Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, atr3jiu είπε

Ναι είμαστε λίγο εκτός θέματος ζητώ συγνώμη... 

Το V30 νομίζω έχει θέμα με τη σελφοκάμερα που στην προκειμένη περίπτωση είναι βασικό ζητούμενο...Αλλιώς αυτή τη στιγμή είναι τρομερό vfm!

Τώρα για χρήση κάμερας για social media, selfies με bokeh κλπ, δεν ξέρω αν οι έξτρα φακοί του mi9t κάνουν διαφορά. Σίγουρα συνολικά είναι καλύτερη συσκευή από το rn7 πάντως (αλλά και +100ευρώ).

Καλα για φωτογραφίες στα social media βολευεσαι και με κατώτερες καμερες βέβαια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Piraeus

 Στο Α3 χρησιμοποιω πλέον  την gcam του mi 9 t με  πάρα πολύ απλές ρυθμίσεις σε saturation k exposure .  Νομίζω ότι είναι η καλύτερη από αυτές που έχω δει ως τωρα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα πολύ πρόωρο συγκριτικό Mi A3 stock vs gcam (ενδεχομένως να βρω αλλες ρυθμισεις)
Πρώτα stock, μετα gcam. Στο τέλος 2 ακόμα δείγματα από mi9 (πρώτα στοκ, μετά gcam) μιας και αποψη hw, φωτογραφικά δεν πρέπει να διαφέρουν. 

Από ότι βλέπω stock vs stock το mi9 έχει λιγο υψηλότερο exposure και ισως να ανοιγει και τις σκιες λιγο παραπάνω (δεν εχω δει ακόμα ιστόγραμμα). Gcam στο  mi9 βλεπω πιο ανοιχτές σκιές ενώ στο α3 βλέπω λιγο παραπανω λεπτομέρια... αν και το πιθανότερο είναι απλά να έτυχε αφου δεν τραβήχτηκαν ίδια στιγμη και δεν ξέρω αν ειχα και αλλα libs. Θα ψαξω να δω να βαλω τα ίδια για δικαιότερη συγκριση (βλέπω υψηλότερο contrast).

48820518736_500d5ee2e9_z.jpgIMG_20190930_032252 by Andreas L., on Flickr

48820164768_3465f46f41_z.jpgIMG_20190930_032110 by Andreas L., on Flickr

48071624473_7a91790f97_z.jpgIMG_20190616_023807 by Andreas L., on Flickr

48071624013_20e2344ee9_z.jpgIMG_20190616_023813 by Andreas L., on Flickr

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Antretng είπε

Ένα πολύ πρόωρο συγκριτικό Mi A3 stock vs gcam (ενδεχομένως να βρω αλλες ρυθμισεις)
Πρώτα stock, μετα gcam. Στο τέλος 2 ακόμα δείγματα από mi9 (πρώτα στοκ, μετά gcam) μιας και αποψη hw, φωτογραφικά δεν πρέπει να διαφέρουν. 

Από ότι βλέπω stock vs stock το mi9 έχει λιγο υψηλότερο exposure και ισως να ανοιγει και τις σκιες λιγο παραπάνω (δεν εχω δει ακόμα ιστόγραμμα). Gcam στο  mi9 βλεπω πιο ανοιχτές σκιές ενώ στο α3 βλέπω λιγο παραπανω λεπτομέρια... αν και το πιθανότερο είναι απλά να έτυχε αφου δεν τραβήχτηκαν ίδια στιγμη και δεν ξέρω αν ειχα και αλλα libs. Θα ψαξω να δω να βαλω τα ίδια για δικαιότερη συγκριση (βλέπω υψηλότερο contrast).

48820518736_500d5ee2e9_z.jpgIMG_20190930_032252 by Andreas L., on Flickr

48820164768_3465f46f41_z.jpgIMG_20190930_032110 by Andreas L., on Flickr

48071624473_7a91790f97_z.jpgIMG_20190616_023807 by Andreas L., on Flickr

48071624013_20e2344ee9_z.jpgIMG_20190616_023813 by Andreas L., on Flickr

Που βρέθηκε στα χέρια σου κ το Α3 . Respect 😉😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Test gcam στο mi a3. Για πειτε ποια προτιμάτε. Μετα θα σας δώσω και τα xml για οσους εχουν την συσκευη.

Σχολιάστε ποια προτιμάτε σε wb και ποια σε λεπτομέρια/θόρυβο. Ποια σας κανει πιο φυσική; 

Για ζουμάρισμα ειτε κανετε download είτε μπαινετε σε desktop view και πατάτε load full resolution.

xcam11-custom.jpg

fu24-custom.jpg

tolyan-latest-custom.jpg

bulkin-14-2-custom.jpg

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Antretng είπε

Test gcam στο mi a3. Για πειτε ποια προτιμάτε. Μετα θα σας δώσω και τα xml για οσους εχουν την συσκευη.

Σχολιάστε ποια προτιμάτε σε wb και ποια σε λεπτομέρια/θόρυβο. Ποια σας κανει πιο φυσική; 

Για ζουμάρισμα ειτε κανετε download είτε μπαινετε σε desktop view και πατάτε load full resolution.

xcam11-custom.jpg

fu24-custom.jpg

tolyan-latest-custom.jpg

bulkin-14-2-custom.jpg

Εγώ χρησιμοποιώ αυτή https://forum.xda-developers.com/Mi-9/themes/xiaomi-mi9-googlecam-port-t3910034/page100.            https://drive.google.com/file/d/1Sy7D_sirh9NnR0t1xEXh7P_dPn4mkXJ0/view

Επεξ/σία από vargas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vargas είπε

Ποια προτιμας από τις 4 που εβαλα. Δωστε λιγο feedback ρεεεεε :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Antretng είπε

Ποια προτιμας από τις 4 που εβαλα. Δωστε λιγο feedback ρεεεεε :P 

Νομίζω η τέταρτη γενικά .και μετά η πρώτη. Αυτές δείχνουν πιο φυσικές και με φυσιολογικό κορεσμό χωρίς over exposure

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vargas είπε

Νομίζω η τέταρτη γενικά .και μετά η πρώτη. Αυτές δείχνουν πιο φυσικές και με φυσιολογικό κορεσμό χωρίς over exposure

Εχω αρχισει να σκεφτομαι την τεταρτη για ημερησιες και προσωπα και την πρωτη για νυχτερινα. Θα βαλω πιο μετα απο τις ιδιες ημερησιες. 

Δεν βαζω στοκ μιας και ολες ειναι ενα κλικ πανω απο αυτην. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Antretng είπε

Εχω αρχισει να σκεφτομαι την τεταρτη για ημερησιες και προσωπα και την πρωτη για νυχτερινα. Θα βαλω πιο μετα απο τις ιδιες ημερησιες. 

Δεν βαζω στοκ μιας και ολες ειναι ενα κλικ πανω απο αυτην. 

Nα ρωτήσω κ κάτι άσχετο Άντρεα . Μου έχει έρθει ένα email για συμμετοχή σε ένα σεμινάριο φωτογραφίας .στο hcp .Αξίζει λες ;. Αν θες βάλε τις gcam για την πρώτη κ την Τετάρτη κ με ποια xml 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη στα μάτια μου και με ζουμ είναι πολύ καλή έως άριστη.

Τώρα σε σχέση με την 4η που είναι η δεύτερη σε προτίμηση τι να σου πω;εσύ ξέρεις καλύτερα.

Τις βλέπω σε ίδια φάση 1η και 4η.

Αλλά στο σκηνικό αυτό καθαρά η 1η.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι προτιμώ την πρώτη με πιο φυσικά χρώματα. Το xml τι ακριβώς είναι; Ρυθμίσεις κάμερας;

Με το ίδιο xml (ότι κι αν αυτό είναι) μπορείς να ανεβάσεις κάποια στιγμή και φωτο ημέρας;

Επειδή το Lumia 1020 μου κόλλησε την ασθένεια του "pixel peeping" θα ήθελα να δω λεπτομέρεια σε επίπεδο pixel σε φωτογραφίες ημέρας με το ίδιο xml.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...