Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2018


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Δηλαδη αν εγω δεν κανω ακομα την δηλωση δεν γινεται ???

Περυσι κανενα δεν πηρε μερισμα γιατι τα δηλωνω χρονια τωρα φιλοξενουμενα.

Το μηνυμα λεει οτι εχω υποβαλει δηλωση ενω δεν εχω .

Η παγίδα
Το κοινωνικό μέρισμα που χορηγήθηκε τον περασμένο Δεκέμβριο αποκάλυπτε ότι 1,95 εκατομμύρια φορολογούμενοι δήλωσαν ότι είναι φιλοξενούμενοι. Σε πολλές περιπτώσεις αποδείχθηκε ότι οι φιλοξενούμενοι ήταν… μαϊμού, ενώ δεν ήταν λίγοι αυτοί που έχασαν το κοινωνικό μέρισμα.

Τώρα, η ΑΑΔΕ ζητά από τους φορολογούμενους μέσω του εντύπου Ε1 να δηλώσουν αν φιλοξενούν στην κατοικία τους πρόσωπα που είναι υπόχρεα σε φορολογική δήλωση εκτός εκείνων που δηλώνονται στον πίνακα 8, είναι δηλαδή εξαρτώμενα μέλη του φορολογούμενου.

 

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/203333/forologikes-diloseis-2018-anoigei-to-taxisnet-pagida-oi-filoksenoymenoi

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Αν εννοείς ότι έχεις ξοδέψει περισσότερα από όσο εισόδημα δήλωσες, φυσικά και υπάρχει τέτοια περίπτωση.

Γιατι, μόνο το εισοδημα της τελευταιας χρονιας υπαρχει?  τα εισοδηματα παλιοτερων χρονων υποτιθεται οτι ξοδευτηκαν πλήρως?

2 ώρες πριν, ZAFIRIOSNT είπε

μόλις έκανα την δήλωση ... ξέρουμε τπτ για τις επιστροφές αν θα μπουν στον λογαριασμό τώρα κοντά ή θα συμψηφιστούν με τον ενφια αργότερα?

Όπως και τις προηγουμενες δυο χρονιες μαλλον ουτε θα μπουν σε λογ/σμο, ουτε θα γινει αυτοματος συμψηφισμος. Θα πρεπει να πας από κει.

2 ώρες πριν, Diskimpex είπε

Επιτηδες γινεται .Βρισκουν οτιδηποτε για συμψηφισμο .Το τραβανε καθε φορα μεχρι την επομενη δηλωση να μην επιστρεψουν λεφτα στο χερι

Δηλαδη στην επομενη δηλωση τα επιστρεφουν στο χερι?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rus είπε

Γιατι, μόνο το εισοδημα της τελευταιας χρονιας υπαρχει?  τα εισοδηματα παλιοτερων χρονων υποτιθεται οτι ξοδευτηκαν πλήρως?

Δεν ξέρω, η ερώτηση στην οποία απάντησα δεν διευκρίνιζε αν υπάρχουν εισοδήματα παλαιότερων ετών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

15 λεπτά πριν, rus είπε

Δηλαδη στην επομενη δηλωση τα επιστρεφουν στο χερι?

 Βρισκουν οτιδηποτε θελουν να το καθυστερουν να κανουν συμψηφισμο με οτιδηποτε αλλο

Επεξ/σία από Diskimpex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Diskimpex είπε

 Βρισκουν οτιδηποτε θελουν να το καθυστερουν να κανουν συμψηφισμο με οτιδηποτε αλλο

Μεχρι ποτε να το καθυστερουν,  επ απειρον?

Δηλαδη λεφτα στο χερι δε παιρνει κανενας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαλλον αναλογα την περιπτωση .Πολλοι παντως ειναι και στα δικαστηρια.Σε μεγαλα ποσα και σε λαθη ποναει.Δεν εχουν καποιοι να ζησουν.Μικρες επιχειρησεις δεν εχουν να πληρωσουν αλλα εξοδα .Γενικα μην μπλεξεις.

Επεξ/σία από Diskimpex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην φορολογικη μου δηλωση και συγκεκριμενα στον πινακα αποδοχων που βγαινει κανοντας κλικ στον κωδικο 301 υπαρχει ενα ποσό γυρω στα 650€ που εισεπραξα το 2017 αλλα αφορουσε εργασια που ειχε γινει το 2016. Διπλα γραφει έτος αναφορας 2016 και εξηγει Αναδρομικά μισθών και πάγιας αντιμισθίας που φορολογούνται στο έτος που ανάγονται (υποβάλλεται Τροποποιητική δήλωση στα έτη που αφορούν).

Αυτο σημαίνει οτι πρεπει να παω στο προηγουμενο ετος και να υποβαλω τροποποιητικη ; καλα το καταλαβαινω μεχρι εδω ;

πηγαινω λοιπον εκει παταω τροποποιητικη και μου γραφει τα παρακατω. Μπαινω στο Ε1 παω στον κωδικο 301 ειναι συμπηρωμενος με το περσινο ποσο που ειχε υποβληθει. Που θα καταχωρησω τα 650€ για να την υποβαλω ;

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΟΡΟΛ. ΕΤΟΥΣ 2016
Προσοχή! Έχουν μεταφερθεί τα δεδομένα των προηγούμενων δηλώσεων Ε1, Ε2, Ε3, καθώς και δεδομένα που αφορούν νέα ηλεκτρονική πληροφόρηση βεβαιώσεων αποδοχών, παρακρατούμενων φόρων, στοιχεία τραπεζών κλπ.
Η δήλωση Ε1 μεταφέρεται σε προσωρινή κατάσταση, οι δηλώσεις Ε2,Ε3 μεταφέρονται σε οριστική
Αν δεν έχετε αλλαγές στα Ε2, Ε3 δεν χρειάζεται να τα διαχειριστείτε.

Οι Δηλώσεις που υποβάλλονται ή οδηγούνται για έλεγχο δικαιολογητικών σε Δ.Ο.Υ. δεν μπορούν να τροποποιηθούν μέσω Internet, παρά μόνο στην αρμόδια Δ.Ο.Υ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν ειναι καποιος δικαιουχος του κοινωνικου μερισματος μπορει να γλυτωσει τεκμηρια αν βαλει στον κωδικο 725-728 το ποσο που ελαβε απο το κοινωνικο μερισμα?

 

http://www.forologikanea.gr/news/ti-allakse-sta-tekmiria-gia-tis-forologikes-diloseis/?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Πηγα να κανω την δηλωση του γιου μου , μισθωτος χωρις κανενα περιουσιακο στοιχειο και φιλοξενουμενεος απο μενα οπως καθε χρονο αλλα δεν με αφηνει ενω δεν εχω κανει ακομα την δικη μου φορολογικη δηλωση .

Το ιδιο και για την μικρη μου κορη .

Η μεγαλη κορη κανει δηλωση με δωρεαν παραχωρηση και δεν ειχε προβλημα.

100.jpg

Ουφ....Εβγαλα ακρη !!!

 

Παγίδα στους φορολογούμενους που δηλώνουν ότι είναι φιλοξενούμενοι σε σπίτια φίλων και συγγενών για να γλιτώνουν τεκμήρια και φόρους στήνει φέτος η Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων.

Για πρώτη φορά στο νέο έντυπο της φορολογικής δήλωσης, το γνωστό Ε1 εμφανίζεται ένας νέος κωδικός 007-008 στον πίνακα 2 των πληροφοριακών στοιχείων.

Στον κωδικό αυτό οι φορολογούμενοι θα κληθούν να δηλώσουν αν φιλοξενούν στην κατοικία τους πρόσωπα που είναι υπόχρεα σε φορολογική δήλωση εκτός εκείνων που δηλώνονται στον πίνακα 8 είναι δηλαδή εξαρτώμενα μέλη του φορολογούμενου (παιδιά, γονείς, παππούδες, ανήλικοι συγγενείς μέχρι το τρίτο βαθμό, άγαμοι ή χήροι ή διαζευγμένοι αδερφοί και αδερφές, με αναπηρία 67% και άνω).

Με τη δήλωση αυτή, η Εφορία θα μπορεί να προχωρήσει σε έλεγχο προκειμένου να διασταυρώσει αν πρόκειται για πραγματική ή εικονική φιλοξενία.

https://www.newsbeast.gr/financial/arthro/3398702/i-nea-pagida-tis-eforias-gia-osous-dilonoun-filoxenoumeni

Μετα αφου το εκανα στην δικια μου στων παιδιων ζηταει αποδοχη και αυτο ηταν.Δεν χρειαστηκε να υποβαλλω οριστικα την δικια μου .
 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Anorymous είπε

Μπηκα να δω την φορολογικη και δεν εχει τα ποσα μου προσυμπληρομενα οπως επρεπε, τωρα τι κανω ?

Ποια ποσα δεν εχει ?? Της κορης μου ακομα και επιδομα ΟΑΕΔ απο φοιτιτικη αδεια εχει αυτοματα .

Αν δεν εχει τις αδποδοχες οπως η δικια μου δεν τς εχει στειλει ακομα ο εργοδοτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης Platano είπε

Ποια ποσα δεν εχει ?? Της κορης μου ακομα και επιδομα ΟΑΕΔ απο φοιτιτικη αδεια εχει αυτοματα .

Αν δεν εχει τις αδποδοχες οπως η δικια μου δεν τς εχει στειλει ακομα ο εργοδοτης.

προνιακο επιδομα και κατι λεφτα απο ενα προγραμμα του οαεδ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Anorymous είπε

προνιακο επιδομα και κατι λεφτα απο ενα προγραμμα του οαεδ

Μηπως πρεπει νατα βαλεις εσυ ? Δεν ειμαι σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...