Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, linuxilakis είπε

Θέλουμε υ11 με mn3 και mi8. Αυτό θα είναι συγκριτικό

Συγκριτικό u11 με mn3 έχω κάνει. Για το mi8 κάτι θα κάνουμε στο μέλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Antretng είπε

Τι κινητό έχεις; Αν θες ανέβασε καμιά να χαζεψουμε :)

Έχω το htc u11 αλλά είμαι αρχάριος και αυτά τα θαύματα που βλέπω εδώ όπως και σε άλλα φόρουμ εμένα δεν τα βγάζει. 😕

Επειδή δεν γνωρίζω μήπως κυκλοφορεί και το συγκεκριμένο κινητό με αρκετές παραλλαγές σε φακούς όπως έχω ακούσει γι 'άλλα; 😲

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, AVW είπε

Έχω το htc u11 αλλά είμαι αρχάριος και αυτά τα θαύματα που βλέπω εδώ όπως και σε άλλα φόρουμ εμένα δεν τα βγάζει. 😕

Επειδή δεν γνωρίζω μήπως κυκλοφορεί και το συγκεκριμένο κινητό με αρκετές παραλλαγές σε φακούς όπως έχω ακούσει γι 'άλλα; 😲

Θέλει να κατεβάζεις λίγο την έκθεση γενικά (ειδικά σε νυχτερινά τοπία) όπως επίσης αν τυχόν τραβάς κοντινά να θυμάσαι να κάνεις ταπ αλλιως μπορεί να σου βγει λίγο θολη λόγω κακής εστίασης. Επιπλέον, επειδή δεν ξέρω πόσο καλό κράτημα έχεις, τράβα 2-3 φωτογραφίες και από αυτές κρατά την πιο sharp. Τέλος με ένα πανακι γυαλιών να καθαρίζεις τυχόν δαχτυλιες στο φακό.

Βέβαια αν θες σου προτείνω και μια gcam που γενικά βοηθάει τον αρχάριο. Πολύ καλή είναι η τελευταία του urikill. Βαλτην στο medium και model nexus 6p (ή pixel xl αν προτιμάς λιγότερο θορυβο με κόστος λεπτομέρια) και βλέπεις.

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Antretng είπε

Βέβαια αν θες σου προτείνω και μια gcam που γενικά βοηθάει τον αρχάριο. Πολύ καλή είναι η τελευταία του urikill. Βαλτην στο medium και model nexus 6p (ή pixel xl αν προτιμάς λιγότερο θορυβο με κόστος λεπτομέρια) και βλέπεις.

Τι είναι όλα αυτά, σόρυ με πιάνεις αδιάβαστο, κάποιο link αν σου είναι εύκολο, ευχαριστώ.

Για να πώ την αλήθεια πήρα htc ως fan της εταιρίας και όχι για τις δυνατότητες της συσκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες ότι δε βγάζεις αυτά που βλέπεις από αλλού πως το εννοείς;

Μη ξεχνάς ότι αυτά που βλέπεις είναι σταθερά τοπία ή αντικείμενα.

Αν βγάλεις ένα τέτοιο θέμα θα βγάλεις και εσύ το ίδιο.

Μη ξεχνάς ότι κατά 90% βγάζουμε ανθρώπους φωτογραφία η σκηνικά με ανθρώπους.οταν ένα κινητό δει άνθρωπο θα κρατήσει γρηγορο κλείστρο για να τον πάρει ακίνητο, γρήγορο κλείστρο σημαίνει λίγο φώς οπότε το αποτέλεσμα απλά μειώνεται.

Μη κρινεις από αυτά που βλέπεις.

Βρες κάτι σταθερό κρατά το τηλέφωνο όσο πιο σταθερό μπορείς στα χέρια σου και θα σου πω αν θα βγάλεις και εσύ τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τρολάρει το Insomnia και ενώ ειχα γράψει ενα ολοκληρο κατεβατό μου τα έσβησε :P

@AVW αυτά που λεω ειναι καποια τιπς για να βελτιώσεις τις φωτογραφίες σου. Για παράδειγμα τη νυχτα μερικές φορές φωτίζει παραπάνω με αποτέλεσμα να καιει τις φωτεινες πηγες και να χει θόρυβο ο ουρανος... κατε ταπ και συρε λιγο προς τα κάτω για να ρίξει έκθεση. Οταν τραβάς κοντινα πρόσωπα σιγουρεψου οτι εχει εστιάσει σωστά (πχ τράβα και καμια με ταπ στο πρόσωπο). Τη νυχτα να τραβας κανα 2-3 φωτογραφίες μην τυχον εχει ελαφρυ κουνημα και εχει χάσει σε λεπτομέρια η πρώτη. 

Ίσως βέβαια έχεις υψηλότερες προσδοκίες από οτι μπορούν τα κινητά. Δες εδώ όπως και τις επόμενες σελίδες https://www.insomnia.gr/forums/topic/674597-επιδοσεισ-καμερων-και-συγκρισεισ-τουσ/?do=findComment&comment=56494648 ενα συγκριτικό που κάναμε του u11 με άλλα κινητά (συνολικά θα βρεις 4 σετ μαζι με νυχτερινες). Όσον αφορά την gcam δες εδώ τον οδηγό μου http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=462218

@georgerapp ειναι μετρημένα στα δαχτυλα του ενος χεριού οι συσκευές που εντοπίζουν κίνηση και ανεβάζουν shutter (πχ iphone x και σε καλές συνθήκες και s9+). Το u11 δεν ειναι μια από αυτές και έχει fix shutter speed.

Επισης να πω οτι παιζει ρόλο αν εχει σκιά μέσα το θέμα. Αν δεν έχει σκιά, δεν πα να γράφει iso 1600... με ομοιομορφα φωτισμένο θέμα θα έχεις καλό αποτέλεσμα. Όταν εχει σκιές μέσα ειναι που βλέπουμε τι ψάρια πιάνει. Στο συγκριτικό παραπάνω προσπαθήσαμε να εχουμε και πολλές τέτοιες φωτογραφίες.

 

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο sony που εχω σε αυτόματο πάντα μιλάω οταν υπάρχει άνθρωπος στο κάδρο τον εντοπίζει με αποτέλεσμα ακομα και νύχτα να μη κρατά κλείστρο για να βγεί ακουνητος.

Αν δεν υπάρχει αμέσως βγάζει νυχτερινή σκηνή και μπορεί ακόμα και ενα δευτερόλεπτο να κρατήσει στα χέρια σου.

Σε παρόμοια φάση το u11 δε θα τον δει δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Στο sony που εχω σε αυτόματο πάντα μιλάω οταν υπάρχει άνθρωπος στο κάδρο τον εντοπίζει με αποτέλεσμα ακομα και νύχτα να μη κρατά κλείστρο για να βγεί ακουνητος.

Αν δεν υπάρχει αμέσως βγάζει νυχτερινή σκηνή και μπορεί ακόμα και ενα δευτερόλεπτο να κρατήσει στα χέρια σου.

Σε παρόμοια φάση το u11 δε θα τον δει δηλαδή;

Όχι αλλά γενικά επειδή έχει φωτεινό φακο και καλό αισθητήρα, μέχρι να ανεβάσει iso (όπου ρίχνει shutter) φτάνεις σε πολύ δύσκολες συνθήκες όπου εκεί νομίζω ελάχιστα κινητα θα ανέβαζαν shutter.

Δες ας πούμε αυτήν εδώ 

IMAG0886

Αν την ανοίξεις έχει 1/33. Οι συνθήκες όμως είναι τέτοιες που πολλά κινητά θα είχαν ακόμη και 1/10 (ανάλογα αν έχουν ois). Τώρα το αν κάποια κινητά εντόπιζαν πρόσωπα και παρα το σχετικά χαμηλότερο φωτισμό το πήγαιναν σε πχ 1/30 δεν το ξέρω. Αλλά τελικά δεν έχει τόση διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα.

Όταν όμως φτάνει να χει τόσο χαμηλό φωτισμο όπου το u11 να έχει 1/10 τότε δεν νομίζω ότι θα ανέβαζε καποιο κινητό shutter. Ή αν ανέβαζε τότε η φωτογραφία δεδομένου ότι μιλάμε για κινητά θα ήταν απλά για πέταμα.

1 ώρα πριν, AVW είπε

Ευχαριστώ, θα κάνω μια προσπάθεια να δώ τι ψάρια θα πιάσω.

Δοκίμασε κυρίως φωτισμένα θέματα και θα δεις διαφορά. Επίσης φρόντιζε να χει καθαρό φακό με ένα πανακι γυαλιών.

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Karamol3golas είπε

Στο u ultra ποιο mod του gcam εχετε?Γιατι οτι δοκιμασα κρασαρει συνεχως..Επισης τι ρυθμισεις?

Από όσες είχα δουλέψει, η google camera με ονομα MGC_5.1.018.177470874.41362666__A7.0-8.1_MI5S_v2c και τις παρακατω ρυθμισεις ειναι η πιο σταθερη

  • Model: Nexus 6
  • Config: Nexus 6 auto
  • Parameters: Super High

Απενεργοποιείστε οπωσδήποτε την αποθήκευση τοποθεσίας ώστε να μην έχουμε και προσθετα bugs/crasharismata. Να την χρησιμοποιεται ειτε σε πολυ χαμηλο φωτισμο (indoor παραμενει καλυτερη η στοκ) ή οταν εχει μεγαλη αντιθεση με σκιες και φωτα (πχ κοντρα ήλιο, εσωτερικος φωτισμος με σκια στο προσωπο και εντονα φωτα πισω κλπ)

Βέβαια έχω δουλέψει και καλύτερες όσον αφορά το τελικό αποτέλεσμα. Αλλά αυτή η έκδοση με αυτές τις ρυθμίσεις ήταν μακράν η πιο σταθερή (βασικά από τη στιγμή που δούλεψε δεν μου είχε κρασάρει ποτέ).

==================================================================

Πάρτε και μερικές από Redmi Note 5 στο αυτόματο
(δεν εβαλα bbcode αλλα απευθειας το Link και screenshot εκανε αυτόματα το site... πειτε μου αν ανοίγουν κανονικά)

IMG_20180622_025154

=

IMG_20180621_215208

=

IMG_20180622_014844

=

IMG_20180621_214211

=

IMG_20180621_002341

=

IMG_20180622_013513

 

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μία από το "τίμιο" V10.

Είχα ενεργοποιήσει το hdr...

Πάργα προχτές...

28128430867_c1a6ec429f_b.jpgNIK 1 by P. V, on Flickr

 

και  μερικές άλλες από Αχέροντα ποταμό.

42095296705_c4b7bff309_b.jpgACHERON by P. V, on Flickr

 

42278537804_72e14c3822_b.jpgACHERON 2 by P. V, on Flickr

 

42278597574_27dc8794c4_b.jpgACHERON RIVER by P. V, on Flickr

 

Και 2 πανοράματα με mirrorless (Olympus PL8, lumix 12-32)

42966141952_64cef33463_h.jpgACHERON RIVER PANORAMA by P. V, on Flickr

28147189457_d9355ea7b0_h.jpgACHERON RIVER PANORAMA by P. V, on Flickr

Επεξ/σία από eemix
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πάρτε ενα ακομα κάδρο απο U11. Πρώτα stock και μετά gcam.

Στη gcam είχα model nexus 6p, config medium και default shutter (θεωρητικά λογω ois με παιρνε να ειχα βάλει ρυθμιση για διπλάσια έκθεση)

41250842450_930957797b_z.jpgIMAG1114 by Andreas L., on Flickr

41250839230_cc701963ec_z.jpggcam hdr+ by Andreas L., on Flickr

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...