Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Antretng είπε

Βασικά αν ήταν κροπαρισμενο σε σκιά πχ με φύλλα πιστεύω πως η full frame θα έπαιρνε κεφάλι. 

Ότι δείγματα έχω δει παστελιαζει αρκετά το p20 pro. Έχει αρκετό noise reduction. Ειδικά για πορτρέτα δεν ενδείκνυται. Από την άλλη μου αρέσει ο τηλεφακό του.

Σαφώς. Αλλά εκεί θα ήταν σύγκριση αισθητήρων κατά βάση. Εν προκειμένω ήθελα ευνοικές συνθήκες για τους αισθητήρες για να φανούν οι όποιες διαφορές σε οξύτητα των φακών, που τελικά σχεδόν δεν υπάρχουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, nickolas είπε

Σαφώς. Αλλά εκεί θα ήταν σύγκριση αισθητήρων κατά βάση. Εν προκειμένω ήθελα ευνοικές συνθήκες για τους αισθητήρες για να φανούν οι όποιες διαφορές σε οξύτητα των φακών, που τελικά σχεδόν δεν υπάρχουν!

Καλά ο φακος είναι μεγάλη υπόθεση. Για αυτό βλέπεις κινητά τύπου 950xl να κάνουν ακόμα και σήμερα την διαφορά στις ημερήσιες. Αλλά αυτό φυσικά πρέπει να πάρεις κροπ από όλη την έκταση της φωτογραφίας (άκρες και κέντρο). Για παράδειγμα στο u11 που έχω αυτό το καιρό χάνει στις άκρες. 

Ξέρουμε τι φακό φοράει η full frame που έβαλες; Μήπως έχει κανέναν kit?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nickolas είπε

Το άρθρο είναι εδώ http://www.everyothershot.com/canon-5dsr-vs-huawei-p20pro-smartphone-yes-really/

Ο φακός είναι ο 24mm της Canon που σε οξύτητα παίρνει πολύ καλή βαθμολογία στο DXO

Δηλαδη το ξεπλυμενο αποτελεσμα του κινητου εχει καμια σχεση με το ζωντανο αποτελεσμα της φωτογραφικης? Ουτε κατα διανοια. Και δεν εχει σημασια που ειναι τοπ μοντελο. Το ιδιο καλο αποτελεσμα θα ειχες και ενα entry level μοντελο. Οσον αφορα την σκοτεινη φωτο που τοσο ζοριστηκε ο αλλος για να βγαλει manual πραγματικα δεν το καταλαβα. AF assist εχουν οι φωτογραφικες απο τοτε που βγηκαν σχεδον. Με την D7000 εχω βγαλει πολλες αντιστοιχες για να την τεσταρω χωρις ουσιαστικο προβλημα εκτος της καποιας ελαχιστης καθυστερησης του AF πριν να lockαρει. Το ιδιο κανει και το κινητο. Παρεμπιπτωντως λεει και εκει οτι μοντελα του 2000 βγαζουν τις ιδιες φωτο στις φυσιολογικες αναλυσεις εκτος κι αν κατσεις να κανεις pixel peeping. Οπου κανει για τις φωτο της ημερας που βολευεται αλλα μετα στο τελος στις φωτο του σκοτεινου λουτρου λεει οτι ειναι μια χαρα φωτο γιατι δεν χρειαζεται να τις ψειρισεις απο κοντα μια και εκει το pixel peeping βγαζει ολα τα προβληματα της ψηφιακης υπερεπεξεργασιας που εγινε στην φωτο.

Οποτε sorry αλλα ψιλομουφα το βλεπω το αρθρακι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sory για το off topic:

Όπου και να πάω σκουλήκια διαβάζω συνεχώς, είναι κάποια ομάδα; Μια ενημέρωση παρακαλώ; Σε pm έστω μην χαλάμε το θέμα.

Ευχαριστω.

Ντίνος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ετσι για το καλο ας βαλω 2 προχειρες απο u11. Στοκ auto

42081887392_8338865f7a_z.jpgIMAG0113 by Andreas L., on Flickr

41163040515_4c22e98aae_z.jpgIMAG0054(1) by Andreas L., on Flickr

Υ.Γ. Δεν ξερω γιατι στη πρωτη δεν βαζει thub

 

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινουργιλα;πολύ καλές και οι 2 παρότι δύσκολες.

Αυτή η γειτονιά σου πολύ κίτρινη ρε φίλε το έριξες στα βαθιά 😁😁😁😁.

Φυσικά θα παίξεις και gcam να φανταστώ,έχω ακούσει κάνει παπάδες σε αυτό.

Μάλλον δεν έχω ακούσει έχω δει στο γειτονικό forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, georgerapp είπε

Καινουργιλα;πολύ καλές και οι 2 παρότι δύσκολες.

Αυτή η γειτονιά σου πολύ κίτρινη ρε φίλε το έριξες στα βαθιά 😁😁😁😁.

Φυσικά θα παίξεις και gcam να φανταστώ,έχω ακούσει κάνει παπάδες σε αυτό.

Μάλλον δεν έχω ακούσει έχω δει στο γειτονικό forum.

Οντως το ριξα αμέσως στα βαθια. Η πρώτη ηταν κοντά σε αυτο που έβλεπα. Η δευτερη ήθελε λιγο πιο ψυχρο wb.
Έπαιξα λιγο με gcam, κάτι βοηθαει. Περισσότερο σε ευκολία θα έλεγα. Αλλά πρώτα λεω να δουμε τι κάνει η στοκ. 

Οι πρώτες εντυπωσεις ειναι οτι εχει πολυ λεπτομέρεια αλλά και θόρυβο (για τα επίπεδα του μιλαω πάντα) και μια τάση για υπερέκθεση. Στα πρόσωπα τα πάει εξαιρετικά (νομιζω ειναι γενικότερα φιλοσοφία της htc αν κρίνω και απο το u ultra). Στα σκοτάδια έχει λιγο shutter lag οπότε μπορεί να χάσεις κάποια στιγμή ή να σου βγει κουνημμενη. Το ois συμπαθητικό (του ultra ηταν πιο δυνατο/ασφαλες). Η εστίαση εύστοχη. Στα νυχτερινα τοπία επειδη αφήνει θόρυβο ίσως θέλει λιγο noise reduction είτε με photoshop/lightroom είτε να βάλεις gcam.

Γενικά ειναι πολύ δυνατό και η συμπεριφόρα του (noise reduction, contrast, sharpening κλπ) θυμίζει περισσότερο φωτογραφικής μηχανης παρά κινητού. 

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρες. Πάμε ενα συγκριτικό u11 vs mi note 3. Πρώτα u11 και μετά η αντίστοιχη από mi note 3

Οι νυχτερινες φωτογραφίες (με εξαίρεση την τελευταία) δεν τραβήχτηκαν ταυτόχρονα μιας και δεν εχω πια το mi note 3, αλλα θεωρώ ότι ο φωτισμός και οι συνθήκες δεν πρέπει να ειχαν διαφορες (οι ημερήσιες βγήκαν ίδια στιγμή). Στο u11 ειχα hdr auto και στο Mi note 3 hdr off επειδή δεν έχει auto (ούτως ή άλλος στο on περισσότερο κακό κάνει παρά καλό).

27294579057_10cb2ef764_z.jpgIMAG0272 by Andreas L., on Flickr

42119889562_a80fe97956_z.jpgIMG_20180514_141711_1 by Andreas L., on Flickr

27294572577_bd013f9c88_z.jpgIMAG0273 by Andreas L., on Flickr

40359199830_07a6866274_z.jpgIMG_20180514_141724_1 by Andreas L., on Flickr

41163040515_4c22e98aae_z.jpgIMAG0054(1) by Andreas L., on Flickr

41747265552_e0dfeb5be0_z.jpgIMG_20180430_020110_HHT by Andreas L., on Flickr

42081887392_8338865f7a_z.jpgIMAG0113 by Andreas L., on Flickr

41163188972_7f7ba9dd1c_z.jpgMi Note 3 - sample8 by Andreas L., on Flickr

28293511538_3b0a186aeb_z.jpgIMAG0364(1) by Andreas L., on Flickr

39361249510_dbdcaf4d4d_z.jpgMi Note 3 - sample3 by Andreas L., on Flickr

28281105458_3995b79268_z.jpgIMAG0189 by Andreas L., on Flickr

41432993724_db21123e18_z.jpgIMG_20180514_011951_HHT by Andreas L., on Flickr

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ φαίνεται πόσο καλό και vfm είναι το mi note 3 και βέβαια πως η xiaomi κλείνει την ψαλίδα φωτογραφικά σε σχέση με  άλλες μάρκες με παράδοση..  Ελπίζω τέτοιου είδους συγκριτικά να αποκαταστήσουν τις αδικίες όσο αφορά τις ικανότητες των xiaomi

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/5/2018 στις 7:53 ΜΜ, linuxilakis είπε

Εδώ φαίνεται πόσο καλό και vfm είναι το mi note 3 και βέβαια πως η xiaomi κλείνει την ψαλίδα φωτογραφικά σε σχέση με  άλλες μάρκες με παράδοση..  Ελπίζω τέτοιου είδους συγκριτικά να αποκαταστήσουν τις αδικίες όσο αφορά τις ικανότητες των xiaomi

Βασιλη πέραν της αδικίας προς τη xiaomi, δυσκολα θα πει ο άλλος κακό λόγο για τη συσκευή του. Για τους περισσότερους, πάντα το επόμενο ειναι οτι καλύτερο έχει πιάσει με ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά απο το προηγούμενο. Έτσι δεν την πάτησα και με το oneplus 5t? 

Παρόλα αυτα να πω οτι το αδίκησα λιγο το 11 μιας και δεν εβαλα πρόσωπα. Εκει παιδια παίρνει κεφάλι.... αλλά εδώ κεφάλι παίρνει στις περισσότερες ναυαρχίδες. Άρα το mn3, με εξαιρεση το bug όπου καταλήγεις να ενεργοποιείς χειροκίνητα το hht την νυχτα (κανονικα ειναι αυτόματο... ισως διορθωθει σε update) άνετα το βάζεις σε κατηγορία ναυαρχίδας... ειναι πιο κοντα σε ναυαρχίδα παρά σε mid range. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλη!χωρίς ψηλό iso και χερατη να υποθέσω;

Για να βγάλω τέτοια με το z5c θα πρέπει να το ακουμπήσω και να βάλω και χρονόμετρο,και πάλι αν θα πάρω αυτό το αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Antretng είπε

U11 auto

42251530172_e8455b37d9_z.jpgIMAG0520 by Andreas L., on Flickr

1/25

ISO 509

Πολύ καλή νυχτερινη φωτο με πολύ καλό white balance και γενικα ισορροπημενη απόδοση της ατμόσφαιρας της στιγμής.

Εντυπωσιασμένος όχι για την υπαρξη θορυβου ή μη (που ειναι και αναμενομενος σε μια νυχτερινη φωτο) αλλα για την συνολική αποτυπωση και αισθηση απο χρωματα, σκιες και contrast. Με λιγο crop θα αναδειχθει.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...