Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαφως το αυτοματο jpg ειναι αυτο που ενδιαφερει τον πολύ κόσμο.

Η διεκρινιση ηταν οτι το τελικο αποτελεσμα δεν αντικατοπτριζει απολυτα τις δυνατοτητες αισθητηρα/φακου αλλα επηρεαζεται σε μεγιστο βαθμο απο την σεταρισμα της jpg engine του καθε κατασκευαστη και γι αυτο και βλεπουμε μεγαλες διαφορες οταν βαζουμε την gcam. Στην πραγματικότητα αλλαζουμε σε μια πολυ πιο καλη jpg engine που αναδυκνυει περισσοτερο τις δυνατοτητες του αισθητηρα/φακού μας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν διαφωνω, απλα στα κινητα ειναι τοσο μικροι οι αισθητηρες που τελικα την δουλεια/διαφορα την κανει το software. Σκεψου οτι το V30 εχει μικροσκοπικο μεγεθος pixel 1.0 micron αλλα παρολα αυτα ισοφαριζει κινητα τυπου U11, S9 κλπ. Δηλαδη εδω ειναι καθαρα software όπου η lg σε αυτο το κομμάτι ειναι πολύ καλή.

Ισως βεβαια θα ηταν καλο να τραβαγαμε καμια ημερησια σε raw αλλα νυχτερινες ειμαι σιγουρος οτι δεν είχε νοημα. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν δουλεύουν σωστά τα postprocessing των κινητών δεν έχει νόημα το RAW και η επεξεργασία στο Lightroom. Τουλάχιστον σε Iphone όμως δεν δουλεύουν πάντα ιδεατά. Άλλωστε και το ίδιο το Lightroom σου έχει επιλογή να τραβήξεις HDR το οποίο γενικά δίνει καλά αποτελέσματα (με και χωρίς επεξεργασία) αλλά ενίοτε η στοκ jpeg engine/post processing είναι ακόμα καλύτερη. Σε Iphone 7+ με IOS10.3.3 όλα αυτά.

Σταδιακά θα μπει και το ΑΙ στο παιχνίδι. (αν και στο λινκ που βάζω τα παραδείγματα περισσότερο βασίζονται στο isoless της Α7Sii. Με ένα γρήγορο υπολογισμό το πραγματικό κέρδος είναι ~2/3-2 στοπ που βέβαια είναι πολύ σημαντικό)

Επεξ/σία από nickolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πορτα htc 

σπιτι s9 αφαιρεσε ομορφα τον θορυβο.

καφετερεια pixel και γενικα οχι το s9 οπου εδω το παστελομα εξαληψε στοιχεια τις εικονας.

σινεμα pixel η πιο καλη φωτογραφια απο εμενα και απο τις 2 gcam των htc xiaomi.

χωρις να ξερω πραγματα απο φωτογραφια οτι λεει καθαρα το ματι μου χωρις να γνωριζει.

παντως πλεον σε ενα blind test σε χαμηλο φωτισμο θα αναγνωριζα το samsung ευκολα!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιώργο στο κτηριο το s9 δεν αφαίρεσε μονο θόρυβο αλλά και μπόλικη λεπτομέρια. Για παράδειγμα δες λίγο το τοίχο χαμηλά που κανει το αναγλυφο δεξιά της πόρτας ... το εξαφάνισε αν δεις.

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως μετα αυτο το τιμιο συγκριτικο απο απλους χρηστες ομολογω οτι δε θα επερνα το sammy (ακομα δεν εχουμε δει τα πολυ σκοταδια).

πολυ επεξεργασια και ομολογω οτι προτιμώ τις πιο πραγματικες υλοποιησεις του Pixel και htc καθως ειπαμε και το xiaomi παραδίδει vfm μαθηματα.

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα αυτη την σχεδον υστερια με το dynamic range δεν την καταλαβαινω. Σε καποιες περιπτωσεις οντως το χρειαζεσαι. Σε πολλες αλλες ομως οχι. Οι σκιές και τα σκοτεινα δεν ειναι απαραιτητα μειονεκτηματα σε μια φωτογραφια. Εξαρταται το θεμα και το τι θελεις εσυ να αναδειξεις. Το σωστο wb για εμενα ειναι πολυ κρισιμο σε ενα auto jpg.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που βρήκα και εγώ λίγο χρόνο και έφαγα κάμποσες ώρες μπροστά στο pc να κάνω pixel peeping, ας πώ και εγώ την γνώμη μου.

κτήριο 1)Mi 5S gcam Το πιό ισοροπημένο γενικά σε θόρυβο,λεπτομέριες,WB 2)Nexus 6p Ίσως το καλύτερο σε λεπτομέρια 3)HTC U11 gcam 4)S9 Καλή overall αλλά χάνει σε λεπτομέρια 5)Mi 5S 6)Pixel 2 XL Καλή λεπτομέρια αλλά αρκετός θόρυβος 7)HTC U11 Έντονη επεξεργασία

Κόντρα Ήλιος 1)Nexus 6P 2)HTC U11 gcam χάνει απο το nexus σε λεπτομέρια και θόρυβο 3)S9 Υπολοίπεται σε λεπτομέρια, έντονο nr 4)HTC U11 καλή λεπτομέρια στο πλακόστρωτο αλλά έχει χάσει τα δέντρα και δέν ξεχωρίζουν όπως στις υπόλοιπες 3 φωτογραφίες

Σκάλα 1)Mi 5S gcam 2)HTC U11 gcam 3)Nexus 6P 4)Pixel 2 XL 5)S9 6)HTC U11 7)MI 5S Έντονη επεξεργασία και λιγότερη λεπτομέρια σε σχέση με τα υπόλοιπα

Φύση 1)PIXEL 2 XL 2)HTC U11 3)Nexus 6P και εδώ μου φαίνεται έχει καλύτερη λεπτομέρια απο τα υπόλοιπα, αλλά κακό wb )S9

Πορτρέτο 1)HTC U11 gcam καλύτερη overall 2)Nexus 6P Καλύτερη λεπτομέρεια απ'όλα ,κακό wb 3)HTC U11 4)S9 Ρετούς κανονικό

Πορτρέτο πεζόδρομος 1)Pixel 2 XL 2)Nexus 6P 3)HTC U11 4)s9

Πορτρετο καφετερια 1 1)HTC U11 πολύ καλύτερη λεπτομέρια εδώ απο το samsung 2)S9

Πορτρετο καφετέρια 2 1)Pixel 2 XL 2)Nexus 6P και εδώ καλύτερη λεπτομέρια, ψυχρό wb σε σχέση με τα άλλα δύο 3)S9 και εδώ η samsung έχει σβήσει τα πάντα από λεπτομέρειες

Πόρτα 1)HTC U11 2)Pixel 2 XL 3)Nexus 6P 4)S9

Κτίριο Νύχτα 1)HTC U11 2)Pixel 2 XL 3)Nexus 6P 4)S9

Καφετέρια 1)HTC U11 χάνει από pixel & nexus σε DR κερδίζει σε λεπτομέρεια 2)Pixel 2 XL 3)Nexus 6P 4)S9 εδω χάνει και σε λεπτομέρια και σε DR, ειδικά μπροστά το πλακόστρωτο το έχει εξαφανίσει

Σινεμά 1)Mi 5S gcam 2)HTC U11 gcam 3)Pixel 2 XL 4)Nexus 6P 5)S9 6)HTC U11 7)Mi 5S

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε συνεχεια των προηγουμενων 3 σετ 

Τοπια https://www.insomnia.gr/forums/topic/674597-επιδοσεισ-καμερων-και-συγκρισεισ-τουσ/?page=11&tab=comments#comment-56494648
Πορτρετα https://www.insomnia.gr/forums/topic/674597-επιδοσεισ-καμερων-και-συγκρισεισ-τουσ/?page=11&tab=comments#comment-56496984
Συνηθεις νυχτερινες https://www.insomnia.gr/forums/topic/674597-επιδοσεισ-καμερων-και-συγκρισεισ-τουσ/?page=12&tab=comments#comment-56498517 

Συνεχιζουμε το συγκριτικό με το τεταρτο και τελευταίο σετ "ακραιες νυχτερινές". Μπαινουν με τη σειρα S9+, Pixel 2 XL, Nexus 6p, HTC U11/U11+ και στο τέλος στον Ατλαντα και Contrast νυχτα U11 gcam και mi5s gcam αντιστοιχα.

Ο λογος που έχουμε μονο στον Άλταντα U11 gcam δεν ηταν επειδη δεν βοηθαγε στις άλλες αλλα επειδή απλά το ξέχασα. 

Ατλαντας (S9+, Pixel 2 XL, Nexus 6p,  U11 και U11 gcam)

42431562491_700d88cffe_n.jpg 28558363708_911fe02ecb_n.jpg 42431564521_4b6231bd17_n.jpg 41529000105_6a572695cf_n.jpg 42381392772_dc5b822616_n.jpg

Σκοταδι (S9+, Pixel 2 XL, Nexus 6p,  U11 και U11 gcam)

41559099445_224d298c8f_n.jpg 27591178877_94144c2146_n.jpg 41559102115_54949308c6_n.jpg 40653191540_098e7aee80_n.jpg

Contrast νυχτα (S9+, Pixel 2 XL, Nexus 6p,  U11 και mi5s gcam)

42461662341_e41e0016d6_n.jpg 41559087135_6e432e7377_n.jpg 41559072955_6f8ee487d8_n.jpg 41559083375_b9bd61deb4_n.jpg 41559077875_598147c295_n.jpg

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσα μπράβο και να σας πούμε παιδιά είναι λίγα, καταπληκτική δουλειά! Η σειρά που έβαλα παραπάνω τις συσκευές ήταν μετά από εξονυχιστικό έλεγχο και πολλές φορές το πρώτο από το τελευταίο η διαφορά ήταν πολύ μικρή και άνευ σημασίας αν δεν μιλάγαμε για συγκριτικό. Το μόνο που με "χάλασε" λίγο είναι το S9, που ενώ οι φωτογραφίες του είναι οι πιο eye candy και εκ πρώτης όψεως φαίνεται να τα πηγαίνει καλύτερα από τα υπόλοιπα, ξεκινάει να σβήνει λεπτομέρειες από την φωτογραφία χωρίς να υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος.

 

Θα επανέλθω και για τις υπόλοιπες μόλις τις δω στο pc.

Επεξ/σία από jimzak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Ατλαντα και πάλι στο 6p έχω ρίξει την έκθεση (στο αυτόματο μεν, από τη μπάρα που εμφανίζει στα πλάγια δε), διότι ο ουρανός μπλέδιζε (όπως βγήκαν τα υπόλοιπα) στην προσπάθεια του κινητού να δώσει φως στη σκηνή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, eemix είπε

Στον Ατλαντα και πάλι στο 6p έχω ρίξει την έκθεση (στο αυτόματο μεν, από τη μπάρα που εμφανίζει στα πλάγια δε), διότι ο ουρανός μπλέδιζε (όπως βγήκαν τα υπόλοιπα) στην προσπάθεια του κινητού να δώσει φως στη σκηνή.

Νομίζω όλοι ρίξαμε έκθεση εκεί. Προσωπικά στο U11 μόνο στον Άτλαντα έριξα έκθεση μιας και γενικά ηθελα να δείτε την τάση υπερεκθεσης που έχει με αποτέλεσμα κάψιμο φωτεινών πηγών και θόρυβο στον ουρανό. Στη φωτογραφια "σκοτάδι" αν είχα ρίξει έκθεση θα ήταν πολύ καλύτερο το αποτέλεσμα.

Προσωπικά στο u11 μου άρεσε που ανεξαρτήτως συνθηκων κράταγε λεπτομέρεια και με ήπια επεξεργασία (φυσικά αποτελεσματα που ειδικά πρόσωπα είναι ιδανικό). Από την άλλη άνετα θα πηγαινα και στο pixel μιας και ήταν πολύ all around συσκευη ενώ με εντυπωσίασε το ποσό καλα στάθηκαν τα nexus 6p και mi5s με gcam. Το μόνο παράπονο που είχα στο nexus ήταν η τάση να μπλεδιζει το wb.

Οσον αφορα το s9, αν και φαίνεται να υστερεί σε λεπτομέρια, να πω οτι ήταν ο ορισμός της χαλαρότητας οταν τράβαγε ο Βαγγος. Ευστοχοτερο exposure, ευστοχοτερο focus και δυνατότερο ois. Επιπλεον μου άρεσε ότι μεταξύ των φωτογραφιών που έκανα διαλογή, όπου είχε άνθρωπο να κινείται από πίσω είχε υψηλότερο shutter (πχ στο "πορτρέτο καφετέρια"... φυσικά ανέβασα το πιο αργό shutter που ως εκ τούτου είχε την καλύτερη λεπτομέρια). Τέλος την ημέρα το s9 έδειξε τρελα δόντια το hdr με μόνο φάουλ ότι στο "πορτρέτο πεζόδρομος" ήταν περισσότερο έντονο από ότι έπρεπε.

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το U11 στο πρώτο σετ μου έκανε εντύπωση η υψηλή επεξεργασία που επέλεξε να κάνει, κατά τα άλλα συμφωνώ ότι είναι ίσως το πιο ισορροπημένο all around.

Το pixel από την άλλη έβγαζε παραπάνω θόρυβο από το αδερφάκι του το nexus κρατώντας όμως την λεπτομέρεια ψηλά και με σωστότερο wb.

Το nexus τα πήγε εξαιρετικά, είχε ίσως την καλύτερη λεπτομέρεια απ'όλα, περισσότερο θόρυβο από U11 αλλά είχε την τάση να κρατάει το wb στο ψυχρό. Μόνο αν επιλέγοντας το wb στην συννεφιά συμβάδιζε με τα υπόλοιπα.

Για το s9 έγραψα και παραπάνω, παρόλο που εκ πρώτης όψεως φαίνονται εξαιρετικές, χάνει αρκετά σε λεπτομέρειες. Noise reduction μπορείς να κάνεις με ένα κλικ, να επαναφέρεις όμως λεπτομέρειες που έχουν σβηστεί είναι ακατόρθωτο.

Τώρα για το Mi5s τα πάει εξαιρετικά με gcam, σαφώς καλύτερά από την στοκ.

Επίσης το pixel & nexus παίρνουν και αυτά "πειραγμενες" εκδόσεις της gcam που μπορείς να τις προσαρμόσεις για ακόμη καλύτερα αποτελέσματα, αλλά για τα δεδομένα που έχουμε από το συγκριτικό, αυτή είναι η άποψη μου που έγραψα παραπάνω, τουλάχιστον έτσι τα είδα στα δικά μου μάτια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jimzak είπε

Noise reduction μπορείς να κάνεις με ένα κλικ, να επαναφέρεις όμως λεπτομέρειες που έχουν σβηστεί είναι ακατόρθωτο.

Αυτό ακριβώς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...