Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα νεότερα της xiaomi. Αυτό συμπέρανα από την έρευνα αγοράς που έκανα.

Στις 20/9/2019 στις 6:48 ΜΜ, vargas είπε

Le pierrot bistrot

 Να κ το πορτραίτο στο Α3 . Καλό μου φαίνεται με καλη λεπτομέρεια κ σωστό bokeh

 

Πολλή όμορφη και με ωραία "κοψίματα"!

 

Ορίστε και ένα δικό μου selfie πορτραίτο με gcam.

Στο μόνο που δυσκολεύτηκε ήταν στα κοψίματα στο κατσαρό μαλλί! :P

00000PORTRAIT_00000_BURST20190922171943276.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, afragorn είπε

Τα νεότερα της xiaomi. Αυτό συμπέρανα από την έρευνα αγοράς που έκανα.

Πολλή όμορφη και με ωραία "κοψίματα"!

Ορίστε και ένα δικό μου selfie πορτραίτο με gcam.

Στο μόνο που δυσκολεύτηκε ήταν στα κοψίματα στο κατσαρό μαλλί! :P

00000PORTRAIT_00000_BURST20190922171943276.jpg

Εμένα στην version της gcam που έχω μου δουλεύει καλύτερα η στοκ σελφι . Πολύ ωραία φωτο πάντως  🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, η xiaomi έχει πολύ ωραία πορτραίτα, αλλά πλέον δεν ανοίγω καθόλου τη στοκ κάμερα. Μόνο για βίντεο την ανοίγω. Για φωτογραφίες, κατευθείαν gcam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, afragorn είπε

Ναι, η xiaomi έχει πολύ ωραία πορτραίτα, αλλά πλέον δεν ανοίγω καθόλου τη στοκ κάμερα. Μόνο για βίντεο την ανοίγω. Για φωτογραφίες, κατευθείαν gcam.

Μια μικρη επισυμανση γιατι συχνα παρερμηνευεται ο ορος εξαιτίας του όνοματος που δινουν οι εταιρειες στα modes τους.

Πορτρετο ειναι κανονικά οι φωτογραφίες προσώπων και δεν εχει καμια σχεση με το mode του θολώματος (πχ μπορει να τραβας ενα λουλουδι με το mode). Οποτε οταν μια κάμερα λεμε εχει καλά πορτρέτα εστιάζουμε περισσότερο στις λεπτομέριες, τονους χρωματων, σκιές κλπ του προσώπου παρά στο θόλωμα (το οποίο φυσικά ειναι επιθυμητο). Εκει συνηθως τα παει καλύτερα η gcam.

Αυτό που ήθελες να πεις είναι ότι έχει καλό artificial bokeh.

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2019 στις 6:27 ΜΜ, Antretng είπε

Μια μικρη επισυμανση γιατι συχνα παρερμηνευεται ο ορος εξαιτίας του όνοματος που δινουν οι εταιρειες στα modes τους.

Πορτρετο ειναι κανονικά οι φωτογραφίες προσώπων και δεν εχει καμια σχεση με το mode του θολώματος (πχ μπορει να τραβας ενα λουλουδι με το mode). Οποτε οταν μια κάμερα λεμε εχει καλά πορτρέτα εστιάζουμε περισσότερο στις λεπτομέριες, τονους χρωματων, σκιές κλπ του προσώπου παρά στο θόλωμα (το οποίο φυσικά ειναι επιθυμητο). Εκει συνηθως τα παει καλύτερα η gcam.

Αυτό που ήθελες να πεις είναι ότι έχει καλό artificial bokeh.

Καλησπέρα,

Η κοπέλα μου έσπασε την οθόνη του s8 μετά από ούτε 6 μήνες και τώρα προσπαθεί να βρει αντίστοιχη εμπειρία κάμερας αλλά με λιγότερα χρήματα διότι δεν μπορεί να ξαναδώσει +400€ ...

Ψάχνοντας για τις κάμερες έπεσα πάνω στο thread για το rn7+gcam (είμαι φαν Xiaomi)...

Με Νο1 κριτήριο την κάμερα θα πρότεινες rn7 ??

Άλλες επιλογές που έχω είναι:

-mi 9T

-pocofone μεταχειρισμένο 3ων μηνών από φιλο

-lg V30

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το rn7 θα σου πει ο αντρεας που το εχει κανει flagship killer,αλλα να σου πει και την γενικη εμπειρια χρησης γιατι μιλαμε για ενα low/mid range κινητο και μηπως κερδισει καπου αλλα χασει καπου απο το πολυ καλο σφαιρικα s8.

ενα v30 ναυαρχιδα για εμενα θα ηταν μια σοφη κινηση,επισης και αυτο δεχετε gcam περα απο τα πολυ καλα αποτελεσματα που βγαζει καθως εχει και τον βολικο wide φακο μα και manual ακομα και στο βιντεο,συσκευη που δε θα καλύψει ισως τον τεμπελη μονο που δε ξερει τι θελει,τον ανθρωπο που εχει ορεξη να ασχοληθει ειναι απο τις συσκευες που θα τον μαθει κιολας και θα ανοιξει το μυαλο του την αντιληψη του.

δεν εχω καμια συσκευη απο τις παραπανω μονο απο οσα εχω διαβασει δεξια και αριστερα.

αλλα ειμαι απο αυτους που επιλεγουν ναυρχιδα και ας ειναι 2 και παραπανω ετων και ας μοιαζει πλεον στα specs με τα φρεσκα midrange.

στις ναυαρχιδες ξερεις οτι ο εκαστοτε oem εχει βαλει τον αφρο και την προσοχη που ειχε εκεινη την εποχη διαθέσιμα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου επειδή τις είχα όλες τις συσκευές που αναφέρεις με κλειστά μάτια πας σε mi9t,πολύ δυνατός επεξεργαστής,πολύ καλή κάμερα και τρομερή αυτονομία,είναι το πιο πλήρες πακέτο,ο 730 που φοράει είναι σίγουρα καλύτερος από 835,660 που φοράνε τα v30 και rn7 αντίστοιχα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, atr3jiu είπε

Καλησπέρα,

Η κοπέλα μου έσπασε την οθόνη του s8 μετά από ούτε 6 μήνες και τώρα προσπαθεί να βρει αντίστοιχη εμπειρία κάμερας αλλά με λιγότερα χρήματα διότι δεν μπορεί να ξαναδώσει +400€ ...

Ψάχνοντας για τις κάμερες έπεσα πάνω στο thread για το rn7+gcam (είμαι φαν Xiaomi)...

Με Νο1 κριτήριο την κάμερα θα πρότεινες rn7 ??

Άλλες επιλογές που έχω είναι:

-mi 9T

-pocofone μεταχειρισμένο 3ων μηνών από φιλο

-lg V30

Αν και ειμαστε εκτός θέματος σε συντομία θα πω

Κάμερα φωτογραφίες: Καλύτερο όλων RN7 gcam. Μετα ακολουθεί το pocophone gcam σε βασικό φακό. Όμως το v30 και Mi9t έχουν εξτρα φακούς ενω δεν ειναι μεγάλη η ψαλίδα του poco. Οπότε Θα το βαλω τελικά μετα το v30 και mi9t. Το V30 είναι σε παρόμοιο επίπεδο με το Mi9t με το πρώτο να εχει καλυτερη λεπτομέρια, χαμηλότερο θόρυβο και καλύτερο ultra wide ενώ το mi9t έχει καλύτερα χρώματα και εξτρα τον τηλεφακό. 
Κάμερα βίντεο: Καλύτερο όλων το V30 (ειδικά ήχο). Μετα ακολουθεί σε πάνω κάτω παρόμοιο επίπεδο το rn7 και Mi9t. Τέλος το pocophone.
Συσκευή σαν σύνολοΝομίζω η πιο ισορροπημένη επιλογή ειναι το mi9t. Καλύτερη οθόνη όλων. Καλύτερη αυτονομία όλων. Η πιο σβέλτη συσκευή μετα το Pocophone. Αρκετά καλή κάμερα με tele + ultra wide. Στα αρνητικά του θα ελεγα ότι λείπει sd και jack.

Σε φίλο που δεν τον καίει το βιντεο και φωτογραφικά δεν ειναι τόσο κολλημένος σαν εμένα θα έλεγα το mi9t. Ξερω οτι ρώτησες για κάμερα (και στις φωτογραφίες ειναι όντως πιο πανω το rn7), αλλα θέλησα να σου δώσω μια σφαιρική άποψη και εσύ κρίνεις τι θέλεις. 

18 λεπτά πριν, georgerapp είπε

ενα v30 ναυαρχιδα για εμενα θα ηταν μια σοφη κινηση,επισης και αυτο δεχετε gcam περα απο τα πολυ καλα αποτελεσματα

Η gcam εχει θέματα στο v30. Βεβαια εχει πολύ καλή στοκ. 

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Antretng είπε

Συσκευή σαν σύνολο: Νομίζω η πιο ισορροπημένη επιλογή ειναι το mi9t. Καλύτερη οθόνη όλων. Καλύτερη αυτονομία όλων. Η πιο σβέλτη συσκευή μετα το Pocophone. Αρκετά καλή κάμερα με tele + ultra wide. Στα αρνητικά του θα ελεγα ότι λείπει sd και jack.

Μια διόρθωση Αντρέα αν μου επιτρέπεις; το mi9t έχει audio jack

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chios είπε

Μια διόρθωση Αντρέα αν μου επιτρέπεις; το mi9t έχει audio jack

Αληθεια; Πως νομιζα οτι δεν ειχε; Οπότε ακόμα καλύτερα. 

Βασικά ειχα το mi9... οχι το mi9t. Οπότε εκει μπερδεύτηκα. :) 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Antretng είπε

Αν και ειμαστε εκτός θέματος σε συντομία θα πω

Κάμερα φωτογραφίες: Καλύτερο όλων RN7 gcam. Μετα ακολουθεί το pocophone gcam σε βασικό φακό. Όμως το v30 και Mi9t έχουν εξτρα φακούς ενω δεν ειναι μεγάλη η ψαλίδα του poco. Οπότε Θα το βαλω τελικά μετα το v30 και mi9t. Το V30 είναι σε παρόμοιο επίπεδο με το Mi9t με το πρώτο να εχει καλυτερη λεπτομέρια, χαμηλότερο θόρυβο και καλύτερο ultra wide ενώ το mi9t έχει καλύτερα χρώματα και εξτρα τον τηλεφακό. 
Κάμερα βίντεο: Καλύτερο όλων το V30 (ειδικά ήχο). Μετα ακολουθεί σε πάνω κάτω παρόμοιο επίπεδο το rn7 και Mi9t. Τέλος το pocophone.
Συσκευή σαν σύνολοΝομίζω η πιο ισορροπημένη επιλογή ειναι το mi9t. Καλύτερη οθόνη όλων. Καλύτερη αυτονομία όλων. Η πιο σβέλτη συσκευή μετα το Pocophone. Αρκετά καλή κάμερα με tele + ultra wide. Στα αρνητικά του θα ελεγα ότι λείπει sd και jack.

Σε φίλο που δεν τον καίει το βιντεο και φωτογραφικά δεν ειναι τόσο κολλημένος σαν εμένα θα έλεγα το mi9t. Ξερω οτι ρώτησες για κάμερα (και στις φωτογραφίες ειναι όντως πιο πανω το rn7), αλλα θέλησα να σου δώσω μια σφαιρική άποψη και εσύ κρίνεις τι θέλεις. 

Η gcam εχει θέματα στο v30. Βεβαια εχει πολύ καλή στοκ. 

Ναι είμαστε λίγο εκτός θέματος ζητώ συγνώμη... 

Το V30 νομίζω έχει θέμα με τη σελφοκάμερα που στην προκειμένη περίπτωση είναι βασικό ζητούμενο...Αλλιώς αυτή τη στιγμή είναι τρομερό vfm!

Τώρα για χρήση κάμερας για social media, selfies με bokeh κλπ, δεν ξέρω αν οι έξτρα φακοί του mi9t κάνουν διαφορά. Σίγουρα συνολικά είναι καλύτερη συσκευή από το rn7 πάντως (αλλά και +100ευρώ).

Επεξ/σία από atr3jiu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...