Προς το περιεχόμενο

Τυριά στα Super Market


agamoi-thytai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν από περίπου ενα χρόνο πάω σε σούπερ μάρκετ και ζητάω προβολόνε. Επειδή δεν βρίσκω πάντα παίρνω 1-2 κιλά και το βάζω κατάψυξη. Ξεκινάει ο υπάλληλος, μου δείχνει ενα κομμάτι, του λέω όλο, το ζυγίζει, βγάζει καρτελάκι με τιμή  και ξεκινάει το καθάρισμα.

Αφού έχει πετάξει το μισό τυρί το βάζει στον τρίφτη και αφού το βάζει σε σακουλάκι μου το δίνει. Το παίρνω στα χέρια μου, του λέω το ζυγίζεις άλλη μια ; Και βλέπω λείπει σχεδόν το 15% από το αρχικό βάρος. Επειδή με είδε πως στράβωσα έβγαλε νέο καρτελάκι.

 

Σημερα, σε άλλο σούπερ μάρκετ, όχι της ίδιας εταιρίας με το προηγούμενο, πάλι τα ίδια. Μάλιστα επειδή στην άκρη είχε ξεραθεί αρκετά έλειπε μετά το καθάρισμα πολύ μεγάλο κομμάτι. Του είπα πως είτε το ζυγίζει ξανά, είτε το κρατάει και φεύγω.

τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις; Πρέπει εγώ να επωμίζομαι τη φύρα του καθενός ;

δεν πρόκειται να το ξανά δεχτώ σε κανένα τυρί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν επαιρνες το τυρι χωρις ολη αυτην την διαδικασια θα το πληρωνες κανονικα, θα τραβαγες ολο το μανικι να το καθαρισεις και στο τελος θα σου εμενε η ιδια ποσοτητα ? 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θα το καθαρίσω εγώ, θα πετάξω το 5% όχι το 15%. Απλα δεν έχω τη δυνατότητα να το τρίψω. Τέλος, ενα κομμάτι που για 1εκατοστο πάχους είναι ξεραμένο γιατί να το πάρω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα το ιδιο γινεται με το στηθος πχ αν πεις θελω ενα στηθος κοτοπουλι θα σε βαλει με κοκκαλο, αν σε ρωτησει να το φιλεταρω, θα αλλαξει η τιμη σαν φιλετο ή θα στο χρεωσει με το αρχικο βαρος δηλαδη το κοκκαλο. Οπως αν αγορασεις κοτοπουλο και του πεις κοψτο, στο ζυγιζει, μετα στο κοβει, πετωντας οτι θεωρεί περριτο, αλλα δεν το ξαναζυγιζει, μια ειναι η τιμη.

Στο τυρι θα τους λες θελω να ναι φρεσκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, agamoi-thytai είπε

Τέλος, ενα κομμάτι που για 1εκατοστο πάχους είναι ξεραμένο γιατί να το πάρω ;

Γιατί η τιμή που σου προσφέρουν το προβολόνε, αφορά ΚΑΙ το ξεραμένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμισε μια θειτσα μια φορα σε ζαχαροπλαστειο.

Ζητησε μια τουρτα, και η υπαλληλος την εβαλε να την ζυγισει μαζι με το κουτι, και αυτη εκνευριστηκε το γυφταριο γιατι θα χρεωνοταν και το βαρος του κουτιου...

Και της την ειπε.

Και φυσικα πεταγομαι εγω, και της λεω παρτην στο χερι τοτε. :D

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Μου θυμισε μια θειτσα μια φορα σε ζαχαροπλαστειο.

Ζητησε μια τουρτα, και η υπαλληλος την εβαλε να την ζυγισει μαζι με το κουτι, και αυτη εκνευριστηκε το γυφταριο γιατι θα χρεωνοταν και το βαρος του κουτιου...

Και της την ειπε.

Και φυσικα πεταγομαι εγω, και της λεω παρτην στο χερι τοτε. :D

Γυφταριό η πελάτισσα που αντέδρασε, αλλά όχι ο ζαχαροπλάστης που σκοπίμως έκανε τη γυφτιά...

Μάλιστα.

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερό σίγουρα δεν είσαι υποχρεωμένος να το πάρεις.Να το καθαρίσει και μετά να σου κόψει κομμάτι.Αν πουλάει παρόμοιο τυρί σπάνια και στεγνώνει να το τυλίγει με ζελατίνη.Δεν το τυλίγουν όμως με ζελατίνη γιατί πιάνει μούχλα μετά και πάλι είναι υποχρεωμένοι να το πετάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Το ξερό σίγουρα δεν είσαι υποχρεωμένος να το πάρεις.Να το καθαρίσει και μετά να σου κόψει κομμάτι.Αν πουλάει παρόμοιο τυρί σπάνια και στεγνώνει να το τυλίγει με ζελατίνη.Δεν το τυλίγουν όμως με ζελατίνη γιατί πιάνει μούχλα μετά και πάλι είναι υποχρεωμένοι να το πετάξουν.

Δεν νομίζω ο ts να εννοούσε αυτό που λες(το κομμένο που μένει καιρό και ξεραίνεται), αλλά τη φλούδα η οποία είναι μέρος του τυριού. Δηλαδή αυτό ακριβώς που φαίνεται στην παρακάτω φωτό:

 

Provolone-5Kg-affumicato.jpg

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν νομίζω ο ts να εννοούσε αυτό που λες(το κομμένο που μένει καιρό και ξεραίνεται), αλλά τη φλούδα η οποία είναι μέρος του τυριού. Δηλαδή αυτό ακριβώς που φαίνεται στην παρακάτω φωτό:

Provolone-5Kg-affumicato.jpg

Αυτά άλλα μου θυμίζουν........:o

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Γυφταριό η πελάτισσα που αντέδρασε, αλλά όχι ο ζαχαροπλάστης που σκοπίμως έκανε τη γυφτιά...

Μάλιστα.

Φανταζομαι οταν ψωνιζεις εσυ τυρια στο σουπερμαρκετ τους λες να μη σου ζυγισουν το χαρτινο περιτυλιγμα ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Αυτά άλλα μου θυμίζουν........:o

Μ'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι :P

Μόλις τώρα, Ntinaras είπε

Φανταζομαι οταν ψωνιζεις εσυ τυρια στο σουπερμαρκετ τους λες να μη σου ζυγισουν το χαρτινο περιτυλιγμα ε?

Εκεί που πάω εγώ δεν κάνουν τις γυφτιές που κάνει ο ζαχαροπλάστης σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Μ'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι :P

Εκεί που πάω εγώ δεν κάνουν τις γυφτιές που κάνει ο ζαχαροπλάστης σου.

Παντου ετσι τα ζυγιζουνε.

Εσυ να πας να παρεις και τα φρουτα στις τσεπες για να γλιτωσεις 0,01 γραμμαρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, Ntinaras said:

Φανταζομαι οταν ψωνιζεις εσυ τυρια στο σουπερμαρκετ τους λες να μη σου ζυγισουν το χαρτινο περιτυλιγμα ε?

Αυτο με το ζυγισμα και την συσκευασμια / περιτυλιγμα, ειναι απο τα πραγματα που δυστυχως δεν εχουμε διεκδικήσει ως καταναλωτικο κοινο. Και ναι δεν θα επρεπε να το πληρωνουμε ανα βαρος με το καθαρο προιον.  

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...