Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για δραπανο


nik416

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω στο μυαλό μου να παραγγέλλω από  εξωτερικο αυτό το δραπανοκαπτικο μόνο που με προβληματιζει ότι λέει ρεύμα 230-240volt και βύσμα  του καλώδιο του είναι με 3 κλώνους, αν το πάρω ρε παιδιά θα δουλεψει η θα το κάψω γιατί  Ελλαδα  εχουμε 220volt .Παρακαλω οι απαντήσεις να είναι υπεύθυνες μη πάρω καμιά φωτιά και χάσω και τα 85 ευρα.  

 TITAN TTB571SDS CORDED SDS MAX DRILL 230-240V

 
Titan TTB571SDS  Corded  SDS Max Drill 230-240V   - Image 1 of 5 Titan TTB571SDS  Corded  SDS Max Drill 230-240V   - Image 2 of 5 Titan TTB571SDS  Corded  SDS Max Drill 230-240V   - Image 3 of 5

titan-ttb571sds-corded-sds-max-drill-230-240v-15458-C.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καταρχην στην Ελλαδα εχουμε 230v/50herz αλλα και 220 να ηταν παλι θα δούλευε χωρις κανεναν απολύτως κίνδυνο. Αν το βυσμα του δεν ειναι το ευρωπαϊκό θα χρειαστείς όμως ενα converter κόστος ~1€

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα παρει και εγω αυτο αλλα το γυρισα επειδή ήταν πολύ βαρύ για τη δουλειά που το ηθελα.

Θα χρειαστείς ανταπτορα για τη πριζα γιατί ειναι βρετανικού τύπου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΗΝ βαλεις ανταπτορα, δε σηκωνει τοσα watt ασχετα με το τι λεει επανω και υπαρχει πιθανότητα να μην κανει καλα επαφη η γειωση, καλυτερα παρε κατευθειαν ενα με ευρωπαικου τυπου φις ειδαλλως κοψε το υπαρχον και φτιαξε το με ενα σουκο φις σωστα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να μας πεις αρχικά για τι χρήση προορίζεται? Γιατί αυτό που μας βλέπω στην φώτο δεν είναι "δραπανο"... Και προορίζεται κυρίως για σπάσιμο (μπετου,τουβλων κτλπ και άνοιγμα τρυπων μεγάλης διατομής)... 

Καλό θα ήταν πριν το παραγγείλεις εφόσον δεν γνωρίζεις τι και πως να μας δώσεις περισσότερα στοιχεία ώστε να σου πούμε αν κάνει για την δουλειά που το θες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη δουλειά που θέλω κάνει, για σπάσιμο θέλω τούβλου και για τρύπες σε μπετό εννοητε ερασιτεχνική χρίσει .Άπλα είπε ένας φίλος ότι το είχε πάρει το ίδιο και γιαυτο ρώτησα πως το είδε σα ποιότητα κατασκευής και  απόδοσης .ενοητε οτι δε θα είναι HILTI άλλα να μου έλεγε αν αξίζει τα λεφτά του . Νομίζω με 125ευρ  εδώ  Ελλάδα δε θα βρω παρόμοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν το πάρεις, καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον που το είχε για τις επιδόσεις του. Για τις δύσκολες δουλειές (όποτε ήθελα να τρυπήσω μπετό), δανειζόμουν ένα δράπανο bosch hammer,  γιατί με το απλό τρυπάνι που είχα δεν μπορούσα. Το συγκεκριμένο τρυπαγε το μπετό λες και ήταν χαρτί. Πήρα λοιπόν και εγώ ένα δράπανο δεύτερης μαρκας, με πιο καλά "θεωρητικά" χαρακτηριστικά από το bosch και απο το συγκεκριμένο που παραθέτεις. Ηταν 1500w και 15J, και έκανε γύρω στα 100€. Το αποτέλεσμα ήταν να ζορίζεται πάρα πολύ στο μπετό και να μην κάνει την ίδια καλή δουλειά με το bosch. Οπότε πλέον μετά εγώ, αν και μπορεί να το χρειαστώ 10 μέρες τον χρόνο, οδηγήθηκα εκεί.

Οπότε καλύτερα να σου πει κάποιος σίγουρα, για να μην πετάξεις τα χρήματά σου.

 

Επεξ/σία από blazar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάλο το ΜΑΚΙΤΑ  αλλα να φανταστείς αυτο είναι 1250w και 10joyle ενώ το ΜΑΚΙΤΑ 780wat 2,9 joule. Γιαυτο ρώτησα τον φίλο που ειπε ποιο πάνω  ότι είχε το ίδιο

Επεξ/σία από nik416
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εγώ πάρει το αντιστοιχο του lidl και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Οκ δεν έχω ρίξει ακόμα ολόκληρο τοίχο για να σου πω αν κάνει αλλά άνοιξα τρύπες για τέντες και για μπουρί σόμπας και ήταν μια χαρά αποτελεσματικό. Κόστος γύρω στα 70€ νομίζω 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, paylidis said:

Εγώ εγώ πάρει το αντιστοιχο του lidl και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Οκ δεν έχω ρίξει ακόμα ολόκληρο τοίχο για να σου πω αν κάνει αλλά άνοιξα τρύπες για τέντες και για μπουρί σόμπας και ήταν μια χαρά αποτελεσματικό. Κόστος γύρω στα 70€ νομίζω 

Εγώ είχα το 1050 του λιντλ που είναι 3joules περίπου και είχε 55 ευρώ. Μια χαρά άνοιγε τρύπες σε τσιμέντο με κάτι τρυπανακια dewalt και κάτι φορές που χρειάστηκα το καλέμι σε κάτι τσιμεντόλιθους έκανε τη δουλεια άνετα. ΤΟ κυριότερο με τα εργαλεία του λιντλ είναι η τριετης εγγύηση την οποία τηρούν χωρίς επιφυλάξεις.

Δεν είμαι και ειδικός αλλα τα titan δεν είναι  Bosch, Makita η hilti και 10joules μου φαίνονται παρα πολλά για ερασιτεχνική χρήση εκτός αν γκρεμίσεις κάνα μεγάλο τοίχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ ένα τύπου Κινέζικο τέτοιο έχω εδώ και χρόνια από το Alex pak.Αραιά το χρησιμοποιώ κυρίως σαν σκαπτικό γιατί για τρύπες έχω ένα πιο μικρό και πιο ελαφρύ.

όπως είπε και κάποιος φίλος δεν κάνει για απλή χρήση σαν τρυπάνι γιατί είναι βαρύ και δύσχρηστο.Μόνο για σπάσιμο τούβλων - τσιμέντων και τέτοια χρήση.Καλούτσικο φαίνεται αλλά 135 δεν τα έδινα για ένα TITAN το οποίο σίγουρα είναι κινέζικο με κάποιες καλίτερες προδιαγραφές από ένα σαν αυτό που έχω και εγώ και μια χαρά κάνω τη δουλειά μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...