Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2018


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, alfeios είπε

περισσότερα απο τι ?

 

8 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αν εννοείς ότι έχεις ξοδέψει περισσότερα από όσο εισόδημα δήλωσες, φυσικά και υπάρχει τέτοια περίπτωση.

Με κάλυψαν οι απαντήσεις στον Στέλιο, ευχαριστώ! :)

Παραπάνω από το ελάχιστο εννοούσα κι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Και εγώ την ίδια απορία έχω

Έπρεπε να "ξοδέψω" με κάρτα περίπου 1500€ και έχω ξοδέψει 5500€ 

Παίζει να φάω καμία καμπάνα?

Οποιος μπορει απο το εισοδημα να διακιολογησει τις πιο πολλες δαπανες δεν εχει κανενα προβλημα . Κι εγω εχω μαζι με την γυναικα μου καπου 13.000 ενω ηθελα καπου στις 8.000 αλλα τις υπερκαλυπτω απο το εισοδημα σαν μισθωτος .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εδώ που τα λέμε το ελάχιστο δλδ 10% για τη πρώτη κατηγορία εισοδημάτων είναι ιδιαίτερα χαμηλό σαν όριο... Κάποιος με εισόδημα 10 χιλιάδες το χρόνο μόνο στο σουπερμάρκετ και στους λογαριασμούς πχ θα ξοδέψει σίγουρα πολλά περισσότερα από 1000 ευρώ.... και μιλάμε μόνο για τα απολύτως απαραίτητα..... (Αρκεί να τα κάνει με κάρτα). 

Πιστεύω υπάρχει περιθώριο να γίνει υψηλότερο το όριο.

Εντωμεταξύ έκανα εχθές αίτηση ηλεκτρονική να αλλάξω τη διεύθυνσή μου και επειδή έκανα ένα λάθος τη πρώτη φορά , έκανα και δεύτερη σύμφωνα με τις οδηγίες που βρήκα και οι τύποι αποδέχτηκαν τη πρώτη και απέριψαν την δεύτερη λέγοντας ότι υπάρχει μεταγενέστερη ενώ μεταγενέστερη είναι η σωστή που απέρριψαν.... Μποίνγκκκ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Ωραία ευτυχώς :)

Γιατί με αυτό το κράτος πλέον έχω μάθει πάντα μια ζωή να βάζω βαθια το χέρι στην τσέπη (καθότι ελ.επαγγελματιας) 

Τώρα έχω και άλλη μία απορία.

Φίλος μου,ανεργος,μενει στο σπίτι των δικών του,εξίσου ανεργοι και οι γονείς του.

Περιουσιακά στοιχεία,ένα σπίτι και ένα αμάξι ο μπαμπάς του.αυτος δεν έχει κάτι.

Μ είπε δεν έχει πληρώσει τίποτα με καρτα,δεν έχει δώσει ούτε μισό ευρώ με κάρτα. Θα πληρώσει κανένα πρόστιμο;

Κάτσε, ως ελεύθερος επαγγελματίας για το κράτος είσαι εξ ορισμού φοροφυγάς... Για αυτό ακριβώς το λόγο οι ελεύθεροι επαγγελματίες ΔΕΝ δικαιούνται έκπτωση φόρου(φορολογούνται από το πρώτο ευρώ), συνεπώς δεν "έπρεπε" να ξοδέψεις τίποτα απολύτως με κάρτα.

Όσο για το φίλο σου, είχαν πει πρόσφατα ότι θα κατατεθεί διάταξη που θα απαλλάσει τους ανέργους από φόρο εισοδήματος, δεν ξέρω αν το έχουν κάνει/θα το κάνουν. Αν δεν γίνει κάτι τέτοιο θα φορολογηθεί βάση τεκμηρίων, από ότι λες τον επιβαρύνει μόνο το ατομικό των 3.000€ οπότε θα πληρώσει το φόρο που αναλογεί στις 3.000

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει πρόβλεψη

Αναφορά σε κείμενο

V. Εξαιρέσεις από την υποχρέωση χρήσης ηλεκτρονικών μέσων πληρωμής αλλά ΌΧΙ και της συλλογής

[...]

η. Οι φορολογούμενοι που δεν έχουν εισόδημα από καμία κατηγορία ή έχουν εισόδημα μόνο από κεφάλαιο ή/και από υπεραξία μεταβίβασης κεφαλαίου και το τεκμαρτό τους εισόδημα δεν υπερβαίνει το ποσό των 9.500 ευρώ, σύμφωνα με την περ. α' της παρ. 1 του άρθρου 34 του ν.4172/2013.

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/34586

Άρα αν δε δηλώνει κανένα εισόδημα ή δηλώνει μόνο τόκους, και δεν έχει υπερβολικά τεκμήρια, δε χρειάζεται να έχει κάνει αγορές με κάρτα,

Εφόσον δεν έχει αυτοκίνητο και είναι φιλοξενούμενος, το τεκμαρτό του εισόδημα είναι 3000 ευρώ, άρα αρκεί να συμπληρώσει 300 ευρώ και να έχει σε περίπτωση ελέγχου αντίστοιχες χάρτινες αποδείξεις.

 

Όσον αφορά τη δήλωση υπερβολικού ποσού στις αποδείξεις, όπως πολύ σωστά είπε ο Diskimpex υπάρχουν πάντα και τα προηγούμενα εισοδήματα. Σε κάθε περίπτωση όμως δεν αποτελούν τεκμήριο, και δε θα μπορούσαν να αποτελούν τεκμήριο γιατί υπάρχει επικάλυψη. Δηλαδή η εφορία θεωρεί ότι επειδή υπάρχεις ξοδεύεις 3000 το χρόνο, αν έχεις αυτοκίνητο ξοδεύεις Χ ποσό γιαυτό, για το σπίτι σου Υ ποσό, και σε φορολογεί όντως αν αυτά υπερβαίνουν τα εισοδήματά σου (και δεν καλύπτονται από αποταμιεύσεις).

Οι δαπάνες που δηλώνουμε στον 049 είναι οι πραγματικές αγορές που γίνονται για διαβίωση, για συντήρηση σπιτιού και αυτοκινήτου κλπ, οπότε δε μπορεί να μετρηθούν δύο φορές. Είτε θα γίνονται έλεγχοι αμερικάνικου τύπου με βάση τα πραγματικά έξοδα, είτε με τα τεκμήρια, δε γίνεται και τα 2.

On the other hand, αν όντως κάποιος με εισόδημα π.χ. 5000 το χρόνο ξοδεύει 50.000 το χρόνο μέ ηλεκτρονικά μέσα, μπορεί ήδη να βρεθεί και να ελεγχθεί, δε θα περιμένει η εφορία να το συμπληρώσει μόνος του στη δήλωση :D

 

Επεξ/σία από mezger
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ZAFIRIOSNT είπε

μόλις έκανα την δήλωση ... ξέρουμε τπτ για τις επιστροφές αν θα μπουν στον λογαριασμό τώρα κοντά ή θα συμψηφιστούν με τον ενφια αργότερα?

Αληθεια τωρα μιλας σοβαρα?:-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ZAFIRIOSNT είπε

μόλις έκανα την δήλωση ... ξέρουμε τπτ για τις επιστροφές αν θα μπουν στον λογαριασμό τώρα κοντά ή θα συμψηφιστούν με τον ενφια αργότερα?

Απο οτι ειχα διαβασει περυσι  υπηρξαν περιπτωσεις αμεσης  επιστροφης αλλα υπηρξαν και περιπτωσεις που περιμεναν να βγει ο ΕΝΦΙΑ για συμψηφισμο. Αυτο το θεωρω παρανομο αλλα ...ποιος με ρωταει !!!!

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηγα να κανω την δηλωση του γιου μου , μισθωτος χωρις κανενα περιουσιακο στοιχειο και φιλοξενουμενεος απο μενα οπως καθε χρονο αλλα δεν με αφηνει ενω δεν εχω κανει ακομα την δικη μου φορολογικη δηλωση .

Το ιδιο και για την μικρη μου κορη .

Η μεγαλη κορη κανει δηλωση με δωρεαν παραχωρηση και δεν ειχε προβλημα.

100.jpg

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω φετος θελει κατι ξεχωριστο για τους φιλοξενουμενους .Ενας λογιστης θα ξερει πως

http://www.thetoc.gr/oikonomia/article/oi-filoksenoumenoi-o-megalos-grifos-stis-forologikes-dilwseis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Diskimpex είπε

Νομιζω φετος θελει κατι ξεχωριστο για τους φιλοξενουμενους .Ενας λογιστης θα ξερει πως

http://www.thetoc.gr/oikonomia/article/oi-filoksenoumenoi-o-megalos-grifos-stis-forologikes-dilwseis

Δεν εβγαλα ακρη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Πρεπει να δηλωσεις και εσυ οτι φιλοξενεις τα παιδια σου,αυτο γινεται επειδη περσυ ειχαμε τα ευτραπελα με το κοινωνικο μερισμα

Δηλαδη αν εγω δεν κανω ακομα την δηλωση δεν γινεται ???

Περυσι κανενα δεν πηρε μερισμα γιατι τα δηλωνω χρονια τωρα φιλοξενουμενα.

 

Το μηνυμα λεει οτι εχω υποβαλει δηλωση ενω δεν εχω .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...