Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά σε dynamic range είναι το χειρότερο ολων το u11. Αλλά το καλό είναι ότι η gcam το σώζει. Για αυτό και βαλαμε τα έξτρα δείγματα με hdr+.

Απλά στα πορτρέτα, θεωρωντας ότι το έχουμε καλύψει το θέμα dynamic range στο πρώτο σετ (ειδικά στο "κόντρα ήλιο") σχολίασα μόνο φυσικότητα και λεπτομέρια. Μην ξεχνάμε και ότι οι 2 συσκευές ήταν nexus και pixel που το hdr+ σκίζει σε αυτό το θέμα. Μεγάλη βελτιωση πάντως βλέπω στη samsung σε αυτό κομμάτι που κέρδισε ακόμα και το hdr+ αν και ρισκάρει κάποιες φορές να καρτουνισει (βλέπε πχ "πορτρέτο πεζόδρομος")

Αύριο θα μπει σετ "συνήθεις νυχτερινές" και μεθαύριο "δύσκολες νυχτερινές"

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καααααααληηηηηησπέεεερραααααα :) 

Παιδιά εγώ με το S9+ είμαι της γνωστής άποψης πως τα Samsung γενικώς βγάζουν OK φωτογραφίες χωρίς πολλά περιθώρια βελτίωσης τεχνικά no matter what. Πολύ αξιόπιστο focus, γενικά ομοιόμορφη φωτομέτρηση και σωστό WB, σπάνια θέματα με dynamic range, soft πρόσωπα αν είσαι πάνω από κανένα μέτρο μακρυά, λίγο flatness στα χρώματα όταν έχει συννεφιές, λεπτομέρεια μεν βελιτωμένη από εποχής S7 αλλά τίποτα σπουδαίο.

Στην ερώτηση S9+ vs P20 Pro, προσωπικά έχω βάλει αγγελία να ξαναγυρίσω στο P20 Pro για τις καλοκαιρινές διακοπές μου και ο νοών... νοείτο ^_^

 

Σχετικά με τη φωτομέτρηση και το HDR του S9+ με ενοχλεί πολύ όταν είναι ενεργό, οπότε νομίζω σε όλες εκτός των πρώτων δειγμάτων και των πορτραίτων είναι κλειστο, εξ' ου και αυτό το ανομοιόμορφο αποτέλεσμα που ίσως παρατηρείς, @SeNNinhA.

 

ΠΩΛΕΙΤΑΙ S9+ ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ. ΟΣΟ ΕΓΩ ΜΙΛΑΩ ΕΣΕΙΣ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ❤️

Επεξ/σία από x_vagos_x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε συνεχεια των προηγουμενων 2 σετ 

Τοπια https://www.insomnia.gr/forums/topic/674597-επιδοσεισ-καμερων-και-συγκρισεισ-τουσ/?page=11&tab=comments#comment-56494648|
Πορτρετα https://www.insomnia.gr/forums/topic/674597-επιδοσεισ-καμερων-και-συγκρισεισ-τουσ/?page=11&tab=comments#comment-56496984

Συνεχιζουμε τωρα το συγκριτικό με "συνήθεις νυχτερινές". Μπαινουν με τη σειρα S9+, Pixel 2 XL, Nexus 6p, HTC U11/U11+ και στη "σινεμά" μπονους στο τελος με τη σειρα U11 gcam, mi5s και mi5s gcam.

Πόρτα (S9+, Pixel 2 XL, Nexus 6p, HTC U11)

28558505738_7030ba6193_n.jpg 28558499088_223d9b41a1_n.jpg 42381485342_2b22d56faa_n.jpg 41708443684_cb72f711cd_n.jpg

Κτήριο νυχτα (S9+, Pixel 2 XL, Nexus 6p, HTC U11)

42381455432_8795cf1616_n.jpg 41708395014_850d7167da_n.jpg 42381453102_1695fc1ecc_n.jpg 41529095875_fdba1c4ef1_n.jpg

Καφετέρια (S9+, Pixel 2 XL, Nexus 6p, HTC U11)

40623607900_5d48137e64_n.jpg 41708252284_10cb3ccb20_n.jpg 28558326758_3344bf7bef_n.jpg 40623610910_b09271666d_n.jpg

Σινεμά (S9+, Pixel 2 XL, Nexus 6p, HTC U11 και αμεσως μετα HTC U11 gcam, Mi5s, Mi5s gcam)

42431753751_74b760b624_n.jpg 28558548368_1c2b5fe6a5_n.jpg 41529200925_4e8fe46ebf_n.jpg 28558555188_61ae211820_n.jpg 42411022692_23b07b6df8_n.jpg 42431750341_7e4cd3896c_n.jpg 27561808157_a8fbf1c65d_n.jpg

 

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην καφετέρια με ενθουσίασε πολύ το Pixel 2.

Ευχαριστούμε πολύ για το συγκριτικό. Βοηθάει πάρα πολύ :)

Το pixel με το pixel 2 έχουν τα ίδια + στην κάμερα (λόγο αναβαθμίσεων εννοώ).

Ή καμία σχέση?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρις να το χω ψάξει, θεωρω εξαιρετικά απίθανο το να εχει το pixel ίδια κάμερα με το pixel 2 (για την ακριβεια pixel 2 xl)

Συμφωνω πάντως οτι σε αυτο το σετ ειμαι ανάμεσα στο pixel 2 xl και u11 με οριακο προβάδισμα στο pixel λογω dynamic range (αν και το u11 παιρνει και αυτο gcam και στο σινεμα φαινεται να εχει εξισου καλο dynamic range). Ειδικα στη καφετέρια και κτηριο νυχτα έχουν μεγαλη διαφορα απο τα άλλα. Για παραδειγμα στο κτηριο νυχτα  χαμηλα το αναγλυφο που κανει ο τοιχος το οποίο το εχουν τα αλλα παστελιάσει ενω για την καφετέρια δεν νομιζω οτι χρειάζεται να δειξω σημεία.

Πάντως, χωρις να θέλω να πετάξω spoilers, να θυμήσω οτι απομένει ενα ακόμα σετ με "ακραιες νυχτερινες". ;) 

Υ.Γ. Και η κρισιμη ερώτηση της ημέρας. Τελικα το κτηριο γράφεται έτσι ή ως κτίριο; Ποτε δεν έβγαλα άκρη :P

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κτηριο ηταν παλια σωστη γραφη. Τωρα γραφεται και κτιριο.

Οπως το αυγο/αβγο, πηρούνι/πιρούνι , παληκάρι/παλικάρι , μαντήλι/μαντίλι, μπύρα/μπίρα κλπ κλπ.

Παρολα αυτά και την πολλή και καλή δουλειά που κάνετε, μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για jpg αρχεία στα οποία έχει γίνει ήδη μια εντονη επεξεργασία η οποία διαφέρει σε τροπο και σε βαθμό απο τηλέφωνο σε τηλέφωνο. Οπότε τα αποτελέσματα που βλέπουμε είναι μια καλή συγκριση για οποιον θελει να κρινει απλα το τελικο αποτελεσμα του καθε τηλεφωνου. Δεν ειναι ομως συγκριτικό για την ποιοτητα φωτογραφιας που μπορει να βγαλει η κάθε κάμερα απο τα κινητα. Θα μιλούσαμε ισως πολύ διαφορετικα εαν συγκριναμε τα raw αρχεια (οπου υπαρχουν τετοια) απο τις ιδιες κάμερες και τις δυνατότητες που σου δινουν για να βγαλεις ενα σωστό αποτελεσμα. Υποψην οτι οι αλγόρυθμοι ακόμη και των raw αρχειων μπορει να δωσουν διαφορετικό αποτελεσμα ακομη και με τον ιδιο αισθητηρα καθως και διαφορετικη ποσοτητα και ποιοτητα πληροφοριας.

Φυσικα τον πολυ κοσμο τον ενδιαφερει το αποτελεσμα του αυτοματου και το παρον ειναι εξαιρετικα χρησιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα raw δεν υπαρχει stacking που και οι 5 συσκευες εχουν σε χαμηλο φωτισμό (πχ hdr+ στη google, hdr boost στην htc κλπ). Οποτε μονο χειροτερα θα μπορουσαν να ηταν ;) . Ασε που θα ηταν τρελη αδικια ως προς τη google που δεν εχει ois και οτι χαμηλοτερα shutter πιανει ειναι χαριν του τροπου λειτουργιας του hdr+ (πολλαπλα κάδρα, κρατάει το πιο sharp και αφαιρει μετα το θόρυβο μεσω των άλλων)

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Antretng είπε

Στα raw δεν υπαρχει stacking που και οι 5 συσκευες εχουν σε χαμηλο φωτισμό (πχ hdr+ στη google, hdr boost στην htc κλπ) . Οποτε μονο χειροτερα θα μπορουσαν να ηταν ;)

Σωστο για τις βραδυνες. Αλλα εστω και ετσι πρεπει να ληφθει υποψην οτι αρκετα κινητα κανουν oversharpening κατι που δεν ειναι παντα καλο. Οποτε θα ελεγα οτι καλυτερα να κρινουμε την γενικότερη φωτογραφια και οχι να ψαχνουμε τις γωνιες της πχ. Προσωπικα εκτιμω πολυ περισσοτερο το σωστό WB και την σωστή φωτομέτρηση καθώς την ικανότητα να κραταει αυτα τα δυο σταθερα απο φωτογραφια σε φωτογραφια παρα το sharpening μιας φωτο, ειδικα εαν δεν σκοπευω να την μεγενθυνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σημειώσω στη φωτογραφία της πύλης, έχω ρίξει επιτηδες την έκθεση (στο Nexus 6p). Η φωτό είναι πιο κοντά στον πραγματικό φωτισμό σε σχέση με τα άλλα. Αν δεν το έκανα (εχω δείγμα) θα έβγαινε πιο φωτεινή. Αυτό που δεν ξέρω τελικά είναι αν θα πρέπει να αποτυπώνεται όπως το βλέπουμε ή σοφτγουερικά φωτισμένα...

Επεξ/σία από eemix
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αμα γλυτωνεις μεν σε sharpening αλλα εχεις χάσει ολη την λεπτομερια με το αναγκαστικο noise reduction (αφου δεν εχεις το efficiency του stacking), τελικα δεν εχει τοσο νοημα το raw. Σιγουρα οχι για τις νυχτερινες. Αλλα και στις ημερησιες αν σκεφτεις ποσο περιορισμενο dynamic range εχουν που το σωζουν με hdr ή hdr+ μαλλον το raw δεν ειναι και τοσο ιδανικο αφου θα αναγκαστεις να ανεβασεις πολυ τα shadows. Οποτε γενικα στα κινητά τα raw δεν ξερω αν ειναι καλη ιδέα (εκτος αν σιχαινεσαι το jpeg engine αλλα εκει εκανες μαλλον λαθος αγορα).

Εγω προσωπικα σε κινητο δεν θα παιξω με raw. Οπως επισης συμφωνω οτι καλο ειναι το κινητο να μην χρειαζεται να πειραζεις πολλα για να βγει καλη φωτο γιατι συνηθως εισαι πιο χυμα/βιαστικος. Αλλα ακομα και αν παιξω raw, ακομα και στη φωτογραφικη μηχανη δεν θα τις επεξεργαστω όλες. Οπότε αν η jpeg engine ειναι πολυ μακρυα απο αυτό που μου αρέσει (όπως πχ λες για wb) μαλλον δεν θα το παρω. Ειδικα στο κινητό, εχω δοκιμάσει με manual και χαμηλοτερο shutter speed με raw και επεξεργασια να ξεπερασω την αποτελεσματικοτητα του hdr+ αλλα τελικα αποδειχτηκε τσάμπα κόπος... τσάμπα παλεψα να μην εχω camera shake ή Motion blur με πιο αργους χρονους και ακομα πιο τσάμπα παλεψα στο lightroom. Ηταν πολυ κοντα.

Παντως κρινοντας και απο τα 4 σετ (θα το δειτε αυριο το τεταρτο) δεν υπαρχει ξεκάθαρος νικητής. Και αυτο ειναι και μια απαντηση για οσους φανατιζονται καθε χρονια οτι η τελευταια ναυαρχιδα εφερε τρελες βελτιωσεις... βλεπεις το παλαιότερο nexus 6p και στεκεται αξιοπρεπεστατα διπλα πχ στο φετινο s9+ (σε καποιες φασεις μπορει να ειναι και καλυτερο).

15 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Σωστο για τις βραδυνες. Αλλα εστω και ετσι πρεπει να ληφθει υποψην οτι αρκετα κινητα κανουν oversharpening κατι που δεν ειναι παντα καλο. Οποτε θα ελεγα οτι καλυτερα να κρινουμε την γενικότερη φωτογραφια και οχι να ψαχνουμε τις γωνιες της πχ. Προσωπικα εκτιμω πολυ περισσοτερο το σωστό WB και την σωστή φωτομέτρηση καθώς την ικανότητα να κραταει αυτα τα δυο σταθερα απο φωτογραφια σε φωτογραφια παρα το sharpening μιας φωτο, ειδικα εαν δεν σκοπευω να την μεγενθυνω.

 

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω παίξει αρκετά σε raw με το Nexus 5X και όντως μπορείς να πάρεις αρκετά καλό αποτέλεσμα κοντά στο hdr+ , δυστυχώς όμως δεν έχω ασχοληθεί την νύχτα, αν και εκεί πιστεύω θα έχει δίκιο ο Αντρέας. Αν βρω χρόνο θα το δοκιμάσω.

Ενδεικτικά μια φωτογραφία raw από το nexus, η πρώτη όπως την είδε το τηλέφωνο και η δεύτερη μετά από επεξεργασία.

 

39795428820_06e84f619a_h.jpgNexus 5X raw by Jim Zak, on Flickr

 

39795441000_6889e1ef51_h.jpgNexus 5X raw edit by Jim Zak, on Flickr

Εδώ η κανονική με hdr+

41562957912_57d87f931a_h.jpgNexus 5X by Jim Zak, on Flickr

Επεξ/σία από jimzak
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι σε σύγκριση με την αντίστοιχη hdr+ αν είδες βελτίωση και όχι raw πριν και μετά την επεξεργασια :). Πόσο μάλλον όταν πέσει λίγο ο φωτισμός και το κινητό δεν έχει καν ois.

Anyway. Όποιος θέλει σχολιάζει το συγκριτικό ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Antretng είπε

Το θέμα είναι σε σύγκριση με την αντίστοιχη hdr+ αν είδες βελτίωση και όχι raw πριν και μετά την επεξεργασια :). Πόσο μάλλον όταν πέσει λίγο ο φωτισμός και το κινητό δεν έχει καν ois.

Anyway. Όποιος θέλει σχολιάζει το συγκριτικό ;)

Την έβαλα και την hdr+ από πάνω για όποιον ενδιαφέρεται να δει διαφορές, έχω και άλλες στο flickr raw πριν,μετά την επεξεργασία και hdr+.

Δεν θα τις ποσταρω εδώ να γεμίσουμε το νήμα,μιας και raw στο κινητό ενδιαφέρει πολύ λίγους 😊.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...