Προς το περιεχόμενο

Amd Ryzen 1600x ή i7 5930k


antonypas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 31/3/2018 στις 2:26 ΜΜ, strawman είπε

Yeap, και b350. Πουλωντας την μητρικη θα του ρθει τζαμπα ο 1600 μαζι με cooler και ουλαλα. Πουλωντας την b350 θα βαλει και απτην τσεπη του να παρει 5930k μεταχειρισμενο που μπορει πλεον να χρειαζετε 3.5volt για να παιξει σε stock απο το degrade. + το cooler των 90+ ευρω για να καταφερει να τον παει 4.6 ωστε να ειναι πιο γρηγορος στα bench που εβαλες. 

Yeap. Εγω εχω δει. 

Ετσι για την ιστορια παντως, στα bench που εβαλες σε stock ο 1600x τους μασαει λαχανο και τον 5820 και τον 5930k. Και single και multi. Το να μου βαζεις stock vs overclocked μονο σαν κινηση fanboyismou θα το χαρακτηριζα. Kαι δεν μιλαμε για μικρες διαφορες, μιλαμε για πιτσιλισμα. Ανεβασε μου ενα cinebench με τον 5820 σου σε stock να γελασουν και οι παντοφλες μου :P

Κοιταξε να δείς το οτι γράφεις ειδικά εσύ οτι έχεις δεί επεξεργαστές να αστοχούν λόγω ο/c, θα στο γράψω απλά, πρόκειται για παπατζιλίκι του κερατά, απλά είσαι ψεύτης......

Οσο είχες τον 1600Χ να σου θυμίσω τους τόνους βλακείας που έχεις ποστάρει παλαιότερα, οτι μπορούσες να τον έχεις 24/7 στα 4,5 ghz με υγρό άζωτό, οκ ήσουν έντελώς άσχετος, και έμαθες κάτι από τότε, αλλά μην το ξεφτίλύσουμε κι' όλας .....χθεσινοι ****

Απο εκεί και πέρα μέσα στον ορυμαγδό από μαλακίες που πόσταραν διάφοροι που ελέω οπαδισμού δεν αντέχουν την περίπτωση να είναι υποδεέστερη η αγαπημένη τους εταιρία απλά να αναφέρω μπάς και.....αλλά δε....

Για ποιό ακριβώς λόγο και θέλετε να δείξετε τι να τρέξει κάποιος δύο επεξεργατές διαφορετικής αρχιτεκτονικής στην ίδια συχνότητα.......μόνο άσχετος ή ηλίθιος θα το έκανε....

Αλλο το instructions per cycle(που έχει να κάνει αποκλειστικά με την αρχιτεκτονική του επεξεργαστή) και άλλο το single core performance όπου εννοεί την απόδοση ένος πλήρους πυρήνα από έναν τετραπύρηνο π.χ. επεξεργαστή σε διάφορα σενάρια.

Επειδή το έχουμε ζαλίσει με το cinebench απλά σε single core performance o ryzen είναι μια γενιά πίσω από τον haswell-e του 2014, ΕΓΩ πόσταρα μερικά cb r15 αποτελέσματα από ένα πλήρως λειτουργικό 24/7 haswell-e based σύστημα και όχι κάποιο τέζα τερματισμένο οced που ίσα ίσα τελειώνει μία λούπα στο cinebench, φαντάζομαι πως είναι και αρκετά τα πλήρως σταθερα ryzen συστήματα  με 1600Χ@4,2ghz...........

At the end of the day....ο ξεκλείδωτος haswell-e κλοκαρισμένος στα 4,5ghz (εύκολο ακόμη και για μέτρια parts) ΘΑ έίναι γρηγορότερος του 1600Χ παντού, και θα κάθεται σε μία μητρική πληρέστατη και γεμάτη features που δεν έχουν τα mainstream ούτε από ιντελ και ούτε από amd, με μόνο αντίτιμο την υψηλότερη κατανάλωση, αυτά και σε όποιον αρέσει.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Qless είπε

Κοιταξε να δείς το οτι γράφεις ειδικά εσύ οτι έχεις δεί επεξεργαστές να αστοχούν λόγω ο/c, θα στο γράψω απλά, πρόκειται για παπατζιλίκι του κερατά, απλά είσαι ψεύτης......

Οσο είχες τον 1600Χ να σου θυμίσω τους τόνους βλακείας που έχεις ποστάρει παλαιότερα, οτι μπορούσες να τον έχεις 24/7 στα 4,5 ghz με υγρό άζωτό, οκ ήσουν έντελώς άσχετος, και έμαθες κάτι από τότε, αλλά μην το ξεφτίλύσουμε κι' όλας .....χθεσινοι ****

Απο εκεί και πέρα μέσα στον ορυμαγδό από μαλακίες που πόσταραν διάφοροι που ελέω οπαδισμού δεν αντέχουν την περίπτωση να είναι υποδεέστερη η αγαπημένη τους εταιρία απλά να αναφέρω μπάς και.....αλλά δε....

Για ποιό ακριβώς λόγο και θέλετε να δείξετε τι να τρέξει κάποιος δύο επεξεργατές διαφορετικής αρχιτεκτονικής στην ίδια συχνότητα.......μόνο άσχετος ή ηλίθιος θα το έκανε....

Αλλο το instructions per cycle(που έχει να κάνει αποκλειστικά με την αρχιτεκτονική του επεξεργαστή) και άλλο το single core performance όπου εννοεί την απόδοση ένος πλήρους πυρήνα από έναν τετραπύρηνο π.χ. επεξεργαστή σε διάφορα σενάρια.

Επειδή το έχουμε ζαλίσει με το cinebench απλά σε single core performance o ryzen είναι μια γενιά πίσω από τον haswell-e του 2014, ΕΓΩ πόσταρα μερικά cb r15 αποτελέσματα από ένα πλήρως λειτουργικό 24/7 haswell-e based σύστημα και όχι κάποιο τέζα τερματισμένο οced που ίσα ίσα τελειώνει μία λούπα στο cinebench, φαντάζομαι πως είναι και αρκετά τα πλήρως σταθερα ryzen συστήματα  με 1600Χ@4,2ghz...........

At the end of the day....ο ξεκλείδωτος haswell-e κλοκαρισμένος στα 4,5ghz (εύκολο ακόμη και για μέτρια parts) ΘΑ έίναι γρηγορότερος του 1600Χ παντού, και θα κάθεται σε μία μητρική πληρέστατη και γεμάτη features που δεν έχουν τα mainstream ούτε από ιντελ και ούτε από amd, με μόνο αντίτιμο την υψηλότερη κατανάλωση, αυτά και σε όποιον αρέσει.. 

Ποιο ειναι τεζαρισμενο ρε μαστορα τερμα που περναει μια λουπα στο cb??? Τεζαρισμενο με 1.3v core και max θερμοκρασιες 58 βαθμους??? Ασε τους αλλους αν ξερουν η αν δεν ξερουν και κοιτα να μαθεις πρωτα εσυ...  

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι μάλλον παραπληροφόρηση ώστε είναι κανόνας τα 4,2 ghz για 1600Χ, κοίτα να δείς που τα 3,9 με 4 που έγραφαν οι περισσότεροι είναι για άλλο επεξεργαστή well done τότε

Οσο για την υπόδειξη το άν ξέρω ή όχι κράτα τη για τα φιλαράκια σου ή τον εαυτό σου

Επεξ/σία από Qless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Qless είπε

Ναι μάλλον παραπληροφόρηση ώστε είναι κανόνας τα 4,2 ghz για 1600Χ, κοίτα να δείς που τα 3,9 με 4 που έγραφαν οι περισσότεροι είναι για άλλο επεξεργαστή well done τότε

Οσο για την υπόδειξη το άν ξέρω ή όχι κράτα τη για τα φιλαράκια σου ή τον εαυτό σου

Τα 4.2 που ακριβως τα ειδες ,εγω σου εβαλα ενα σκορ στα 4ghz και ενα στα 4.122 (που δεν χρειαζοταν καν). Απτα επιχειρηματα φιλε απο το δικο μου συστημα και οχι οτι βρηκα προχειρο στο google...

Tωρα αν τα αποτελεσματα δεν σου αρεσαν και σου βγαινει η πικρα χτυπα ενα τοπ να στανιαρεις.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πικρα wtf? σου είπε κανένας οτι έχω haswell-e? Γιατι αν γράφει κάποιος κάτι που δεν αρέσει σοτυς υπόλοιπους αυτόματα πάει να πεί ότι το έχει.....

Εγώ δεν είδα καλά την συχνότητα της εικόνας που ανέβασες, πόσταρε τώρα και ενα single cpre score toy 1600X στην ίδια συχνότητα έτσι για αναφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eτσι για αναφορά (εναλλακτικά) με custom watercooling ο πιό κρύος broadwell-e 6850K επίσης διαθέσιμος για το 2011-3 του 2015 αυτός που ταιριάζουν και στην κλίμακα ολοκλήρωσης όσο δυνατο με τον ryzen

 

 

4.6.jpeg

Επεξ/σία από Qless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Qless είπε

Eτσι για αναφορά με custom watercooling

4.6.jpeg

Τωρα θα μου βαλεις οτι intel υπαρχει να μου πεις οτι ειναι καλυτερος? (Εδω φαινεται η πικρα σου σαν γνωστο fanboy) 

Ο ts μιλησε για δυο συγκεκριμενους επεξεργαστες και βιαστικες να ποστερεις αποτελεσματα με εναν o/c intel και εναν στοκ 1600x για να αποδειξεις τα λεγομενα σου. Ειπα να αποκαταστησω την πραγματικοτητα για να μην παραπληροφορουμε σκοπιμως. (Αλλωστε εγω δεν πηρα θεση στο τι πρεπει να παρει το παιδι, ουτε προτεινω amd φανμποιστηκα σαν καποιους καποιους...) Αντε καλη σου μερα.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι τη μπάλα στην εξέδρα, και άλλα λόγια .....άσε τα γνωστό fanboy και λοιπές βλακείες, δεν εξετάζουμε τι έχω εγώ....σού είπα πόσταρε ΄ένα single core performance στο λατρευτό πλέον cinebench από κάθε amd fan πλέον και βλέπουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάπου εδώ η μπάλα έχει χαθεί.

Ο ts έχει δύο μητρικές και ρώτησε το παλικάρι τι να.παρει.

Εάν η λογική είναι να πουλήσει μια μητρική να βάλει και ένα νεφρό για να πάρει μια νεκρή πλατφόρμες μάλλον αυτός είναι ο ορισμός του φανμποισμου.

Και το γράφω ενώ έχω δύο συστήματα Χ99 για να μην υπάρχει παρεξήγηση.

Δεν ξέρω τι και πως με τα Ryzen γιατί δεν πήρα μιας και δεν με έπεισαν στην πρώτη γενιά τους, για εμένα θα ήταν sidegrade στην καλύτερη, εσύ όμως ρε αδερφέ το τερματισες!!

Έχεις καταλάβει ότι παίρνεις τοπ μητρική και 1600 με τα λεφτά που ζητάει ένας 5930Κ μιας νεκρής πλατφόρμας ή είναι δύσκολο να το καταλάβεις (καταπιείς);

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ~Palpatin~ είπε

Έχεις καταλάβει ότι παίρνεις τοπ μητρική και 1600 με τα λεφτά που ζητάει ένας 5930Κ μιας νεκρής πλατφόρμας ή είναι δύσκολο να το καταλάβεις (καταπιείς);

Δεν καταπινεται αυτο που εγινε πριν ενα χρονο με τιποτα. Καταλαβετε το επιτελους. Η AMD χτυπησε την HEDT Intel με mainstream τσιπακια και οι κατεχωντες Intel τραβανε τις κωλοτριχες τους 1 χρονο τωρα.

Επεξ/σία από narta
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, narta είπε

Δεν καταπινεται αυτο που εγινε πριν ενα χρονο με τιποτα. Καταλαβετε το επιτελους. Η AMD χτυπησε την HEDT Intel με mainstream τσιπακια και οι κατεχωντες Intel τραβανε τις κωλοτριχες τους 1 χρονο τωρα.

Ε οκ δεν τραβάω προσωπικά καμία τρίχα από κανένα μέλος του σώματος μου αλλά ένα δίκαιο το έχεις ;)

Αυτό που περιγράφεις είναι μερικοί "κλασικοί" που γράφουν εδώ οι οποίοι πάνω κάτω υπάρχουν και στα δύο στρατόπεδα.

Ίσως απλά το μπλε στρατόπεδο έχει περισσότερο αφοσίωση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ~Palpatin~ είπε

Ε οκ δεν τραβάω προσωπικά καμία τρίχα από κανένα μέλος του σώματος μου αλλά ένα δίκαιο το έχεις ;)

Αυτό που περιγράφεις είναι μερικοί "κλασικοί" που γράφουν εδώ οι οποίοι πάνω κάτω υπάρχουν και στα δύο στρατόπεδα.

Ίσως απλά το μπλε στρατόπεδο έχει περισσότερο αφοσίωση!!!

Οι περισσοτεροι ειναι σαν εσενα και σαν εμενα. Οκ βγηκε κατι καλυτερο, ανταγωνισμος να υπαρχει να ωφεληθουμε. Και εγω Intelακιας ημουν/ειμαι, 3 συστηματα με μπλε τσιπακια εχω, αλλα ενα threadripper τον λιγουρευομαι μιας και θα μπορω να εχω αυτο που με την μπλε θα ηθελα 4 χιλιαρικα για να φτιαξω με πολυ λιγοτερα.

Ειλικρινα την πορωση με 1 εταιρια δεν την καταλαβαινω, οτι σε εξυπηρετει παιρνεις και αν βγαλει η αλλη κατι καλυτερο χειροκροτας (εκτος αν εχεις μετοχες και οχι τσιπιγιου). Μερικοι εδω μεσα ή ειναι μετοχοι ή ειναι φανατικοι της παλινδρομικη κινησης, τι να πω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πρώτη σειρά ryzen απλά προσγείωσε άτσαλα τους μπλέ...Τα 2000 series είναι απλό refresh με ανεβασμένα ρολόγια και θα παρέχουν καλύτερη συμβατότητα για υψηλότερους χρονισμούς στις μνήμες ...Το 2019 με τα 3000 series ryzen και την νέα σειρά των μπλέ εκεί θα δούμε πραγματική μάχη στην main πλατφόρμα cpu και όχι μόνο....Ο ανταγωνισμός μόνο καλό φέρνει σε εμάς τους καταναλωτές......

Όσο για τον Τs και επί του θέματος δαγκωτό 1600(Χ) / 2600(Χ) από μένα .....

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλο ένα καλό παράδειγμα θέματος, για να καταλάβει κανείς τι παπάτζες πουλούσε τόσα χρόνια η Intel με τους  HEDT CPUs των 600 ευρώ με την ευθύνη βέβαια της ανυπαρξίας της AMD .

Η AMD έδειξε το δρόμο της αγοράς με τους Ryzen. Δεν είναι τόσο η απόδοση τους, άλλα το κόστος τους που έφερε την τρελή επιτυχία. Μιλάνε οι πωλήσεις παγκοσμίως.

Σκεφτείτε το σοκ που έπαθαν όλοι όταν είδαν τον ταπεινό 1600 των 150 ευρώ να ντροπιάζει στη κυριολεξία και να "αχρηστεύει" όχι μόνο τα υπερκοστολογημένα τσιπακια της INTEL αλλά και όλη την γελοία τιμολογιακή πολιτική της πολλών χρόνων. 

 

Επεξ/σία από petranthe
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...