Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!! 

Εχω AMD 3600, b450 tomahawk max και την 960 4gb

Υπάρχει κάποιος οδηγός?

Εχω δοκιμάσει πολλά με virtual box αλλα δεν δουλεύει με τιποτα !! Καμια ιδια ?

 

Εχω έναν ssd 64 μπορώ να τα βάλω εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, 4dddd είπε

Καλησπέρα παιδιά!! 

Εχω AMD 3600, b450 tomahawk max και την 960 4gb

Υπάρχει κάποιος οδηγός?

Εχω δοκιμάσει πολλά με virtual box αλλα δεν δουλεύει με τιποτα !! Καμια ιδια ?

 

Εχω έναν ssd 64 μπορώ να τα βάλω εκεί?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα.

Επέστρεψα στο hackintosh και συγκεκριμένα στο Ryzentosh μετά από καιρό.

Κατάφερα χθες να κάνω εγκατάσταση την Catalina 10.15.7 και αμέσως σε BigSur 11.2.1.

Ακολουθησα αυτον τον οδηγό και αυτον τον τύπο για να φτιαξω το bootable usb με opencore 0.6.5 .

Amd 3600 Gigabyte B450 Aorus Pro RX590 8GB.

To μόνο θεματάκι που έχω ειναι το Photoshop που κρασάρει, όλα τα υπόλοιπα προς το παρόν δουλεύουν κανονικά.

 

 

Screenshot 2021-02-21 at 13.29.08.png

Επεξ/σία από devill0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την επιτυχή εγκατάσταση των mojave λεω να παω σε big sur. για κάποιο λόγο όμως δεν μπόρεσα να κάνω καν boot με catalina και μέσα απο mojave σαν update και σαν καθαρή εγκατάσταση. 
Dell E5430 i3 2.6GHz (ivy bridge), 8GB Ram, 240GB SSD,  Intel HD Graphics 4000 (1600x900).

Εντυπώσεις οι καλύτερες που μπορούσα να έχω. Ακόμα και σε real time audio processing προγράμματα (traktor) δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτως πρόβλημα που σε windows (10 x64) στο ίδιο σύστημα είχα random προβλήματα. Σημαίνει εξωτερικοί (!) σκληροί δίσκοι, κονσόλα, timecodes με 2η κάρτα ήχου και της κονσόλας ήδη ενεργοποιημένη.

Δοκίμασα να πω την αμαρτία μου να παω σε opencore γιατί βλέπω πολύ κίνηση στο διαδίκτυο αλλά δεν κατάφερα τίποτα μέχρι τώρα.
Το σύστημα είναι στημένο γύρω απο Clover 4961 με τελευταίες εκδόσεις kext, drivers uefi και wifi μέσω heliport μιας και η κάρτα wifi μου είναι unsupported. Lan δεν ασχολήθηκα, δεν με ενδιαφέρει άλλωστε. Οι νεότερες εκδόσεις clover με ίδιες ρυθμίσεις κλπ δεν δούλεψαν ποτέ. Δεν γνωρίζω το γιατί βέβαια.
Παραθέτω τον clover φακελό μου σε περίπτωση που χρειαστεί κάποιος άλλος με το ίδιο μηχάνημα να προσπαθήσει.

https://www.dropbox.com/s/bvvcsjjfcd2byyd/clover 16.2.2021.rar?dl=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/2/2021 στις 1:46 ΜΜ, devill0 είπε

Καλησπέρα στην παρέα.

Επέστρεψα στο hackintosh και συγκεκριμένα στο Ryzentosh μετά από καιρό.

Κατάφερα χθες να κάνω εγκατάσταση την Catalina 10.15.7 και αμέσως σε BigSur 11.2.1.

Ακολουθησα αυτον τον οδηγό και αυτον τον τύπο για να φτιαξω το bootable usb με opencore 0.6.5 .

Amd 3600 Gigabyte B450 Aorus Pro RX590 8GB.

To μόνο θεματάκι που έχω ειναι το Photoshop που κρασάρει, όλα τα υπόλοιπα προς το παρόν δουλεύουν κανονικά.

 

 

Screenshot 2021-02-21 at 13.29.08.png

διαβασα οτι υπαρχει patch για το photoshop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, belkin είπε

διαβασα οτι υπαρχει patch για το photoshop

Το έχω δοκιμάσει αλλά δεν δουλεύει στην έκδοση 21 στην 20 μπορεί να είναι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασα κι εγώ να βάλω catalina σε ένα elitebook με haswell,ακολουθώντας τον γνωστό οδηγό για opencore. 

Μετά από αρκετή μελέτη,προσπάθειες, propertree και sanity checks, μου βγάζει αυτά τα errors για κάποια kext και σταματάει εκεί, αποτυγχάνοντας να ξεκινήσει το installation.

Ξέρει κανείς από όσους έχουν χρησιμοποιήσει αρκετά το opencore, τι πιθανόν να πρέπει να διορθωθεί,στο efi κτλ?

20210301_181843-01_copy_1928x995.jpeg

Επεξ/σία από gameleon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, έχω μια απορία όχι ακριβώς για Hackintosh, αλλά για MacOS περασμένο σε Windows 10 μέσω Virtual Machine (VMware).

Δεν είχα δουλέψει καθόλου μέχρι πρόσφατα στο οικοσύστημα της Apple, αλλά είχα περάσει MacOS 10.13 για δοκιμή περισσότερο, οπότε έκανα ένα AppleID και έχω μπει 5-6 φορές, χωρίς να έχω κάνει πραγματική δουλειά όμως.

Πρόσφατα αγόρασα ένα iPad Air 2020, οπότε έκανα εκεί ένα (διαφορετικό) AppleID το οποίο και χρησιμοποιώ "επίσημα". Σκέφτομαι αν αξίζει να περάσω το MacOS που έχω στο virtual machine το AppleID που έχω και στο iPad.

Για την ακρίβεια,

α. Αν έχω κάτι να κερδίσω κάνοντάς το αυτό, δηλαδή αν γίνονται κάποια πράγματα sync πιο εύκολα με αυτόν τον τρόπο ή αν υπάρχει κάποια άλλη χρησιμότητα που δεν έχω σκεφτεί.

β. Αν υπάρχει ο κίνδυνος να κλειδώσει το iPad μου ή κάτι τέτοιο λόγω χρήσης του Apple ID σε MacOS που δεν τρέχει σε "κανονικό" Apple μηχάνημα.

Κυρίως το δεύτερο με απασχολεί, γνωρίζω ότι επισήμως παραβιάζονται οι όροι χρήσης του MacOS με το να το τρέχεις σε non-Apple μηχάνημα, αλλά αναρωτιέμαι αν το έχει κάνει κάποιος (που να το χρησιμοποιεί καιρό) και είχε τέτοια -ή άλλου είδους- προβλήματα ή αν έχει ακούσει γενικά να παίζει τέτοιο σενάριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Sadako είπε

Καλησπέρα παιδιά, έχω μια απορία όχι ακριβώς για Hackintosh, αλλά για MacOS περασμένο σε Windows 10 μέσω Virtual Machine (VMware).

Δεν είχα δουλέψει καθόλου μέχρι πρόσφατα στο οικοσύστημα της Apple, αλλά είχα περάσει MacOS 10.13 για δοκιμή περισσότερο, οπότε έκανα ένα AppleID και έχω μπει 5-6 φορές, χωρίς να έχω κάνει πραγματική δουλειά όμως.

Πρόσφατα αγόρασα ένα iPad Air 2020, οπότε έκανα εκεί ένα (διαφορετικό) AppleID το οποίο και χρησιμοποιώ "επίσημα". Σκέφτομαι αν αξίζει να περάσω το MacOS που έχω στο virtual machine το AppleID που έχω και στο iPad.

Για την ακρίβεια,

α. Αν έχω κάτι να κερδίσω κάνοντάς το αυτό, δηλαδή αν γίνονται κάποια πράγματα sync πιο εύκολα με αυτόν τον τρόπο ή αν υπάρχει κάποια άλλη χρησιμότητα που δεν έχω σκεφτεί.

β. Αν υπάρχει ο κίνδυνος να κλειδώσει το iPad μου ή κάτι τέτοιο λόγω χρήσης του Apple ID σε MacOS που δεν τρέχει σε "κανονικό" Apple μηχάνημα.

Κυρίως το δεύτερο με απασχολεί, γνωρίζω ότι επισήμως παραβιάζονται οι όροι χρήσης του MacOS με το να το τρέχεις σε non-Apple μηχάνημα, αλλά αναρωτιέμαι αν το έχει κάνει κάποιος (που να το χρησιμοποιεί καιρό) και είχε τέτοια -ή άλλου είδους- προβλήματα ή αν έχει ακούσει γενικά να παίζει τέτοιο σενάριο...

Συγχρονισμοί σε επαφές, λογαριασμούς, αρχεία κτλ. ναι γίνονται αυτόματα και διευκολύνει. Για την 2η ερώτησή σου δεν έχω ιδέα, αλλά Apple είναι, πιθανόν να ρισκάρεις λίγο ή πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, έχω το παρακάτω laptop https://www.notebookcheck.net/Lenovo-Yoga-C930-13IKB-i5-8250U-FHD-Convertible-Review.343566.0.html

Μετά από αρκετό διάβασμα, έχω φτιάξει το usb με big sur και oc 0.6.7.

Ακολούθησα τον οδηγό https://dortania.github.io/OpenCore-Install-Guide/ και το εφτιαξα σε windows.

Όταν bootάρω μου βγάζει αυτό που φαίνεται στο αρχείο παρακάτω.

Με το sanity checker που το τσέκαρα μου χτυπάει μόνο το SystemUUID αλλά από ότι έχω διαβάσει αυτό μπορείς να το φτιάξεις και μετά την εγκατάσταση.

Τι μπορεί να φταίει;

opencore-2021-03-06-183321.txt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καλησπερα. 

Θελω ενα λαπτοπ για την δουλειά που ναχει και windows kai mac. 

Δεν εχω χρονο για πειραματα το θέλω αμεσα και οσο πιο απλα γίνεται. Τι λύσεις υπαρχουν; 

Επισης με τους διαφορους τροπους που ψιλοδιαβασα εδω θα ειναι σταθερα και σοβαρα τα πραγματα; αν όχι να κοιτάξω για αγορα mac. Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...