Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω οτι στο u11 η gcam ειχε τα parameteres στο medium (δηλαδη στη δευτερη απο τις 5 σκαλες που εχει parameters) και αφησα το χρονο εκθεσης default (παρότι έχει ois και με παιρνε να κανω increase *2)

Πάντως για το πρωτο σετ που λες @jimzak οτι ειχε περισσότερη επεξεργασία το u11, δεν ειμαι σιγουρος αν ισχυει καθοτι έχω την εντύπωση πως το contrast ηταν ενα κλικ πανω στο pixel 2 xl ενώ αλλαζει και λιγο τους τόνους στις σκιές. Γενικα νομιζω πως το hdr+ χάνει σε φυσικοτητα και αυτο ειναι το μονο του αρνητικο του κατα τα άλλα εντυπωσιακου λογισμικου της google. Αλλά οπως έγραψα και παραπάνω, αν αλλαζα συσκευή άνετα θα πήγαινα σε pixel 2, κατι που δεν μπορω να πω για το s9.

Όσον αφορά τη λεπτομέρεια του nexus 6p, νομιζω εχει να κανει με τις συνθηκες αφου την νυχτα ειχε μικρότερη λεπτομέρεια απο pixel 2. Ενδεικτικα δες αυτες τις δυο στα αγριοχορτα που εχει χαμηλα το δεντρο 

41708395014_850d7167da_n.jpg 42381453102_1695fc1ecc_n.jpg

Απο την άλλη υπήρξαν οντως συνθηκες που το nexus 6p ηταν καλυτερο απο pixel 2 αλλά εχανε όμως απο u11, οπως στο "σκοταδι" 

41559102115_54949308c6_n.jpg 40653191540_098e7aee80_n.jpg

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Antretng είπε

Όσον αφορά τη λεπτομέρεια του nexus 6p, νομιζω εχει να κανει με τις συνθηκες αφου την νυχτα ειχε μικρότερη λεπτομέρεια απο pixel 2.

Αλοίμονο και αν δεν είχε 2 γενιές μετά, hardware και software της google. 

Οι διαφορές όμως στη λεπτομέρεια είναι το + για όσους δεν αλλάζουν κινητό συχνά και βασίζονται στην κάμερα ως κριτήριο.

Σε τέτοιο σημείο που μου το κάνει δύσκολο να το αποχωριστώ για κάτι νέο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, eemix είπε

Αλοίμονο και αν δεν είχε 2 γενιές μετά, hardware και software της google. 

Οι διαφορές όμως στη λεπτομέρεια είναι το + για όσους δεν αλλάζουν κινητό συχνά και βασίζονται στην κάμερα ως κριτήριο.

Σε τέτοιο σημείο που μου το κάνει δύσκολο να το αποχωριστώ για κάτι νέο...

Καμια διαφωνια σε αυτο. Αλλωστε ο ιδιος έγραφα συνεχεια οτι το nexus 6p τα πήγε εξαιρετικα και σε αρκετες περιπτώσεις ισως και καλύτερα απο κάποιες συσκευες.

Απλα επισημανα οτι δεν ισχυει το οτι ειχε περισσοτερη λεπτομερεια απο τις άλλες συσκευες :) . Ηταν πιο κατω στις νυχτερινες απο u11 και pixel. Προσωπικα το wb ηταν που με χάλασε και οχι η λεπτομέρεια ;)

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα το ξανακοιταξω το πρώτο σετ στο pc, αν και νομίζω έτσι μου φάνηκε ότι εκεί το παρακανε λίγο, αν μπορείς ξανά δες το λιγο.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ, άλλωστε φαίνεται και από την σειρά που τα έχω κατατάξει στο post μου.

Επίσης στα ημερήσια ,εμενα το nexus μου φάνηκε να έχει καλύτερη λεπτομέρεια. Στον κόντρα ήλιο πχ κοιτάξτε αριστερά τα κτήρια, στο σετ "φύση" κοιτάξτε πως ξεχωρίζεις τα φυτά πίσω αριστερά κ.ο.κ

Επεξ/σία από jimzak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο βραδυνό κτήριο, μόνο από οσο είδα το S9 κατάφερε να κρατήσει το χρώμα του τοίχου. Ολα έφυγαν προ την ώχρα (με χειρότερο το 6p) ενώ μόνο στο s9 καταλαβαίνεις ότι πρόκειται για σομόν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, jimzak είπε

Θα το ξανακοιταξω το πρώτο σετ στο pc, αν και νομίζω έτσι μου φάνηκε ότι εκεί το παρακανε λίγο, αν μπορείς ξανά δες το λιγο.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ, άλλωστε φαίνεται και από την σειρά που τα έχω κατατάξει στο post μου.

Επίσης στα ημερήσια ,εμενα το nexus μου φάνηκε να έχει καλύτερη λεπτομέρεια. Στον κόντρα ήλιο πχ κοιτάξτε αριστερά τα κτήρια, στο σετ "φύση" κοιτάξτε πως ξεχωρίζεις τα φυτά πίσω αριστερά κ.ο.κ

Βασικα αυτο με τους τονους ειναι λιγο δυσκολο να το καταλαβεις αν δεν εισαι μπροστα. Το χα γραψει και στο myphone οτι αυτο που δεν μου αρεσει στο hdr+ ειναι οτι αλλαζει τους τονους στις σκιες. Κατα τα άλλα ειναι τρομερο λογισμικό και σε πολλες περιπτώσεις βάζει τα γυαλιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή παρεξηγηθηκα λίγο, εγώ φταίω έτσι όπως το έγραψα, όταν μίλησα για λεπτομέρια και nexus , εννοούσα τις ημερήσιες και όχι low light, άλλωστε φαίνεται και από το post μου σε προηγούμενη σελίδα που το έχω κατατάξει όπως και μερικές παρατηρήσεις γενικά του τι μου άρεσε και τι όχι 😃

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια η επιλεκτικη εστίαση. Ομως θα πρότεινα να βρεις κάποιο μεσο που να το εχει σε υψηλή ανάλυση και βάλτο απο κάτω με Link. Κατα προτιμηση να εχει και στοιχεία για shutter/iso (πχ flickr, google photos κλπ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Imgbb.com κάνεις log με τον Google λογαριασμό ανεβαίνουν γρήγορα και έχει και τα exif data.

Σε σχέση με  το αργό και δυσκοιλιο Flickr το προτιμώ σε διαφορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vargas ωραιος, αλλα αν θελεις βαλτην καπου με υψηλοτερη ανάλυση (έστω ως link στο τελος του post σου). Αλλιως το αδικείς το κινητό :)

Καποια προτεινόμενα ειναι flickr, imgbb.com ,  google photos κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...