Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, jimmakosapple είπε

RealtekRTL8111 (2.3.0) - An open source driver for the Realtek RTL8111/8168 family αυτή την έκδοση βλέπω χρησιμοποιεί κάποιος σε Big Sur με την ίδια μητρική με την δική σου και του παίζει κανονικά. 

Δοκίμασε να κάνεις ένα nvram reset και rebuild kext catch. 


sudo kextcache -i /

 

το δοκιμασα αυτο το kext, ουσιαστικα απλα το κανω copy paste στο efi ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, splanis είπε

το δοκιμασα αυτο το kext, ουσιαστικα απλα το κανω copy paste στο efi ετσι;

Εφόσον έχει την ίδια ονομασία με το προηγούμενο, ναι. Απλά κάνε τις κινήσεις που σου είπα στο προηγούμενο post. 

Δες και το παρακάτω documentation από τον developer του kext. 

Installation

Before you install the driver you have to remove any installed driver for RTL8111/8168.

  • Goto /S/L/E and delete the old driver (Lnx2mac, AppleRealtekRTL8169, etc.).

  • Recreate the kernel cache.

  • Open System Preferences and delete the corresponding network interface, e. g. en0. If you forget this step you might experience strange problems with certain Apple domains, iTunes and iCloud later.

  • Reboot.

  • Install the new driver and recreate the kernel cache.

  • Reboot

  • Open System Preferences again, select Network and check if the new network interface has been created automatically or create it manually now.

  • Configure the interface.

Επεξ/σία από jimmakosapple
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimmakosapple είπε

Εφόσον έχει την ίδια ονομασία με το προηγούμενο, ναι. Απλά κάνε τις κινήσεις που σου είπα στο προηγούμενο post. 

Δες και το παρακάτω documentation από τον developer του kext. 

Installation

Before you install the driver you have to remove any installed driver for RTL8111/8168.

  • Goto /S/L/E and delete the old driver (Lnx2mac, AppleRealtekRTL8169, etc.).

  • Recreate the kernel cache.

  • Open System Preferences and delete the corresponding network interface, e. g. en0. If you forget this step you might experience strange problems with certain Apple domains, iTunes and iCloud later.

  • Reboot.

  • Install the new driver and recreate the kernel cache.

  • Reboot

  • Open System Preferences again, select Network and check if the new network interface has been created automatically or create it manually now.

  • Configure the interface.

Καταρχάς τώρα που έσβησα το interface δεν μπορώ να το ξαναφτιάξω , δεν έχει τίποτα στα networks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimmakosapple είπε

Ποιον controller έχει πάνω η μητρική σου για ethernet? Δοκίμασες να κάνεις revert back με το προηγούμενο kext?

NVIDIA GT 710 μπορείς να δεις. Με το lilu.kext & Whatevergreen.kext θα παίξει out of the box.

καταρχας ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου.

αυτη εδω θα κανει;γιατι εχω διαβασει οτι τα catalina εχουν θεματακια με τις nvidia.

https://www.skroutz.gr/s/8408579/MSI-GeForce-GT710-2GB-LP.html#specs

η να προτιμησω αυτη ( εαν ταιριαζει στο pc μου, γιατι νομιζω το τροφοδοτικο μου ειναι 320w) που την πουλαει καποιος εδω στο forum;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, parapasara είπε

καταρχας ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου.

αυτη εδω θα κανει;γιατι εχω διαβασει οτι τα catalina εχουν θεματακια με τις nvidia.

https://www.skroutz.gr/s/8408579/MSI-GeForce-GT710-2GB-LP.html#specs

η να προτιμησω αυτη ( εαν ταιριαζει στο pc μου, γιατι νομιζω το τροφοδοτικο μου ειναι 320w) που την πουλαει καποιος εδω στο forum;

 

Σαφώς η 560 είναι προτιμότερη από την άποψη ότι έιναι πιο future proof αν κάποια στιγμή αναβαθμίσεις το hardware σου (mobo+cpu) ώστε να έχεις καλύτερη συμβατότητα και υποστηρίζεται καλύτερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, jimmakosapple είπε

Σαφώς η 560 είναι προτιμότερη από την άποψη ότι έιναι πιο future proof αν κάποια στιγμή αναβαθμίσεις το hardware σου (mobo+cpu) ώστε να έχεις καλύτερη συμβατότητα και υποστηρίζεται καλύτερα. 

τελεια σε ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα και συγνώμη αν είμαι εκτός θέματος . είμαι στην αναζήτηση για λάπτοπ . υπάρχει κάποιο με νέας γενιάς cpu που να είναι οσο το περισσότερο συμβατό με hackintosh; αν είμαι σε λάθος νήμα ,μπορείτε να μου πείτε που μπορώ να ρωτήσω ;σας ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georho είπε

Καλημέρα και συγνώμη αν είμαι εκτός θέματος . είμαι στην αναζήτηση για λάπτοπ . υπάρχει κάποιο με νέας γενιάς cpu που να είναι οσο το περισσότερο συμβατό με hackintosh; αν είμαι σε λάθος νήμα ,μπορείτε να μου πείτε που μπορώ να ρωτήσω ;σας ευχαριστώ !

Σίγουρα θέλεις intel επεξεργαστή και intel κάρτα γραφικών (ενσωματωμένη). Με βάση αυτά τα 2 κριτήρια μπορείς να βρεις κάποιο laptop και να googlareis τον κωδικό του με διπλανή λέξη "Hackintosh or OpenCore". 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω ένα θέμα με το εσωτερικό dvd rw αλλά και καμία φορά με το usb keyboard σε Big Sur. 

Το εσωτερικό dvd έχει τύχει να το διαβάζει αλλά συνήθως το αγνοεί. Το πληκτρολόγιο καποια φορά μέσα στην ημέρα δεν αποκρίνεται σωστά αλλά αν βγάλω το καλώδιο και το ξαναβάλω είναι οκ.

Έχω διαβάσει για USB port mapping αλλα δεν εχω καταλαβει ακριβως τι κανει κι αν ειναι αυτο που χρειαζομαι. Γενικα οτι εχω βαλει επανω σε usb παιζει...

 

Το σύστημα μου είναι X399 threadripper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jannos είπε

Παιδιά έχω ένα θέμα με το εσωτερικό dvd rw αλλά και καμία φορά με το usb keyboard σε Big Sur. 

Το εσωτερικό dvd έχει τύχει να το διαβάζει αλλά συνήθως το αγνοεί. Το πληκτρολόγιο καποια φορά μέσα στην ημέρα δεν αποκρίνεται σωστά αλλά αν βγάλω το καλώδιο και το ξαναβάλω είναι οκ.

Έχω διαβάσει για USB port mapping αλλα δεν εχω καταλαβει ακριβως τι κανει κι αν ειναι αυτο που χρειαζομαι. Γενικα οτι εχω βαλει επανω σε usb παιζει...

 

Το σύστημα μου είναι X399 threadripper

Θα χρειαστεί να κάνεις ένα σωστό USB Port mapping της μητρικής σου και του κουτιού σου για να εξαλίψεις αυτά τα προβλήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, jimmakosapple said:

Θα χρειαστεί να κάνεις ένα σωστό USB Port mapping της μητρικής σου και του κουτιού σου για να εξαλίψεις αυτά τα προβλήματα. 

Έχεις κάποιο οδηγό που είναι της προκοπής να διαβάσω και να ακολουθήσω; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα, τυχαια βρηκα το νημα ψαχνοντας απεγνωσμενα μπας και εχει καμια ξεχασμενη fenvi 919 καπου στις αγγελιες!

Κατοχος ενος υπερτιμιου hack, 2700x με 5700xt, opencored !

Tα παντα ως τωρα λειτουργικα μετα απο μπολικο κοπο αλλα και πολυ μαθηση στην πορεια!

Τρεχω 0.6.4 και ειμαι στο big sur μετα απο upgrade που εκανα.

Ελπιζω να ανταλλαξουμε γνωμες και να μπορεσω να βοηθησω και τυχον μελλοντικους hackintoshαδες! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...