Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2018


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στον κωδικο 801 θέλω να περάσω έναν πρόσφυγα στην Ελλάδα ως άστεγο, βάζω τον ΑΦΜ 000000000 που προτείνει η ΑΑΔΕ σε τέτοιες περιπτώσεις άλλα μου βγάζει μη έγκυρος ΑΦΜ. Κάνω κάτι λάθος;

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Πρώτη ημερομηνία 30 Ιουνίου αλλά συνήθως υπάρχει παράταση. 

72 μερες ε, εμεις που εχουμε να βαλουμε μονο λιγα νουμερα ειμαστε ετοιμοι να τη στειλουμε από τη 1η μερα :)

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎20‎/‎4‎/‎2018 στις 6:29 ΠΜ, Liverpool89 είπε

Ποια πρώτη μερα, απο περσυ μπορουσα να την στειλω την φετινη. Καμια αλλαγη, μην πω χειροτερα απο θεμα εισοδηματων

Δηλαδη εχεις εισοδηματα, τι να πουν κι αυτοι που δεν εχουν.

Ολοι οι κωδικοι είναι προσυμπληρωμενοι πλεον: ατομικα στοιχεια, μισθος, αποδειξεις, τοκοι, δανεια, σπιτι οποτε εχουμε μόνο να συμπληρωσουμε τον... ιβαν για να παρουμε την επιστροφη(που δε μπαινει φυσικα). 

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Η πληροφορία θα ηταν να μας πεις ποτε κλείνει, αυτο μάλιστα θα μας διευκόλυνε

Με κάθε επιφύλαξη μαζί με τίς παρατάσεις θα πάει 28 Ιουλίου, το λέγαμε χθές στήν σχολή προς το παρόν λέει μέχρι 30 Ιουνίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, spyros007 είπε

Αν η καρτα που χρησημοποιεις για τις δαπανες ειναι στο ονομα της συζηγου υπαρχει θεμα

Το αφορολογητο πάει σε αυτή αλλά αν είναι κοινή η φορολογική δήλωση και χρειάζεται ο ένας από τους δύο συζύγους συμπλήρωμα παίρνει από τον άλλον. 

55 λεπτά πριν, Anorymous είπε

Με κάθε επιφύλαξη μαζί με τίς παρατάσεις θα πάει 28 Ιουλίου, το λέγαμε χθές στήν σχολή προς το παρόν λέει μέχρι 30 Ιουνίου

Η πρώτη δόση όμως θα είναι τέλος Ιουλίου. 

Στο τελος πριν την οριστικη υποβολη σου βγαζει το αποτελεσμα και ποσα δινεις ή παιρνεις αλλα εχει περορισμενο , δεν ξερω ποσο, αριθμο δοκιμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Τοξοβόλος___U__K είπε

Στον κωδικο 801 θέλω να περάσω έναν πρόσφυγα στην Ελλάδα ως άστεγο, βάζω τον ΑΦΜ 000000000 που προτείνει η ΑΑΔΕ σε τέτοιες περιπτώσεις άλλα μου βγάζει μη έγκυρος ΑΦΜ. Κάνω κάτι λάθος;

ποιος σου είπε ότι οι πρόσφυγες δεν έχουν αφμ? αν είναι νόμιμος από όλα πρέπει να έχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Τοξοβόλος___U__K είπε

Στον κωδικο 801 θέλω να περάσω έναν πρόσφυγα στην Ελλάδα ως άστεγο, βάζω τον ΑΦΜ 000000000 που προτείνει η ΑΑΔΕ σε τέτοιες περιπτώσεις άλλα μου βγάζει μη έγκυρος ΑΦΜ. Κάνω κάτι λάθος;

 

3 λεπτά πριν, logistoulis είπε

ποιος σου είπε ότι οι πρόσφυγες δεν έχουν αφμ? αν είναι νόμιμος από όλα πρέπει να έχει 

Δεν εννοεί τον αφμ του πρόσφυγα, βάζεις ότι σε φιλοξενεί ο 000000000 όταν είσαι άστεγος.

Απ'ότι θυμάμαι πέρυσι δεν υπήρχε pop-up πίνακας, είναι καινούριος, και όντως κάνανε πατάτα και απορρίπτει το 000000000 ως μη εγκυρο.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι ένα τηλέφωνο στο 2131621000 για να τους ενημερώσεις να το φτιάξουν, ή απλά υπομονή, είναι συνηθισμένα τέτοια bugs στην αρχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zio10 είπε

Υπάρχει περίπτωση να την πατήσουμε αν έχουμε ξοδέψει περισσότερα με κάρτα;

Αν εννοείς ότι έχεις ξοδέψει περισσότερα από όσο εισόδημα δήλωσες, φυσικά και υπάρχει τέτοια περίπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stelios18120 είπε

Και εγώ την ίδια απορία έχω

Έπρεπε να "ξοδέψω" με κάρτα περίπου 1500€ και έχω ξοδέψει 5500€ 

Παίζει να φάω καμία καμπάνα?

Καμία. Ισως μας πουν και μπραβο

Αν δηλωσεις εισοδημα μικροτερο απο 5500€, ισως τοτε εχεις προβλημα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stelios18120 είπε

Και εγώ την ίδια απορία έχω

Έπρεπε να "ξοδέψω" με κάρτα περίπου 1500€ και έχω ξοδέψει 5500€ 

Παίζει να φάω καμία καμπάνα?

Όχι βέβαια, τα 1500 ήταν το ελάχιστο που θα έπρεπε να ξοδέψεις με κάρτα ώστε να κερδίσεις την έκπτωση φόρου, και όχι το μέγιστο επιτρεπόμενο όριο εξόδων με κάρτα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, alfeios είπε

Καμία. Ισως μας πουν και μπραβο

Αν δηλωσεις εισοδημα μικροτερο απο 5500€, ισως τοτε εχεις προβλημα.

Πάλι καλά :)

6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όχι βέβαια, τα 1500 ήταν το ελάχιστο που θα έπρεπε να ξοδέψεις με κάρτα ώστε να κερδίσεις την έκπτωση φόρου, και όχι το μέγιστο επιτρεπόμενο όριο εξόδων με κάρτα.

Ωραία ευτυχώς :)

 

Γιατί με αυτό το κράτος πλέον έχω μάθει πάντα μια ζωή να βάζω βαθια το χέρι στην τσέπη (καθότι ελ.επαγγελματιας) 

 

 

 

 

Τώρα έχω και άλλη μία απορία.

 

Φίλος μου,ανεργος,μενει στο σπίτι των δικών του,εξίσου ανεργοι και οι γονείς του.

Περιουσιακά στοιχεία,ένα σπίτι και ένα αμάξι ο μπαμπάς του.αυτος δεν έχει κάτι.

Μ είπε δεν έχει πληρώσει τίποτα με καρτα,δεν έχει δώσει ούτε μισό ευρώ με κάρτα. Θα πληρώσει κανένα πρόστιμο;

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...