Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 25/9/2021 στις 10:13 ΠΜ, ksessalonikios είπε

εφόσον το θες για δουλειά θα έλεγα να πας σε κανονικό Mac, άσε τα πειράματα για το σπίτι 

Οκ Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2021 στις 10:01 ΜΜ, Hamurabi είπε

Παιδια καλησπερα. 

Θελω ενα λαπτοπ για την δουλειά που ναχει και windows kai mac. 

Δεν εχω χρονο για πειραματα το θέλω αμεσα και οσο πιο απλα γίνεται. Τι λύσεις υπαρχουν; 

Επισης με τους διαφορους τροπους που ψιλοδιαβασα εδω θα ειναι σταθερα και σοβαρα τα πραγματα; αν όχι να κοιτάξω για αγορα mac. Ευχαριστώ 

Τα Hackintosh είναι για ψαγμένους ... Όποιος δεν έχει χρόνο και όρεξη βολεύεται με την Σάρα και την Μάρα... Στην προκειμένη περίπτωση η Σάρα και η Μάρα είναι τα Windows ... Εναλλακτικά πάει σε αληθινό Mac (Με ότι αυτό συνεπάγεται) ... Πολλά φιλιά ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

φανταζομαι οσοι εχετε στησει hackindosh την εχει παρει το ματι σας:

Το θεμα ειναι ομως, εχει κανεις αποψη για αυτα που λεει? Εχει χρησιμοποιησει κανεις Bare Metal Hypervisor αντι για  clover-opencore για να στησει hackindosh?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2021 στις 2:20 ΜΜ, Bil79 είπε

φανταζομαι οσοι εχετε στησει hackindosh την εχει παρει το ματι σας:

Το θεμα ειναι ομως, εχει κανεις αποψη για αυτα που λεει? Εχει χρησιμοποιησει κανεις Bare Metal Hypervisor αντι για  clover-opencore για να στησει hackindosh?

Παλι opencore χρησιμοποιει για να σηκωσει το hackintosh.

Το θεμα ειναι ποσο σε εξυπηρετει να εχεις 2 μηχανηματα active. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, anonymGR είπε

Παλι opencore χρησιμοποιει για να σηκωσει το hackintosh.

Το θεμα ειναι ποσο σε εξυπηρετει να εχεις 2 μηχανηματα active. 

Εγω την είδα μέσα στην τρελη χαρά και τα ελεγε με παθος πάντως. 

3 μηχανηματα ετρεχε ταυτοχρονα. Μπορει οντως αυτο να ειναι το μελλον και η ευκολια. Θελω να δω τι θα πει στο επομενο βιντεο της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, anonymGR είπε

Παλι opencore χρησιμοποιει για να σηκωσει το hackintosh.

Το θεμα ειναι ποσο σε εξυπηρετει να εχεις 2 μηχανηματα active. 

το ζητημα ειναι αν αυτο απλουστευει τη διαδικασια σε θεματα configuration και συμβατοτητας hardware οπως αυτη ισχυριζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Bil79 είπε

το ζητημα ειναι αν αυτο απλουστευει τη διαδικασια σε θεματα configuration και συμβατοτητας hardware οπως αυτη ισχυριζεται.

Η ασυμβατότητα που είχες με nvidia παλι θα την εχεις. η με AMD CPU σε κάποιες περιπτώσεις, η με κάρτα bluetooth wifi.

Δεν αλλάζει κάτι πάνω σε αυτό. Εχει να κάνει με το λειτουργικό. Το promox που χρησιμοποεί είναι απλά για να σηκώνει μηχανάκια VM και να βλέπει το κάθε ένα σε διαφορετική οθόνη. Πχ θέλει να παίξει σε windows αλλά να έχει και τα Mac από την άλλη. Δεν ειναι κατι νεο. Ανάλογα τι χρήση θέλει ο καθένας. Το snapshot που λεει , κλαιν το κανεις με time machine.Το time machine κανει dynamic allocation και ελεγχει αρχεια. Το snapshot θα σου φαει ολο τον χωρο θες δεν θες. ΠΧ εγώ δεν παίζω πια παιχνιδια σε pc - Mac . Σηκώνω ένα parallels και εχω windows ταυτοχρονα. Δεν μπορω να κανω passthrough δισκους εξτρα θα μου πεις. Ουτε εκει θα μπορεις να κανεις σε 2 λειτουργικα ιδιους δισκους passthrough. Θα πρεπει να επιλεξεις. 

Άλλο που διάβασα ότι ο intel quicksync εχει poor performance μονος του σε γραφικα. Θελει και amd απο πισω για σπρωξιμο.

Νομίζω ότι τώρα πια το hackintosh είναι πολύ ώριμο. Λίγες ασυμβατοτητες υπάρχουν. Αλλά για το παιχνίδι και για να δεις τι και πως και αν αξίζει τελικά , αξίζει να το δοκιμάσεις.

Επεξ/σία από anonymGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα και καλή χρονια.

Κατάφερα και περασα δοκιμαστικά σε hp 6300 sff elitedesk mojave αλλά τα γραφικά του i5 3570s είναι hd 2500 και μου βγάζει 3mb γραφικά. Δεν μπορώ να ενεργοποιήσω 1536mb στα γραφικά,

κανονικά χρειάζεται επεξεργαστή με hd4000 όπως ο ι7 3770 τον οποίο δεν βρισκώ σε λογική τιμη. Κάποιοι ισχυρίζονται ότι δουλεύβει πλήρως ο 3570. ¨Ηθελα να ρωτήσω εάν έχει κάποιος το clover για τον συγκεκριμένο υπολογιστή να το δοκιμάσω.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα! Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τον ήχο από την rx480 μου? Έχω ήχο από hdmi αλλά έχει απίστευτες παραμορφώσεις. Ο ήχος στο υπόλοιπο σύστημα ( bluetooth , 3.5mm jack ) δουλευει μια χαρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
  •  

υπάρχει κάποιος που μπορει να με βοηθήσει στην ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΉΔΗ  ΣΤΗΜΕΝΟΥ   HAKINTOSH? Περιοχη Νεου κόσμου

Το μηχανημα ειναι ηδη στημενο και τρεχει  καποιο OS ( μπορώ να δω..) απλά ειμαι με μια  gtx730...  και παλιους οδηγους.... 

 Το hardware  προφανως ειναι συμβατο και δυνατο με  gigabyte x99 5960x  8C/16t  και θα ήθελα αν μπαινει καμμια καλυτερη κάρτα γραφικών πχ gtx970/980   ώστε με  διαφορετικο   boot  να τρέχει και windows 10.

Οποιος εχει γνώσεις και μπορει να βοηθησει αw ποσταρει. εννοείται πως αν περασει απο εδώ και βοηθήσει σε στήσιμο θα υπάρξει και αμοιβή

 

Ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...