Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περασα σημερα την τελικη εκδοση mavericks, χρησιμοποιωντας το myhack οπως περιγραφει ο Piterakos83. Αυτη τη φορα πρεπει να προσθεσα σωστα το mbr patch γιατι μετα την εγκατασταση μπουταρε κανονικα απο το usb stick κι ολοκληρωσα την εγκατασταση βαζοντας bootloader ,enable trim κλπ. Οποτε ειμαι με OS X 10.9 (13A603) . Θα τρεξω κι ενα geekbench  να δω αν θα εχει καποια διαφορα με την προηγουμενη. Ολα καλα παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καθαρή εγκατάσταση από usb είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για κάθε καινούριο λειτουργικό..

Ότι άλλο 99.9% είναι kernel panic . .  τώρα αν θυμάσαι τι έχεις κάνει ακριβώς ! στην εγκατάσταση και λειτούργησε με το προηγούμενο μπορείς να τα καταφέρεις να τα περάσεις από πάνω ώστε να μην χάσεις αυτά που έχεις.. αν και το παράδειγμα του @Χαρχα πιο πάνω τελικά μας λέει ότι απλά θα κάνει διπλό κόπο..  Σε κάθε περίπτωση πρέπει να τρέξεις το multibeast στο τέλος όπως σε όλες τις εγκαταστάσεις..

Δυστυχώς μόνο modifying bios σε αυτή την περίπτωση..  :(

Λοιπόν, έκανα το bios whitelisted, ευτυχώς βρήκα έτοιμο πατσαρισμένο το συγκεκριμένο bios στο ιντερνετ.

Το θέμα είναι ότι τώρα μου γράφει No airport card installed. Anyway, επειδή έκανα πολλές λαλακίες και editing σε αρχεία για την προηγούμενη κάρτα, θα ξαναεγκαταστήσω το snow leopard για να περαστούν όλα τα εργοστασιακα networking kexts και xmls, και μετά θα δείξει αν η 1390 θα παιξει or not.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμαμαι καποτε που ειχα παρομοιο προβλημα, επρεπε να αλλαξω μια παραμετρο (<key>DeviceName</key>

<string>en0</string> )στo /Library/Preferences/SystemConfiguration/NetworkInterfaces.plist  apo 1->0  ή κατι παρομοιο.

 

Δοκιμασε επισης να σβησεις(παρε backup!) το NetworkInterfaces.plist , να κανεις ρεσταρτ ωστε να ξαναδημιουργηθει kai mporei tote na doyleyei.

 

Για ψαξτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NetworkInterfaces.plist το έχω σβήσει. Καμιά διαφορά.

Επίσης για την παράμετρο που λες, το θέμα είναι ότι στο plist μέσα υπάρχει κανονικά entry για την ασύρματη κάρτα, με device name "en1", όπως και για την ethernet κάρτα με device name "en0". Το μεν πρώτο δείχνει στο kext "Broadcom43xx" ενώ το δεύτερο στο "Realte89xx", τα οποία μου φαίνονται σωστά.

Επιπλέον, στο Network Preferences η ασύρματη κάρτα εμφανίζεται ως Airport card, και δείχνει κανονικά μέχρι και την mac address. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να την κάνω on με τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να κανεις switch απο en1 σε en0 την airport  με την ethernet.

 

Κατι τετοιο ειχα χρειαστει να κανω πριν 3 χρονια, οποτε δεν θυμαμαι κ πολλα.

 

Τελος, δοκιμασες μεσω terminal να πεις να γινει on η airport ?

 

Px

networksetup -setairportpower en1 on

 

ή

 

sudo ifconfig en1 up

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά έχω τον HP DC7800 ο οποίος είναι συμβατός απ' ότι έχω διαβάσει αλλά δεν ξέρω πως να τα περάσω.Υπάρχει ένα βίντεο στο YouTube που δείχνει την διαδικασία αλλά είναι για τον DC7100.Λέτε να έχω πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mavericks on 3770k + GTX 660 + 16GB ram + Samsung Evo

 

attachicon.gif1.jpg

 

attachicon.gif2.jpg

Εγω παλι με το συστημα της υπογραφης μου ειμαι στα 7590, και εκει που λεει για pci cards γραφει οτι δν εχω και δν εχω ιδεα πως να το κανω να τα εμφανισει εκει. και την καρτα μου την βλεπει σαν 7xxx series Graphics/Displays αλλα Graphic Accelerator εχω κανονικα, μεχρι και lol παιζω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκυρο τωρα ειδα οτι εχεις την HD 2000 αλλιώς ελεγα να πας με αυτη πρώτα και μετα να βάλεις την ΑΤΙ

Θέλει ψάξιμο και ειδική μεταχείριση..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...