Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Huawei p9 lite 2017 με long exposure!! 

IMG_20180504_182928-01.jpeg

Huawei p9 lite 2017 με long exposure (την επιλογή "ρεον νερό" που έχει στις ρυθμίσεις)!! 

IMG_20180504_184129-01.jpeg

Επεξ/σία από Iliemp
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@georgerapp και @SeNNinhA όντως βγήκε πολυ καλή για κινητό. Γιώργο εννοείται χεράτη. Πέραν οτι ήταν auto μιλάμε για shutter speed 1/25. ;)
Crop ή οποιαδήποτε άλλη επεξεργασία δεν έκανα ώστε να δειτε το τελικό αποτέλεσμα του κινητού.

57 λεπτά πριν, Iliemp είπε

Huawei p9 lite 2017 με long exposure!! 

IMG_20180504_182928-01.jpeg

Huawei p9 lite 2017 με long exposure (την επιλογή "ρεον νερό" που έχει στις ρυθμίσεις)!! 

IMG_20180504_184129-01.jpeg

Πολύ όμορφες φωτογραφίες. Αλλα ίσως αδικούνται απο την χαμηλή ανάλυση των φωτογραφιών. Αν θες βάλτες σε κάποιο άλλο μεσο με φουλ ανάλυση :) (πχ flickr, google photos κλπ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου βάζεις δύσκολα και είμαι στην δουλειά χαχα :P

Ευχαριστώ πολύ όμως!!!

Εντάξει το p9 lite 2017 δεν φημίζεται και για την κάμερα του, εκτός αν βλέπεις τις φωτο σε κινητό, αλλά σίγουρα χάνουν έξτρα με τον τρόπο που τις έβαλα!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχα. Καλα δεν ειπε κανενας να το κάνεις άμεσα :) 

Δεν ηξερα ότι εχει και το lite αυτό το mode. Το θυμάμαι στις ναυαρχίδες της huawei. Βγάζουν πολύ ομορφα αποτελέσματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω κι εγώ μια άσχετη και σχεδόν off topic ερώτηση;

Οι κάμερες των κινητών θα μπορούσαν να συγκριθούν με φθηνές φωτογραφικές μηχανές;

Για παράδειγμα δηλαδή η κάμερα του mi note 3 μπορεί να είναι καλύτερη από κάποια φωτογραφική των 100-150 ευρώ;

Δεν έχω ιδέα από φωτογραφικές και κάμερες οπότε μη πέσετε να με φάτε αν είναι τελείως άκυρη η σύγκριση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μόλις τώρα, leftpc είπε

Να κάνω κι εγώ μια άσχετη και σχεδόν off topic ερώτηση;

Οι κάμερες των κινητών θα μπορούσαν να συγκριθούν με φθηνές φωτογραφικές μηχανές;

Για παράδειγμα δηλαδή η κάμερα του mi note 3 μπορεί να είναι καλύτερη από κάποια φωτογραφική των 100-150 ευρώ;

Δεν έχω ιδέα από φωτογραφικές και κάμερες οπότε μη πέσετε να με φάτε αν είναι τελείως άκυρη η σύγκριση...

Σε σχεση με κάμερα των 100-150 ευρω (καινουργια) αν εξαιρέσουμε οτι χάνεις το μεταβλητο οπτικο ζουμ, το μεταβλητό διαφραγμα και το xenon flash (που πραγματικά σώζει τις φτηνες φωτογραφικές) μπορω να σου πω οτι το mi note 3 ισως να ειναι και καλύτερο (αλλα οπως ειπα χανεις οπτικό ζουμ και xenon flash... το led flash ειναι άχρηστο).

Αν όμως μιλήσουμε για καμια κάμερα τυπου rx100 ή mirrorless τύπου canon eos m10 ή a5000 (που συνηθως εχουν κάπου στα 300 ευρω) τότε δεν νομιζω να υπαρχει κινητό που να τα φτάνει όσο ακριβό και αν ειναι... και αν μιλήσουμε μάλιστα για τις δυνατότητες που εχεις σε ρυθμίσεις (είτε ληψης είτε jpeg processing) τότε ανοιγει ακόμα περισσότερο η ψαλίδα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Antretng είπε

χαχαχαχα. Καλα δεν ειπε κανενας να το κάνεις άμεσα :) 

Δεν ηξερα ότι εχει και το lite αυτό το mode. Το θυμάμαι στις ναυαρχίδες της huawei. Βγάζουν πολύ ομορφα αποτελέσματα.

Όλα τα huawei νομίζω έχουν αυτά τα modes, star trails, silky water, light painting κτλ απλά από τα 12mp ρίχνουν την ανάλυση στα 6mp όταν τα χρησιμοποιείς. Στις ναυαρχίδες κρατάνε την ανάλυση native;

Όπως και να έχει δίνουν ωραίο αποτέλεσμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Γι αυτη και μονο τη δυνατοτητα του Long Exposure δεν θα εφευγα ευκολα απο την εταιρεια. Πολυ ομορφα αποτελεσματα που με λιγη προσοχη και γνωση μπορουν να απογειωθουν. Ενα double exposure πχ και ενωση στο Snapseed για να εχει περισσοτερη λεπτομερεια και μετα...παπαδες! Κι οτι και να λεμε, καμια σχεση η ανεση του κινητου στο LE, σε σχεση με την ολη διαδικασια που πρεπει να κανεις με την SLR. Ενταξει τα αποτελεσματα δεν συγκρινονται αν θες σοβαρη δουλεια, αλλα καποιες φορες απλα δεν θα κατσεις ή δε θα χεις ολα τα απαραιτητα εργαλεια για τη φωτογρααφικη μηχανη, ενω το τριποδο του κινητου το εχεις και παντα μαζι σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ο μόνος λόγος που αν πάω σε Samsung θα πάω με λίγο πόνο καρδιάς.

Βέβαια με το pro mode την ίδια δουλειά μπορείς να κάνεις!!!

Απλά με αυτή την ρύθμιση γλυτώνεις χρόνο!!!

Γενικά σε κάμερα έχεις πολλές επιλογές!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Iliemp είπε

Είναι ο μόνος λόγος που αν πάω σε Samsung θα πάω με λίγο πόνο καρδιάς.

Βέβαια με το pro mode την ίδια δουλειά μπορείς να κάνεις!!!

Απλά με αυτή την ρύθμιση γλυτώνεις χρόνο!!!

Γενικά σε κάμερα έχεις πολλές επιλογές!!!

Pro mode? Δηλαδή long exposure? Τη μέρα είναι αδύνατο να καταφέρεις τέτοια αποτελέσματα αφού θα κάψει τα πάντα. Θέλεις άλλο εξοπλισμό.

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Antretng είπε

Pro mode? Δηλαδή long exposure? Τη μέρα είναι αδύνατο να καταφέρεις τέτοια αποτελέσματα αφού θα κάψει τα πάντα. Θέλεις άλλο εξοπλισμό.

Μέρα είναι όντως αδύνατο όσο και να ανεβάσεις το διάφραγμα. Αλλά το έχω δοκιμάσει απόγευμα και είχα καλά αποτελέσματα.

Αυτός είναι ο λόγος που σκεφτόμουν να πάω πάλι σε Huawei αλλά καλύτερο μοντέλο ή σε iphone (αν και πανάκριβο και νομίζω προτιμώ την ελευθερία του android), γιατί έχει κι εκεί την ίδια επιλογή αν τραβήξεις σε live view.

Δυστυχώς τα Samsung δεν έχουν ακόμα κάτι παρόμοιο απο ότι ξέρω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Iliemp είπε

Μέρα είναι όντως αδύνατο όσο και να ανεβάσεις το διάφραγμα. Αλλά το έχω δοκιμάσει απόγευμα και είχα καλά αποτελέσματα.

Αυτός είναι ο λόγος που σκεφτόμουν να πάω πάλι σε Huawei αλλά καλύτερο μοντέλο ή σε iphone (αν και πανάκριβο και νομίζω προτιμώ την ελευθερία του android), γιατί έχει κι εκεί την ίδια επιλογή αν τραβήξεις σε live view.

Δυστυχώς τα Samsung δεν έχουν ακόμα κάτι παρόμοιο απο ότι ξέρω!!

Μα το διάφραγμα δεν μεταβάλλεται στα κινητά (εξαίρεση το s9+ που έχει f1.5 και f2.4). Ίσως μιλάς για εικονικό aperture που αφορα το θόλωμα του background.

Όσον αφορά το από ποια φωτεινοτητα και πέρα μπορείς να το καταφέρεις εξαρταται και από το aperture και αισθητήρα του κινητού. Στο u11 για παράδειγμα για να φύγω από base iso πρέπει να πέσει πάρα πολύ ο φωτισμός (να αρχίσει να νυχτώνει).

Για αυτό λοιπόν τα mode της huawei δίνουν μεγάλη ευελιξία. Θεωρητικά μπορείς να τραβήξεις burst και μετά να τα "ενώσεις" στο photoshop αλλά καταλαβαίνεις ότι χάνεις σε ευκολία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ μαχαίρι στην καρδιά , μας και έχω αποφασίσει να πάω για το S8 !!!

Ελπίζω σε κάποιο update να βάλουν αυτή την δυνατότητα και στο Samsung...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπα μην περιμένεις, αν ήταν να το προσθέσουν θα το είχε ήδη το s9. Κατά τα άλλα ότι σου είπε από πάνω ο @Antretng ,για να πάρεις παρόμοια αποτελέσματα από άλλη συσκευή ή πρέπει να τραβήξεις αρκετές φωτογραφίες και να τις "συνδυάσεις" στο ps ώστε να πάρεις μια ή με κάποιο nd φίλτρο μπροστά από το φακό του κινητού για long exposure.

Επεξ/σία από jimzak
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Όπως τα λένε τα παιδιά ακριβώς. Έχω δοκιμάσει σε manual αλλά μετά εξαρτάται πολύ από τις συνθήκες. Θες ND φίλτρο οπωσδήποτε. Αν όμως πας σε Samsung κερδίζεις σε άλλα οπότε... Πάντα κάτι κερδίζουμε και κάτι χάνουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...