Προς το περιεχόμενο

Amd Ryzen 1600x ή i7 5930k


antonypas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Aν και βαριέμαι .....

πάρε νά χεις, aida 64 cpu queen, τα αγαπημένο cinebench r15  τόσο single όσο και multi

 

 

001.png

002.png

003.png

Και για αναφορά ο ryzen 1600X τόσο single όσο και multi

 

 

 

sin.jpg

amd_ryzen_cinebench (1).jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Toν εναν τον εχεις stock και τον αλλον 1.5 ghz πανω απο το stock ξερω εγω. Ενταξει. Εμενα με επεισες!!

Περιμενω τωρα να με πεις amd fanboy να βγει ο 8700k απτο κουτι μου να σε χαστουκισει

Επεξ/σία από strawman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπεις δεν μπήκα στον κόπο να μιλήσω για oc potential, memory bandwith που είναι σα να κλέβω εκκλησία, και τα υπόλοιπα που ανέφερα πιό πάνω σχετικά με την πλατφόρμα που τα πέρασες έτσι και έγραψες μόνο για την κατανάλωση, είχα την εντύπωση οτι δεν μιλούσαμε για laptop........, αλήθεια πόσα pci-x lanes προσφέρει ο ryzen.......

Μπορείς να φαντασιώνεσαι ότι γουστάρεις οι αριθμοί μιλούν από μόνοι τους καλή συνέχεια..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Qless said:

Βλέπεις δεν μπήκα στον κόπο να μιλήσω για oc potential,

Mα προφανως και μιλησες για oc potential οταν μου βαζεις bench με τον εναν stock και τον αλλον 1 βημα απτην αυτοκαταστροφη. Να ρωτησουμε και τον daydreamer που ειχε 5930k να μας πει την αποψη του για τα 4.6 ghz για daily ;)

Εν πασει περιπτωση, προφανως ο 5820 / 5930 ειναι πιο γρηγοροι απο τον R5 1600. To θεμα δεν ειναι αυτο. Το θεμα ειναι οτι ο τυπος ρωταει τι να αγορασει ,οχι τι ειναι πιο γρηγορο. Ε στο τι να αγορασω παιζουν 1500 αλλοι παραγοντες στη μεση. Εγω ψηφιζω 2600 / 2600x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το tdp δεν εχει καμια σχεση με την καταναλωση ( που ετσι και αλλιως του 5930k ειναι πολυυυ παραπανω ) . Αυτο δειχνει τι ψυξη χρειαζεται καποιος και στο 5930κ απλα για στοκ πρεπει  να ριξεις ενα 50αρικο για στοκ παντα. Για 4.6 χρειαζεσαι custom loop των 300 ευρω. 

Και επισης μιλαμε για μεταχειρισμενο ουτε καν ξερουμε τι μεταχειριση ειχε ( voltage , θερμοκρασιες ) και τι degradation εχει απο αυτα, μπορει να εχει φτασει σε σημειο να παιζει μονο σε στοκ 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Qless είπε

Aν και βαριέμαι .....

πάρε νά χεις, aida 64 cpu queen, τα αγαπημένο cinebench r15  τόσο single όσο και multi

001.png

002.png

003.png

Και για αναφορά ο ryzen 1600X τόσο single όσο και multi

sin.jpg

amd_ryzen_cinebench (1).jpg

 

 

Δείξε μου και άλλα συγκριτικά με τον 5930Κ να παίζει OC και από την άλλη βάλε τον 1600 default, ούτε καν τον 1600Χ  που αναφέρει ο άνθρωπος παραπάνω.

 

Γελάνε και οι πέτρες .

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχεις δεί πόλλους επεξεργαστές ή να αστοχούν ή να παθαίνουν degrade να υποθέσω.......από την άλλη προφανώς χειάζεται και ανάλογή υποδομή σε μια καλή τουλάχιστον AIO μιλάμε για την extreme πλατφόρμα, και όχι δεν χρειάζεται custom loop οπωσδήποτε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Qless είπε

Το οτι έχει ήδη την Χ99 μητρική το έχεις διαβάσει? βρίσκεται στην πρώτη σελίδα

 

Εχει και AM4 όμως.... Αυτό ξέχασες να το διαβάσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, Qless said:

Το οτι έχει ήδη την Χ99 μητρική το έχεις διαβάσει? βρίσκεται στην πρώτη σελίδα

Yeap, και b350. Πουλωντας την μητρικη θα του ρθει τζαμπα ο 1600 μαζι με cooler και ουλαλα. Πουλωντας την b350 θα βαλει και απτην τσεπη του να παρει 5930k μεταχειρισμενο που μπορει πλεον να χρειαζετε 3.5volt για να παιξει σε stock απο το degrade. + το cooler των 90+ ευρω για να καταφερει να τον παει 4.6 ωστε να ειναι πιο γρηγορος στα bench που εβαλες. 

7 minutes ago, Qless said:

Eχεις δεί πόλλους επεξεργαστές ή να αστοχούν ή να παθαίνουν degrade να υποθέσω.......από την άλλη προφανώς χειάζεται και ανάλογή υποδομή σε μια καλή τουλάχιστον AIO μιλάμε για την extreme πλατφόρμα, και όχι δεν χρειάζεται custom loop οπωσδήποτε.....

Yeap. Εγω εχω δει. 

Ετσι για την ιστορια παντως, στα bench που εβαλες σε stock ο 1600x τους μασαει λαχανο και τον 5820 και τον 5930k. Και single και multi. Το να μου βαζεις stock vs overclocked μονο σαν κινηση fanboyismou θα το χαρακτηριζα. Kαι δεν μιλαμε για μικρες διαφορες, μιλαμε για πιτσιλισμα. Ανεβασε μου ενα cinebench με τον 5820 σου σε stock να γελασουν και οι παντοφλες μου :P

Επεξ/σία από strawman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, adtakhs είπε

AMD R5 2600X

Θα έρθει και με ψύκτρα, θα είναι γρηγορότερος απ` όλους

O 5930 είναι περίπου στα ίδια με τον 1600X , αλλά με μεγαλύτερη κατανάλωση.

Επίσης η AM4 πλατφόρμα είναι σημερινή και ενεργή για ακόμα 2-3 χρόνια.

Η 2011 είναι παρελθόν.

να κανω μια ερωτηση παιδια μιας και δεν γνωριζω πολλα απο socket και chipset , καθε ποτε αλλαζουνε αυτα και γιατι ειναι παρελθον τοσο γρηγορα μια μεγαλη πλατφορμα οπως η x99 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, bill_2 said:

να κανω μια ερωτηση παιδια μιας και δεν γνωριζω πολλα απο socket και chipset , καθε ποτε αλλαζουνε αυτα και γιατι ειναι παρελθον τοσο γρηγορα μια μεγαλη πλατφορμα οπως η x99 ?

Ε λιγο πολυ οταν βγαινει το καινουργιο socket δεν ξαναβγαινει επεξεργαστης για παλιο. Αντιθετα στους AMD για παραδειγμα παιρνεις socket του 2017 και βαζεις φρεσκο επεξεργαστη το 2021. Η τουλαχιστον ετσι υποστηριζουν. Αντιστοιχα εγω που πηρα z370, νεοτατο chipset, δεν προκειται να βαλω αλλον επεξεργαστη πανω στη mobo μιας και δεν προκειται να βγει αλλος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...