder;  Σε ποια διαδρομη πρεπει να ψαξω;

 

Mια αλλη λυση ειναι οτι εχω και το Multibeast. Εκει στο Drivers/Audio/Realtek εχει πολλα ALC προς εγκατασταση. 

Ειναι σωστο να τα δοκιμασω ενα ενα και να κανω reboot σε καθε δοκιμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτο βοηθαει ποιο πολυ, να σου πως οτι το παιδι που εβαλε το Sierra στο PC μου, το εβαλε σε δυο δισκους.

Και τους εχω και τους δυο κουμπομενους. Μπορω να βρω το kext απ τον αλλο δισκο μεσω Finder;  Σε ποια διαδρομη πρεπει να ψαξω;

 

Mια αλλη λυση ειναι οτι εχω και το Multibeast. Εκει στο Drivers/Audio/Realtek εχει πολλα ALC προς εγκατασταση. 

Ειναι σωστο να τα δοκιμασω ενα ενα και να κανω reboot σε καθε δοκιμη;

Καλυτερα ανοιξε το κουτι σου και δες ποια motherboard εχεις.

/System/Library/Extensions/ αυτο ειναι το path, αλλα δεν ειναι drag and drop η διαδικασια ακομα και αν το βρεις.

 

Παντως θα εχεις καποια συμβατη mobo εφοσον το εκανε αλλος, λογικα καποια gigabyte. Αν βρεις το μοντελο της, κατα πασα πιθανοτητα θα μπορεσεις απλα να τσεκαρεις στο multibeast το αντιστοιχο kext και θα σου το κανει install.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω ποια motherboard εχω:

 

Mητρικη: GIGABYTE EX58-DS4

Επεξεργαστης: INTEL CORE I7-920 2.66 GHZ LGA1366 - BO
Καρτα Γραφικων: NVIDIA Corporation GK104 [GeForce GTX 760]

 

Ναι ειναι συμβατη αφου τρεχω σε δυο δισκους το Sierra κανονικα. 

 

Διαβαζω tonymac https://www.tonymacx86.com/threads/audio-realtek-alc-applehda-guide.143757/ και σκεφτομαι να κανω αυτα που περιγραφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω ποια motherboard εχω:

 

Mητρικη: GIGABYTE EX58-DS4

Επεξεργαστης: INTEL CORE I7-920 2.66 GHZ LGA1366 - BO

Καρτα Γραφικων: NVIDIA Corporation GK104 [GeForce GTX 760]

 

Ναι ειναι συμβατη αφου τρεχω σε δυο δισκους το Sierra κανονικα. 

 

Διαβαζω tonymac https://www.tonymacx86.com/threads/audio-realtek-alc-applehda-guide.143757/ και σκεφτομαι να κανω αυτα που περιγραφει.

 

Ναι θα εισαι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω θα βρεις πτι χρειαζεσαι

https://www.tonymacx86.com/threads/unibeast-install-macos-sierra-on-any-supported-intel-based-pc.200564/

Η καρτα σου ομως νομιζω δεν υποστηριζεται.

Το εχω δει αλλα δεν μπορω να φτιάξω τοusbδεν ξέρω σε τι mode το βάζω και λοιπά και αν η μητρική υποστηρίζει uefi η legacy cover και αλλα τέτοια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο οδηγος προυποθετει να εχεις προσβαση σε κανονικο mac, για να κατεβασεις το sierra και να φτιαξεις το usb kαι μετα να το βαλεις στο pc. Υπαρχουν και οδηγοι αν δεν εχεις mac. Νομιζω οτι οι συχρονες μητρικες εχουν ολες τη δυνατοτητα uefi.

Ψαξτο λιγο πρωτα γιατι και εγω ψιλοασχετος ειμαι και σου λεω οτι θελει δουλεια. Δεν ειναι ετσι απλα βαζω το usb και τελειωσα. Αν νοιωθεις δυνατος και ετοιμος να μπλεξεις, τοτε οκ. Το sierra παντως, αν εισαι. Αθηνα το εχω και ευχαριστως να στο δωσω.

Απο pc δεν εχω ιδεα. Μια ζωη χρηστης mac, αλλα εφτιαξα το hackintosh γιατι δεν μπορουσα να δωσω 4000 για αυτο που ηθελα.

Τωρα ειδα οτι το εχεις το sierra. Toτε ευκολα το φτιαχνεις με clover. O οδηγος σε παει βημα βημα.

Βεβαια σου ξαναλεω οτι η καρτα σου 99% δεν παιζει σε hackintosh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα μπορεις να βοηθηθεις πολυ απο ετοιμους οδηγους για την motherboard σου. 

Κανε το search: motherboard_model success site:tonymacx86.com

 

Τα success posts εχουν αναλυτικα οτι χρειαζεσαι για την mοtherboard σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις απο την motherboard σου να βρεις ποιο alc εχεις. 

 

Επειτα μολις ξερεις την καρτα ηχου σου κανε ενα search:

πχ.

 

alc892 kext site:tonymacx86.com

 

θα βρεις το σχετικο kext και θα το βαλεις με μια εφαρμογη σαν το kext utility.

 

Γενικα μπορεις να βρεις οσες πληροφοριες χρειαζεσαι βαζοντας στο search σου site:tonymacx86.com , κυριως για να μην χαθεις μεσα σττην πληροφορια.

Εγω ειμαι oκ με ολα, εχω ηχο.  

Δεν μπορουσα να βρω ποια καρτα ηχου εχω και τυχαια ειδα εδω tonymacx86.com για ενα προγραμμα που βλεπει το PC.

 

Ειναι το DPCIManager https://sourceforge.net/projects/dpcimanager/

Tο κατεβασα και ειδα την καρτα μου: Realtek ALC888S-VD.

Eγκατεστησα τον οδηγο απ το Multibeast και ολα καλα.

 

Πριν εγκαταστησω ομως τον οδηγο (ALC888 Legacy) που ετρεξε, ειχα δοκιμασει και αλλους οδηγους απ το Multibeast οπως και κατι  Script που ετρεξα απ το τερματικο και εγκαταστηθηκαν αλλα δεν δουλεψαν. Ειναι αυτα τα Realtek ALC.zip απο εδω: https://www.tonymacx86.com/threads/audio-realtek-alc-applehda-guide.143757/ 

Τι γινεται με ολα αυτα, θα επηρεασουν το συστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο οδηγος προυποθετει να εχεις προσβαση σε κανονικο mac, για να κατεβασεις το sierra και να φτιαξεις το usb kαι μετα να το βαλεις στο pc. Υπαρχουν και οδηγοι αν δεν εχεις mac. Νομιζω οτι οι συχρονες μητρικες εχουν ολες τη δυνατοτητα uefi.

Ψαξτο λιγο πρωτα γιατι και εγω ψιλοασχετος ειμαι και σου λεω οτι θελει δουλεια. Δεν ειναι ετσι απλα βαζω το usb και τελειωσα. Αν νοιωθεις δυνατος και ετοιμος να μπλεξεις, τοτε οκ. Το sierra παντως, αν εισαι. Αθηνα το εχω και ευχαριστως να στο δωσω.

Απο pc δεν εχω ιδεα. Μια ζωη χρηστης mac, αλλα εφτιαξα το hackintosh γιατι δεν μπορουσα να δωσω 4000 για αυτο που ηθελα.

Τωρα ειδα οτι το εχεις το sierra. Toτε ευκολα το φτιαχνεις με clover. O οδηγος σε παει βημα βημα.

Βεβαια σου ξαναλεω οτι η καρτα σου 99% δεν παιζει σε hackintosh

Φίλτρο τρέχω el capitan από vmware workstation έχω κατέβασει sierra από το app store μετά δεν ξέρω αμα μπορεί κάποιος ασ στείλει μήνυμα βοήθεια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτρο τρέχω el capitan από vmware workstation έχω κατέβασει sierra από το app store μετά δεν ξέρω αμα μπορεί κάποιος ασ στείλει μήνυμα βοήθεια

 

    10.12 Installation   

Εγω ειμαι oκ με ολα, εχω ηχο.  

Δεν μπορουσα να βρω ποια καρτα ηχου εχω και τυχαια ειδα εδω tonymacx86.com για ενα προγραμμα που βλεπει το PC.

 

Ειναι το DPCIManager https://sourceforge.net/projects/dpcimanager/

Tο κατεβασα και ειδα την καρτα μου: Realtek ALC888S-VD.

Eγκατεστησα τον οδηγο απ το Multibeast και ολα καλα.

 

Πριν εγκαταστησω ομως τον οδηγο (ALC888 Legacy) που ετρεξε, ειχα δοκιμασει και αλλους οδηγους απ το Multibeast οπως και κατι  Script που ετρεξα απ το τερματικο και εγκαταστηθηκαν αλλα δεν δουλεψαν. Ειναι αυτα τα Realtek ALC.zip απο εδω: https://www.tonymacx86.com/threads/audio-realtek-alc-applehda-guide.143757/ 

Τι γινεται με ολα αυτα, θα επηρεασουν το συστημα;

οχι δεν θα εχεις καποιο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    10.12 Installation   

οχι δεν θα εχεις καποιο θεμα.

φιλε εγω δεν ξερω σε τι μορφη να κανω erase to usb (mas os x journaled) kai to schem σε τι μορφη μετα τι boot mode να βαλω (uefi , legacy) και τελοσ τι αλλαγες να κανω στην μιτρικη για να τα εγκαταστησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...