Προς το περιεχόμενο

Amd Ryzen 1600x ή i7 5930k


antonypas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, Qless said:

Κοιταξε να δείς το οτι γράφεις ειδικά εσύ οτι έχεις δεί επεξεργαστές να αστοχούν λόγω ο/c, θα στο γράψω απλά, πρόκειται για παπατζιλίκι του κερατά, απλά είσαι ψεύτης......

Οσο είχες τον 1600Χ να σου θυμίσω τους τόνους βλακείας που έχεις ποστάρει παλαιότερα, οτι μπορούσες να τον έχεις 24/7 στα 4,5 ghz με υγρό άζωτό, οκ ήσουν έντελώς άσχετος, και έμαθες κάτι από τότε, αλλά μην το ξεφτίλύσουμε κι' όλας .....χθεσινοι ****

Δεν ειχα ποτε 1600x. Δεν ειπα ποτε οτι μπορεις να τον εχεις 24/7 στα 4.5ghz. Κανε quote το ποστ και διαβασε το προσεκτικα. Ολο το ποστ. Οχι μιση προταση. Αν βαριεσαι μπορω να επαναλαβω τι εγραψα.

Οσο για το οτι ειμαι ψευτης για τον επεξεργαστη, αν στο αποδειξω τι θα κερδισω? Μπορω να σου στειλω τα receipt η τα mail με την Ιntel, take your pick. 6600k με 2 cores off. Πανω σε asus hero. Θα μου στειλεις ενα εμβασμα 500€? Αν ναι τα ανεβαζω τωρα. Put your money where your mouth is.

Quote

Για ποιό ακριβώς λόγο και θέλετε να δείξετε τι να τρέξει κάποιος δύο επεξεργατές διαφορετικής αρχιτεκτονικής στην ίδια συχνότητα.......μόνο άσχετος ή ηλίθιος θα το έκανε....


Παραδοξως, συμφωνω. Αλλα επισης μονο ασχετος η ηλιθιος θα ετρεχε εναν σε stock και τον αλλο 1 βημα πριν την αυτοκαταστροφη και θα ειχε το test για μπουσουλα. Και μαντεψε ποιος ανεβασε τετοια test. Εγω δεχομαι τα 4.2 ή τα 4.4 σαν 24/7 OC, οταν ομως μου ανεβαζεις τον εναν στα 4.6 και τον αλλο stock γελανε και οι παντοφλες μου ρε φιλε. Και ειδικα σε bench που ο 1600 τους καταπινει και τους 2 και καπακια ρευεται για να χωνεψει. 

 

Επεξ/σία από strawman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες και τις απόψεις σας.

Πάντως κατάλαβα καλά ότι και οι δύο επρξεργαστές είναι πολύ δυνατοί στα σίγουρα.

Τελικά αποφάσισα να παω σε ryzen 1600x (λόγω καινούργιας πλατφόρμας και εγγύησης φυσικά)  που τον βρήκα στις 145 λίρες καινούργιο και αργότερα για να χρησιμοποιήσω και το x99 μου να βάλω έναν xeon να στήσω ένα server.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, strawman είπε

Δεν ειχα ποτε 1600x. Δεν ειπα ποτε οτι μπορεις να τον εχεις 24/7 στα 4.5ghz. Κανε quote το ποστ και διαβασε το προσεκτικα. Ολο το ποστ. Οχι μιση προταση. Αν βαριεσαι μπορω να επαναλαβω τι εγραψα.

Οσο για το οτι ειμαι ψευτης για τον επεξεργαστη, αν στο αποδειξω τι θα κερδισω? Μπορω να σου στειλω τα receipt η τα mail με την Ιntel, take your pick. 6600k με 2 cores off. Πανω σε asus hero. Θα μου στειλεις ενα εμβασμα 500€? Αν ναι τα ανεβαζω τωρα. Put your money where your mouth is.


Παραδοξως, συμφωνω. Αλλα επισης μονο ασχετος η ηλιθιος θα ετρεχε εναν σε stock και τον αλλο 1 βημα πριν την αυτοκαταστροφη και θα ειχε το test για μπουσουλα. Και μαντεψε ποιος ανεβασε τετοια test. Εγω δεχομαι τα 4.2 ή τα 4.4 σαν 24/7 OC, οταν ομως μου ανεβαζεις τον εναν στα 4.6 και τον αλλο stock γελανε και οι παντοφλες μου ρε φιλε. Και ειδικα σε bench που ο 1600 τους καταπινει και τους 2 και καπακια ρευεται για να χωνεψει.Ο

  •  

ΟΤ

 

Επεξ/σία από Qless
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αχ αυτά τα άτιμα τα x.... Τώρα μεταξύ μας ρε Qless μια που τα λες και δεν κλαις, και μία που του την λες κεφτές και δεν φταις το ίδιο είναι για μένα τουλάχιστον no offense. Πάω να κοιμηθώ ευχάριστα τώρα, δυνατό wall of text conspiracy theory πάντως.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι για να διορθωσω τα κακως κειμενα, εγραψα οπως ειπαν και πιο πανω οτι δεν εχω τον X, οχι 1600 γενικα. For the love of god, πως θα μπορουσα να το κρυψω οταν εχω ανεβασει bench φατσα φορα 2-3 μερες πριν. Στην τελικη, γιατι να το κρυψω κιολας? 

Τωρα παμε και στα 4.5ghz. Επειδη στο launch των R5 γινοντουσαν αντιστοιχες συγκρισεις R5 1600 με 5820 / 5930k στα 4.6 ghz, εγραψα οτι ειναι τοσο ΤΕΡΑΣΤΙΑ η χρηματικη διαφορα των 2 (mobo + κοστος ψυξης + κοστος επεξεργαστη) που ειναι εξισου τεραστια ηλιθιοτητα να τους συγκρινεις. Εχουν τοσο μεγαλη χρηματικη διαφορα (μιλαμε για 2.5-3 φορες μεγαλυτερο κοστος) που με αυτα τα χρηματα μπορω να ψυξω τον 1600 υπο το μηδεν και να τον τρεχω 4.5ghz. To οποιο για αρχη ΙΣΧΥΕΙ, αλλα δεν ηταν αυτο το νοημα. Κολλησες στην λεπτομερεια και εχασες την ουσια.Η ουσια ειναι η τεραστια χρηματικη διαφορα που με αυτην μπορεις να κανεις ηλιθια πραγματα στον υπολογιστη σου για να παει πιο γρηγορα, οπως να τον εχεις subzero. Αυτο ηταν το point, και τιποτα παραπανω. 

Nα θυμισω εδω οτι στο launch των R5 οι 5820 / 5930 ειχαν 450 και 630+ αντιστοιχα.

Οσο για το αν ειμαι ψευτης για τον 6600k, περιμενω να δεχτεις το στοιχημα. Put your money where your mouth is.. Οτι αλλο θες πες με, ψευτη δεν θα με λες χωρις να μπορεις να υποστηριξεις τα λεγομενα σου. Αλλιως φορα παντελονια και παραδεξου οτι εκανες λαθος. 

Αυτα, over & out.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, strawman είπε

Ετσι για να διορθωσω τα κακως κειμενα, εγραψα οπως ειπαν και πιο πανω οτι δεν εχω τον X, οχι 1600 γενικα. For the love of god, πως θα μπορουσα να το κρυψω οταν εχω ανεβασει bench φατσα φορα 2-3 μερες πριν. Στην τελικη, γιατι να το κρυψω κιολας? 

Τωρα παμε και στα 4.5ghz. Επειδη στο launch των R5 γινοντουσαν αντιστοιχες συγκρισεις R5 1600 με 5820 / 5930k στα 4.6 ghz, εγραψα οτι ειναι τοσο ΤΕΡΑΣΤΙΑ η χρηματικη διαφορα των 2 (mobo + κοστος ψυξης + κοστος επεξεργαστη) που ειναι εξισου τεραστια ηλιθιοτητα να τους συγκρινεις. Εχουν τοσο μεγαλη χρηματικη διαφορα (μιλαμε για 2.5-3 φορες μεγαλυτερο κοστος) που με αυτα τα χρηματα μπορω να ψυξω τον 1600 υπο το μηδεν και να τον τρεχω 4.5ghz. To οποιο για αρχη ΙΣΧΥΕΙ, αλλα δεν ηταν αυτο το νοημα. Κολλησες στην λεπτομερεια και εχασες την ουσια.Η ουσια ειναι η τεραστια χρηματικη διαφορα που με αυτην μπορεις να κανεις ηλιθια πραγματα στον υπολογιστη σου για να παει πιο γρηγορα, οπως να τον εχεις subzero. Αυτο ηταν το point, και τιποτα παραπανω. 

Nα θυμισω εδω οτι στο launch των R5 οι 5820 / 5930 ειχαν 450 και 630+ αντιστοιχα.

Οσο για το αν ειμαι ψευτης για τον 6600k, περιμενω να δεχτεις το στοιχημα. Put your money where your mouth is.. Οτι αλλο θες πες με, ψευτη δεν θα με λες χωρις να μπορεις να υποστηριξεις τα λεγομενα σου. Αλλιως φορα παντελονια και παραδεξου οτι εκανες λαθος. 

Αυτα, over & out.

Θα σου απαντήσει όταν πάει τον 5930Κ στα 5GHz με το στοκ cooler.

Σοβαρά τώρα χαλιεσε με τέτοια τυπακια; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, ~Palpatin~ said:

Θα σου απαντήσει όταν πάει τον 5930Κ στα 5GHz με το στοκ cooler.

Σοβαρά τώρα χαλιεσε με τέτοια τυπακια; 

Και αυτος με τον stock clockari? Αλλος οδυσσεας μας βρηκε. Εμενα μου τον πουλησαν χωρις cooler τον i7, κοιτα να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, antonypas7 είπε

Παιδια χιλια συγγνώμη. Βρήκα τον 1500x στις 110 λίρες Τελευταίο κομμάτι. Να τον αγοράσω. Αξίζει η μεταφορά απο 1200?

Εξαρτάται τι "ζητάς" από τον επεξεργαστή σου για να αξίζει μια αλλαγή του 1200. Ο 1600 είναι πολύ ακριβότερος;

R3 1200 = 4 cores/ 4 threads

R5 1500X = 4 cores/ 8 threads

R5 1600 = 6 cores/ 12 threads

Χρονισμούς δεν αναφέρω γιατί "διορθώνεται" με overclock (εκτός και αν έχεις μητρική με A320).

Επεξ/σία από TopCLR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, TopCLR είπε

Εξαρτάται τι "ζητάς" από τον επεξεργαστή σου για να αξίζει μια αλλαγή του 1200. Ο 1600 είναι πολύ ακριβότερος;

R3 1200 = 4 cores/ 4 threads

R5 1500X = 4 cores/ 8 threads

R5 1600 = 6 cores/ 12 threads

Χρονισμούς δεν αναφέρω γιατί "διορθώνεται" με overclock (εκτός και αν έχεις μητρική με A320).

Τον 1600 τον βρίσκω στις 150 λίρες. Ζηταω λιγο καλύτερες επιδόσεις σε παιχνίδια και ερασιτεχνικό video editing σε 1080p. Η μητρική μου ειναι b350.

Επεξ/σία από antonypas7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε βλέπω να μιλάς για λίρες και υποθέτω πως μιλάς για αγορά στην Αγγλία. Σου είπα για 1600 γιατί εδώ στο skroutz.gr έχουν μια διαφορά περίπου 20€ (στις 150 λίρες είναι ακριβότερος και από Ελλάδα).

Δεν γνωρίζω το πόση διαφορά θα σου κάνει ο καθένας από αυτούς τους επεξεργαστές, αν θέλεις ψάξε τις διαφορές τους στα προγράμματα/παιχνίδια που χρησιμοποιείς. Δες τις διαφορές γιατί ίσως να μην σε ικανοποιούν, και οι 40 λίρες δεν είναι και λίγες.

Όμως ο 1600 έχει την φήμη του "value for money επεξεργαστή" (σύμφωνα με όσα διαβάζω) και με το σκεπτικό οτι με το κόστος του 1500Χ απλώς θα "προσθέσεις" SMT (έξτρα 4 threads) στον 1200 σου. Νομίζω πως είναι καλύτερη λύση ο 1600 (μιας και το μενού περιέχει και παιχνίδια, και video edit).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...