Προς το περιεχόμενο

Terminator (2019)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, KilliK είπε

μολις το ειδα. χολυ σιτ. :fear:

Αφού έκανες τη θυσία και το είδες δεν μας λες αν η ταινία αξίζει για κινηματογράφο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 575
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

mini review:

η ταινια ειναι κανονικο ρημεικ των Τ1 και Τ2, με καποια extra twists. η αντιγραφη που εγινε ειναι χειροτερη και απο αυτη του TFA, κοπιαρανε σχεδον ολα τα plot beats και τα iconic character moments. πηρανε σκηνες ακομη και απο τα κατωτερα σηκουελς.

τεμπελικο σεναριο με plotholes και ευκολιες, μηδεν worldbuiding, η αναπτυξη των χαρακτηρων μενει μετεωρη, κακιστος διαλογος. γενικα δεν ενδιαφερεσαι για τους νεους χαρακτηρες, παρολο που η ιστορια εστιαζει περισσοτερο σε αυτους παρα στους παλιους. υπαρχει δραμα και συναισθημα, αλλα οπως ειπα, μενει μετεωρο.

2/3 της ταινιας ειναι καρτουνιστικη δραση. ενα ατελειωτο green screen fiesta με απειρα slowmo, μη ρεαλιστικες γωνιες καμερας, quick cuts, ragdoll physics, σε μια δοση πολεμανε ενω αιωρουνται στον αερα λες και ειναι σουπερ ηρωες, μου θυμισε την σκηνη με την μαχη στον διαδρομο απο το Inception, μεχρι και slowmo bullet effects απο το Matrix βαλανε. back to the basics, ε Μιλερ;

το καστ γενικα επαιξε καλα, εξαιρετικος ο Arnold και η Linda, Grace και REV9 καλοι στους ρολους τους. μοναδικη εξαιρεση η Μεξικανα, ειναι μακραν το χειροτερο σημειο της ταινιας, και ως χαρακτηρας, και ως ηθοποιος.

τα πιο σοβαρα προβληματα της ταινιας, τουλαχιστον για φανς σαν εμενα, ειναι η περιβοητη σκηνη με τον Τζον και οτι μετατρεψανε τον T800 σε ..cuck husband. γενικα ειναι ενα reboot, remake και woke reimagination οπως το TFA. και ναι, ειναι πολιτικοποιημενη, αλλα οχι το χαλι που ηταν το TLJ.

τι να σας πω, αν θελετε να δειτε μια μετρια ταινια με μπολικο θεαμα και δραση, να γελασετε με τα "αστεια"  του Carl και να ακουσετε τα μπινελικια μιας γιαγιας, δειτε την αλλα μην περιμενετε να ειναι αξια συνεχεια της μυθολογιας, γιατι δεν ειναι. οπως ειπε και ο Mr H στην κριτικη του: "this movie is pointless, because you have already seen it done better".

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις την είδα και εγώ και πάνω κάτω θα συμφωνήσω με τον Killik.

- Έριξαν ένα τεράστιο Χ στις 2 πρώτες ταινίες.

- Το timeline στο μίξερ....

- Γεμάτη plotholes

- Αρκετή δράση αλλά με  μόνο 2-3 καλές σκηνές.

- Το cgi μέτριο προς κακό.

 

Το μόνο που μου άρεσε ήταν η Mackenzie Davis (Grace) πράγμα που δεν το περίμενα και ο Arnold ειδικά στις σκηνές δράσης, όλο το άλλο 

cast κακό,  ο Gabriel Luna ήταν κακή επιλογή για το ρόλο μιας και μου θύμιζε nerd/φλώρο Terminator  😂    

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά είναι μια μπούρδα που θα ξεχαστεί σύντομα. Ο Cameron είχε λάβει τα προειδοποιητικά σημάδια αλλά τα αγνόησε. Δεν είναι ειρωνία ;

Ήξερε τι θα συμβεί στο μέλλον με βάση τις αντιδράσεις των fans  αλλά δεν έκανε τίποτα για να αποτρέψει το ναυάγιο της ταινίας. Μάλλον δεν διδάχθηκε από το νόημα του franchise που ίδιος δημιούργησε.

Τελικά η "ημέρα της κρίσης" ήρθε για τη σειρά, η καταστροφή έγινε.  Ευχαριστώ τους @KilliK και @coffeex. Θα πέταγα τα λεφτά μου...☹️

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/10/2019 στις 12:18 ΠΜ, GhostRiderLSOV είπε

"Φλώρος" αλλά στο Agents of SHIELD ήταν καλός. Δεν ξέρω για εδώ.

τον εχω κανει πιο ανθρωπινο, πεταει snarky αστεια, εχει smirk χαμογελο, γενικα παιζει σαν μια "evolved" εκδοση του T1000, αλλα χωρις την διακριτικότητα και υποχθονια απειλη του.

δεν φταιει ομως ο ηθοποιος, αλλα ο σκηνοθετης. ο Μιλερ δεν εχει ιδεα απο δραματοποιηση. δεν ειναι τυχαιο που οι δραματικες σκηνες που προστεθηκαν/ξαναγυριστηκαν, προηλθαν απο τα rewrites του Cameron.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/10/2019 στις 10:29 ΜΜ, KilliK είπε

mini review:

η ταινια ειναι κανονικο ρημεικ των Τ1 και Τ2, με καποια extra twists. η αντιγραφη που εγινε ειναι χειροτερη και απο αυτη του TFA, κοπιαρανε σχεδον ολα τα plot beats και τα iconic character moments. πηρανε σκηνες ακομη και απο τα κατωτερα σηκουελς.

τεμπελικο σεναριο με plotholes και ευκολιες, μηδεν worldbuiding, η αναπτυξη των χαρακτηρων μενει μετεωρη, κακιστος διαλογος. γενικα δεν ενδιαφερεσαι για τους νεους χαρακτηρες, παρολο που η ιστορια εστιαζει περισσοτερο σε αυτους παρα στους παλιους. υπαρχει δραμα και συναισθημα, αλλα οπως ειπα, μενει μετεωρο.

2/3 της ταινιας ειναι καρτουνιστικη δραση. ενα ατελειωτο green screen fiesta με απειρα slowmo, μη ρεαλιστικες γωνιες καμερας, quick cuts, ragdoll physics, σε μια δοση πολεμανε ενω αιωρουνται στον αερα λες και ειναι σουπερ ηρωες, μου θυμισε την σκηνη με την μαχη στον διαδρομο απο το Inception, μεχρι και slowmo bullet effects απο το Matrix βαλανε. back to the basics, ε Μιλερ;

το καστ γενικα επαιξε καλα, εξαιρετικος ο Arnold και η Linda, Grace και REV9 καλοι στους ρολους τους. μοναδικη εξαιρεση η Μεξικανα, ειναι μακραν το χειροτερο σημειο της ταινιας, και ως χαρακτηρας, και ως ηθοποιος.

τα πιο σοβαρα προβληματα της ταινιας, τουλαχιστον για φανς σαν εμενα, ειναι η περιβοητη σκηνη με τον Τζον και οτι μετατρεψανε τον T800 σε ..cuck husband. γενικα ειναι ενα reboot, remake και woke reimagination οπως το TFA. και ναι, ειναι πολιτικοποιημενη, αλλα οχι το χαλι που ηταν το TLJ.

τι να σας πω, αν θελετε να δειτε μια μετρια ταινια με μπολικο θεαμα και δραση, να γελασετε με τα "αστεια"  του Carl και να ακουσετε τα μπινελικια μιας γιαγιας, δειτε την αλλα μην περιμενετε να ειναι αξια συνεχεια της μυθολογιας, γιατι δεν ειναι. οπως ειπε και ο Mr H στην κριτικη του: "this movie is pointless, because you have already seen it done better".

Ή πιο άκυρη κριτική που έχω διαβάσει για ταινία,  μια συρραφή κλισέ εκφράσεων και τίποτε άλλο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/10/2019 στις 11:38 ΜΜ, coffeex είπε

cast κακό,  ο Gabriel Luna ήταν κακή επιλογή για το ρόλο μιας και μου θύμιζε nerd/φλώρο Terminator  😂    

Έπρεπε να βάλουν Dwayne Johnson ή Vin Diesel ή Josh Brolin (ως Cable ηταν πολύ badass) ή τον Adam Driver (α ρε Kylo παιχταρά). Μέχρι και ο Joaquin Phoenix καλύτερα θα τον έπαιζε τον Terminator.

 

 

Επεξ/σία από svartevarg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, svartevarg είπε

Έπρεπε να βάλουν Dwayne Johnson ή Vin Diesel ή Josh Brolin (ως Cable ηταν πολύ badass) ή τον Adam Driver (α ρε Kylo παιχταρά). Μέχρι και ο Joaquin Phoenix καλύτερα θα τον έπαιζε τον Terminator.

 

Σοβαρά τώρα, σου άρεσε o Adam Driver ? Πιο μονόχνωτο και αδιάφορο ηθοποιό σε κάθε ρολο μέχρι τώρα, δεν έχω ξαναδεί

Επεξ/σία από omega
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι σιγουρο οτι θα βαλουν κανα Rock η Diesel για καλο Τ στο σηκουελ, επειδη δεν υπαρχει περιπτωση να κουβαλησουν  το franchise οι εναπομειναντες χαρακτηρες του DF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, svartevarg είπε

Έπρεπε να βάλουν Dwayne Johnson ή Vin Diesel ή Josh Brolin (ως Cable ηταν πολύ badass) ή τον Adam Driver (α ρε Kylo παιχταρά). Μέχρι και ο Joaquin Phoenix καλύτερα θα τον έπαιζε τον Terminator.

 

Πρέπει να βρουν κάποιον με creepy φάτσα 

T-1000 🤘

source.gif

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...