Προς το περιεχόμενο

Τυριά στα Super Market


agamoi-thytai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτά είναι πράγματα που συνήθως τα αποφασίζει ο πωλητής.
Ο αγοραστής στην συνέχεια, αποφασίζει ποιόν πωλητή θα επιλέγει.
Δεν μπορείς να βγάλεις άκρη με κάτι τέτοια.

Για παράδειγμα αν κάνεις θέμα για να ζυγίζεται το τυρί τριμμένο και καθαρό, μπορεί μετά να σου δώσει πιο μεγάλη τιμή ανά κιλό (για το τριμμένο).
Η αν κάνεις θέμα για την συσκευασία, μπορεί μετά να σου προσθέσει την αξία της συσκευασίας.

Δεν το βρίσκω πάντως κακό ούτε τσιγκουνιά το να πιέζουμε σε τέτοια ζητήματα. Έτσι προχωρά η αγορά θεωρητικά προς όφελός μας.

Θα μπορούσε για παράδειγμα να πεταχτεί κάποιος εδώ και να μας ενημερώσει ότι υπάρχει μαγαζί που ζυγίζει και χρεώνει το προβολόνε καθαρό σε ίδια τιμή και εμείς αγοράζοντας όλοι από αυτόν, πιέζουμε (με την απουσία μας) να βελτιωθεί και τον άλλος ο οποίος ζυγίζει πριν καθαρίσει.

Μην λέμε τσιγκούνη κάποιον που θέλει να αγοράσει σωστά και αρθρώνει επιχειρήματα. Για μένα αυτοί οι πελάτες είναι χρήσιμοι μάλιστα γιατί βοηθούν τις επιχειρήσεις να βελτιωθούν.
Τσιγκούνης είναι αυτός που δεν αγοράζει καν.

Δεν είναι τυχαίο που μερικά μαγαζιά κάνουν μια κούρσα και μετά είναι άδεια, ενώ παρακάτω ο ανταγωνιστής είναι τίγκα στον κόσμο.
Απλά δεν πατάς και αν δεν του το χει πει κανείς (του άδειου),  φορτώνει την αποτυχία στον ανάδρομο Ερμή.

Εάν τα προσέχουμε όλοι αυτά, θα βελτιώνουμε συνεχώς την φόρμα της τσέπης μας.

Επεξ/σία από akeraios
  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

Αν δεν θελει η δεν μπορει κανεις να απορροφησει το κοστος συσκευασιας ειναι κατανοητο, αλλα υπαρχει τρομακτικη αποκλιση του να υπαρχει καποια χρεωση ανα τεμαχιο σε συγκριση με την χρεωση ανα βαρος που γινεται!

Δηλαδη δε θα σου φαινοταν περιεργο να εβλεπες στην αποδειξη χρεωση για κουτι καθε φορα?

εδω οι μισοι ξεσηκωθηκαν επειδη χρεωνουν τις σακουλες.

Επεξ/σία από Ntinaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 minutes ago, zio10 said:

Ή απλά να έχουν λίγο ακριβότερη τιμή στο προϊόν; Τζάμπα γιατί να τη δίνουν;

Το θέμα είναι να μην την πληρώνεις και στην ζυγαριά, ενώ ήδη έχουν ενσωματώσει τo κόστος της στην τιμή του προϊόντος... :P

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Ntinaras said:

Δηλαδη δε θα σου φαινοταν περιεργο να εβλεπες στην αποδειξη χρεωση για κουτι καθε φορα?

εδω οι μισοι ξεσηκωθηκαν επειδη χρεωνουν τις σακουλες.

Θα προτιμουσα να εχω χρεωση εις γνωση μου της συσκευασιας, παρα χρεωση με το βαρος οπως και συνηθως γινεται.

Στο εξωτερικο φυσικα τα zero waste καταστηματα ειναι καθημερινοτητα, εδω θεωρειται γυφτια να θελουμε προιοντα με καθαρο βαρος. Ετσι παει.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι από κινητό, μπορεί όποιος θέλει να ψάξει να βρει στο Google και να κατεβάσει τον "αγορανομικο κώδικα" - πλέον νομίζω λέγεται ΔΙΕΠΠΥ κάπως έτσι δεν είμαι σίγουρος. Μέσα αναγράφονται καθαρά τα ανεκτά βάρη συσκευασιών. Θυμάμαι αναγράφει χαρακτηριστικά τις περιπτώσεις ζαχαροπλαστειων για το μέχρι πόσο μπορεί να ζυγίζει η χάρτινη βάση τούρτας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Γυφταριό η πελάτισσα που αντέδρασε, αλλά όχι ο ζαχαροπλάστης που σκοπίμως έκανε τη γυφτιά...

Μάλιστα.

Το κουτί δεν έχει βάρος!!!! Ούτε ένα γραμμάριο δεν πάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, Getta Robo είπε

Θα προτιμουσα να εχω χρεωση εις γνωση μου της συσκευασιας, παρα χρεωση με το βαρος οπως και συνηθως γινεται.

Στο εξωτερικο φυσικα τα zero waste καταστηματα ειναι καθημερινοτητα, εδω θεωρειται γυφτια να θελουμε προιοντα με καθαρο βαρος. Ετσι παει.

Εδώ εμείς είμαστε γκράντε.
Μετά παραπονιούνται κάποιοι πως οι πολυεθνικές εδώ έχουν στα ίδια προϊόντα ακριβότερες τιμές.
Εμείς όταν τρώμε μια φάπα γυρίζουμε και το άλλο μάγουλο.

...δεν είναι τυχαίο που σε λίγο θα καταντήσουμε να πληρώνουμε για να εργαζόμαστε ;)

Επεξ/σία από akeraios
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμολόγηση στις μεγάλες επιχειρήσεις γίνεται με συγκεκριμένο τρόπο στον οποίο λαμβάνεται υπόψην το κόστος των πάντων (και στατιστικά).

Αν όλοι αρχίσουν να ζητούν να ζυγίζεται το τυρί μετά το καθάρισμα, απλώς θα αλλάξει η τιμή του καθαρισμένου ή του τριμμένου ώστε να μη χάνει ο έμπορος.

Εδώ η τιμές αυξάνονται χωρίς να ιδρωσει κανενός το αυτί συνέχεια, σε αυτό θα κολλήσουν;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, johnnieinlab είπε

Η τιμολόγηση στις μεγάλες επιχειρήσεις γίνεται με συγκεκριμένο τρόπο στον οποίο λαμβάνεται υπόψην το κόστος των πάντων (και στατιστικά).

Αν όλοι αρχίσουν να ζητούν να ζυγίζεται το τυρί μετά το καθάρισμα, απλώς θα αλλάξει η τιμή του καθαρισμένου ή του τριμμένου ώστε να μη χάνει ο έμπορος.

Εδώ η τιμές αυξάνονται χωρίς να ιδρωσει κανενός το αυτί συνέχεια, σε αυτό θα κολλήσουν;

Δεν μας απασχολεί εμάς το να μην κερδίσουν. Μακάρι να κερδίζουν και να δίνουν δουλειά στον κόσμο.
Αυτό που θα έπρεπε να μας απασχολεί είναι, να μην μας κλέβουν. Δεν έχει καμία σημασία αν είναι 0.000001 ευρώ ή 100.00 ευρώ.
Σημασία έχει να γνωρίζουν ότι δεν επιτρέπουμε να μας κλέβουν και να μας λένε και τσιγκούνηδες από πάνω!

Να πληρώνουμε, ότι αγοράζουμε και όσο για την τιμή ξέρουμε εμείς μετά να ανταμοίβουμε τον φτηνότερο.

Γιατί αν είναι δεν έτσι, να ξεκινήσουμε κι εμείς να μπαίνουμε μέσα και να παίρνουμε τσίχλες χωρίς να πληρώσουμε.
Όταν μας πούνε κάτι να τους ξεφωνίζουμε ότι είναι τσιγκούνηδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, akeraios είπε

Δεν μας απασχολεί εμάς το να μην κερδίσουν. Μακάρι να κερδίζουν και να δίνουν δουλειά στον κόσμο.
Αυτό που θα έπρεπε να μας απασχολεί είναι, να μην μας κλέβουν. Δεν έχει καμία σημασία αν είναι 0.000001 ευρώ ή 100.00 ευρώ.
Σημασία έχει να γνωρίζουν ότι δεν επιτρέπουμε να μας κλέβουν και να μας λένε και τσιγκούνηδες από πάνω!

Να πληρώνουμε, ότι αγοράζουμε και όσο για την τιμή ξέρουμε εμείς μετά να ανταμοίβουμε τον φτηνότερο.

Γιατί αν είναι δεν έτσι, να ξεκινήσουμε κι εμείς να μπαίνουμε μέσα και να παίρνουμε τσίχλες χωρίς να πληρώσουμε.
Όταν μας πούνε κάτι να τους ξεφωνίζουμε ότι είναι τσιγκούνηδες;

Δε σε κλέβουν· είναι διαδεδομένη εμπορική πρακτική με την οποία είμαστε όλοι εξοικειωμένοι χρόνια. Εγώ ποτέ δεν θεώρησα ότι αυτό που πληρώνω /κιλό στα τυριά είναι το καθαρό βάρος του προϊόντος, ούτε το θεώρησα ποτέ κλοπή. Ειδικά από τη στιγμή που αν το ζητήσεις στο καθαρίζουν, σου δίνουν να δοκιμάσεις, στο βάζουν μετά την τιμολόγιση σε κουτάκι (εγώ το ζητώ) για το οποίο δε σε χρεώνουν. Γενικώς δεν είναι όλοι ίδιοι, ούτε όλοι κακοπροαίρετοι. Και σίγουρα δε θα κάνω φασαρία κια κάτι τόσο αμελητέο.

Το ότι μπορεί να επιλέξω, βεβαίως, αυτόν που πουλάει στην ίδια τιμή τις άπλυτες πατάτες με αυτόν που τις πουλάει πλυμένες, ή τα καθαρισμένα από κοτσάνια και φύλλα φρούτα και λαχανικά, είναι επίσης δικαίωμά μου.

Είναι βαρύ, όμως, να αποκαλείς τον άλλο "κλέφτη", επειδή σου ζυγίζει τις ντομάτες με τη σακούλα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...