Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2018


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Οι ασφαλιστικές εισφορές που τις γράφουμε στο νέο Ε3;;

Πέρσι τις βάζαμε στις δαπάνες χρήσης...

Ο ΦΠΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Εντελώς άκυρο αυτό που έγραψες, δλδ ότι το κράτος θέλει "να ξεπουλησουμε οσο-οσο τα σπιτια μας", επειδή με τεκμήριο κατοικίας επιβαρύνονται αυτός που το έχει δηλώσει ως κατοικία, άσχετα αν είναι δικό του, αν το μισθώνει ή αν του έχει παραχωρηθεί δωρεάν.

Ούτε τώρα το εισήγαγαν, ούτε καινοτομία είναι, το τεκμήριο κατοικίας υπάρχει εδώ και τουλάχιστον 10 χρόνια. Επίσης αν πληρώνουν άλλα άτομα τα έξοδα του σπιτιού, ας δηλώσουν εκείνα το συγκεκριμένο σπίτι ως κατοικία ώστε να επιβαρύνει εκείνα το τεκμήριο.

Aυτο το εγραψα καθ' υπερβολή, φυσικα. Το θεμα είναι ότι δε μπορουν να σου ζητανε λεφτα επειδή εχεις σπιτι, ενώ ξερουν πως δεν εχεις εισοδημα. Δηλαδη τι πρεπει να γινει, να ξεφορτωθούμε το σπιτι για να  παψουν να ζητανε λεφτα? Ασε και το άλλο, καποιοι εχουμε και στεγαστικο, οποτε επιπλεον τεκμηριο... αρα τι πρεπει, να κοκκινησουμε το δανειο μας? 

Τωρα εισηγαγαν ειπα το "νοικοκυριο", οχι το τεκμηριο κατοικιας. Ωραιο κολπακι σκεφτηκες, δε ξερω όμως αν μπορει να γινει κι αν φερει αποτελεσμα. Εγω ο ιδιοκτητης θα δηλωσω φιλοξενουμενος στη μανα μου, η οποια μενει στο σπιτι μου?:blink: Μηπως πρωτα πρεπει να της το παραχωρησω?

2 ώρες πριν, koulkos είπε

Και να σου πω ότι αν ήμουν μακροχρόνια άνεργος, το φορολογικό θα ήταν το τελευταίο που θα με ενδιέφερε. Δεν πιστεύω ότι κάποιος σε αυτή τη θέση έχει λύσει άλλα προβλήματα και του έμεινε αυτό (το οποίο και με προγραμματισμό λύνεται).

Aν σε καλουσαν να πληρωσεις χιλιαδες ευρω φορο λογω τεκμηριων, λογικα θα ηταν το πρωτο που θα σε ενδιεφερε:)

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, rus είπε

Aυτο το εγραψα καθ' υπερβολή, φυσικα. Το θεμα είναι ότι δε μπορουν να σου ζητανε λεφτα επειδή εχεις σπιτι, ενώ ξερουν πως δεν εχεις εισοδημα. Δηλαδη τι πρεπει να γινει, να ξεφορτωθούμε το σπιτι για να  παψουν να ζητανε λεφτα? Ασε και το άλλο, καποιοι εχουμε και στεγαστικο, οποτε επιπλεον τεκμηριο... αρα τι πρεπει, να κοκκινησουμε το δανειο μας? 

Η διαφορά μας είναι ότι δεν θες να καταλάβεις πως ένας άνεργος χωρίς εισόδημα απλά δεν μπορεί ούτε καν τον εαυτό του να συντηρήσει, πόσο μάλλον να συντηρεί και σπίτι, και αυτοκίνητο ή να πληρώνει στεγαστικό ή δεν ξέρω τι άλλο. Σίγουρα για να τα καταφέρνει όλα αυτά έχει κάποιο εισόδημα που δεν δηλώνει στην εφορία, ε αυτούς πάνε να τσιμπήσουν ώστε να πληρώσουν το φόρο εισοδήματος που τυχόν τους αναλογεί, όπως ακριβώς τον πληρώνουμε όλοι οι υπόλοιποι.

Όσο για τον άνεργο χωρίς εισόδημα που δηλώνει πως ζει σε ένα σπίτι, ΔΕΝ πρόκειται να του ζητήσουν να πληρώσει τίποτα, καλύπτεται από το αφορολόγητο. Εκτός βέβαια αν το σπίτι είναι καμιά βιλίτσα.

1 ώρα πριν, rus είπε

Τωρα εισηγαγαν ειπα το "νοικοκυριο", οχι το τεκμηριο κατοικιας. Ωραιο κολπακι σκεφτηκες, δε ξερω όμως αν μπορει να γινει κι αν φερει αποτελεσμα. Εγω ο ιδιοκτητης θα δηλωσω φιλοξενουμενος στη μανα μου, η οποια μενει στο σπιτι μου?:blink: Μηπως πρωτα πρεπει να της το παραχωρησω?

 

Ναι αλλά παρόλο που είπες πως τώρα εισήγαγαν το "νοικοκυριό" στην ίδια πρόταση περιέγραψες τα τεκμήρια κατοικίας, τώρα μου λες ότι δεν εννοούσες τα τεκμήρια κατοικίας που περιέγραψες... Sorry αλλά δεν βγάζει νόημα.

Επίσης δεν θα το έλεγα κολπάκι, ειλικρινή δήλωση φορολογίας εισοδήματος θα το έλεγα. Εφόσον η μάνα σου πληρώνει τους λογαριασμούς τη συντήρηση και ότι άλλο έξοδο έχει το σπίτι και εσένα απλά σε φιλοξενεί, τότε επιβάλλεται να το δηλώσει αυτή ως κατοικία ώστε να επιβαρυνθεί αυτή το τεκμήριο κατοικίας. Και εσύ έχεις το δικαίωμα να της κάνεις ανέξοδα δωρεάν παραχώρηση(μια και τυγχάνει συγγενής ανιόντας πρώτου βαθμού εξ αίματος), και αυτή έχει το δικαίωμα να σε δηλώσει ως φιλοξενούμενο στην κατοικία που δηλώνει ότι ζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Επίσης δεν θα το έλεγα κολπάκι, ειλικρινή δήλωση φορολογίας εισοδήματος θα το έλεγα. Εφόσον η μάνα σου πληρώνει τους λογαριασμούς τη συντήρηση και ότι άλλο έξοδο έχει το σπίτι και εσένα απλά σε φιλοξενεί, τότε επιβάλλεται να το δηλώσει αυτή ως κατοικία ώστε να επιβαρυνθεί αυτή το τεκμήριο κατοικίας. Και εσύ έχεις το δικαίωμα να της κάνεις ανέξοδα δωρεάν παραχώρηση(μια και τυγχάνει συγγενής ανιόντας πρώτου βαθμού εξ αίματος), και αυτή έχει το δικαίωμα να σε δηλώσει ως φιλοξενούμενο στην κατοικία που δηλώνει ότι ζει.

Δυστυχώς ενώ τα λες απόλυτα λογικά, αυτή ακριβώς την περίπτωση την δεν την δέχεται η εφορία και φέτος το λένε ρητά στις οδηγίες συμπλήρωσης (ότι δηλαδή δεν επιτρέπεται να είσαι φιλοξενούμενος σε σπίτι που παραχωρείς).

Για να είναι κανείς σύννομος πρέπει να κάνει δήλωσει με επιφύλαξη και να ζητήσει στην εφορία να επιβαρυνθούν με το τεκμήριο οι (φιλοξενούμενοι) γονείς, πράγμα που δεν γνωρίζω αν έχει πιθανότητες επιτυχίας. Μάλλον πιο λογικό είναι να γίνει παραχώρηση και φιλοξενία με την ελπίδα να μην το ελέγξει κανείς(πολύ πιθανό).

Όσο καλές προθέσεις και να έχει ο νομοθέτης τα τεκμήρια είναι πολύπλοκη υπόθεση, δεν μπορούν να καλύψουν όλες τις περιπτώσεις, και παίρνει η μπάλα κατ'ουσία αθώους που θα αναγκαστούν να κάνουν μαγειρέματα για να μην πληρώσουν άδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, mezger είπε

Δυστυχώς ενώ τα λες απόλυτα λογικά, αυτή ακριβώς την περίπτωση την δεν την δέχεται η εφορία και φέτος το λένε ρητά στις οδηγίες συμπλήρωσης (ότι δηλαδή δεν επιτρέπεται να είσαι φιλοξενούμενος σε σπίτι που παραχωρείς).

Για να είναι κανείς σύννομος πρέπει να κάνει δήλωσει με επιφύλαξη και να ζητήσει στην εφορία να επιβαρυνθούν με το τεκμήριο οι (φιλοξενούμενοι) γονείς, πράγμα που δεν γνωρίζω αν έχει πιθανότητες επιτυχίας. Μάλλον πιο λογικό είναι να γίνει παραχώρηση και φιλοξενία με την ελπίδα να μην το ελέγξει κανείς(πολύ πιθανό).

Όσο καλές προθέσεις και να έχει ο νομοθέτης τα τεκμήρια είναι πολύπλοκη υπόθεση, δεν μπορούν να καλύψουν όλες τις περιπτώσεις, και παίρνει η μπάλα κατ'ουσία αθώους που θα αναγκαστούν να κάνουν μαγειρέματα για να μην πληρώσουν άδικα.

Με λίγο ψάξιμο είδα ότι όντως ισχύει αυτό που λες, "Σημειώνεται ότι στην περίπτωση της δωρεάν παραχώρησης ακινήτου δεν δύναται  ο παραχωρών το ακίνητο να δηλώνει οτι φιλοξενείται σε αυτό."

Ε φαντάζομαι πως στη συγκεκριμένη περίπτωση που έχεις παραχωρήσει δωρεάν το σπίτι σου στον γονιό σου να μην απαγορεύεται να δηλώσεις άστεγος, σωστά? :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αφορολόγητο έχει καταργηθεί εδώ και μερικά χρόνια. Υπάρχει η έκπτωση φόρου που είναι κάτι παρόμοιο. Φαίνεται πως και αυτή θα μηδενιστεί. Η υπερφορολόγηση ξέρουμε γιατί συμβαίνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Η διαφορά μας είναι ότι δεν θες να καταλάβεις πως ένας άνεργος χωρίς εισόδημα απλά δεν μπορεί ούτε καν τον εαυτό του να συντηρήσει, πόσο μάλλον να συντηρεί και σπίτι, και αυτοκίνητο ή να πληρώνει στεγαστικό ή δεν ξέρω τι άλλο. Σίγουρα για να τα καταφέρνει όλα αυτά έχει κάποιο εισόδημα που δεν δηλώνει στην εφορία, ε αυτούς πάνε να τσιμπήσουν ώστε να πληρώσουν το φόρο εισοδήματος που τυχόν τους αναλογεί, όπως ακριβώς τον πληρώνουμε όλοι οι υπόλοιποι.

O ανεργος μπορει να ζοριζεται για να τα φερει βολτα, μπορει να δανειζεται από συγγενείς και φιλους κλπ. Αρα εσυ τι προτεινεις, ο ανεργος που κληρονομησε καποιο σπιτι θα πρεπει να το ξεφορτωθει οσο-οσο ωστε να μην επιβαρυνεται με το φορο, να μη κανει και την εφορια να τον υποψιαζεται?...

12 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Όσο για τον άνεργο χωρίς εισόδημα που δηλώνει πως ζει σε ένα σπίτι, ΔΕΝ πρόκειται να του ζητήσουν να πληρώσει τίποτα, καλύπτεται από το αφορολόγητο. Εκτός βέβαια αν το σπίτι είναι καμιά βιλίτσα.

Μακαρι να ταν ετσι, αφορολογητο υπαρχει σε μισθωτους-συνταξιουχους, οι ανεργοι φορολογουνται αγρια βασει τεκμηριων. Αν εχεις σπιτι βρισκεσαι αμεσως με το τεκμηριο του εργενη και του σπιτιου, αν μαλιστα εχεις και τοκους καταθεσεων εστω 1 λεπτο τη πατησες. Χρησιμοποιησε το προγραμμα υπολογισμου φορου που αναφερθηκε, θα εκπλαγεις απο τα αποτελέσματα. 

12 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Ναι αλλά παρόλο που είπες πως τώρα εισήγαγαν το "νοικοκυριό" στην ίδια πρόταση περιέγραψες τα τεκμήρια κατοικίας, τώρα μου λες ότι δεν εννοούσες τα τεκμήρια κατοικίας που περιέγραψες... Sorry αλλά δεν βγάζει νόημα.

Aυτο που ειπα ακριβως ηταν "Τωρα εισήγαγαν και τη καινοτομια του 'νοικοκυριου'. Αν λοιπον υπαρχουν και αλλα ατομα στην ιδια στεγη, γιατι αποκλειεται να πληρωνουν αυτα τον ενφια και το ρευμα?"

Στη συνεχεια, σε άλλη προταση και παραγραφο μιλησα για το τεκμηριο του εργενη. Δεν μιλησα για τεκμηρια κατοικιας

12 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Επίσης δεν θα το έλεγα κολπάκι, ειλικρινή δήλωση φορολογίας εισοδήματος θα το έλεγα. Εφόσον η μάνα σου πληρώνει τους λογαριασμούς τη συντήρηση και ότι άλλο έξοδο έχει το σπίτι και εσένα απλά σε φιλοξενεί, τότε επιβάλλεται να το δηλώσει αυτή ως κατοικία ώστε να επιβαρυνθεί αυτή το τεκμήριο κατοικίας. Και εσύ έχεις το δικαίωμα να της κάνεις ανέξοδα δωρεάν παραχώρηση(μια και τυγχάνει συγγενής ανιόντας πρώτου βαθμού εξ αίματος), και αυτή έχει το δικαίωμα να σε δηλώσει ως φιλοξενούμενο στην κατοικία που δηλώνει ότι ζει.

Αρα μου λες να κανω στη μανα μου παραχωρηση του σπιτιου μου... Καλοο, πληρωνω ηδη 10 χρονια το σπιτι, εχω αλλα 20, αλλα να το παραχωρησω και να δηλωσω φιλοξενουμενος σε αυτο:lol: 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, rus said:

Μακαρι να ταν ετσι, αφορολογητο υπαρχει σε μισθωτους-συνταξιουχους, οι ανεργοι φορολογουνται αγρια βασει τεκμηριων. Αν εχεις σπιτι βρισκεσαι αμεσως με το τεκμηριο του εργενη και του σπιτιου, αν μαλιστα εχεις και τοκους καταθεσεων εστω 1 λεπτο τη πατησες. Χρησιμοποιησε το προγραμμα υπολογισμου φορου που αναφερθηκε, θα εκπλαγεις απο τα αποτελέσματα.

nope δεν ισχύει,

http://www.ipaideia.gr/eidiseis/aforologito-anergoi-foitites-kai-peristasiaka-eisodimata

"τα εισοδήματα που αποκτούν οι περιστασιακά ή ευκαιριακά απασχολούμενοι άνεργοι, νοικοκυρές, φοιτητές, συμμετέχοντες σε προγράμματα εργασιακής εμπειρίας κ.λπ. και εφόσον αυτοί δεν είναι επιτηδευματίες, δηλαδή δεν έχουν κάνει έναρξη εργασιών, έχει εφαρμογή, για λόγους φορολογικής δικαιοσύνης, η ενιαία κλίμακα των μισθωτών/συνταξιούχων/επιχειρηματικής δραστηριότητας, υπολογιζόμενου του ποσού της μείωσης φόρου των 1.900 έως 2.100 ευρώ, εφόσον το πραγματικό τους εισόδημα δεν υπερβαίνει το ποσό των 6.000 ευρώ και το τεκμαρτό τους εισόδημα δεν υπερβαίνει το ποσό των 9.500 ευρώ."

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, rus είπε

O ανεργος μπορει να ζοριζεται για να τα φερει βολτα, μπορει να δανειζεται από συγγενείς και φιλους κλπ. Αρα εσυ τι προτεινεις, ο ανεργος που κληρονομησε καποιο σπιτι θα πρεπει να το ξεφορτωθει οσο-οσο ωστε να μην επιβαρυνεται με το φορο, να μη κανει και την εφορια να τον υποψιαζεται?...

Άλλα γράφω εγώ, άλλα καταλαβαίνεις και σχολιάζεις εσύ... εγώ έγραψα για τον άνεργο χωρίς εισοδήματα και εσύ μου απαντάς για τον άνεργο με εισοδήματα(εισόδημα είναι και τα "δανεικά", είναι υποχρεωμένος να τα δηλώνει και αυτά ώστε να φορολογείται). Δεν πρόκειται να βγει άκρη έτσι.

Όσο για τον άνεργο που έχει κληρονομήσει ένα σπίτι και το δηλώνει ως κατοικία(αυτό έχει σημασία, η ιδιοκτησία είναι αδιάφορη όταν μιλάμε για τεκμήριο κατοικίας), όπως έγραψα και παραπάνω θα επιβαρυνθεί με τεκμήριο αλλά δεν θα πληρώσει φόρο λόγω του αφορολόγητου, ή πιο σωστά λόγω της έκπτωσης φόρου. Τα γραφικά σχόλια του τύπου "να το ξεφορτωθει οσο-οσο" εσύ τα γράφεις, μην προσπαθείς να τα παρουσιάσεις σαν δικά μου.

1 ώρα πριν, rus είπε

Μακαρι να ταν ετσι, αφορολογητο υπαρχει σε μισθωτους-συνταξιουχους, οι ανεργοι φορολογουνται αγρια βασει τεκμηριων. Αν εχεις σπιτι βρισκεσαι αμεσως με το τεκμηριο του εργενη και του σπιτιου, αν μαλιστα εχεις και τοκους καταθεσεων εστω 1 λεπτο τη πατησες. Χρησιμοποιησε το προγραμμα υπολογισμου φορου που αναφερθηκε, θα εκπλαγεις απο τα αποτελέσματα. 

Ούτε εσύ είσαι σωστά ενημερωμένος, ούτε τα προγράμματα υπολογισμού φόρου που χρησιμοποιείς. Τελευταία στιγμή πριν αρχίσουν οι δηλώσεις έβγαλαν οδηγία ώστε να ισχύει και για τους άνεργους η μείωση φόρου, ακόμα και αν έχουν τόκους καταθέσων. Λεπτομέρειες μπορείς να βρεις στο αμέσως παραπάνω post του gate7.

1 ώρα πριν, rus είπε

Aυτο που ειπα ακριβως ηταν "Τωρα εισήγαγαν και τη καινοτομια του 'νοικοκυριου'. Αν λοιπον υπαρχουν και αλλα ατομα στην ιδια στεγη, γιατι αποκλειεται να πληρωνουν αυτα τον ενφια και το ρευμα?"

Στη συνεχεια, σε άλλη προταση και παραγραφο μιλησα για το τεκμηριο του εργενη. Δεν μιλησα για τεκμηρια κατοικιας

Αυτό ακριβώς που έχω βάλει στα bold είναι ένα μικρό μέρος του λόγου ύπαρξης των τεκμηρίων κατοικίας, το κράτος ξέρει πως για να κατοικηθεί ένα σπίτι έχει έξοδα, και για αυτό βάζει τεκμήριο σε αυτόν που το δηλώνει ως κατοικία. Αυτό εννοούσα λέγοντας πως μίλησες για τεκμήριο κατοικίας.

1 ώρα πριν, rus είπε

Αρα μου λες να κανω στη μανα μου παραχωρηση του σπιτιου μου... Καλοο, πληρωνω ηδη 10 χρονια το σπιτι, εχω αλλα 20, αλλα να το παραχωρησω και να δηλωσω φιλοξενουμενος σε αυτο:lol: 

 Δεν είπα τι να κάνεις εσύ, υποθετικά μίλησα για ένα εντελώς υποθετικό σενάριο με πρωταγωνιστή έναν άνεργο χωρίς εισοδήματα. Σε άλλο θέμα είχες γράψει ότι είσαι τραπεζικός υπάλληλος, αν όντως ισχύει το τελευταίο τότε δεν σε αφορούν ούτε στο ελάχιστο όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Άλλα γράφω εγώ, άλλα καταλαβαίνεις και σχολιάζεις εσύ... εγώ έγραψα για τον άνεργο χωρίς εισοδήματα και εσύ μου απαντάς για τον άνεργο με εισοδήματα(εισόδημα είναι και τα "δανεικά", είναι υποχρεωμένος να τα δηλώνει και αυτά ώστε να φορολογείται). Δεν πρόκειται να βγει άκρη έτσι.

Όσο για τον άνεργο που έχει κληρονομήσει ένα σπίτι και το δηλώνει ως κατοικία(αυτό έχει σημασία, η ιδιοκτησία είναι αδιάφορη όταν μιλάμε για τεκμήριο κατοικίας), όπως έγραψα και παραπάνω θα επιβαρυνθεί με τεκμήριο αλλά δεν θα πληρώσει φόρο λόγω του αφορολόγητου, ή πιο σωστά λόγω της έκπτωσης φόρου. Τα γραφικά σχόλια του τύπου "να το ξεφορτωθει οσο-οσο" εσύ τα γράφεις, μην προσπαθείς να τα παρουσιάσεις σαν δικά μου.

Ούτε εσύ είσαι σωστά ενημερωμένος, ούτε τα προγράμματα υπολογισμού φόρου που χρησιμοποιείς. Τελευταία στιγμή πριν αρχίσουν οι δηλώσεις έβγαλαν οδηγία ώστε να ισχύει και για τους άνεργους η μείωση φόρου, ακόμα και αν έχουν τόκους καταθέσων. Λεπτομέρειες μπορείς να βρεις στο αμέσως παραπάνω post του gate7.

Αυτό ακριβώς που έχω βάλει στα bold είναι ένα μικρό μέρος του λόγου ύπαρξης των τεκμηρίων κατοικίας, το κράτος ξέρει πως για να κατοικηθεί ένα σπίτι έχει έξοδα, και για αυτό βάζει τεκμήριο σε αυτόν που το δηλώνει ως κατοικία. Αυτό εννοούσα λέγοντας πως μίλησες για τεκμήριο κατοικίας.

 Δεν είπα τι να κάνεις εσύ, υποθετικά μίλησα για ένα εντελώς υποθετικό σενάριο με πρωταγωνιστή έναν άνεργο χωρίς εισοδήματα. Σε άλλο θέμα είχες γράψει ότι είσαι τραπεζικός υπάλληλος, αν όντως ισχύει το τελευταίο τότε δεν σε αφορούν ούτε στο ελάχιστο όλα αυτά.

Eνας ανεργος που ζοριζεται να τα βγαλει περα, δουλευει μαυρα, δανειζεται από συγγενεις-φιλους κλπ. εξακολουθει για την εφορια να ειναι ανεργος χωρις εισοδηματα. Το "αλλα γραφω αλλα καταλαβαίνεις" ισχυει και αντιστροφα, ξερεις.

Ειπαμε, δεν εχει αφορολογητο ο ανεργος, ως ελευθερο επαγγελματια τον υπολογιζουν. Δεν προσπαθω να παρουσιασω κατι ως δικο σου, αντιθετα εξηγω ότι το δικο σου δε στεκει.

Ώστε το πρόγραμμα υπολογισμου της epsilon είναι λαθος? Υποδειξε μας ένα σωστο. Τωρα, αν ισχυει η οδηγια που λες μπορουμε αμεσως να το τσεκαρουμε δοκιμάζοντας μια από τις 4 διαθέσιμες δοκιμες του gsis.gr. 

Άλλη μια για να μην υπαρχει καμμια αμφιβολια: Μιλησα για το νοικοκυριο, όχι για τεκμηριο κατοικιας.

Αφου δεν ειπες τι κανω εγω τοτε γιατι quoταρεις post που λεει τι κανω εγω? Αυτή τη στιγμη δεν είμαι υπάλληλος, είμαι ανεργος.

25 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αυτό ακριβώς που έχω βάλει στα bold είναι ένα μικρό μέρος του λόγου ύπαρξης των τεκμηρίων κατοικίας, το κράτος ξέρει πως για να κατοικηθεί ένα σπίτι έχει έξοδα, και για αυτό βάζει τεκμήριο σε αυτόν που το δηλώνει ως κατοικία.

Το κρατος ομως τωρα που εβαλε και το "νοικοκυριο" στο κολπο, δε μπορει να φανταστει ότι  τα εξοδα του σπιτιου μπορει να τα πληρωνουν και τα υπολοιπα μελη του νοικοκυριου?

1 ώρα πριν, jakegate7 είπε

nope δεν ισχύει,

http://www.ipaideia.gr/eidiseis/aforologito-anergoi-foitites-kai-peristasiaka-eisodimata

"τα εισοδήματα που αποκτούν οι περιστασιακά ή ευκαιριακά απασχολούμενοι άνεργοι, νοικοκυρές, φοιτητές, συμμετέχοντες σε προγράμματα εργασιακής εμπειρίας κ.λπ. και εφόσον αυτοί δεν είναι επιτηδευματίες, δηλαδή δεν έχουν κάνει έναρξη εργασιών, έχει εφαρμογή, για λόγους φορολογικής δικαιοσύνης, η ενιαία κλίμακα των μισθωτών/συνταξιούχων/επιχειρηματικής δραστηριότητας, υπολογιζόμενου του ποσού της μείωσης φόρου των 1.900 έως 2.100 ευρώ, εφόσον το πραγματικό τους εισόδημα δεν υπερβαίνει το ποσό των 6.000 ευρώ και το τεκμαρτό τους εισόδημα δεν υπερβαίνει το ποσό των 9.500 ευρώ."

 

Κι αν το υπερβαινει? Εγω πχ. που πληρωνω στεγαστικο το υπερβαινω.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το υπερβαίνει ανάλωση (αν μπορείς) ή φορολογείσαι. Τι άλλο να κάνουμε; Εσύ μπορεί να έχεις και πισίνα και 3λιτρο αμάξι και τα τεκμήρια να φτάνουν 30.000. Δεν θα φορολογηθείς δηλαδή; Οι κανόνες είναι εκ των προτέρων γνωστοί οπότε και πράττεις όπως νομίζεις. Το να μην φορολογηθεί κάποιος  επειδή είναι άνεργος καταλαβαίνεις που θα οδηγήσει. Εδώ χωρίζουν εικονικά για να πάρουν ΚΕΑ. Προσπαθείς να βρεις αδικία μέσα στην ευρύτερη αδικία. Από το 19' ή το 20' οπότε και θα φορολογείται και ο μισθωτός των 500,00 να δεις κλάμα. Να μου πεις για αυτό να το δεχτώ. Τέλος, αν έχει φορολογηθεί άνεργος με τεκμήρια <9.000,00 (και παραπάνω με προϋποθέσεις) άλλαξε λογιστή. Τα πράγματα δεν είναι όπως τα παρουσιάζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Με λίγο ψάξιμο είδα ότι όντως ισχύει αυτό που λες, "Σημειώνεται ότι στην περίπτωση της δωρεάν παραχώρησης ακινήτου δεν δύναται  ο παραχωρών το ακίνητο να δηλώνει οτι φιλοξενείται σε αυτό."

Ε φαντάζομαι πως στη συγκεκριμένη περίπτωση που έχεις παραχωρήσει δωρεάν το σπίτι σου στον γονιό σου να μην απαγορεύεται να δηλώσεις άστεγος, σωστά? :D

Αν γραφει κατι τετοιο η εφορια παρανομει,η δωρεαν παραχωρηση ειναι σαν να νοικιαζεις το σπιτι,οπως  στην ενοικιαση ο ενοικιαστης εχει τη νομη του σπιτιου ετσι και στη δωρεαν παραχωρηση το ιδιο,οποιος εχει τη νομη του ακινητου κανει οτι θελει μεσα,δε μπορει η εφορια να παει κοντρα στο Συνταγμα.

δεν βρισκω στην ααδε να λεει κατι συγκεκριμενο που να προσπαθει να αποτρεψει να εισαι φιλοξενουμενος στο σπιτι σου 

Επεξ/σία από 3DJIN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

Αν γραφει κατι τετοιο η εφορια παρανομει,η δωρεαν παραχωρηση ειναι σαν να νοικιαζεις το σπιτι,οπως  στην ενοικιαση ο ενοικιαστης εχει τη νομη του σπιτιου ετσι και στη δωρεαν παραχωρηση το ιδιο,οποιος εχει τη νομη του ακινητου κανει οτι θελει μεσα,δε μπορει η εφορια να παει κοντρα στο Συνταγμα.

δεν βρισκω στην ααδε να λεει κατι συγκεκριμενο που να προσπαθει να αποτρεψει να εισαι φιλοξενουμενος στο σπιτι σου 

Βασικά άλλος ισχυρίστηκε ότι το είδε στις οδηγίες συμπλήρωσης, όχι εγώ, εγώ το είδα εδώ:

http://www.forologikanea.gr/news/akinita--filoksenia--dorean-paraxorisi/

Κατά τα άλλα θεωρητικά η δε μπορεί να πάει κόντρα στο σύνταγμα, στην πράξη όμως το κάνει, τα παραδείγματα είναι αμέτρητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το λέει ακριβώς όπως το έγραψε ο Joshua21 στη σελ. 41 του βιβλίου οδηγιών. Προφανώς και δεν αποτελεί νόμο, αλλά εκφράζει τη θέση της εφορίας ως προς αυτό το θέμα. Υπάρχει μια ενδιαφέρουσα συζήτηση εδώ όπου ένα μέλος αναφέρει ότι υπάρχει και γραπτή απάντηση της διοίκησης, αλλά δεν την παραθέτει.

Πιο σημαντική πληροφορία είναι ότι στην ΠΟΛ.1076/26.3.2015 αναφέρεται συγκεκριμένα:

Αναφορά σε κείμενο

2. Με την παράγραφο 2 του άρθρου 31 προβλέπεται ότι το ετήσιο συνολικό ποσό της αντικειμενικής δαπάνης, που προσδιορίζεται σύμφωνα με τις διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου, μπορεί να αμφισβητηθεί από τον φορολογούμενο όταν αυτό είναι μεγαλύτερο από την πραγματική δαπάνη του φορολογουμένου και των εξαρτώμενων μελών που τον βαρύνουν, εφόσον αυτό αποδεικνύεται από τον υπόχρεο με βάση πραγματικά περιστατικά ή στοιχεία. Τέτοια περιστατικά συντρέχουν ιδίως στο πρόσωπο των υπόχρεων, οι οποίοι:

[...]

ε) συγκατοικούν με συγγενείς πρώτου βαθμού και έχουν μειωμένες δαπάνες διαβίωσης, λόγω αποδεδειγμένης συμβολής στις δαπάνες αυτές των συγγενών τους με την προϋπόθεση ότι οι τελευταίοι αυτοί έχουν εισόδημα από εμφανείς πηγές,

[...]

Όταν συντρέχει μία ή περισσότερες από τις περιπτώσεις αυτές, ο φορολογούμενος υποχρεούται να υποβάλει μαζί με τη δήλωσή του και τα αναγκαία δικαιολογητικά για την απόδειξη των ισχυρισμών του. Η Φορολογική Διοίκηση ελέγχει την αλήθεια των ισχυρισμών και την ακρίβεια των αποδεικτικών στοιχείων του φορολογουμένου και μειώνει ανάλογα την ετήσια αντικειμενική δαπάνη, στην οποία αναφέρονται οι ισχυρισμοί και τα αποδεικτικά στοιχεία.

Στις πιο πάνω α' και ε' περιπτώσεις, η διαφορά μεταξύ της αντικειμενικής δαπάνης και της πραγματικής δαπάνης λαμβάνεται υπόψη για τον υπολογισμό της συνολικής αντικειμενικής δαπάνης του γονέα ή του τέκνου που συμβάλλει στις αντικειμενικές δαπάνες διαβίωσης του υπόχρεου.

Προκειμένου για αντικειμενικές δαπάνες των τέκνων, η διαφορά αντικειμενικής δαπάνης καταλογίζεται σε εκείνον τον γονέα που έχει το μεγαλύτερο εισόδημα.

Επομένως η τυπικά σωστή διαδικασία είναι να κάνεις δήλωση με επιφύλαξη και μετά να πας να πείσεις την εφορία ότι τα πληρώναν όλα οι γονείς, με κίνδυνο να σου πουν "Νιετ" και να σε χρεώσουν επι τόπου με ότι φόρο βγάζουν τα τεκμήρια. Προσωπικά δε θα το δοκίμαζα, ούτε θα συμβούλευα κανέναν να το δοκιμάσει.

Επεξ/σία από mezger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...