Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικη η δευτερη εχει περισσοτερη λεπτομέρεια αλλα εχει και ενοχλητικα αυξημένο θόρυβο (κοιτα προς το δρομο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

βασικα θορυβο πολυ θορυβο και δε μπορω να καταλαβω το γιατι τοσο θορυβο;;;;;;;;;

επισης και του ultra δεν ειναι καλη.

ο φιλος ακομα ψαχνετε αναμεσα σε αυτο και το Α8 πλεον,σε ολα καλυτερο το ultra αλλα σκεφτεται το αυτοματο της sammy που παντα απεδιδε τα μεγιστα σε mid και high κινητα της.

απο gcam εχεις παιξει καθολου;υπαρχουν απο οτι εχω δει κυριολεκτικα δεκαδες τροποποιημενες,εχεις κατασταλαξει;

λογικα θα αποδιδει καλυτερα το htc με αυτη.....η οχι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα είναι πολύ δύσκολη φωτό. Μην κοιτάς που δεν ανεβαίνουν συχνά... Συνήθως ξεφτιλιζονται εκεί τα κινητα. Μόνο αν κρατησουν σκοτεινές τις σκιές δεν έχουν πρόβλημα και εδώ όπως βλέπεις τις έχουν φωτίσει αρκετά.

Εδώ βασικά το ultra αφαιρέσε το θόρυβο (μαζί με λεπτομέρεια) και το άλλο τον άφησε. Προσωπικά εδώ προτιμώ το ultra αλλά συμφωνώ ότι είναι μέτριες και οι 2. Αλλά πίστεψέ με ότι τα περισσότερα θα είχαν βγάλει απλά σκοτάδια και θα τελείωνε η υπόθεση.

Ναι με gcam εκεί θα είχαν σωθεί και τα 2 κινητά. Θα ανεβάσω αύριο κανα 2 που χω τραβήξει με gcam και θα καταλάβεις. Γενικά δεν το πολυχρειαζεται αλλά σε υψηλό contrast κάνει την διαφορά.

Πάντως δεν νομίζω το a8 να εχει καλύτερη κάμερα. Έχε υπόψιν ότι το mn3 έχει βάλει κάτω πολύ ακριβότερα κινητα. 

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόντρα ήλιο και σούρουπο? Πες μου ένα που θα έβγαζε καλύτερα. Δυσκολη σκηνή. Και το καλύτερα που λέμε θα ήταν μικρές οι διαφορές σίγουρα. Εδώ η gcam θα έκανε τα μαγικά τής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εφόσον δεν εχει ανεβει αλλο συγκριτικό (οπότε δεν καπελώνω) πάρε ενα συγκριτικό stock vs gcam στο U Ultra.
Πρώτα stock.

40776357545_62ff5571a3_z.jpgIMAG0232 by Andreas L., on Flickr

40776359425_a8770e4dd8_z.jpghdr+ by Andreas L., on Flickr

27736896648_9b06930a92_z.jpgstock by Andreas L., on Flickr

41605880881_d9c191ab8c_z.jpggoogle camera (hdr+) by Andreas L., on Flickr

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένταξη την σκότωσε την μαμά τι να λέμε τώρα;

Στην πρώτη iso ψηλά θόρυβος σχεδόν ανύπαρκτος στην δεύτερη και πιο γρήγορο κλείστρο απ' την μαμά και πιο χαμηλό iso και βλέπεις παραπάνω λεπτομέρεια και πράγματα.

Απορώ γιατί προσπαθείς την μαμά με αυτά τα σκηνικά.

Σου κρασαρει για αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ultra έχει εξαιρετική κάμερα. Μόνο σε αυτά τα ακραια χάνει. Άλλωστε δεν με νοιάζει να κολακεύσω τη κάμερα. Σας δείχνω και τα καλά της και τα κακα της.

Θέλησα πρώτα να κλείσω με τη στοκ και τώρα σας έδειξα gcam. ;)

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις ημερήσιες δείχνει ναυαρχιδα οταν ανεβαινει το iso όμως την νύχτα .... Καλό DR....αλλά κλασική sony. Για το xz2 μιλάω. Καλύτερη η gcam σε τέτοιες σκηνές  @Antretng

Επεξ/σία από linuxilakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά στη sony δεν παίζει gcam χωρίς roor. Και αν ρουταρεις, από όσο ξέρω, παίζει μεν αλλά σε χαμηλότερη ανάλυση (νομίζω 8 mp).

Το πρόβλημα της sony είναι η έλλειψη ois. Παρόλα αυτά τα συγκεκριμένα δείγματα δείχνουν πολύ ανώτερα από τις προηγούμενες της συσκευές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δείχνουν καλά όντως.Αν ρουτάρεις χάνεις πολλά. Αλλά εποχή z2 υπήρχε τρόπος να μην χάσεις τους καλούς drivers για την οθόνη κλπ κλπ. Σίγουρα θα βρούν και εδώ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαντική βελτίωση,αλλά δεν είναι για αυτόν που τον τρώει να φτάσει σε καλύτερο αποτέλεσμα και γενικά είναι δραστήριος στον τομέα κάμερα.

Ο λόγος αυτά που αναφέρατε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι σπαστικό κινητά των 270 ευρώ (πχ u ultra, mi note 3 κλπ) να έχουν καλύτερη κάμερα από κινητά των 500+. 

Προσωπικα αυτή τη ξενερα την ένιωσα με το op5t.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sony και γενικότερα ψάξιμο-χομπυ δεν πάνε μαζί.

Είναι αυτό που θα ανοίξεις από το κουτί, πάει μετά ότι δώσει η μαμά εταιρεία.

Έχω Sony και αν μπορούσα μεγάλα κινητά θα το είχα διώξει και δε θα ξανά επερνα.

Μεγάλο παράπονο εκτός ότι δεν διαθέτει raw και api.2 είναι ενώ φοράω (z5c) τον ίδιο φακό (imx300) με την σειρά X δεν φρόντισε έστω να μας δώσει το app της κάμερας τους όπου διαθέτει πιο πλούσιο manual με άγγιγμα για φωτομέτρηση που είναι εξαιρετικά χρήσιμο,ένα update στην πολύπαθη κάμερα των z5, τι είναι ψυχή;

Επίσης root το ξεχνάς ,για εμένα να γυρίσω σε παλιό firm να πάρω backup κάτι φακέλους με drivers και μετά μετά μετά μετα....δε μπορώ!!!!

Εγώ Sammy είχα με ένα κλικ root με 2 recovery.

Χαλάω το topic τώρα αλλά είπα το παράπονο μου.

Δυστυχώς η Sammy πλέον είναι κράτος και κρατάνε τιμές,ακόμα και μεταχειρισμένα θα δώσεις 300φευγα για s7 την ώρα που ένα xz1 μηνών κάνει ακριβώς 300 στις αγγελίες.

Κατά τα άλλα αυτή θα ήταν η εταιρεία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά sony δεν θα πάρεις για τις νυχτερινές λήψεις αλλά για το εξαιρετικό βίντεο, τις εξαιρετικές οθόνες, updates, ηχεία κλπ. Οι sony συσκευές είναι απόλαυση και ας χάνει η κάμερα τους το βράδυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...