Προς το περιεχόμενο

Amd Ryzen 1600x ή i7 5930k


antonypas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε games η αρχιτεκτονική του 5930K αποδίδει καλύτερα. Αφού στα 4,6Ghz ή και αρκετά χαμηλότερα, αν το σκεφτεί κανείς, κοντράρει έναν 7700K. 

Γιατί δεν είναι τα πάντα cinebench.

 

Αν πας σε 5930K θα έχεις μια καλή υποστήριξη τουλάχιστον για μεσαίες GPU για 3-5 χρόνια. Αν πας κάποια στιγμή σε κάπως δυνατές gpu και σκοπεύεις παράλληλα να δώσεις έξτρα λεφτά για νέο cpu τότε είναι λύση και ο 1600.

Το να περιμένεις τον 1600/Χ να υποστηρίξει δύστροπα games, όπως αυτά της ubisoft για 3-5 χρόνια σε μεσαίες και προς τα πάνω κάρτες ξέχνα το, αφού βγάζει όσο περίπου και ένας overclocked i5 4c/4t και αντιμετωπίζει δυσκολίες από σήμερα κιόλας.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

σχεδον ολα τα τελευταια κομματια βγηκαν καλα.

Παντα αναρωτιόμουν γιαυτο, απο τα πρώτα benchmark η διαφορά μεταξύ 1700 και 1700Χ ήταν 1%, πολλοί  μάλιστα έλεγαν "πάρτε 1700 και την διαφορα ρίξτε την σε μητρική ή μνήμες" μήπως για να καλύψουν την ζήτηση τσιπάκια που ήταν binned για x πήγαν στους 1700?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, pirmen56 said:

Σε games η αρχιτεκτονική του 5930K αποδίδει καλύτερα. Αφού στα 4,6Ghz ή και αρκετά χαμηλότερα, αν το σκεφτεί κανείς, κοντράρει έναν 7700K. 

Γιατί δεν είναι τα πάντα cinebench.

Το να περιμένεις τον 1600/Χ να υποστηρίξει δύστροπα games, όπως αυτά της ubisoft για 3-5 χρόνια σε μεσαίες και προς τα πάνω κάρτες ξέχνα το, αφού βγάζει όσο περίπου και ένας overclocked i5 4c/4t και αντιμετωπίζει δυσκολίες από σήμερα κιόλας.

Xωρις να διαφωνω οτι προφανως ο 5930k σε games ειναι top dog, εισαι λιγο 2 μετρα και 2 σταθμα. Απτην μια μου βαζεις test απτο hwunboxed (οχι οτι εχω κατι, μια χαρα bench τρεχει κατα την αποψη μου), απτην αλλη λες οτι ο 1600 στα δυστροπα games της ubi τα παει οπως 4c/4t της Intel. Ελα ομως που το bench απτο hwunboxed μας λεει οτι ο 1600 του πεταει χαστουκια...

 


Εχει bench του ACΟ απο 3 sites. Σε ολα ο 7600k τρωει χωμα. Ολα λαθος ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, cpc464 είπε

Παντα αναρωτιόμουν γιαυτο, απο τα πρώτα benchmark η διαφορά μεταξύ 1700 και 1700Χ ήταν 1%, πολλοί  μάλιστα έλεγαν "πάρτε 1700 και την διαφορα ρίξτε την σε μητρική ή μνήμες" μήπως για να καλύψουν την ζήτηση τσιπάκια που ήταν binned για x πήγαν στους 1700?.

Δεν ξερω τι γινεται ισως ολα τα τελευταια  κομματια μπορουν να ανεβουν παραπανω,  σε αλλο φορουμ ατομο με 1700x τις ιδια εβδομαδας με τον δικο μου παιζει στα 4.1 με το ρευμα που παιζω εγω στα 4.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, strawman είπε

Xωρις να διαφωνω οτι προφανως ο 5930k σε games ειναι top dog, εισαι λιγο 2 μετρα και 2 σταθμα. Απτην μια μου βαζεις test απτο hwunboxed (οχι οτι εχω κατι, μια χαρα bench τρεχει κατα την αποψη μου), απτην αλλη λες οτι ο 1600 στα δυστροπα games της ubi τα παει οπως 4c/4t της Intel. Ελα ομως που το bench απτο hwunboxed μας λεει οτι ο 1600 του πεταει χαστουκια...

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου


Εχει bench του ACΟ απο 3 sites. Σε ολα ο 7600k τρωει χωμα. Ολα λαθος ειναι?

Ο αναξιοποίητος καραστόκ 7600K.

Όποιος πάρει 7600Κ και γενικά Κ ίντελ για να τον τρέξει στοκ και να μην εκμεταλλευτεί το συγκριτικά με AMD πολύ μεγαλύτερο oc headroom είναι για χαστούκια ο ίδιος. Το πόσο αποδίδει ένας καλά αξιοποιημένος 7600Κ(και παραπλήσιος) το έδειξα στο θρεντ των ryzen. Μιλάμε για κοντά 20% βελτίωση από το oc συν ό,τι πάρει από ram στα 3000 με 3200.

Δεν διαφωνώ επομένως με το hwbox ή το computerbase.de. Διαφωνώ με την ερμηνεία των σκορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις απολυτα αδικο. Και εξηγουμαι. Λες οτι οποιος παρει 7600k και τον αφησει stock εχει κανει κακη επιλογη. Και εγω σου λεω οτι οποιος παρει 7600k και ψυκτρα και mobo για να τον κλοκαρι εχει κανει κακη επιλογη, γιατι με τα ιδια λεφτα παει απλα σε καλυτερο επεξεργαστη (7700 / 7700k για παραδειγμα). Τρεξε μια το bench με τον 6700 σου σε stock και πες μου αν τα πηγε καλυτερα ο simulated 6600k στα 4.7. 

Περα απο αυτα βεβαια, και στα 3 sites ο 1600 / 1600x που τεσταραν ηταν επισης stock. Ποσοστιαια δεν εχουν τοσο τραγικη διαφορα τα oc του ενος και του αλλου. Ο 7600 εχει 4 all core και τον πας 4.5(4,7 δυστηχως δεν πανε ολοι). Αντιστοιχα ο 1600 εχει 3.4 και τον πας 3.8-3.9. Με stock ψυκτρα και mobo της πλακας. Οποτε τελικα, τι πληρωσες και τι επιδοσεις πηρες? Και εν τελει ποιο ειναι το oc headroom οταν ποσοστιαια εχει παραπανω ο 1600? -_- 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο περίπου είναι ένας στοκ 6700(ταβάνι τα 4Ghz) σε Multithread με έναν 7600K oced. Και ο 7600K έχει το πλεονέκτημα του καλύτερου STP όταν χρειαστεί.

Σχετικά με τους 7600K ξεκινούν από τα 4,7Ghz οι "πατάτες" και φτάνουν μέχρι τα 5ghz τα ψιλοκαλά κομμάτια. Και τα πιάνουν με ψύξη των 40€ μαξ.

Αντίστοιχα ο 5930Κ που ενδιαφέρει τον φίλο μας, αφενός είναι ανωτερο κομμάτι από τον  5820Κ, αφετέρου δεν έχει την "πλαστελίνη". Οπότε μια ψύκτρα με όγκο των 50-70€ σε καλύπτει. Καλύπτουν tdp έχρι 250watt οι περισσότερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει, να σου φερω τοτε μια πατατα του φιλου μου που τον ειχε 4.7 για 16 μηνες και τον πηρε στα χερια, τωρα δουλευουν μονο τα 2 cores απο τα 4. Μιλαω για 6600k. Aμα για να πανε ολοι θελουν πανω απο 1.3v ρε φιλε τι συζηταμε τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, strawman είπε

Νταξει, να σου φερω τοτε μια πατατα του φιλου μου που τον ειχε 4.7 για 16 μηνες και τον πηρε στα χερια, τωρα δουλευουν μονο τα 2 cores απο τα 4. Μιλαω για 6600k. Aμα για να πανε ολοι θελουν πανω απο 1.3v ρε φιλε τι συζηταμε τωρα.

Έγιναν τεράστια άλματα στο process από τους skylake.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

What am I reading here.AGAIN!!!

5930 για 24/7 στα 4.6 θέλεις κομμάτι αρκετά άνω του μετρίου.

Στα χρήματα του 5930 (υπολογίζω κοντά στα 300€) παίρνει σετ ο άλλος καινούργιο!!!

Είπαμε να λέμε καμία μακακια να περνάει η ώρα αλλά μην το παρακανουν μερικοί.

 

41 λεπτά πριν, strawman είπε

Νταξει, να σου φερω τοτε μια πατατα του φιλου μου που τον ειχε 4.7 για 16 μηνες και τον πηρε στα χερια, τωρα δουλευουν μονο τα 2 cores απο τα 4. Μιλαω για 6600k. Aμα για να πανε ολοι θελουν πανω απο 1.3v ρε φιλε τι συζηταμε τωρα.

Εγγύηση δεν;

Εγώ "έχασα" έναν i5 χωρίς να δώσω ρεύματα η θερμοκρασίες αλλά τον  πίεζα  στο uncore frequency.

Στους 9 μήνες πήγε να βρει τους προγόνους του :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, ~Palpatin~ said:

Εγγύηση δεν;

Εγώ "έχασα" έναν i5 χωρίς να δώσω ρεύματα η θερμοκρασίες αλλά τον  πίεζα  στο uncore frequency.

Στους 9 μήνες πήγε να βρει τους προγόνους του :)

Του στειλανε καινουργιο μεσα σε 2-3 μερες. Πολυ κυριλε σε αυτα η Intel.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...